Nasi uczniowie zrealizowali projekt edukacyjny „BohaterOn w Twojej szkole”
Choć dziś nie walczymy na wojnie, nie bronimy granic swojego państwa i nie oddajemy życia za kraj, wciąż możemy pokazać, że jesteśmy patriotami – kochamy Polskę.
Jednym ze sposobów, w jaki możemy to zrobić jest zdobywanie i pielęgnowanie wiedzy na temat minionych wydarzeń, naszej historii i bohaterów narodowych. Powstańcy warszawscy bez wątpienia zasługują na naszą pamięć i na okazanie im szacunku.
Projekt został zrealizowany z uczniami klas 6 a i 6 c oraz 7 a. Działania projektowe podzielono na kilka etapów. Najpierw uczniowie obejrzeli film dokumentalny pod tytułem „Powstanie zwykłych ludzi”. Są to opowieści uczestników powstania warszawskiego o wydarzeniach z 1944 roku. Po zakończeniu seansu omówiliśmy krótko treść filmu. Zwróciliśmy uwagę na dwie kluczowe sprawy. Próbowaliśmy dostrzec i nazwać trudności i problemy, z jakimi stykali się warszawiacy podczas walk z Niemcami. Po drugie staraliśmy się zobaczyć, że mimo okrucieństwa wojny, trudności i cierpienia, mieszkańcy stolicy potrafili okazać sobie serdeczność, solidarność, bezinteresowność i wsparcie. Nie byli egoistami – myśleli także o innych.
Na kolejnej lekcji poświęconej realizacji projektu uczniowie pracowali w czteroosobowych grupach. Każdy zespół otrzymał materiały przybliżające uczniom konkretną grupę zaangażowaną w działania powstańcze. Byli to: harcerze, powstańcy, sanitariuszki i ludność cywilna. Uczniowie po zapoznaniu się z przygotowanymi materiałami mieli odpowiedzieć na kilka pytań: Co było ważne dla przedstawicieli tej grupy? Co robili? O czym myśleli? Co ich otaczało? Jacy byli?
Pracowaliśmy nad projektem podczas lekcji języka polskiego. Staraliśmy się zatem nie tyle uporządkować i omówić wydarzenia pod kątem historycznym, ale zająć się przede wszystkim wskazaniem systemu wartości powstańców, ich dążeń, marzeń i sposobów realizacji pragnień.
Uczniowie zgodnie stwierdzili, że niezależnie od tego, do jakiej grupy należał powstaniec, przyświecały mu te same szczytne cele i wartości: walka o wolność miasta i kraju, pragnienie lepszej przyszłości dla następnych pokoleń, miłość bliźniego, braterstwo i bezinteresowna służba.
Mam nadzieję, że dzięki projektowi uczniowie jeszcze bardziej docenią swoich przodków, lepiej zrozumieją tamte wydarzenia i znajdą autorytety, które warto naśladować oraz wartości, za którymi trzeba podążać.
Chętni uczniowie zredagują kartkę dla jednego z żyjących powstańców.
Szkolny koordynator projektu
Renata Grzelczyk