• SPOTKANIE PRZY BETLEJEMSKIEJ SZOPCE

          • Wieczór kolędowy w Szkole Podstawowej w Przytocznej

             

            Za oknem już ciemno, odświętnie przyozdobiona hala sportowa, wyjątkowe oświetlenie, melodia świąteczna i my… Elegancko ubrani, skupieni, radośni i śpiewający najbardziej znane polskie kolędy.

             

            W tym roku świąteczne spotkanie społeczności szkolnej miało szczególny charakter. Zaprosiliśmy wielu gości, rodziców, dziadków, znajomych i przyjaciół, by wspólnie z nimi kolędować i wsłuchiwać się w znane melodie różnych pieśni. Śpiew otwiera serce, daje radość, którą pragniemy się dzielić.

             

            Oczywiście nie zabrakło okazji do tego, by się zamyślić, zastanowić nad tym, jak wygląda nasze życie i co trzeba w nim zmienić. Wszyscy przypomnieliśmy sobie, że wkrótce świętujemy narodziny Jezusa i to On powinien być najważniejszy.

             

            Uczniowie odebrali także świąteczne paczki, pamiętając o tym, że należy dzielić się z drugim człowiekiem i nie skupiać tylko na tym, jakie są nasze potrzeby.

             

            Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie było wzruszającym i niezwykłym spotkaniem dla wszystkich jego uczestników. Przecież sensem świat jest Ten, który łączy nas jako wspólnotę miłości. Dziś uczniowie, nauczyciele, rodzice i wszyscy zaproszeni goście mogli poczuć się, jak członkowie wyjątkowej wspólnoty, w której każdy jest ważny, cenny i ma szczególne zadanie do spełnienia.

          • ŚWIĄTECZNA PACZKA

          • W dniu 18.12.2018 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w bardzo wzruszającym i ważnym dla wszystkich wydarzeniu, jakim było przekazanie ŚWIĄTECZNEJ PACZKI na ręce Pani Agnieszki Matusiewicz – kierownika OPS w Przytocznej. Akcja ta zadomowiła się w naszej szkole, kontynuowana jest już od wielu lat. Uczniowie razem z wychowawcami przygotowali paczki z żywnością dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują. Podziękowania należy złożyć również na ręce rodziców, którzy wsparli nas i nasze paczki. Prezenty przekazane zostaną osobom starszym i niepełnosprawnym.

            Bardzo cieszymy się, że możemy w ten sposób pomóc innym w czasie tak pięknym jak Święta Bożego Narodzenia.

          • FABRYKA BOMBEK

          • Z myślą o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia w dniu 18 grudnia  2018 roku w klasie IIc  zostały zorganizowane warsztaty „Bożonarodzeniowa bombka”.

            Podczas zajęć uczniowie poznali różne techniki robienia bombek choinkowych. Następnie  pod czujnym okiem pani Aurelii i pani Iwony przystąpili do dekorowania bombki cekinami.

             Dzieci wykazały się pomysłowością i kreatywnością, jednocześnie przy tym świetnie się bawiły. Efektem ich pracy i zaangażowania były przepiękne, kolorowe bombeczki, które pięknie ozdabiały klasową choinkę.

            Serdecznie dziękuję Rodzicom na których zawsze mogę liczyć.

                                          Iwona Krzysztof

          • MIKOŁAJKI HUFCOWE DLA ZUCHÓW

          • Tradycyjnie już 1DH Sokół im. Jana Bytnara z Przytocznej, działająca przy szkole podstawowej, była gospodarzem mikołajkowego spotkania zuchów z całego hufca.

             

            Każdego roku staramy się, by spotkanie najmłodszych członków Związku Harcerstwa Polskiego z Mikołajem miało trochę inny charakter. W poprzednich latach proponowaliśmy już między innymi: wieczór kolędowy, warsztaty plastyczno-techniczne i grę terenową.

             

            Tym razem skorzystaliśmy z gościnności Gminnego Ośrodka Kultury w Przytocznej i zaproponowaliśmy dzieciom świąteczny seans filmowy. Zuchy obejrzały film animowany na podstawie znanej lektury pod tytułem „Opowieść wigilijna”.

             

            Nie zabrakło oczywiście poczęstunku i paczek od Świętego. Mikołaj obiecał, że przyjdzie również za rok. Trzymamy go za słowo. Do zobaczenia!

             

            Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury za udostępnienie nam obiektu .

             

            Dh Iwona Krzysztof

            Dh Renata Grzelczyk

          • TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

          • „Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!”

             

            Tydzień Edukacji globalnej to cykliczne wydarzenie obchodzone corocznie w naszej szkoły. W tym roku nasza placówka przystąpiła do projektu „Szkoły Liderów Edukacji Globalnej”. Zadania przygotowane przez liderki edukacji globalnej Jolantę Konieczną i Joannę Wronę realizowane były w dniach 19-25 listopada. Tegoroczny TEG odbywał się pod hasłem  „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!”.

            Była to okazja do przeprowadzenia różnych działań edukacyjnych i informacyjnych mających na celu przybliżenie problemów współczesnego świata oraz pobudzenie świadomej refleksji nad własnym stylem życia i codziennymi wyborami.

             

            Dzieci klas I-IV poznały Zoga – kosmitę żyjącego na planecie Zogot, zbudowanej ze śmieci wyrzucanych przez Ziemian. Zog odwiedza naszą planetę, ponieważ jest zachwycony jej kolorami. Poznaje chłopca i myszkę, z którymi zwiedza różne zakątki Ziemi. Dzieci miały za zadanie wykonać pracę plastyczną pt. „Co chciałbyś pokazać Zogowi, gdyby Ciebie odwiedził?”. Prace zaprezentowano w holu szkoły.

            Celem zajęć było uświadomienie uczniom, jakie mają szczęście, żyjąc w takim pięknym, kolorowym i radosnym miejscu – doceńmy naszą planetę, zanim będzie za późno.

             

            Wychowawcy klas V i VI przybliżyli uczniom tematykę znaczenia edukacji w życiu człowieka. Na lekcji uczniowie wybrali się do kraju położonego w Himalajach – Nepalu. Dowiedzieli się, z jakimi wyzwaniami dotyczącymi dostępu do edukacji mierzą się dzieci       w tym kraju. Szukali podobieństw i różnic między szkołą, do której chodzą, a szkołami Globalnego Południa. Dowiedzieli się, że choć każde dziecko ma prawo do edukacji, to jednak nie każde może chodzić do szkoły. Dostrzegli, że brak umiejętności, jakie daje szkoła, ogranicza ich dostęp do podstawowych dóbr życiowych. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały mandale, które symbolizują przemijanie. Wystawę prac można oglądać na korytarzu szkolnym.

             

            Młodzież klas VII – VIII i III gimnazjum zajęli się tematem „Więcej nas łączy, niż dzieli”. Uczniowie rozwiązali „Quiz niewiedzy o świecie”.  Przyjrzeli się problemom związanym z ochroną środowiska naturalnego. Obejrzeli film „Skoczkowie”. W dyskusji mieli okazję obalać powszechnie funkcjonujące stereotypy i wyciągnąć wniosek, że wspólnie musimy dbać o środowisko, wszyscy mamy podobne marzenia i niestety zakorzenione poglądy, które pokazują nam świat w krzywym zwierciadle.

          • KONFERENCJA "ZROZUMIEĆ ŚWIAT - EDUKACJA NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU"

          • 22 listopada 2018 r. w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. odbyła się konferencja Zrozumieć świat – edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju zorganizowana            z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej w ramach projektu ORE i MSZ Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju II.

             

            Celem konferencji było promowanie edukacji globalnej i Celów Zrównoważonego Rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem Celu 16. Pokój, Sprawiedliwość, Silne Instytucje.

             

            W pierwszej części konferencji Szkolni Liderzy Edukacji Globalnej z wyróżniających się szkół zaprezentowali swoje doświadczenia z realizacji projektu oraz podzielili się dobrymi praktykami. Nasza szkoła od trzech lat aktywnie uczestniczy w realizacji edukacji globalnej, organizując zajęcia dla uczniów i nauczycieli. Podejmowane zadania mają na celu podniesienie świadomości na temat problemów rozwojowych na świecie i globalnych współzależności. Działania podejmowane w naszej szkole przedstawione zostały przez nauczycielki Jolantę Konieczną i Joannę Wronę na konferencji. 

             

            Druga część spotkania poświęcona była Celowi 16. Zrównoważonego Rozwoju Pokój, Sprawiedliwość, Silne Instytucje. W tej części prof. Paweł Leszczyński wygłosił wykład poświęcony 25-leciu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce. Prof. Beata Orłowska poruszyła temat współczesnych stereotypów i uprzedzeń. Temat kontynuował              dr Piotr Krzyżanowski , który zaprezentował problem ochrony mniejszości narodowych          i etnicznych w polskim i europejskim systemie prawnym.

                      

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS GEOGRAFICZNY „Geo-Planeta”

          • 21 listopada 2018 roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego „Ge-Planeta”. Ideą Konkursu jest poszerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu geografii, rozwijanie pasji do zwiedzania, podróżowania   i odkrywania różnorodnych zakątków Polski i świata. Konkurs przeprowadzony był przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie”, przy współpracy merytorycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Uczniowie wzięli udział w dwóch formach konkursu: teście z zakresu geografii Polski i świata oraz pracy indywidualnej w formie albumu „Najpiękniejsze miasto/a Polski”.

            W tym roku szkolnym najwyższe wyniki uzyskali następujący uczniowie:

            Test konkursowy: kategoria „Junior” – uczniowie klas III gimnazjum

            Dominika Arabczyk klasa IIIa – wynik bardzo dobry

            Zuzanna Oszmian klasa IIIa – wynik bardzo dobry

            Oktawia Raczyńska klasa IIIb – wynik bardzo dobry

             

            Test konkursowy: kategoriach „Adept” – uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej

            Jakub Mikołajczak klasa VIIIa – wynik bardzo dobry

            Tomasz Szlachetko klasa VIIIa – wyróżnienie

            Praca indywidualna

            Maja Rzepecka klasa VIIIb – wynik bardzo dobry

             

            Uczniom gratulujemy sukcesu.

            Koordynator konkursu: Jolanta Konieczna

          • POWSTANIE WIELKOPOLSKIE BEZ TAJEMNIC...

          • Wycieczka edukacyjna do Poznania.

             

            Poznań odwiedzaliśmy już wielokrotnie. Widzieliśmy koziołki zamieszkujące ratusz, wybraliśmy się do rogalowego muzeum, byliśmy na termach, w parku trampolin i w kinie. Teraz przyszedł czas na wizytę w  stolicy Wielkopolski, o jakiej nie mieliśmy pojęcia.

             

            Najpierw odwiedziliśmy Bramę Poznania, czyli multimedialny wehikuł czasu, który przeniósł nas do najdawniejszych dziejów. Mogliśmy zobaczyć, jak w tym miejscu powstawał gród, w jaki sposób swoje rządy sprawował Mieszko I, jak rozwijał się Poznań aż do czasów współczesnych. Później wyruszyliśmy autokarem do centrum miasta.

             

            Na historyczny spacer po Poznaniu zabrał nas powstaniec – uczestnik walk niepodległościowych o te ziemie. Był ubrany w charakterystyczny dla tamtego okresu mundur. Stał się dowódcą naszej armii – podzielił uczestników wycieczki na oddziały. Każdy z nich miał do wykonania bardzo ważne zadania.  

             

            Każda z grup musiała odpowiednio przyporządkować miasta do zaborów, w granicach których się one znalazły. Trzeba było również na specjalnych mapach zaznaczać miejsca, które udało się zdobyć powstańcom dzięki walkom. Dzięki przeciąganiu liny uczestnicy zapamiętali, jak wyglądały walki pomiędzy państwami zaborczymi. Zwiedziliśmy ważne dla powstania wielkopolskiego miejsca. Zobaczyliśmy, gdzie witano Ignacego Paderewskiego. Wiemy, na jakiej ulicy zginął pierwszy powstaniec i jak się nazywał.

             

            Szkolenie bojowe ukończyliśmy na medal. Później pojechaliśmy autobusem do Lusowa – miejscowości, w której mieszkał drugi powstańczy dowódca, Józef Dowbor-Muśnicki. Tam odwiedziliśmy muzeum poświęcone powstaniu wielkopolskiemu. Był to doskonały sposób na utrwalenie wiedzy zdobytej w czasie gry miejskiej.

             

            To była niezapomniana podróż w przeszłość.

             

            Dorota Kmieciak, Natalia Baran, Renata Grzelczyk

          • SMAKOWITY POZNAŃ

          • Zuchy i harcerze w Rogalowym Muzeum Poznania

             

            Jaki jest przepis na najlepszy deser w Polsce? Jakim językiem najlepiej porozumiewać się w stolicy Wielkopolski? Jak historia Poznania łączy się z historią Polski? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznali uczestnicy harcerskiej wyprawy.

             

            W Rogalowym Muzeum Poznania można nie tylko poznać smak rogala świętomarcińskiego. Uczestniczy się również w procesie jego tworzenia. To niezwykłe doświadczenie dla młodszych i nieco starszych uczestników pokazu.

             

            Przy okazji można poznać również podstawowe słowa regionalnej gwary, która jak się okazuje, jest bardzo bliska wielu naszym harcerzom i zuchom. Prowadzący spotkanie zaprezentowali także krótką animację o początkach państwa polskiego oraz rozwoju Poznania. Naszą wizytę w muzeum zakończyło wspólne przyglądanie się koziołkom z wieży ratusza. Zostaliśmy oczywiście poinformowani, w jakim stylu ta budowla została wzniesiona i kto tego dokonał. Zatem  poszerzyliśmy wiedzę o sztuce i historii.

             

            Druga część wycieczki to wyjątkowa próba. Daliśmy się zamknąć na godzinę w tajemniczych pokojach. Każda z przebywających tam grup miała do wykonania inną misję. Stawką było wyjście z pomieszczenia. Okazało się to bardzo trudnym, lecz fascynującym wyzwaniem. Trzeba było wykazać się przede wszystkim umiejętnością logicznego myślenia, łączenia faktów, właściwej selekcji informacji. Znów przydała nam się wiedza z różnych dziedzin: chemii, fizyki, astronomii, języka polskiego, historii i języka angielskiego.

             

            Nie wszystkim grupom udało się wyjść z tej potyczki z tarczą. Wszystkie jednak zapewniały, że bawiły się znakomicie. W drodze powrotnej byliśmy zatem bardzo weseli. Śpiewaliśmy, rozmawialiśmy, wspominaliśmy i oczywiście…. planowaliśmy przyszłość. Jesteśmy przekonani, że jeszcze wiele takich twórczych wypraw przed nami.

             

            Dziękujemy Gminie Przytoczna za możliwość zrealizowania projektu, który pozwolił nam zobaczyć zupełnie inne oblicze Poznania.

            dh Iwona Krzysztof, dh Renata Grzelczyk

          • PATRIOTYCZNA WYSTAWA W NASZEJ SZKOLE

          •      Projekt upamiętniał setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Głównym celem działań edukacyjnych było poznanie zmian zachodzących w Polsce w ostatnim stuleciu z uwzględnieniem wielkich postaci i wydarzeń historycznych, budzenie poczucia szacunku do przeszłości i postaw patriotycznych Polaków.

               W korytarzu szkoły podstawowej podsumowano konkurs „Dla Niepodległej” i otwarto wystawę, będącą plonem artystycznych zmagań uczniów edukacji wczesnoszkolnej.

             

                                                                                                                   Hanna Kozłowska

          • WYCIECZKA DO MŁYNA

          • Cudze chwalicie, swego nie znacie?

             

            Szkoła to nie tylko czas nauki, zabawy, zawierania nowych znajomości, rozwijania talentów i spełniania marzeń. W czasie naszej edukacji mamy również spróbować odnaleźć własną drogę. Uczniowie dorastają i szukają odpowiedzi na pytania: Kim jestem? Kim chcę być? Co chciałbym robić w życiu?

             

            Z tego powodu nie tylko uczniowie klas młodszych, ale także tych starszych poznają różne zawody i profesje. W ten sposób łatwiej im będzie odnaleźć tę zawodową drogę życia. W październiku klasa VII b i VIII b odwiedziły nasz lokalny młyn.

             

            Jest to miejsce, do którego nie przychodzi się zbyt często. Niemal wszyscy widzieli młyn pierwszy raz. Nie kryli zdziwienia, że mąka wyrabiana jest teraz zupełnie inaczej, niż widzieli to w filmach.

             

            Uczniowie mogli obserwować pracę taśm produkcyjnych, poznali różne rodzaje mąki, spróbowali niektórych, by sprawdzić, czy wyczują jakąś różnicę. Właścicielka opowiedziała  historię tego miejsca. Niektórzy uczniowie nie mieli pojęcia, że mąkę tak dobrej jakości można kupić w młynie, który znajduje się w Przytocznej.

             

            Teraz mogą śmiało powiedzieć, że cudze znają i swoje chwalą, bo już wiedzą, co posiadają. Wielu uczniów zapewniło, że powie o tym miejscu rodzicom, by właśnie tam zaopatrywali się w mąkę.

             

            Dziękujemy, że mogliśmy gościć w tak niezwykłym miejscu.

             

            Renata Grzelczyk

            Dorota Dymnicka

          • PROJEKT - "TYDZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ"

          • Projekt "Tydzień dla Niepodległej" został stworzony z myślą o najmłodszych uczniach klas I-III. Realizowany był na terenie całej Polski. Do projektu przystąpiła również klasa IIc. Po zapoznaniu się z zadaniami przystąpiliśmy do ich realizacji.

            Trop 1: Kierunek niepodległość

            Pierwszego dnia uczniowie rozwiązali krzyżówkę, wykonali test matematyczny i wyjaśnili hasło niepodległość . Obejrzeliśmy film o symbolach narodowych. Tego dnia również  gościliśmy w naszej klasie nauczycielkę historii. Pani Iwona Bigoraj  opowiadała nam o wybitnych Polakach, którzy odcisnęli swój ślad w naszych dziejach. Dowiedzieliśmy się  tez  jakie znaczenie ma słowo patriotyzm.

             Trop 2: Spotkanie z historią.

            Ten dzień na długo zapadnie nam w pamięci.  Korzystając z przyniesionych tabletów i telefonów po raz pierwszy czytaliśmy kody QR . Dzięki temu wybraliśmy się na wirtualny  spacer po wystawie stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Aby dostać się do wiadomości trzeba było rozwiązać zadania matematyczne i przenieść odpowiedzi na kartę QR kodów.

            Trop 3: Niepodległość nie tylko pędzlem malowana.

            Trzeci dzień rozpoczęliśmy od prezentacji naszych  prac projektowych  „Niepodległa” . Braliśmy również udział w konkursie plastycznym gdzie na konturze Polski rysowaliśmy to  za co kochamy Ojczyznę.  Po skończonej pracy z wielką radością zagraliśmy w "Niepodległościowego Piotrusia".

            Trop 4: Spotkanie z żołnierzem.

            Dodatkowo zorganizowaliśmy spotkanie z tatą Malwinki, który z zawodu jest żołnierzem.  Zaproszony gość opowiadał o swojej służbie dla Ojczyzny i  specyfice  swojego zawodu . W rozmowie z dziećmi nawiązał do  postawach patriotycznych i obywatelskich. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego oraz robieniem zdjęć w patriotycznej fotobudce.

            Trop 5: Czerwień i biel

            Nasze zadanie wiązało się ze zdrowym żywieniem.  Przygotowaliśmy   mnóstwo produktów w których dominowała biel i czerwień . Pięknie nakryty stół na nim patriotyczne kanapki.  Było pysznie, zdrowo i stylowo.

            Nasz udział w projekcie zakończył klasowy konkurs wiedzy o Polsce, który wygrał Łukasz Dyla.

            Do realizacji naszego projektu przyczyniło się wiele osób , którym w tym miejscu serdecznie dziękuję.

             Iwona Krzysztof

          • NOC W HALI KLASY VIa

          • Dnia 9 listopada 2018 r. uczniowie klasy 6a spotkali się wraz ze swoim wychowawcą w hali sportowej naszej szkoły. Gdy na miejsce zbiórki dotarła cała drużyna, nasza pani „przeniosła” nas na Wyspę Skarbów. Naszym celem było zdobycie cyfr do szyfru, który otwierał stojący na honorowym miejscu skarb. Hala sportowa stała się escape roomem. Wszyscy szukaliśmy ukrytych podpowiedzi, rozwiązywaliśmy różne łamigłówki, układaliśmy puzzle, by na sam koniec dotrzeć do skrzyni ze skarbem. Dzięki naszemu zaangażowaniu i sprytowi nie mieliśmy problemu z podaniem naszej pani szyfru. Otworzyliśmy skrzynię ze skarbem – całym mnóstwem słodyczy J W ramach gubienia zbędnych kalorii rozpoczęliśmy rywalizację sportową. Graliśmy w dwa ognie, sztandary, piłkę ręczną i nożną. Pomiędzy jedną a drugą grą udało nam się zjeść pizzę i kebab. Aby chwilę odpocząć obejrzeliśmy film. Niestety, jesteśmy niespokojnymi duchami i lepiej czujemy się w ruchu, niż leżąc na materacu, dlatego przerwa nie była zbyt długa. Naprawdę zmęczeni położyliśmy się o 5.30, by o 6.30 wstać i udać się do domu. Zabawa była bardzo udana, na pewno ją jeszcze powtórzymy.

             

            Uczniowie klasy 6a

          • AKADEMIA Z OKAZJI 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

          • 100 lat Niepodległej

            Społeczność naszej szkoły włączyła się do ogólnopolskiego świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie wzięli udział w uroczystej akademii, która odbyła się 9 listopada w hali sportowej.

             

            Odświętnie ubrani uczniowie  stworzyli dziś wyjątkowy chór, który o godzinie 11.11. zaśpiewał wszystkie zwrotki hymnu narodowego. Dzięki temu nasza szkoła wzięła udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”, którą zaproponowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Oprócz „Mazurka Dąbrowskiego” usłyszeliśmy także „Rotę” oraz „Marsz Polonia”.

            Gimnazjaliści przenieśli nas do tamtych czasów dzięki poezji. Pięknie recytowali wiersze patriotyczne, które pozwoliły nam poczuć radość naszych przodków odczuwaną przez nich sto lat temu.

            Wspólnie z nami świętowali także rodzice. Przecież szkoła, tak jak Polska, jest jedną rodziną, nie mogło ich zatem dziś zabraknąć. Są ważną częścią naszej społeczności.

            Nie zabrakło oczywiście okolicznościowych przemówień. Pani dyrektor podkreślała, że możemy być dumni ze swojej ojczyzny. Przypomniała, że wszyscy jesteśmy za nią odpowiedzialni i powinniśmy ją szanować. Obyśmy wzięli sobie te słowa do serca. Na akademii obecny był również Pan wójt, Bartłomiej Kucharyk, który skierował do zebranych kilka słów.

            Pani dyrektor Beata Podkowińska przeczytała list Lubuskiego Kuratora Oświaty, który skierował do uczniów okolicznościowe życzenia.

            Tegoroczną akademię przygotowali: Pani Anna Doruch, Pan Piotr Barski, który był dyrygentem szkolnego chóru i ćwiczył z uczniami śpiew oraz wychowawcy klas. Dziękujemy organizatorom za chwile wzruszeń i refleksji. Była to akademia godna setnej rocznicy odzyskania przez Polskę utraconej wolności.

          • WIZYTA W KASZTANOWEJ KRAINIE

          • 7 listopada klasa Ic udała się do Gminnego Przedszkola „Kasztanowa Kraina”. Spotkaliśmy się tam w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Najpierw odwiedziliśmy grupę „Muchomorki” z którą wspólnie pobawiliśmy się, a po skończonej zabawie wychowawczyni grupy Pani Natalia Omeleńczuk – Głąbiała czytała dzieciom najpiękniejsze baśnie.
                     Celem kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”  jest zachęcenie rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Jednocześnie, Fundacja przypomina o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerowych, które w życiu przeciętnego współczesnego dziecka zajmują więcej czasu niż szkoła.   
            Bardzo dziękujemy za zaproszenie i  miło spędzony czas. Do zobaczenia.

                                                           Wychowawczynie klasy Ic Lucyna Tratwal

          • HALLOWEENOWE ZABAWY

          • Podczas, gdy my Polacy przygotowujemy się do smutnego Święta Zmarłych, w krajach anglojęzycznych wszyscy bawią się z okazji Halloween.

            Uczniowie klasy Ib uczą się języka angielskiego, więc ostatniego dnia października postanowili zasmakować trochę kultury Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Na dodatkowych zajęciach z języka angielskiego zorganizowali Halloweenową imprezę. Pierwszoklasiści przebrani za czarownice, duchy i potwory wykonywali straszne maski oraz uczyli się Halloweenowych tańców. Jak na prawdziwym party, dzieci mogły skosztować różnych słodyczy. Wśród przekąsek królowały straszne palce i zęby wampira.

            Za nami dopiero dwa miesiące nauki w szkole, a uczniowie klasy Ib mają już za sobą kilka fantastycznych imprez.

             

            wych. kl. Ib Anna Sewruk

          • Zajęcia w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Pszczewie

          • 17.09.2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Pszczewie. Zajęcia terenowe w Pszczewskim Parku Krajobrazowym poświęcone były krajobrazowi młodoglacjalnemu. Rzeźba parku zaskoczyła uczniów zmiennością form terenu, które stanowią świadectwo dawnej działalności lądolodu. Młodzież miała możliwość bezpośredniej obserwacji takich form terenu jak: wzniesienie morenowe, oz, kemy oraz jeziora rynnowe.

            W czasie wędrówki po terenie parku rozpoznawali pospolite gatunki roślin, obserwowali ich liczebność, rozmieszczenie i zagęszczenie.

            Na warsztatach w pracowni przyrodniczej trzecioklasiści przypomnieli sobie budowę i obsługę mikroskopu. Samodzielnie obserwowali okazy roślin i owadów.

             

          • NOC W HALI

          • Noc w hali

             

                        26 października klasy trzecie gimnazjum spędziły noc  filmowo-sportową w hali.  12 godzin wspólnej zabawy minęło bardzo szybko. Nie zabrakło jedzenia, sportowej rywalizacji, filmów trzymających w napięciu i dobrego humoru. Spotkanie na pewno jeszcze bardziej zintegrowało młodzież, pokazało, że warto spędzać razem czas - nawet -  jeśli trzeba później to odespać!

             

            ( opiekunowie: J. Konieczna, A. Doruch )

             

          • ŚLUBOWANIE KLAS I

          • Ślubuję uroczyście…

            Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego

             

            Środowy poranek 24.10.2018 r. przywitał nas ponura aurą. Mimo chłodu i porywistego wiatru, uczniowie klas pierwszych z uśmiechem na twarzy kroczyli w kierunku Gminnego Ośrodka Kultury. To był ich dzień. Jeden z tych, które na zawsze zostają w pamięci
            i przywołują tylko miłe wspomnienia.

             

            O godzinie 10:00 rozpoczęła się uroczysta akademia. Przybyli na nią zaproszeni goście: Wójt Gminy Przytoczna Pan Bartłomiej Kucharyk, Przewodniczący Rady Gminy Pan Konrad Golec, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Karolina Walczak, wicedyrektor Szkoły Podstawowej Pani Beata Podkowińska, rodzice, babcie, dziadkowie, wujkowie i ciocie pierwszoklasistów oraz koledzy i koleżanki z klas drugich i trzeciej. Uczniowie zaprezentowali przygotowany program artystyczny - recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli prosty układ taneczny do utworu “Kolorowe kredki”. Każdy pierwszak miał szansę pokazać swoje umiejętności. Następnie nadszedł moment wyjątkowy. W towarzystwie zaproszonych gości złożyli ślubowanie. Zobowiązali się być pilnymi uczniami, dbać o dobre imię szkoły i swojego domu rodzinnego. Następnie Pani wicedyrektor Beata Podkowińska wraz z Wójtem Gminy Przytoczna Panem Bartłomiejem Kucharykiem, Przewodniczącym Rady Gminy Panem Konradem Golcem i Przewodnicząca Rady Rodziców Panią Karoliną Walczak pasowała 49 siedmiolatków na uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego.

             

            Ten dzień nie byłby tak uroczysty bez wsparcia rodziców. To Oni ufundowali dla dzieci kuferki, z których będziemy korzystać podczas zajęć szkolnych. Dziękujemy Panu Piotrowi Barskiemu za wsparcie przy nagłośnieniu akademii, Panu Piotrowi Jeske oraz Ewelinie Gogoc za zatrzymanie tych wyjątkowych chwil na fotografiach, Pani Dorocie Kmieciak
            za pomoc podczas nauki choreografii do tańca oraz Panu Michałowi Piechowiakowi
            za przetransportowanie ławek. Podziękowania kierujemy również w stronę przewodniczącego naszej szkoły - Doriana Kazimierczak za poprowadzenie akademii.

             

            Anna Piekarska