• Pierwsze abecadło

• „PIERWSZE ABECADŁO” – wyprawka czytelnicza dla pierwszaka

Instytut Książki rozpoczął kolejną odsłonę kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Kampania realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

5 listopada wszyscy uczniowie klas pierwszych naszej szkoły otrzymali
            w bibliotece szkolnej swoją wyprawkę czytelniczą.  Mamy nadzieję, że dzięki niej szybciej opanują umiejętność czytania i chętnie będą sięgać po książki.

• Ślubowanie klasy Ia

• „Bo już jestem pierwszak, a nie maluch”

O ślubowaniu uczniów klas pierwszych

Już oswoili pierwszy stres. Odeszły precz wszystkie lęki, niewiadome. Każdy z nich na pewno powoli aklimatyzuje się w nowej szkole. I z pewnością przekonuje się, że każdego dnia coś się u nas dzieje. Tej daty na pewno długo nie zapomną. Dzień, gdy oficjalnie stali się pierwszakami pozostanie w ich pamięci i sercu.

W klasie 1a ten dzień obfitował w wiele atrakcji. Klasa nr 15 została odświętnie udekorowana. To właśnie tam Pani dyrektor obejrzała krótkie wystąpienie dzieci, w którym każde z nich przedstawiło się wierszem i poetycko opowiedziało o sobie. Nie zabrakło również wesołych piosenek. Później nadszedł ten upragniony moment.

Pani dyrektor pasowała każdego pierwszaka na ucznia Szkoły Podstawowej w Przytocznej. Każdy złożył uroczyste ślubowanie. Ale to nie był jeszcze koniec niespodzianek. Wszyscy obecni zostali zaproszeni do klasy obok, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek, tam też otrzymali niezwykłe kuferki z potrzebnymi do szkoły przyborami. Radości nie było końca. Ale to jeszcze nie wszystko! Najmłodsi uczniowie uczcili październik – miesiąc bibliotek i zeszli na dół do królestwa Pani Doroty Kmieciak. W bibliotece słuchali fragmentów książki „ Niesamowite przygody 10 skarpetek”,  wykonali ilustrację oraz  otrzymali piękne zakładki do książek, które zostały przygotowane przez starszych kolegów z klasy 2c.

Każdy uczeń otrzymał dodatkowo specjalny buton – tarczę ucznia. To dla każdego z tych małych uczniów na pewno był wyjątkowy dzień.

• I MIĘDZYNARODOWA EDYCJA V OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI "PRZERWY NA CZYTANIE"

• Czytać każdy może!

Przerwa na czytanie już piąty raz zachęciła naszych uczniów do sięgnięcia po książkę.

Wyniki badań alarmują, że czytelnictwo słabnie, coraz mniej ludzi sięga po książkę, a złośliwy mówią, że łatwiej ją dziś napisać i wydać, niż później znaleźć grono odbiorców, którzy zdejmą jej egzeplarz z księgarskich półek. My jednak nie zgadzamy się, by tak było!

Chcemy przeciwdziałać tym czytelniczym spadkom. Robimy to w naszej szkole na wiele sposobów. Jednym z nich jest włączenie się w akcję Przerwa na czytanie, która ma zasięg ogólnopolski. Uczniowie zawsze chętnie biorą w niej udział. Tak było i tym razem.

Każdego roku czytelnicza przerwa wygląda trochę inaczej. Tym razem niektóre zmiany wymusiła na nas pandemia i spotykaliśmy się w mniejszych grupach. Klasy 4-8 czytały w różnych miejscach szkoły 23 października. Młodsi uczniowie dołączyli do akcji pięć dni później. Te drobne niedogodności nie zmąciły naszej czytelniczej radości. Nawet ci, którzy uczą się w domu, wysłali swojej zdjęcie, na których udowadniają, że pomiędzy lekcjami także sięgają po książki.

To piękny widok! Młody człowiek pogrążony w lekturze, swobodnej, nieskrępowanej, pełnej pasji. A jeszcze wspanialej jest widzieć i słyszeć, jak później uczniowie opowiadają sobie o swoich ulubionych książkach i zachęcają do ich przeczytania, często pożyczają swoje egzemplarze.

Jeszcze długo słychać echa akcji: „Proszę pani, nie miałam pojęcia, że ta książka jest taka fajna, Kasia mi ją dała”. Serce rośnie. Oby ci młodzi czytelnicy podnieśli trochę niepokojące statystyki. Ale przecież nie o nie tutaj chodzi najbardziej. Ważne są młode serca zauroczone magią literackiego świata.

Renata Grzelczyk