rok szkolny 2012/2013
HALLOWEEN - październik 2012
31 października w naszej szkole zaroiło się od upiorów i duchów. Wszystko za sprawą konkursu na najciekawszy kostium na Halloween. W każdej klasie, spośród uczniów, którzy wzięli udział w zabawie wybieraliśmy poprzez głosowanie najlepiej przebraną osobę. Zwycięzcami zostali: Wojciech Nowakowski, Maciej Puk, Daria Leśna, Anna Gibuła, Alicja Kaczorowska, Wiktoria Łunkiewicz, Dawid Dziobko, Martyna Wojciechowska, Natalia Sobczak, Daniel Borowiak, Kacper Madej i Hanna Koszko. Gratulujemy „strasznych” pomysłów i poczucia humoru.
OLIMPIJCZYK Z LONDYNU W NASZEJ SZKOLE
Uczniowie mieli okazję zobaczyć ciekawe prezentacje multimedialne dotyczące dyscypliny sportu, jaką jest wioślarstwo. Pan Piotr przywiózł ze sobą medale, które zdobył podczas swojej sportowej kariery, a ma ich około 50. Każdy mógł dotknąć i przymierzyć medal i choć przez chwilę poczuć się jak mistrz. Nasz mistrz odpowiedział na wiele pytań, które zadały dzieci oraz nauczyciele. Mogliśmy się dowiedzieć jak wygląda trening wioślarski, poznaliśmy wiele ciekawych informacji dotyczących technicznej strony tej dyscypliny.
Na zakończenie serdecznie podziękowaliśmy naszemu gościowi przekazując mu pisemne podziękowanie, a on dokonał wpisu do naszej kroniki szkolnej oraz złożył wiele autografów. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem.Panu Piotrowi życzymy kolejnych sukcesów i mamy nadzieję, że po raz kolejny zakwalifikuje się do kadry olimpijskiej i powróci do nas jako medalista.
Święto Niepodległości
W dniu 9 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 94 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.Akademię przygotowały wspólnie klasy IVa, Va i VIa , a piękną scenografią zajęła się nasza plastyczka p. Jadwiga Rumin.
Uczniowie oprócz wierszy, ładnych piosenek legionowych przedstawili też historyjkę, z której dowiedzieliśmy się dlaczego powinniśmy być dumni w dniu 11 listopada.MISIOWE ZABAWY
Pluszaki są chyba najpopularniejszą zabawką świata! Każdy miał lub ma swojego misia! 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dużo radości naszym uczniom sprawił udział w konkursie plastycznym, który odbywał się w bibliotece szkolnej. Licznie rywalizowali ze sobą uczniowie klas I i II. Nie zabrakło również szóstoklasistów, którzy stwierdzili, że nadal lubią się bawić.Na korytarzu szkolnym powstała imponująca wystawa „Pokochaj Pluszowego Misia”!, którą przygotowały p. L.Krzysztof i p .J.Kaczorowska.
Wielką niespodzianką były odwiedziny niezwykłego gościa – Misia, który czytał uczniom klas I-III bajki.
Natomiast uczeń klasy VIb Michał Płaszczyk regularnie odwiedza przedszkolaki i czyta im bajeczki. Inicjatywa godna pochwały.
Wizyta ks. biskupa Adama Dyczkowskiego w Szkole Podstawowej w Przytocznej
03.12.12r. nasza szkoła miała zaszczyt gościć ks. biskupa diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, Adama Dyczkowskiego. Wyjątkowego gościa oraz ks. Kapelana Tomasza Gierasimczyka i proboszcza parafii pod wezwaniem św. Trójcy Sławomira Kupca przed budynkiem szkoły przywitała delegacja: dyrektor Brygida Konieczna, z – ca Beata Podkowińska, katechetka Anna Kopyść oraz uczniowie: Natalia Nadolna i Julia Gabryelska.Dalsza część przywitania odbyła się w sali gimnastycznej w obecności uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Jako pierwsza zabrzmiała powitalna piosenka, a następnie uczniowie wykonali krótką część artystyczną. Po przedstawieniu głos zabrała Pani dyrektor, która podziękowała ks. biskupowi za obecność i podkreśliła znaczenie szkoły i kościoła w naszym życiu.
Następnie głos zabrał nasz gość ks. biskup Adam Dyczkowski. Podziękował za piękne powitanie, podkreślił również rolę nauki w życiu młodego pokolenia.
Uczniowie wraz z Panią dyrektor wręczyli pamiątkową bombkę oraz kwiaty.
Na zakończenie ks. biskup udzielił swojego pasterskiego błogosławieństwa. Następnie gość zwiedził szkołę oraz spotkał się z radą pedagogiczną i pracownikami szkoły.
Ta radosna i serdeczna wizyta na długo zostanie w naszej pamięci.
GOŚCINNA BIBLIOTEKA
30 listopada mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły grupę przedszkolaków z Kasztanowej Krainy.Dzieci zapoznały się z zasobami naszej biblioteki i zasadami korzystania z książek. Chętnie opowiadały o swoich ulubionych książeczkach i oglądały przygotowane dla nich ciekawe egzemplarze. Z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajki czytanej przez panią Elę i uczennicę klasy Va Wiktorię Pikus.
Wizycie w bibliotece towarzyszył dobry humor i zabawa. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu, dzieci częściej będą odwiedzać bibliotekę oraz chętnie będą słuchać baśni czytanych przez dorosłych.
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
Wyjątkowe odwiedziny.
Mikołajki w Przytocznej
Śnieg w tym roku nie dał się prosić. Przystroił wszystkie drzewa, odświętnie ubrał domy, pościelił na drogach białe dywany i przygotował naszą miejscowość na przyjęcie wyjątkowego gościa – Mikołaja.
Pełne napięcia oczekiwanie
Mroźne, grudniowe popołudnie rozgrzały gorące i niecierpliwe serca młodych ludzi, którzy jak co roku, 6 grudnia, czekali na osiedlu bloków w Przytocznej na przybycie św. Mikołaja, który przybył do nas zaproszony przez Gminny Dom Kultury. Wśród zebranych nie zabrakło również uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego.
Świetna zabawa
Czas oczekiwania upłynął bardzo szybko i w przyjemnej atmosferze. Wszystko dzięki Panu Bartłomiejowi Orłowi, który zabrał wszystkich w niecodzienną podróż. Wyruszyliśmy specjalnym pociągiem do wielu miejsc na całym świecie. Byliśmy między innymi w Hiszpanii, Francji i Ameryce. Tym, którzy nie rozgrzali się wesołymi tańcami pomogła zapewne gorąca herbata z cytryną – każdy mógł ją dostać.
Listy do Mikołaja
Zanim pojawił się wśród nas dostojny gość, rozdano nagrody w konkursie organizowanym przez Gminny Dom Kultury. Uczniowie pisali listy do Mikołaja i rysowali jego portret. Wśród nagrodzonych nie zabrakło naszych uczniów.
W dniu swojego święta on rozdaje prezenty!
Dzieciaki wybaczyły Mikołajowi małe spóźnienie. Jest przecież bardzo zapracowany, ponieważ swoje imieniny świętuje zawsze w podróży i odwiedza wszystkie grzeczne dzieci, wręczając im paczki pełne przepysznych słodyczy. Nie zabrakło ich i tym razem.
Wreszcie
Zaproszony gość dotarł do nas w wyjątkowy sposób – przyjechał wozem strażackim! Renifery zapewne musiały trochę odpocząć, nie jest przecież tak łatwo przemierzyć tyle tysięcy kilometrów. Mikołaj wkroczył na scenę wraz ze swoimi elfami i aniołami. Gości przywitały uśmiechnięte dziecięce buzie i piosenka zespołu ze Szkoły Podstawowej w Przytocznej.
Do zobaczenia!
Z pewnością każde grzeczne dziecko otrzymało paczkę od świętego Mikołaja, by nie było w Przytocznej żadnej smutnej twarzy. Choć pod koniec mróz zaczął nieco doskwierać i gościa żegnali już tylko najwytrwalsi, to na pewno spotkamy się z nim znowu. Dziś mówimy Mikołajowi: Dziękujemy i do zobaczenia w Wigilię! Będziemy na Pana czekali!
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
Martyna Wojciechowska uczennica klasy IV b zdobyła tytuł laureata w konkursie na „Świąteczną Pocztówkę” zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Międzyrzecz.
10.12.12r.uczeń klasy I Tytus Maciński brał udział w Mikołajkowych Zawodach Pływackich w Międzyrzeczu. Startował w dwóch kategoriach:
-kategoria klasy I chłopców – I miejsce( styl dowolny ),
-Kategoria klasy II chłopców – II miejsce ( styl dowolny ).
Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej brały udział w konkursie „Nim gwiazdka zabłyśnie” na najpiękniejszą ozdobę choinkową zorganizowanym przez Międzyrzecki Ośrodek Kultury. Uczniowie otrzymali w nagrodę pakiet materiałów papierniczych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
PRZYGODA CHOINKI
Gromkimi brawami rodzice nagrodzili młodych aktorów z kl. IIa Szkoły Podstawowejw Przytocznej. Uczniowie zaprezentowali podczas zebrania z rodzicami przedstawienie pt. „Przygoda Choinki.” Zachwycili nie tylko aktorskim talentem, ale i pięknymi strojami.14 XII 12r. uczniowie postanowili wraz z wych. Hanna Kozłowską odwiedzili z przedstawieniem przedszkole. Przedszkolakom bardzo podobała się inscenizacja o przygodzie choinki, która trafiła do domu przed świętami Bożego Narodzenia. Młodsi koledzy z przedszkola zaprosili uczniów do wspólnej zabawy, a pani dyrektor Zdzisława Flens w nagrodę każdemu dziecku dała pysznego wafelka.
PODZIĘKOWANIE
Dorota Rymas Przytoczna, dn.19.12.2012r.Podziękowanie
Składam serdeczne podziękowanie Ludziom Dobrej Woli a zwłaszcza pani Dyrektor Szkoły Podstawowej, pani Dyrektor Gimnazjum, nauczycielom, Wójtowi Gminy Przytoczna oraz księdzu Proboszczowi za zorganizowanie akcji Zostań Świętym Mikołajem.
Dzięki tej akcji zebrane pieniądze przeznaczę na pokrycie kosztów leczenia mojej córki AgatyPROJEKT - Xmas cards around Europe. School to schools Exchange
Raport z projektu
Xmas cards around Europe. School to schools Exchange.
Na przełomie listopada i grudnia 2012 nasza szkoła przystąpiła do projektu Xmas cards around Europe. School to schools Exchange w ramach programu eTwinning.
Dane projektu:
Przedmioty: języki obce, informatyka/ICT
Język projektu: angielski
Wiek uczniów: 3 – 12
Proponowane narzędzia: e-mail, TwinSpace, Inne programy (Powerpoint, wideo, zdjęcia i obrazy)
Cele projektu:
- wykonanie kartek świątecznych w języku angielskim
- nawiązanie kontaktu ze szkołami z różnych pastw Europy
- wzbudzenie zainteresowania uczniów tradycjami świątecznymi panującymi zagranicą
- doskonalenie umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii
Zadaniem uczniów było wykonanie kartek świątecznych z życzeniami w języku angielskim. Technika prac była dowolna, wzory kartek zależały tylko od kreatywności naszych uczniów. Dzieci biorące udział w projekcie spotykały się na dodatkowych zajęciach, podczas których
z zaangażowaniem pracowały nad stworzeniem jak najładniejszych, własnoręcznie wykonanych pocztówek, które powędrować miały do uczniów z 15 różnych państw.Drugim etapem projektu było poprawne zaadresowanie kopert i wysłanie kartek pod wskazane adresy.
O umieszczanie nalepek z zagranicznymi adresami we właściwych miejscach zadbała znakomicie klasa IVb.Po wysłaniu anglojęzycznych pozdrowień do rówieśników z całej Europy przed uczniami stanęło kolejne zadanie: stworzenie konturowej mapy, na której miały zostać umieszczone kartki, przysłane z innych państw.
Z tym wyzwaniem zmierzyli się trzej uczniowie z klasy IVb: Maciej Dębicki, Kacper Fabiański i Szymon Pacan, którzy w pocie czoła pracowali nad dokładnym odrysowaniem konturów Europy na białym papierze, na którym widniał zarys mapy wyświetlony za pomocą rzutnika.W czasie oczekiwania na kolejne przybywające do naszej szkoły kartki uczniowie obserwowali postępy swoich europejskich znajomych na portalu TwinSpace. Na zamieszczanych tam fotografiach widać było jak uczniowie z Hiszpanii, Rumunii, Bułgarii czy Turcji pracują nad tworzeniem pocztówek czy zapełnianiem swoich map Europy przybywającymi kartkami. Największą radością było dostrzeżenie „naszej” kartki na zdjęciu w zagranicznej szkole.
Gdy wszystkie kartki dotarły na miejsce na szkolnym korytarzu stanęła olbrzymia mapa pełna pocztówek zawierających pozdrowienia
i informacje dotyczące obchodów Bożego narodzenia w różnych częściach naszego kontynentu. W czasie przerw uczniowie z zaciekawieniem przeglądali prace innych dzieci jednoczenie dowiadując się, w której części Europy leża poszczególne kraje oraz poznając ich angielskie nazwy.Rezultatem projektu było z pewnością zwrócenie uwagi uczniów na znaczenie znajomości języka angielskiego w komunikacji
z przedstawicielami różnych narodów, rozbudzenie zainteresowania uczniów obyczajami panującymi w innych krajach oraz nawiązanie kontaktu ze szkołami z Europy, które w przyszłości być może przeobrażą się w dalszą, owocną współpracę.JASEŁKA 2012
„Betlejem to my sami”
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Przytocznej powiedzieli swoim nauczycielom oraz koleżankom i kolegom prawdę o Bożym Narodzeniu.
21 grudnia o godzinie 11.00 hala sportowa przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Przytocznej zamieniła się na chwilę w profesjonalny teatr. Młodzi aktorzy – uczniowie Szkoły Podstawowej w Przytocznej wygłosili niecodzienne kazanie. Przedstawili oni Jasełka inne niż zwykle.
Uczniowie połączyli realia betlejemskiej stajenki z rzeczywistością współczesnego domu. Przenieśli widzów ponad dwa tysiące lat wstecz, by przypomnieć, jakie trudności musieli pokonać Maryja i Józef, gdy nikt nie chciał przyjąć ich do siebie, dlatego Jezus narodził się w ubogiej szopce wśród aniołów pasterzy i trzech mędrców. Pokazali także mieszkanie współczesnej rodziny, która przygotowuje się do wigilijnej kolacji. Niespodziewanie do ich drzwi puka małżeństwo szukające schronienia. Domownicy zajęci przygotowaniami do świętowania nie udzielili mu pomocy.
Dzieci starały się uświadomić nam, że dziś narodzenie Zbawiciela mogłoby wyglądać bardzo podobnie. Przypomniały również, iż najważniejsze jest to, by Jezus narodził się w naszych sercach, dlatego tytułem Jasełek było hasło: „Betlejem to my sami”.
W realizację przedsięwzięcia zaangażowało się wiele osób. Pomysłodawczyniami i głównymi organizatorkami były panie: Anna Kopyść, Maryla Andrusieczko i Renata Pałka, które prowadziły z dziećmi próby i czuwały nad przebiegiem przedstawienia. Ogromne podziękowania należą się również pani Ewie Barskiej, która stworzyła przepiękną dekorację. Widzowie i młodzi artyści mogli poczuć się dzięki niej jak w prawdziwej Jerozolimie. Nieocenione było również wsparcie pana Piotra Barskiego, który przygotował profesjonalną oprawę muzyczną i pomagał nieco stremowanym młodym wokalistom. Organizatorzy pragną z całego serca podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że przedstawienie mogło się odbyć.
Dzięki młodym aktorom widzowie mogli już teraz poczuć świąteczny klimat, wspólnie pośpiewać kolędy, a przede wszystkim zastanowić się nad tym, jaki jest prawdziwy sens Bożego Narodzenia.
Występ uczniów nie był jedyną atrakcją spotkania. Dziś bowiem rozstrzygnięto świąteczne konkursy, które były zorganizowane w naszej szkole. Uczniowie klas IV brali udział w konkursie plastycznym na „Najładniejszą choinkę”. Nagrody otrzymali: Martyna Wojciechowska, Kazimierz Racewicz, Kacper Fabiański i Amelia Opas. Uczniowie klas V brali udział w konkursie plastycznym na „Najładniejszą bombkę”. Nagrody otrzymali: Karolina Kolasińska, Weronika Fanselow, Mateusz Nowakowski i Natalia Nadolna. Rozstrzygnięto również konkurs na najładniejszego anioła. Wśród uczniów klas I-III zostali nagrodzeni: Karolina Stępień, Maks Radiuk, Julia i Martyna Mamot, a wśród uczniów klas IV-VI: Kacper Czerniak, Karolina Gierczyńska i Daria Łazuka. Wszystkie klasy brały również udział w konkursie na „Świąteczny wystrój sal” a wyróżnienia dostały: klasa IIIb oraz IVa i IVb.
Nie mogło również zabraknąć poczciwego Mikołaja, który przybył do nas z bardzo daleka i wręczył wszystkim dzieciom paczki. Możemy być spokojni – Szkoła Podstawowa w Przytocznej ma tylko grzecznych uczniów…
GÓRA GROSZA
PODSUMOWANIE „GÓRA GROSZA 2012”W TYM ROKU SZKOLNYM 2012/2013 W NASZEJ SZKOLE ZEBRANO W AKCJI „GÓRA GROSZA” KWOTĘ 901,24ZŁ
W PRZELICZENIU NA JEDNEGO UCZNIA – 4,50 ZŁ.W KLASIE I A ZEBRANO 75,14 ZŁ ( na jednego ucznia » 3,37)
W KLASIE I B ZEBRANO 2,89 ZŁ ( na jednego ucznia » 0,16)
W KLASIE II A ZEBRANO 45,87 ZŁ ( na jednego ucznia » 3,05)
W KLASIE II B ZEBRANO 30.75 ZŁ ( na jednego ucznia » 2,20)
W KLASIE III A ZEBRANO 43,88 ZŁ ( na jednego ucznia » 2,19)
W KLASIE III B ZEBRANO 56,52 ZŁ ( na jednego ucznia » 2,82)
W KLASIE IV A ZEBRANO 32,74 ZŁ ( na jednego ucznia » 1,93)
W KLASIE IV B ZEBRANO 35,25 ZŁ ( na jednego ucznia » 2,41)
W KLASIE V A ZEBRANO 25,46 ZŁ ( na jednego ucznia » 1,81)
W KLASIE V B ZEBRANO 263,66 ZŁ ( na jednego ucznia » 14,64)
W KLASIE VI A ZEBRANO 10,31 ZŁ ( na jednego ucznia » 0,73)
W KLASIE VI B ZEBRANO 203,59 ZŁ ( na jednego ucznia » 14,54)
Bardzo wszystkim Wam dziękujemy za ofiarność, pieniądze zostaną przekazane dla Towarzystwa Nasz Dom, które zebrane środki rozdysponuje dla rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo – wychowawczych.
DZIĘKUJEMY !!!
Samorząd Uczniowski
J. Kaczorowska
PROPOZYCJA ZAJĘĆ W CZASIE FERII ZIMOWYCH
Propozycje zajęć w czasie ferii zimowych:
1.Bal przebierańców dla kl. I-III – 14.01.2013r. godz.10.00 – 13.00
( opiekunowie: nauczyciele kl.I-III )
2.Bal karnawałowy dla kl. IV-VI – 14.01.2013r. godz.14.00 – 16.30
( opiekunowie: nauczyciele kl.IV-VI )
3.Biwak zuchowy w Goraju – 14-16.01.2013r. ( opiekunowie: L.Krzysztof, A.Materna, J.Kaczorowska )
4.Wyjście do okolicznych lasów „Co zimą słychać i widać w lesie” kl.IV-VI - 16.01.2013r. godz.10.00-13.00
5.Zajęcia sportowe dla klas IV-VI ( hala sportowa ) – 17.01.2013r. godz.10.00-13.00 ( opiekun: M.Korczyński )
6.Zajęcia plastyczne dla kl.IV-VI – 17.01.2013r. godz.10.00-12.00 ( opiekun: J.Rumin )
7.Spotkanie grupy uczniów przygotowujących się do konkursu o ruchu drogowym – 21.01.2013r. godz.10.00 – 12.00 ( opiekun: H.Kozłowska )
8.Spotkanie grupy uczniów przygotowujących się do konkursu o straży pożarnej – 22.01.2013r. godz.10.00 – 12.00 ( opiekun: H.Kozłowska )
9.Wyjazd na kręgielnię do Gorzowa – 23.01.2013r. godz.10.00 ( opiekun: A.Kopyść, R.Pałka )
ZIMOWY KONKURS RECYTATORSKI
Zimowo, ale bardzo ciepło.
Uczniowie mówią wiersze
Sala wypełniona po brzegi… Napięcie i podekscytowanie unoszące się w powietrzu. Niecierpliwie czekający duzi i mali… To właśnie atmosfera kolejnego konkursu recytatorskiego, który zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Przytocznej.
Konkurs jesienny cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, ale liczba zgłoszeń do udziału w edycji zimowej przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów, którzy mają nadzieję, że za każdym razem będzie coraz więcej chętnych uczniów.
Uczniowie, tradycyjnie już, recytowali wiersze lub fragment prozy w kilku kategoriach wiekowych. Przedszkolaki, klasy I-III oraz klasy IV-VI. W każdej z grup nasi uczniowie spisali się znakomicie, zaprezentowali bardzo wysoki poziom, który nie ułatwił decyzji członkom jury. Po burzliwych naradach komisja sędziowska ogłosiła werdykt:
w kategorii uczniów klas I – III
Laureaci: Tytus Maciński, Paulina Pryszczewska, Jakub Mikołajczak, Zuzanna Oszmian
w kategorii uczniów klas IV – VI
Nikola Wąchalska
Przewodnicząca jury – pani Elżbieta Piątyszek podkreślała, że wśród najmłodszych jest bardzo wielu obiecujących recytatorów, którzy z pewnością odniosą w przyszłości sukces. Mówiła także, że podstawowym kryterium oceny uczniów starszych był dobór tekstu do wieku recytującego, ponieważ od najstarszych można wymagać już więcej.
Każdy z uczestników dostał pamiątkowy dyplom i czekoladę. Laureaci otrzymali bardzo ciekawe książki. Wielu naszych uczniów spróbowało swoich sił w konkursie dopiero pierwszy raz. Mamy nadzieję, że spotkamy się w komplecie podczas kolejnej edycji. A może jeszcze więcej osób odważy się wystąpić przed publicznością i zaczarować pięknej poezji.
WYRAZY WDZIĘCZNOŚCI
Podziękowanie
Szkoła to uczniowie, nauczyciele i pracownicy…
Ale to przecież także budynek.
Miejsce, gdzie uczniowie, nie tylko zdobywają wiedzę,ale także zawierają przyjaźnie,
dorastają – spędzają bardzo wiele czasu.
Dyrekcja nauczyciele, uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej
z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej
składają serdeczne podziękowania
Pani Joannie Baranowskieji
Panu Dariuszowi Macińskiemu
za nową piękną szatnię dla dzieci.
Dzięki Państwa pomocy to miejsce staje się coraz piękniejsze
i jeszcze bardziej przyjazne i będzie służyło jeszcze wielu pokoleniom.Przytoczna, dnia 01 lutego 2013r.
DZIĘKUJEMY
Podziękowanie
Szkoła to uczniowie, nauczyciele i pracownicy…
Ale to przecież także budynek.
Miejsce, gdzie uczniowie, nie tylko zdobywają wiedzę,
ale także zawierają przyjaźnie,
dorastają – spędzają bardzo wiele czasu.
Dyrekcja nauczyciele, uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej
z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej
składają serdeczne podziękowania,
Firmie
Amerigas Polska
Sp. z o.o.
ul. Modlińska 344
03-152 Warszawa
ponieważ dzięki Państwa pomocy to miejsce może stawać się coraz piękniejsze
i jeszcze bardziej przyjazne.
Inwestycje podjęte dzięki finansowemu wsparciu, jakie od Państwa otrzymaliśmy
będą służyły jeszcze wielu pokoleniom.
Przytoczna, dnia 01 lutego 2013r.
Z PAMIĘTNIKA MŁODEGO NAUCZYCIELA
Wygrane walki
Dźwięk budzika wierci czaszkę jak złośliwy chochlik, nerwowo wyciągasz rękę, mechanicznie wyłączasz znienawidzone urządzenie i mamrocząc: Jeszcze chwilę, tylko minutę… szczelniej opatulasz się kołdrą. Znasz to?
Pierwszy poranek po feriach to prawdziwa męka – walka z budzikiem jest tysiąc razy trudniejsza, a poziom mobilizacji i chęci do działania o połowę mniejszy. Nie jest ważne, czy jesteś uczniem, czy nauczycielem – to dopada każdego. I cóż… w końcu jednak nie masz wyboru – musisz wstać i zmierzyć się z nowymi zadaniami. Pierwsze kroki w budynku są jeszcze nieco niepewne. Czujesz się jak zwierzę, które na nowo musi rozpoznawać dawno opuszczone miejsce – badasz grunt i ostrożnie sprawdzasz teren…
Na szczęście to uczucie trwa tylko przez chwilę. Później – drogi uczniu i nauczycielu – rozwijasz skrzydła, pewnie stawiasz kroki, dzielisz się swoimi nowymi pomysłami i pokrzepiasz się widokiem uśmiechniętych przyjaciół. Czas spędzony w szkole każdego dnia otwiera przecież szansę na niezapomniany rejs, niezwykłą przygodę, której mogą nam pozazdrościć nawet bohaterowie filmu „Piraci z Karaibów”.
Czasem narzekasz na szkołę. Tego pewnie nie da się uniknąć, ale pomyśl sobie, że każdego ranka jesteś wielkim zwycięzcą, bo wygrywasz walkę z budzikiem – to Twój pierwszy wyjątkowy sukces. Kolejne minuty dnia otwierają Ci drzwi do następnych, drobnych lub wielkich, triumfów – nie zmarnuj takiej okazji!
Wielu sukcesów i wygranych walk życzę w nowym semestrze wszystkim uczniom i nauczycielom.Renata Pałka
MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ
29.01.2013r. w Bledzewie odbył się Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej Chłopców. W turnieju uczestniczyły 4 drużyny. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”. I miejsce zajęła SP nr 2 Międzyrzecz, II miejsce SP Bledzew. Nasza drużyna zajęła III miejsce i wystąpiła w składzie: Jakub Krzystyniak, Bartosz Sławik, Kamil Kulisz, Michał Trojanek, Jakub Cyfert, Kamil Sommerfeld, Filip Kisiel, Dawid Wyrwa, Dawid Dziobko, Kacper Czerniak. Opiekunem chłopców jest p. Paweł Dymel.Dnia1.02.2013r. w w Hali Sportowej przy Gimnazjum w Przytocznej odbyły się Mistrzostwa Powiatu Szkół Podstawowych Dziewcząt w Piłce Ręcznej. Organizatorem była Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej.
I m zajęła Szkoła Podstawowa z Przytocznej, II m zajęła Szkoła Podstawowa z Bledzewa, III m zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 z Międzyrzecza, IV m zajęła Szkoła Podstawowa nr 3 z Międzyrzecza.
Awans do zawodów rejonowych SP Przytoczna. Zwycięski skład dziewcząt: Daria Jasińska, Martyna Szczepaniak, Daria Łazuka, Paulina Wilska, Natalia Żmijewska, Dagmara Jasińska, Natalia Nadolna, Paulina Kosikowska, Anita Kosikowska.Opiekun drużyny: Marek Korczyński
PODSUMOWANIE I SEMESTRU
PODSUMOWANIE I SEMESTRU
ANALIZA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI
INTEGRACYJNYMI IM. JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO W PRZYTOCZNEJ
ZA I SEMESTR ROKU SZKOLNEGO 2012/2013
Liczba uczniów w szkole: 199 , klasyfikowanych 200
Średnia ocen w szkole: 4,04
Średnia ocen poszczególnych klas:
klasa
IVa
IVb
Va
Vb
VIa
VIb
średnia
ocen
3,94
4,12
3,92
4,4
3,81
4,06
Średnia frekwencja w szkole: 94,3%
Średnia frekwencja poszczególnych klas:
klasa
Ia
Ib
IIa
IIb
IIIa
IIIb
średnia
frekwencja
90%
97%
96,85%
95%
94,24%
94%
klasa
IVa
IVb
Va
Vb
VIa
VIb
średnia
frekwencja
96%
95,65%
94,66%
91,31%
93%
94%
Liczba ocen wzorowych, bardzo dobrych, poprawnych, nieodpowiednich, nagannych:
IVa
IVb
Va
Vb
VIa
VIb
razem
wzorowe
8
6
5
14
6
9
48
bardzo dobre
3
2
6
2
3
5
21
dobre
5
7
3
1
4
20
poprawne
1
1
1
3
nieodpowiednie
naganne
Liczba uczniów z ocenami niedostatecznymi: 1
Uczniowie objęci wspomaganiem:
zespół wyrównawczy
31
gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna
40
nauczanie indywidualne
3
rewalidacja
2
Uczniowie, którzy w I semestrze uzyskali najwyższe wyniki w nauce:
Kl.Ia kl.Ib
1.Ciesielska Wiktoria 1.Maciński Tytus
2.Gidlewicz Wiktoria 2.Konieczna Dominika
3.Jakubowski Hubert 3.Orzeł Julian
4.Kaczorowska Lena 4.Jabłońska Maja
5.Kortyla Eryk 5.Krówka Klaudiusz
6.Kudlińska Karolina
7.Pryszczewska Paulina
8.Śmigiel Szymon
9.Nowakowski Wojciech
10.Bołka Szymon
Kl.IIa kl.IIb
1.Dziobko Szymon 1.Gibuła Anna
2.Kaczorowski Mikołaj 2.Janiszewska Agata
3.Kadłubowska Alicja 3.Pietrzak Karolina
4.Leśna Daria 4.Piotrowski Bartosz
5.Mikołajczak Jakub 5.Potomski Hubert
6.Szlachetko Tomasz 6.Stępień Karolina
7. Sakalli Dawid
Kl.IIIa kl.IIIb
1.Arabczyk Dominika 1.Kogut Julia
2.Cebula Jakub 2.Oszmian Zuzanna
3.Cieślarczyk Bartłomiej 3.Adamkiewicz Wiktoria
4.Kaczorowska Alicja 4.Spychała Wiktoria
5.Kudliński Filip 5.Trafna Wiktoria
6.Moczyński Mateusz 6.Łunkiewicz Wiktoria
7.Pioś Oliwia
8.Raczyńska Oktawia
Śmigiel Wojciech
Kl.IVa kl.IVB
1.Milczyńska Natalia-4,90 1.Fabiański Kacper-5,18
2.Wyrwa Dawid-4,90 2.Woźny Wiktor-4,73
3.Dziobko Dawid-4,81 3.Dębicki Maciej-4,64
5.Stanisławski Krystian-4,54 5.Pacan Szymon-4,45
6.Migoda Igor-4,45 6.Wojciechowska Martyna-4,45
7.Rymas Agata-4,36
Kl.Va kl.Vb
1.Nadolna Natalia-5,36 1.Śmigiel Michał-5,18
2.Szwarc Justyna-4,36 2.Kąkol Martyna-5,09
3.Cyfert Jakub-4,27 3.Gierczyńska Karolina-5,0
4.Trojanek Michał-4,27 4.Korczyński Maciej-5,0
5.Kozioł Bartłomiej-4,82
6.Fanselow Weronika-4,73
7.Szewczyk Kamila-4,73
8.Kolasińska Karolina-4,55
9.Moczyński Jakub-4,55
Kl.VIa kl.VIb
1.Żmijewska Natalia-4,89 1.Łazuka Daria-4,89
2.Strylewicz Paweł-4,56 2.Koszko Hanna-4,78
3.Sławik Bartosz-4,44 3.Gabryelska Julia-4,67
4.Gierczyńska Julia-4,56
5.Marynowski Jakub-4,67
6.Woźniak Weronika-4,67
100% frekwencję w I semestrze mieli następujący uczniowie:
Kl.Ia – Bołka Szymon, Filipiak Paweł, Pryszczewska Paulina
Kl.Ib – Chętnik Adam, Jabłońska Maja
Kl.IIa – Cyfert Michał, Krzystyniak Katarzyna
Kl.IIb – Piotrowski Bartosz, Stepień Karolina
Kl.IIIa – Piotrowski Michał
Kl.IIIb – Rzepka Mikołaj
Kl.IVa – Rój Anna
Kl.IVb – Marciniak Weronika
Kl.Vb – Szewczyk Kamila
Kl.VIa – Filipiak Weronika, Matusik Patryk
Kl.VIb – Łazuka Daria, Wilska Paulina
WYCIECZKA DLA NAGRODZONYCH W KONKURSIE PLASTYCZNYM
Stowarzyszenie „LGD Działaj z Nami” w Świebodzinie dla zwycięzców III edycji Konkursu Plastycznego pt. „PROW zmienia mój region” zorganizowało w dniu 06.02.2013r. wycieczkę do Zielonej Góry.
Z naszej szkoły wyróżnieni zostali uczniowie: Weronika Filipiak – kl. VIa, Hanna Koszko – kl.VIb oraz Maciej Dębicki – kl.IVb.
W Zielonej Górze na uczestników wycieczki czekało wiele atrakcji, w kinie 3D Cinema City obejrzeliśmy film pt. „Ralf Demolka”, po posiłku i krótkim spacerze zwiedzaliśmy Palmiarnię.
Tu, w pięknym, zielonym otoczeniu pozowaliśmy do wspólnego zdjęcia. Następnie Organizatorzy wręczyli wszystkim wyróżnionym uczniom m.in. dyplomy i kalendarze ( w którym umieszczone są nagrodzone prace ), podziękowania i upominki otrzymali również opiekunowie.
Zadowoleni i pełni wrażeń o godz. 15.00 wyjechaliśmy z Zielonej Góry.Opiekun Jadwiga Rumin.
SZEŚCIOLATEK W PRZYJAZNEJ SZKOLE
W dniach 8 i 11 lutego pięciolatki z Kasztanowej Krainy w Przytocznej wraz z wychowawczyniami: p. Haliną Hibner i p. Pauliną Głuszyk-Mokrzycką odwiedziły Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej. Oglądały klasopracownie i rozmawiały z pierwszoklasistami oraz z ich wychowawczyniami p. Elżbietą Kortylą i p. Anną Materna o nauce w szkole.
W piątek dzieci z Przedszkola uczestniczyły w zajęciach plastycznych. Razem z koleżankami i kolegami z klasy I a i I b malowały farbami temperowymi swoją ulubioną zabawkę. Okazało się, że chłopcy najczęściej lubią się bawić samochodami i samolotami. Natomiast dziewczynki uwielbiają lalki, misie i kolorowe piłki. Wszyscy bardzo się starali i prace wykonali na szóstkę.Poniedziałkowe zajęcia matematyczne okazały się też bardzo ciekawe i miłe.
Pierwszoklasiści wraz z przedszkolakami układali i przeliczali patyczki, bawili się figurami geometrycznymi, rozwiązywali i układali zadania tekstowe. Uczniowie chętnie pomagali swoim młodszym kolegom w wykonywaniu zadań.
Po zakończonych zajęciach pięciolatki otrzymały słodkie upominki. Wszystkim dzieciom bardzo podobały się wspólne zajęcia.PRÓBA GENERALNA
Grypa zbiera swoje żniwo, ale mimo znaczącej absencji uczniowie klas szóstych przystąpili do próbnego sprawdzianu. Mogli skonfrontować swoją wiedzę z zakresu czytania, pisania, korzystania z informacji, rozumowania oraz wykorzystania wiedzy w praktyce.
„Jak to było z Księgą Rekordów Guinnesa?” – z takim tekstem musieli zmierzyć się szóstoklasiści, opisać zawartość średniowiecznych mirabiliów, wskazać miłośników różnorodnych ciekawostek, funkcje metafor i przenośni, zredagować ogłoszenie oraz sprawozdanie. Królowa zaś nauk upomniała się o umiejętność obliczania pola figur geometrycznych, ułamka z danej liczby (koszt zakupu), znajomość skali, obliczenia czasowe i porównywanie ilorazowawe.
A co o sprawdzianie sądzą sami zainteresowani?
- Myślę, że test był trudny, było zbyt dużo zadań z języka polskiego.
- Moim zdaniem sprawdzian był trudny, ale kryteria, które poznaliśmy później, były niesprawiedliwe dla uczniów. W ogłoszeniu niepotrzebny był zapis o podaniu poczty e-mail, w sprawozdaniu emocje, przeżycia osoby relacjonującej. Przez to straciliśmy punkty…
- Ja odniosłem wrażenie, że sprawdzian i kryteria układała osoba, która nie miała z tym nic wspólnego. Za mało czasu na rozwiązanie zadań. A sprawdzian był trudny.
- Byłem zły i zdenerwowany, zabrakło mi czasu. Najtrudniejsze dla mnie były zadania z bananami i pomarańczami oraz polem.
- Nie spodziewałam się sprawozdania. Niektóre wypowiedzi były niezrozumiałe, nie można było się o nic zapytać.
No cóż, pierwsze koty za płoty. W kwietniu szóstoklasistów czeka premiera. Oby okazała się łaskawa, a aplauzom nie było końca. Trzymajmy wiec kciuki i nie życzmy powodzenia. Żeby nie zapeszyć!Mariola Kłysz
UŚMIECHNIĘTY WALENTY
Radosny Amorek z łukiem przefrunął korytarzami naszej szkoły.
14 lutego ulubionym kolorem wielu uczniów i nauczycieli był czerwony. To przecież odwieczny symbol miłości, a w czwartek obchodziliśmy właśnie święto zakochanych.
Ma ono tyle samo zwolenników, jak i przeciwników. Wiadomo, że miłość można okazywać sobie na wiele sposobów, każdego dnia. Wielu sądzi, że nie potrzeba do tego wyjątkowych okazji.
Być może jednak Walentynki to szansa, żeby zrobić to w sposób szczególny, inny niż zwykle. Doskonałym pomysłem jest własnoręcznie zrobiona kartka, którą wręczamy ukochanemu/ukochanej. Szkolny listonosz – święty Walenty, który odwiedził naszą szkołę, miał pełne ręce roboty. Jego torba uginała się pod ciężarem kolorowych przesyłek z serduszkami. Obdarowywali się nie tylko zakochani, ale także przyjaciele, którzy w ten sposób chcieli sobie wzajemnie podziękować i dać do zrozumienia, że są dla siebie ważni.
Niektóre kartki były podpisane – odważnie wyznawano sobie uczucia. Inne pozostały anonimowe… Wielu uczniów dowiedziało się o swoich cichych wielbicielach.
Walentynki szkolne okazały się niezawodnym środkiem na poprawę nastroju. Choć za oknem zimowo i śnieżnie, w sercach nas wszystkich rozpalił się ciepły płomień. Niech nie zgaśnie przez cały rok…Renata Pałka
MICHAŁ CZYTA DZIECIOM
Michał Płaszczyk, uczeń klasy VIb czyta swoim młodszym rówieśnikom w przedszkolu.O jego pomyśle, zainteresowaniach i o nim samym możecie przeczytać w wywiadzie, który przeprowadził kolega Michała, Jakub Marynowski. Zapraszamy!
Jakub Marynowski: Co skłoniło Cię, że zaczęłaś czytać dzieciom w przedszkolu?
Michał Płaszczyk: Zrobiłem to z własnej inicjatywy. A było to tak. W przedszkolu zrodził się pomysł, aby rodzice czytali dzieciom. Do mojej mamy przyszła znajoma przedszkolanka
i powiedziała jej o przedsięwzięciu. Gdy to usłyszałem, zaproponowałem, że ja przyjdę również i będę czytał przedszkolakom.
JM: Od jak dawna czytasz dzieciom?
MP: Czytam im już około pół roku. Chodzę do nich dwa razy w tygodniu, w środy i w czwartki przed lekcjami.
JM: Co czułeś, gdy pojawiłeś się tam pierwszy raz? A co czujesz teraz?
MP: Zdziwiłem się, że dzieci słuchają mnie z taką uwagą. Teraz to już dla mnie zupełnie normalne. Czuję radość.
JM: Jakie są reakcje Twoich słuchaczy, gdy przychodzisz?
MP: W większości grup dzieci mnie pamiętają i cieszą się, gdy przychodzę. Pytają, co im dziś przeczytam. Sam wybieram teksty. Są baśnie, bajki, legendy, opowiadania.
JM: Co jest dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujące w tym, co robisz?
MP: Przede wszystkim to, że dzieci lubią, gdy im czytam. I tęsknią za mną.
JM: Jaka była reakcja Twoich bliskich na to, co robisz?
MP: Nie ukrywam, że chwalą mnie przy każdej możliwej okazji. Początkowo nawet nie chcieli mi wierzyć. Ale przekonali się, że traktuję to poważnie.
JM: Michale, jak myślisz, czy to, że czytasz dzieciom, wpłynie jakoś na ich przyszłość?
MP: Nie wiem, ale mam nadzieję, że zachęcę ich w ten sposób do czytania i dalszej nauki.
JM: Jaka była ta Twoja pierwsza książka? Jak ją wspominasz?
MP: Pierwszą książką, którą przeczytałem były baśnie Andersena. Dobrze jest do niej wrócić po latach. Treści w baśniach zawsze są uniwersalne.
JM: A do jakich książek żywisz największy sentyment?
MP: Do „Przypadków Robinsona Crusoe”. Przeczytałem ja, kiedy tylko zrozumiałem, że mogę już czytać i rozumiem to , co czytam.
JM: Jakie książki lubisz najbardziej?
MP: Bardzo lubię książki przygodowe, ponieważ sam uwielbiam przygody.
JM: Czy czytałeś już komuś wcześniej?
MP: Jedynie bratu. Tak się jakoś złożyło. Wspominam też serię „Poczytaj mi, mamo”, którą czytałem sobie … sam!
JM: Wróćmy do Twojego czytania przedszkolakom. Czy dzieci w jakiś sposób Cię wynagradzają?
MP: Tak. Wynagradzają mnie oklaskami, czasami czekoladą…
JM: Jak sądzisz, czy dzięki Tobie więcej osób będzie czytało przedszkolakom?
MP: Myślę, że tak. To głównie zależy od ich dobrej woli i tego, czy się wstydzą to robić, czy nie.
JM: Lubisz czytać. A gdzie jeszcze to robisz?
MP: Czytam w Kościele Pismo św.. Bez problemu zapamiętuję dłuższe teksty. Dlatego chętnie grywam w przedstawieniach.
JM: Z tego co mówisz wynika, że jesteś bardzo dobry z przedmiotów humanistycznych.
MP: Tak, j.polski nie sprawia mi problemów , zwłaszcza czytanie lektur. Niestety gorzej jest z matematyką. Ale nie każdy musi być dobry ze wszystkiego.
JM: Czy jeszcze gdzieś będziesz czytał dzieciom?
MP: Tak, naszym drugoklasistom, w naszej szkole.
JM: Wynika z tego, że twoje hobby to czytanie. A może interesujesz się czymś jeszcze?
MP: Lubię sobie poczytać. Nie mam konkretnego, stałego hobby.
JM: To już Michale, niestety, ostatnie pytanie. Czy czujesz się zadowolony z siebie i z tego co robisz?
MP: Tak, oczywiście. Czy może być inaczej?
JM: W takim razie życzę Ci powodzenia i więcej ciekawych pomysłów, które być może doczekają się realizacji. Serdecznie dziękuję Ci za wywiad.
MP: Dziękuję, mam nadzieję, że zainspiruję innych do podobnych pomysłów.
DZIĘKUJEMY PAPIEŻOWI
Wiadomość o rezygnacji Benedykta XVI zaskoczyła chyba wszystkich. Rozmawiano o tym niemal wszędzie.
W Szkole Podstawowej w Przytocznej również było o tym głośno. Uczniowie jednak nie tylko rozmawiali…Uczniowie zareagowali bardzo spontanicznie i szybko. Już następnego dnia po ogłoszeniu przez Papieża rezygnacji postanowili napisać do Benedykta XVI list. Z dziecięcą szczerością podziękowali w nim Papieżowi za cały pontyfikat, wizytę w Polsce i za to, że Ojciec Święty nauczył się kilku słów w naszym języku. Wyrazili nie tylko swoją wdzięczność, ale zapewnili Benedykta XVI o modlitwie i pamięci.
Niewielu wierzyło, że doczekamy się odpowiedzi. Ale już kilka dni później mogliśmy cieszyć się z listu, który przysłano nam w imieniu Papieża, dziękując za słowa otuchy i wsparcia, które skierowaliśmy do Ojca Świętego.
Uczniowie nie kryli swojej radości. Cieszyli się, że Benedykt XVI chciał się do nich zwrócić. Poczuli się ważni i wyróżnieni. Mieli poczucie, że uczestniczą w czymś ważnym, przełomowym.- Może napiszemy także do nowego Papieża? – proponowali z entuzjazmem. Kto wie?
INDYWIDUALIZACJA
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Już od 1 marca Nasza Szkoła
rozpoczyna
realizację projektu
„Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów
klas I-III szkół podstawowych”.
Projekt realizowany przez Urząd Gminy w Przytocznej
Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Priorytet IX – Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach,
Działanie 9.1. – Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług
edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty.Jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Uczestnikami Projektu są uczniowie ze zdiagnozowanymi specyficznymi potrzebami edukacyjnymi,
w tym uczniowie szczególnie uzdolnieni.Bezpośredni nadzór nad realizacją projektu w szkole sprawują Dyrektor Szkoły – Brygida Konieczna
Członkowie zespołu realizującego projekt w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej:
- mgr Elżbieta Kortyla – zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu oraz zagrożonych ryzykiem dysleksji
- mgr Anna Materna – zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych
- mgr Hanna Kozłowska – zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu oraz zagrożonych ryzykiem dysleksji
- mgr Wioletta Golec – zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych
- mgr Jadwiga Rumin – zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu oraz zagrożonych ryzykiem dysleksji
- mgr Grażyna Gnybek – zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych
- mgr Dorota Kmieciak - zajęcia korekcyjnedla dzieci z wadami postawy
- inż. Andrzej Gnybek - zajęcia dla szczególnie uzdolnionych, rozwijające zainteresowania w obszarze nauk przyrodniczo-matematycznych
Szkolny koordynator projektu - Mariola Pałka
TEATR PROFILALTYCZNY
Trzecią planetę od Słońca 27 lutego 2013r odwiedzili przyjaciele z kosmosu. Byli to kosmici z planety Happy Life.Połączenie dramy oraz warsztatów to propozycja programu profilaktycznego przeciwdziałającemu przemocy, w którym uczestniczyli uczniowie klas III – VI. Oglądali przygody kosmity Miotka, który trafia na Ziemię do szkoły i na jego nieszczęście „staje na drodze” Sary Zadymiary. W odpowiedni sposób uczniowie musieli reagować na nieprawidłowe zachowania, przez co uczyli się aktywnej postawy wobec przemocy. Wszyscy potrafili odnaleźć się w sytuacji, żywiołowo reagowali na zaobserwowane wydarzenia.
POTRAFIMY BYĆ EMPATYCZNI – TAK TRZYMAĆ DZIECIAKI!!!
Joanna KaczorowskaWIZYTA JEDENASTEJ MUZY
Na wieść o rezygnacji Benedykta XVI uczniowie naszej szkoły postanowili napisać do Papieża list. Odpowiedź z Watykanu przyszła bardzo szybko – wszyscy byli zaskoczeni i szczęśliwi. W błyskawicznym tempie rozeszła się także wiadomość o tym, że Ojciec Święty zwrócił się do dzieci z naszej miejscowości.
Ostatni dzień lutego był w Szkole Podstawowej w Przytocznej zupełnie inny niż zwykle. Wszystko za sprawą wizyty dziennikarzy regionalnej telewizji, którzy postanowili porozmawiać z uczniami na temat podjętej przez nich inicjatywy. Trema udzieliła się wszystkim – nie codziennie przyjmuje się przecież takiego gościa.
Widok kamery nieco odebrał dzieciom głos – trudno było odpowiadać na pytania. Ostatecznie jednak stres udało się opanować. Uczniowie mówili o tym, co czuli, kiedy zobaczyli, że Papież odpisał im na list. Opowiadali także o tym, jak zapamiętają odchodzącego Ojca Świętego. Wspomnieli również o znaczeniu modlitwy za cały Kościół, Benedykta XVI i przyszłego papieża.
Efekty można był zobaczyć jeszcze tego samego dnia w głównym i wieczornym wydaniu „Informacji lubuskich” oraz w sobotnim programie katolickim „Ichtis”. Telewizyjny debiut uczniów naszej szkoły był bardzo udany.
Dodatkowo młodzi ludzie mogli obserwować pracę profesjonalnych dziennikarzy, dowiedzieli się, jak „o kuchni” wygląda tworzenie materiału do programów informacyjnych, co jest niezwykle cenne. Media, jak wiadomo, są teraz wielką siłą, dlatego warto, by dzieci już od najmłodszych lat uczyły się, w jaki sposób z nimi obcować. Mam nadzieję, że uczniowie zrozumieją także, iż bardzo ważne jest to, by potrafić się płynnie wypowiadać i wzbogacać słownictwo. Ta umiejętność jest bezcenna i może przydać się w każdej sytuacji.Renata Pałka
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
Niecodzienne odwiedziny
W czwartkowe popołudnie do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Przytocznej uczniowie zaprosili specjalnego gościa – Poezję. Odważnie otworzyli jej drzwi i pozwolili zaczarować się tej wyjątkowej magii.
Eliminacje
Konkurs Recytatorski Lubuskiego Kuratora Oświaty podzielony jest na kilka etapów. Ten szkolny stanowi dopiero pierwszy, ważny krok w wędrówce do końcowego sukcesu. W tym roku swoich sił próbowało wielu młodych recytatorów.Trudna decyzja
Czteroosobowe jury nie miało łatwego zadania. Najpierw wysłuchało interpretacji wierszy uczniów z klas I-III, później do rywalizacji stanęli ich starsi koledzy. Choć wszyscy uczestnicy zasługują na słowa uznania i gratulacje, to do następnego etapu mogli przejść tylko niektórzy. Wśród najmłodszych wybrano 12 recytatorów, natomiast w drugiej kategorii wiekowej – 11.Wkrótce…
Kolejne spotkanie już 4 marca. Eliminacje gminne odbędą się w Domu Kultury w Przytocznej. Uczniowie wybrani podczas pierwszej części konkursu będą walczyć o „awans” do etapu powiatowego. Wszystkim życzymy powodzenia i mocno trzymamy za nich kciuki!Lista laureatów Szkolnego Konkursu Recytatorskiego:
klasy I-III : Kaczorowska Alicja, Kaczorowska Lena, Kasperowicz Julia, Kogut Julia, Krzystyniak Katarzyna, Maciński Tytus, Mikołajczak Jakub, Oszmian Zuzanna, Pryszczewska Paulina, Raczyńska Oktawia, Stępień Karolina, Szlachetko Tomasz,
klasy IV – VI: Gabryelska Julia, Korczyński Maciej, Nadolna Natalia, Nowakowski Mateusz, Piotrowska Julia, Sobczak Natalia, Strzelewicz Zuzanna, Śmigiel Michał, Szwarc Justyna, Wilska Paulina, Wojciechowska Martyna.
REKOLEKCJE
Dwa dni – wiele korzyści
W pierwszym tygodniu marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjątkowych lekcjach…
Rekolekcje są dla szkoły zawsze czasem szczególnym. Tak było i tym razem. Uczniowie, choć bez książek i zeszytów, mogli się bardzo wiele nauczyć.
Pierwszego dnia gościliśmy na hali sportowej w gimnazjum. Tam każda klasa przedstawiła jedną scenę biblijną – wybrany cud Jezusa. Mogliśmy jednak nie tylko przypomnieć sobie, jakie znaki dawał Chrystus. Uświadomiliśmy sobie także, że Bóg działa również dziś – chce uwalniać nas od grzechu i zaprosić do życia z Nim. Ci uczniowie, którzy, zdaniem jury, zaprezentowali się najlepiej, otrzymali pyszną nagrodę – pachnącą, gorącą pizzę.
Później wszyscy poszliśmy do kościoła, gdzie ksiądz Dariusz – rekolekcjonista z Gorzowa Wielkopolskiego - mówił nam o Piśmie Świętym, wyjątkowym liście miłosnym, który Bóg zostawił człowiekowi. Po powrocie do szkoły uczniowie każdej klasy mogli się zintegrować, pracując wspólnie nad plakatami, które przedstawiały poszczególne stacje drogi krzyżowej Jezusa.
Uczniowskie dzieła wykorzystano następnego dnia. Każda grupa prezentowała jeden plakat w czasie wyjątkowych nabożeństw męki pańskiej, które odbyły się w sali gimnastycznej (dla klas I-III) i na korytarzu ( dla klas IV-VI).
Kolejny punkt dnia to Msza Święta, w trakcie której uczniowie mieli możliwość wyspowiadania się. Nie zabrakło również nauki księdza rekolekcjonisty, który tym razem przestrzegał młodych ludzi przed niebezpieczeństwem zniewolenia przez lenistwo, pychę, obżarstwo, chciwość i gniew. Zachęcał do tego, by każdy był „posolony” – dawał dobry przykład innym ludziom, pokazywał im Jezusa.
Zadanie podsumowujące rekolekcyjne spotkania polegało na napisaniu listu (klasy III i IV) lub sprawozdania (klasy V i VI) z tego, co odbywało się w naszej szkole 4 i 5 marca. Młodsi uczniowie tworzyli rysunki. Zadania te pozwoliły jeszcze raz przypomnieć sobie najważniejsze przesłania rekolekcji. Poza tym uczniowie mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności redakcyjnych, co z pewnością przyda im się na lekcjach języka polskiego.
Oby dobre owoce tych rekolekcji zostały w nas na długo.Z PAMIĘTNIKA MŁODEGO NAUCZYCIELA cd
Na pewno pokonam…
Człowiek to istota stadna. Pociąg do mierzenia się z drugim „osobnikiem” jest wpisany w jego naturę. Życie w izolacji byłoby dla nas bardzo męczące między innymi z tego powodu, że wtedy trudno znaleźć pole do współzawodnictwa. Można zaryzykować stwierdzenie, że rywalizacja jest tym, co „tygryski lubią najbardziej”.
Szkoła jest miejscem, które w sposób szczególny daje młodemu człowiekowi szansę, by sprawdził swoje możliwości w relacji z inną osobą. Nauczyciele stawiają oceny – nie każdy, niestety, dostaje piątki… Uczniowie biorą udział w różnych konkursach i zawodach. Zawsze ktoś wygrywa, a inny schodzi z boiska pokonany.
Także nauczyciele i szkoły rywalizują między sobą. Porównujemy wyniki sprawdzianów, diagnoz – świadomie lub nie bierzemy udział w masowej gonitwie ku najlepszym wynikom, doskonałym rezultatom. Zziajani, zasapani, zmęczeni nieustannym biegiem…
Warto podejmować wyzwania, brać udział w konkursach, realizować projekty. Rywalizacja jest przecież tym, czego trzeba się uczyć – tę wiedzę zawsze nabywamy w praktyce. Dobrze, gdy człowiek pozna gorzki smak porażki i będzie umiał delektować się zwycięstwem.
Ale najważniejsze spośród wszystkich walk i zawodów są te, w których możesz powiedzieć, że wygrałeś… z samym sobą. Nie pędź za wynikami, nie próbuj za wszelką cenę dogonić innych. Nie jest ważne, że jeszcze ani razu nie dostałeś piątki ze sprawdzianu. Nie liczy się kolejna wygrana Twoich kolegów. Nie zadręczaj się, że w ostatnim miesiącu niczego nie osiągnąłeś. Zamiast tego, kiedy staniesz przed kolejnym wyzwaniem, powiedz z całym przekonaniem: Na pewno pokonam SIEBIE!
To najwspanialsze zwycięstwo.Renata Pałka
XII SZKOLNE SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
7 marca odbyły się XII Szkolne Sztafetowe Biegi Przełajowe. W biegach udział wzięli uczniowie z klas IV – VI.Wyniki:
I miejsce – klasa VIa
II miejsce – klasa Va
III miejsce – klasa VIb
IV miejsce – klasa IVa
V miejsce – klasa Vb
VI miejsce – klasa IVb
MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT
8 marca Szkoła Podstawowa w Przytocznej była organizatorem zawodów rejonowych w piłce ręcznej dziewcząt Szkół Podstawowych. Do turnieju rejonowego mają prawo przystąpić najlepsze reprezentacje powiatów: międzyrzeckiego, słubickiego, świebodzińskiego i sulęcińskiego.
Do rozgrywek w Przytocznej zakwalifikowały się drużyny: SP Świebodzin, SP 1 Słubice oraz gospodarz turnieju SP Przytoczna. Na odprawie przedmeczowej z sędziami ustalono porządek oraz kolejność rozgrywania meczy. Nasze uczennice walczyły z bardziej doświadczonymi zawodniczkami jak równy z równym i dzielnie reprezentowały naszą szkołę.Poniżej przedstawiamy wyniki poszczególnych spotkań:
SP Świebodzin SP 1 Słubice 15:5SP Przytoczna SP1 Słubice 3:6
SP Przytoczna SP Świebodzin 8:17
Im-SP Świebodzin
IIm SP1 Słubice
IIIm SP Przytoczna
Fundatorem pucharów był wójt Gminy Przytoczna Pan Bartłomiej Kucharyk.
Awans na półfinały wojewódzkie: SP Świebodzin, SP1 Słubice
Skład drużyny dziewcząt SP Przytoczna: Daria Łazuka, Paulina Wilska, Martyna Szczepaniak, Daria Jasińska, Natalia Żmijewska, Paulina Kosikowska, Dagmara Jasińska, Natalia Nadolna, Julia Piotrowska, Anita Kosikowska, opiekunem grupy jest pan Marek Korczyński.
DZIEŃ KOBIET
„Być kobietą, być kobietą…”To marzenie każdej małej dziewczynki, przymierzanie szpilek mamy, jej biżuterii czy strojów, każda z nas to przerabiała.
8 marca w naszej szkole każda z dziewcząt (zarówno te z kl. I, jak i z VI) mogły się poczuć jak prawdziwe kobiety. Z okazji Dnia Kobiet chłopcy z Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla każdej dziewczyny oraz pani w szkole imienną laurkę oraz słodką niespodziankę. Na przerwach na korytarzu szkolnym można było posłuchać przebojów muzycznych o kobietach, oczywiście największą popularnością wśród dziewcząt cieszyła się piosenka „Jestem kobietą” E. Górniak, wśród chłopców król polskich dyskotek zespół Weekend z ich przebojem „Ona tańczy dla mnie”.
W tym dniu każda z „kobiet” brała udział w sesji fotograficznej „Śliczna 2013”. Po jej zakończeniu modelki otrzymają pamiątkowe zdjęcie. Wszystkie nasze „śliczności” okazały się piękniejsze od samej Joanny - Dżoany Krupy.
STO LAT KOBITKI !! J. Kaczorowska
MAM 6 LAT
Rada Rodziców Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego zgłosiła się do konkursu Ministra Edukacji Narodowej „Mam 6 lat”.Celem konkursu jest promowanie i upowszechnianie najciekawszych inicjatyw podejmowanych w celu zapewnienia dzieciom sześcioletnim przyjaznej adaptacji do edukacji szkolnej oraz korzyści płynących z wcześniejszego rozpoczęcia nauki, jak również promowanie umiejętności dzieci sześcioletnich nabywanych w szkole.
Zarząd Rady Rodziców w składzie: Dagmara Oszmian, Sylwia Szlachetko, Barbara Kaczorowska, Adam Potomski przygotował prezentację multimedialną, która była oceniana w kategorii rada rodziców szkoły.
W kategorii uczeń zostały przygotowane prace literackie ( list ) oraz plastyczne.
Uczniowie, którzy brali udział w tej kategorii:
1.Nowakowski Michał, kl.Ia – praca plastyczna
2.Saletis Wiktoria, kl.Ib – praca plastyczna
3.Tymek Julia, kl.Ib – praca plastyczna
4.Rój Wojciech, kl.IIa – list
5.Gibuła Anna, kl.IIb – list
6.Oszmian Zuzanna, kl.IIIb – list
7 marca w siedzibie Kuratorium Oświaty w Gorzowie Komisja Konkursowa oceniła nadesłane prace. Decyzją komisji konkursowej do etapu ogólnopolskiego konkursu „Mam 6 lat” wytypowano w kategorii uczeń: Zuzannę Oszmian. Zuzia jest jednym z trzech uczniów województwa lubuskiego, którzy zakwalifikowali się do następnego etapu.
LUBUSKI KONKURS RECYTATORSKI
14 marca w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje powiatowe Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowali : Oktawia Raczyńska ( kl.IIIa ), Alicja Kaczorowska ( kl.IIIa ), Tytus Maciński (kl.Ib ), Tomasz Szlachetko ( kl.IIa ), Maciej Korczyński( kl.Vb ) i Michał Śmigiel ( kl.Vb ).
Tytus Maciński przeszedł eliminacje powiatowe i zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w maju 2013r. w Kargowej. Michał Śmigiel otrzymał wyróżnienie.
SPOTKANIE ZESPOŁU EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
18 marca 2013 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej odbyło się posiedzenie zespołu nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z całej GMINY PRZYTOCZNA.
Na to spotkanie przybyła przedstawicielka wydawnictwa Nowa Era, która zapoznała nauczycielki z nowymi podręcznikami do klasy I. Dyskutowano nad dojrzałością szkolną dziecka 6 – letniego. Spotkanie zespołu edukacji wczesnoszkolnej było okazją dzielenia się swoją wiedzą.
Rozmowa przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze.
WIOSNA PRZYWITAŁA NAS...ŚNIEGIEM
Zimowa aura za oknem nie przeszkadzała uczniom Szkoły Podstawowej w Przytocznej witać wiosnę kolorami, zabawą i uśmiechem na twarzy.Uczniowie próbowali przegonić zimę kolorowymi strojami. Na korytarzach królowała zieleń i żółć, ale odnaleźć tam można było właściwie wszystkie kolory tęczy. Uczniowie klas I-III byli ubrani bardzo odświętnie, bo wraz z wiosną przyszedł do nich wyjątkowy gość…
Choć pierwsze dwie lekcje odbyły się 21 marca zupełnie zwyczajnie, to kolejne godziny były już nieco zwariowane i bardzo wiosenne. Najpierw klasy bawiły się wspólnie rysując piękne plakaty zapraszające Panią Wiosnę. Uczniowie próbowali swoich sił w roli poetów i rymami chcieli przekonać ociągającą się nieco nową porę roku. Utwory, które powstały mogłyby z powodzeniem tworzyć mały wiosenny tomik wierszy szkolnych.
Kolejne godziny uczniowie klas I-III mogli spędzić w towarzystwie… Pinokia. Swoją historię opowiedział im dzięki teatrowi internetowemu TVP, który najmłodsi uczniowie mieli okazję zobaczyć. Choć spektakl trwał 80 minut, młodzi widzowie byli bardzo cierpliwi i z zaciekawieniem śledzili losy drewnianego pajaca, który dzięki dobremu sercu stał się chłopcem.
Starsi uczniowie zamienili salę gimnastyczną w… kinową. Wygonie usadowili się na materacach i oglądali animowaną produkcję o przygodach Ralfa Demolki – sympatycznego siłacza.
Niestety, Pani Wiosna jeszcze nie dała się przekonać. Bardzo kaprysi w tym roku i ukrywa swoje kolorowe wdzięki. Mamy nadzieję, że nie każe się już dłużej prosić, zrobi nam niespodziankę i wkrótce zaskoczy wszystkich swoim wyjątkowym pięknem!Renata Pałka
FINAŁOWA GALA WOJEWÓDZKA KONKURSU "MAM 6 LAT"
Podczas Finałowej Gali Wojewódzkiej etapu regionalnego konkursu Ministra Edukacji Narodowej „Mam 6 lat” podsekretarz stanu w MEN pan Przemysław Krzyżanowski wraz z lubuskim kuratorem oświaty panią Bogną Ferensztajn wręczył nagrody i dyplomy laureatom rejonowego etapu konkursu w trzech kategoriach:1.Kategoria „Uczeń”
2.Kategoria „Rada rodziców przedszkola”
3.Kategoria „Rada rodziców szkoły”
W kategorii „Uczeń” została nagrodzona Zuzanna Oszmian, uczennica Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Kusocińskiego w Przytocznej.
Podczas briefingu pani Dagmara Oszmian, mama Zuzi, przekonywała, że dzięki szkolnemu środowisku jej córeczka bardzo się otworzyła. Mówiła również o tym, że córka dobrze radzi sobie z nauką, angażując się we wszystkie szkolne inicjatywy , uczestniczy również w zajęciach tanecznych.
Naszej uczennicy życzymy dalszych sukcesów, a rodzicom gratulujemy tak zdolnego dziecka.
Zapraszamy na fotorelację z gali.
SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY 2013
Nie daj się złapać ortografii w pułapkę
Język polski nie jest łatwy – wiadomo to nie od dziś. Wielu naszym rodakom spokoju nie daje przede wszystkim ortografia. 15 marca uczniowie naszej szkoły spróbowali swoich sił w tej dziedzinie. W szkolnym etapie konkursu ortograficznego trzeba było zachować czujność.
Zaproponowano uczniom tekst na temat architektury. Mierzyło się z nim piętnaścioro śmiałków. Uczniowie przystąpili do dyktanda maksymalnie skoncentrowani. Z ortografią nie ma żartów!
Niestety, do kolejnego etapu mogli przejść tylko ci, którzy zajęli pierwszych pięć miejsc. Byli to: Martyna Kąkol, Hanna Koszko, Weronika Fanselow, Natalia Milczyńska, Kacper Fabiański i Jakub Jabłoński. Ta grupa będzie reprezentowała naszą szkołę na etapie gminnym. Uczniowie mają sporo czasu, by solidnie się do niego przygotować. Konkurs zostanie przeprowadzony 9 maja.
Wszystkim życzymy powodzenia i wierzymy, że wśród uczniów naszej szkoły mamy mistrza ortografii, który cierpliwie będzie szedł w stronę końcowego sukcesu.WYCIECZKA EDUKACYJNA
26 marca 2013 roku odbyła się wycieczka 19 uczniów z naszej szkoły, którzy uczestniczyli w zbiórce żołędzi i kasztanów. Wycieczkę ufundowało Koło Łowieckie „Żuraw”.
Wraz z opiekunami i uczniami gimnazjum odwiedziliśmy największą w Europie ekologiczną hodowlę zwierzyny płowej ( jeleni, danieli ) oraz muflonów.
W drodze powrotnej jadąc przez Gorzów zatrzymaliśmy się przy pomniku Włodzimierza Korsaka – przyrodnika, pisarza i myśliwego, gdzie dzieci zapoznały się z jego bogatym życiorysem.
Na koniec sponsor poczęstował wszystkich drożdżówkami i soczkami. Dzieci były bardzo zadowolone.PODSUMOWANIE KONKURSÓW
7 marca, w ostatnim dniu nauki szkolnej przed przerwą świąteczną, podsumowaliśmy konkursy, w których brali udział uczniowie naszej szkoły.1.Góra grosza: w klasach I – III najwięcej pieniędzy przypadających na jednego ucznia zebrała klasa Ia, w klasach IV – VI a zarazem w całej szkole klasa Vb.
2.Konkurs „Wiedzy o lesie”: I miejsce kl.VIb ( Hanna Koszko, Daria Łazuka, Michał Płaszczyk ), II miejsce kl.VIa ( Jakub Krzystyniak, Bartosz Sławik, Paweł Strylewicz ), III miejsce kl.IVa
( Natalia Milczyńska, Krystian Stanisławski, Dawid Dziobko ), IV miejsce kl.Vb ( Martyna Kąkol, Michał Śmigiel, Maciej Korczyński ), V miejsce kl.Va ( Jakub Cyfert, Kamil Somerfeld, Justyna Szwarc ), VI miejsce kl.IVb ( Wiktor Woźny, Marta Nalepa ).
3.Szkolny konkurs ortograficzny: I miejsce Martyna Kąkol, II miejsce Weronika Fanselow i Hanna Koszko, III miejsce Natalia Milczyńska, IV miejsce Kacper Fabiański, V miejsce Jakub Jabłoński.
4.Konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną:
Klasy I – III: Karolina Kudlińska kl.Ia, Karolina Pietrzak kl.IIb, Julian Orzeł kl.Ib, Maciej Puk kl.Ib,
Klasy IV – VI: Anna Rój kl.IVa, Jakub Cyfert kl.Va,
Rodziny – grupy: Miłosz i Martyna Wojciechowscy.
5.Konkurs „Mam 6 lat” – II miejsce w Finale Wojewódzkim: Zuzanna Oszmian.
6.Szkolny Konkurs Recytatorski: laureaci otrzymali dyplomy.
Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody oraz dyplomy.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
dużo zdrowia, radości, smacznego jajka,
mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca
oraz pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym
Dyrektor, pracownicy i uczniowie
Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi
im. Janusza Kusocińskiego w PrzytocznejWYWIAD
Nasz najlepszy nauczyciel
Zawsze uśmiechnięta, wesoła i serdeczna, nigdy nie odmawia pomocy. Taka właśnie jest pani Hanna Urbanek, która uczy matematyki w naszej szkole.
Uczennice: Jaki przedmiot był Pani ulubionym przedmiotem w szkole?
Nauczycielka: Moim ulubionym przedmiotem w szkole była oczywiście matematyka. Bardzo chętnie uczyłam się również historii i fizyki. Fascynowała mnie starożytna Grecja i zjawiska zachodzące w przyrodzie. Dużą radość sprawiały mi również zajęcia z plastyki..
U: Gdzie Pani studiowała?
N: Studiowałam w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze na wydziale matematyki, fizyki i techniki.
U: Co rodzina sądzi o Pani pracy? Czy są zadowoleni że jest Pani nauczycielem matematyki?
N: Chyba nie bardzo. Mąż i synowie narzekają, że mam zbyt mało dla nich czasu. Pewnie mają rację. Dużą część swojej pracy nauczyciele wykonują w domu, często kosztem chwil, które mogli by spędzić z rodziną. Myślę jednak, że moja rodzinka jest ze mnie dumna i wspiera mnie z całych sił.
U: Czy, gdy była Pani małą dziewczynką, marzyła Pani żeby zostać nauczycielką?
N: Oczywiście, że tak. Razem z koleżankami grałyśmy na zmianę role uczniów i nauczycielek. Miałyśmy zrobione własnoręcznie dzienniki, w których zapisywałyśmy tematy lekcji i oceny naszych uczniów. Przeważały naturalnie czwórki i piątki.
U: Jak układa się Pani współpraca z uczniami naszej szkoły?
N: Bardzo dobrze, choć na pewno nie brakuje też trudnych sytuacji, które są dla mnie wyzwaniem. Lubię dzieci i myślę, że one to czują. Staram się być tolerancyjna i szanować moich uczniów. Uważnie i cierpliwie ich słuchać, nie wyśmiewać ich poglądów. Uczniowie wiedzą, że mogą na mnie liczyć, ale wiedzą również, że gdy zawiodą moje zaufanie, trudno będzie je odbudować. Jesteśmy więc przyjaciółmi, ale pamiętamy o tym, kto jest nauczycielem, a kto uczniem.
U: Czy zawód nauczyciela może dawać radość i satysfakcję?
N: Najlepszym dowodem na to są moi „dorośli” już uczniowie, którzy mnie pamiętają, odwiedzają mnie, dzwonią, przysyłają życzenia i nawet jeśli ich nie rozpoznaję na ulicy, to sami się przypominają i opowiadają o sobie. To bardzo miłe i utwierdza mnie w przekonaniu, że nie pomyliłam się w wyborze zawodu.
U: Co Panią najbardziej denerwuje w pracy nauczycielki?
N: Biurokracja. Tony papierków do wypisywania i przechowywania. Zabierają bardzo dużo czasu. Irytują mnie również postawy niektórych uczniów. Nie cierpię kłamstwa, przeklinania i braku kultury.
U: Jaką radę da Pani uczniom, którym nauka matematyki sprawia trudności?
N: Przede wszystkim uważnie słuchać nauczyciela, aktywnie uczestniczyć w lekcji, samodzielnie i regularnie odrabiać zadania domowe. I najważniejsze to uczyć się systematycznie i wytrwale.
U: Czym się Pani interesuje?
N: Zainteresowań mam naprawdę mnóstwo. Lubię czytać, chodzić do kina i teatru. Uwielbiam wszelkiego rodzaju prace plastyczne (rysowanie, malowanie) i robótki ręczne ( szydełkowanie, wyszywanie). Fascynują mnie dalekie kraje i podróże. Mąż zaszczepił we mnie pasję fotografowania i z naszych wspólnych podróży przywożę mnóstwo zdjęć.
U: Jak spędza Pani wolny czas?
N: Wolny czas spędzam najchętniej z bliskimi, rodziną i przyjaciółmi. Lubię poznawać nowe miejsca i ciekawych ludzi. Dlatego gdy tylko nadarzy się okazja wspólnie z mężem i synami podróżujemy. Mam szczęście mieć wokół siebie grono ciekawych ludzi. Wspólnie wędrujemy po górach, jeździmy na rowerach, chodzimy do kina, grillujemy. Bardzo się cieszę gdy uda mi się znaleźć chwilkę na przeczytanie ciekawej książki.
U: Co Pani myśli o naszej szkole?
N: Nie wiem jak potraktować to pytanie, bo jeśli chodzi o wizualny wizerunek szkoły, to myślę, że prezentuje się bardzo ładnie. Jest kolorowa, czysta, zadbana. Natomiast jeśli chodzi o moją opinię na temat działalności osób tworzących szkołę (uczniów, nauczycieli) to jestem pod wrażeniem zaangażowania uczniów i nauczycieli w wiele szkolnych inicjatyw, co wymaga od nich dużego zaangażowania i poświęcenia. Grono pedagogiczne, z którym pracuję już ósmy rok to bardzo mili i sympatyczni ludzie i zawsze mogę na nich liczyć.
U: Co najbardziej ceni Pani w naszej szkole?
N: Najbardziej cenię sobie pracę z uczniami, bo są oni „studnią” wspaniałych pomysłów, a rolą nauczyciela jest te pomysły z nich wydobyć. Nasza szkoła ze względu na niewielką liczbę uczniów jest kameralna, stąd panuje w niej rodzinna atmosfera. To bardzo pomaga w pracy i lepszym poznaniu uczniów.
Rozmawiały:
Kamila Szewczyk
Julia Piotrowska
Karolina Kolasińska
OGÓLNOPOLSKI SUKCES NASZYCH UCZENNIC
Łacińskie powiedzenie głosi: „Zwyciężać mogą ci, którzy wierzą, że mogą”. Niezmącona wiara w końcowy sukces towarzyszyła uczestnikom ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego „Miejsce, w którym mieszkam”
Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego wystawiła do „zawodów” bardzo solidną i ambitną drużynę. Swoich sił na ogólnopolskiej arenie próbowało aż 10 uczestników. 13 kwietnia na uroczysty finał konkursu pojadą cztery laureatki: Nikola Wąchalska, Anita Trojanek, Weronika Fanselow i Karolina Kolasińska. Otrzymają nie tylko nagrody rzeczowe, ale także inne wyróżnienie. Fragmenty nagrodzonych prac ukażą się na łamach dziennika „Głos Wielkopolski”.
Konkurs zorganizowało koło dziennikarskie TEXT działające przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Poznaniu. Jego celem było nie tylko zachęcenie uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich do podejmowania twórczego wysiłku redagowania tekstów dziennikarskich. Organizatorzy chcieli także zaangażować młodych ludzi w życie małej ojczyzny, zainteresować ich problemami lokalnymi i uświadomić im, że mogą mieć wpływ na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu.
Zadanie konkursowe polegało na tym, by przeprowadzić wywiad z osobą, która, zdaniem uczestników, robi coś ważnego dla najbliższego otoczenia. Nie musiała być to osoba znana i rozpoznawalna, ale taka, o której działalności warto napisać. Laureatki z Przytocznej rozmawiały z: wójtem naszej gminy Bartłomiejem Kucharykiem, strażakiem z OSP Przytoczna panem Bogdanem Hajdukiem, leśniczym naszego rejonu – Zbigniewem Jagodą oraz z nauczycielką języka polskiego.
Nagrody przyznawano w trzech kategoriach wiekowych. Jury oceniało przede wszystkim pomysł na wywiad (wybór rozmówcy i jego uzasadnienie), sprawność językową piszącego i przenikliwość dziennikarską (zadawane rozmówcy pytania).
Mam nadzieję, że ten ogromny sukces zachęci także innym uczniów naszej szkoły do udziału w konkursach. Okazuje się, że nie mamy się czego bać. Możemy rywalizować z innymi nawet w konkursach o ogólnopolskim zasięgu.Renata Pałka
Z pamiętnika młodego nauczyciela cd1
Nie bujaj w obłokach?
Żeby coś się zdarzyło, żeby mogło się zdarzyć (…) trzeba marzyć. Zamiast dmuchać na zimne/ na gorącym się sparzyć/Z deszczu pobiec pod rynnę/Trzeba marzyć. Te proste zdania z utworu Jonasza Kofty bardzo mocno zakotwiczyły się w mojej pamięci. Tak wiele mówi się i pisze o marzeniach. Ta zdolność człowieka pozwala mu przetrwać trudne chwile i uczynić rzeczywistość nieco bardziej kolorową.
Renata Pałka
Dobrze mieć długa listę tych małych i tych większych pragnień. Tragedia człowieka zaczyna się jednak wtedy, kiedy oprócz marzeń nie posiada zupełnie nic. Mam nadzieję, że każdy z nas poznał uczucie radości, która towarzyszy człowiekowi, kiedy spełni jakieś pragnienie. Jeśli chcesz coś osiągnąć, zdobyć, zobaczyć, rób wszystko, by to zrealizować! Marzenia są przecież po to, żeby się spełniały.
Ktoś kiedyś powiedział, że marzenia są czymś odświętnym i uroczystym, a ich realizacja dokonuje się w prozie życia i dzięki ciężkiej pracy. Ten wysiłek, by spełniać swoje pragnienia podejmij już dziś, nie czekaj do jutra! Potrzeba tylko kilku rzeczy: odwagi, zaufania do siebie i wiary w końcowy sukces. Czasem musimy wyjść ze swojej bezpiecznej „strefy komfortu”, odważyć się na coś, czego nie znamy. Ale właśnie za granicą tego „nieznanego” leżą nasze marzenia.
Szkoła nie powinna być więc miejscem (i na szczęście takim nie jest), w którym marzenia są zabijane. Młodzi ludzie muszą mieć szansę, by je tutaj pielęgnować, rozwijać, podlewać i oczywiście spełniać. Przed nauczycielem stoi zadanie, by dać uczniowi wiarę w to, że jego pragnienia są możliwe do realizacji.
Jeśli ktoś, drogi Uczniu i Nauczycielu, będzie chciał szydzić z Twojego marzenia, przekonywać, że ono nie ma sensu i odwodzić Cię od prób jego spełnienia – broń się! Władysław Bartoszewski powiedział, że nie wszystko co się opłaca, warto, a nie wszystko co warto się opłaca. Nawet jeżeli ktoś będzie Ci wmawiał, że coś się nie opłaca, pamiętaj – WARTO. Marzenia przecież nie powinny podlegać ocenie.
Majka Jeżowska śpiewała kiedyś: „Nie bujaj w obłokach!” tak w szkole mi mówią. Ja się bardzo dziwie, czemu ich nie lubią… Nieprawda – lubimy!OGÓLNOPOLSKA GALA KONKURSU "MAM 6 LAT" W WARSZAWIE
11 kwietnia w Warszawie odbyła się finałowa Gala Konkursu „Mam 6 lat” z udziałem minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas.Pani minister pogratulowała laureatom konkursu, uczniom i rodzicom z całego kraju oraz obecnym na gali kuratoriom oświaty i przedstawicielom lokalnych samorządów.
Głównym celem konkursu „Mam 6 lat” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest wypromowanie najciekawszych działań rodziców w radach rodziców przedszkoli oraz szkół, ułatwiających przygotowanie i adaptację dzieci sześcioletnich do edukacji szkolnej.
W II edycji konkursu ocenianych było aż 4607 prac !Galę zaszczyciły swoją obecnością Henryka Krzywonos oraz Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. Uczestnikiem finałowej Gali była nasza uczennica Zuzanna Oszmian, której praca była najlepsza na poziomie regionalnym. Zuzi towarzyszyła mama, pani Dagmara Oszmian i dyrektor szkoły Brygida Konieczna. Podczas spotkania nasza uczennica otrzymała upominek oraz wpis na zaproszeniu od pani minister. Uroczystość miała miejsce w Centrum Nauki Kopernika. Życzymy Zuzi dalszych sukcesów.OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
10 kwietnia 2013 roku w Międzyrzeczu , odbył się etap powiatowy Turnieju OTBwRD ( Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym) w woj. lubuskim.
Wzięło w nim udział 9 trzyosobowych drużyn z : SP Skwierzyny, SP Templewa, SP2 Międzyrzecza, SP Kaławy, SP Wierzbna, SP Trzciela, SP Bledzewa, SP4 Międzyrzecza, SP Przytocznej.Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Przytocznej zajęła I miejsce i zakwalifikowała się do etapu półfinałowego. Skład drużyny: Michał Śmigiel, Maciej Korczyński, Bartłomiej Kozioł. Turniej przeprowadzono w trzech konkurencjach: test, pokonywanie rowerem toru przeszkód oraz pierwsza pomoc. Najlepszym zawodnikiem całego turnieju został nasz uczeń Bartłomiej Kozioł, który otrzymał największą ilość punktów. Nauczycielem, który przygotował dzieci do turnieju jest pani Hanna Kozłowska. Gratulujemy !
SPOTKANIE AUTORSKIE
9 kwietnia 2013r. w miejscowym Domu Kultury odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Kosmowską.Na widowni zasiedli uczniowie klas szóstych ze szkoły w Wierzbnie i Przytocznej oraz przedstawiciele gimnazjum. W trakcie ponad godzinnego spotkania autorka opowiadała o swojej rodzinie, karierze zawodowej i zainteresowaniach.
Słuchacze zadawali pytania, na które pisarka odpowiadała. Mówiła o swoich ulubionych książkach, natchnieniu pisarskim i procesie twórczym. Pani Barbara Kosmowska podkreślała wielokrotnie, że bardzo lubi spotkania z młodzieżą, ponieważ jest to dla niej zawsze wielka przygoda.
Sądzę, że zarówno pisarka jak i uczestnicy spotkania byli zadowoleni. Kilka osób otrzymało autografy, zrobiło sobie zdjęcia.
Czytajmy więc, aby nasza wyobraźnia nie miała granic !!!
Jakub Marynowski
LUBUSKI KONKURS O SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM
W „Lubuskim Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym” uczennice naszej szkoły: Nikola Rzepa ( kl.Va ) i Weronika Filipiak ( kl.VIa ) zajęły II miejsce.Zadaniem konkursowym było wykonanie plakatu promującego swoją gminę, powiat lub województwo. Praca miała nawiązywać do projektów zrealizowanych za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Społecznego.
Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbyło się 15 kwietnia podczas Sejmiku Województwa Lubuskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.
Nikola i Weronika bardzo ucieszyły się z wyróżnienia i atrakcyjnej nagrody rzeczowej – aparatu cyfrowego.
Gratulujemy naszym uczennicom.
Opiekun Jadwiga Rumin
OPOWIEŚCI Z WIELKOPOLSKI
13 kwietnia to szczególny dzień dla czterech uczennic z klasy piątej – to właśnie wtedy miały odebrać nagrody, które wywalczyły w konkursie dziennikarskim „Miejsce, w którym mieszkam”. Nie wszystko jednak potoczyło się według planu…Ta kwietniowa sobota była bowiem także dniem, w którym nasze laureatki wyjechały do Inowrocławia, by rywalizować w tanecznych mistrzostwach Polski. Z tego powodu Nikola Wąchalska, Weronika Fanselow i Karolina Kolasińska nie mogły osobiście odebrać swojej nagrody. Tylko Anita Trojanek reprezentowała laureatki podczas poznańskiego finału konkursu.
Na szczęście życzliwość w naszej szkole nie umarła. Udało się znaleźć godne zastępstwo. Koleżeńską przysługę wyświadczyły piątoklasistkom: Marta Nalepa, Martyna Wojciechowska i Martyna Kąkol. Zgodziły się odebrać nagrody w imieniu koleżanek.
Uroczysty finał odbył się w samo południe, w siedzibie organizatora – Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Poznaniu. Profesjonalni aktorzy odczytali fragmenty nagrodzonych prac. Dzięki studentom akademii muzycznej czas mijał przy dźwiękach gitary, wiolonczeli i pianina…
Uczennice naszej szkoły otrzymały książki, dyplomy, czapeczki oraz karty upominkowe Empiku, dzięki którym same będą mogły wybrać sobie dowolną nagrodę. Po tej duchowej uczcie nadszedł czas na coś dla ciała – nie zabrakło również pysznej przekąski.
Dziewczęta wróciły z Poznania zmęczone, ale zadowolone. Uroczyste wręczenie nagród nieobecnym na finale laureatkom odbyło się w poniedziałek na lekcji języka polskiego.
Renata Pałka
WYJAZD DO POZNANIA OKIEM UCZENNICY
Choć Marta Nalepa nie zdobyła nagrody w konkursie dziennikarskim, zgodziła się pojechać po jej odbiór w imieniu starszej koleżanki. Chętnie podzieliła się z nami wrażeniami z wyjazdu.
W sobotę, 13.04.2013 r. do Poznania pojechała czwórka dziewcząt wraz z Panią. Naszym środkiem transportu był bus. Jechałyśmy tam odebrać nagrody za konkurs dziennikarski.Nastrój w samochodzie był bardzo wesoły. Na miejsce dojechałyśmy o godzinie 11.20. Natomiast rozdanie nagród miało się rozpocząć o godzinie 12.00. Podczas czekania bawiliśmy się i śmiałyśmy.
Później wyszłyśmy z pojazdu i doszłyśmy do miejsca, gdzie miało się odbyć rozdanie nagród. Bardzo mi się podobała ta uroczystość, ponieważ były tam grane przyjemne dla ucha piosenki. Trwała ona aż dwie godziny, ale nie wydawało się nam, że minęło tak dużo czasu.
Jak wszystko się skończyło, pojechałyśmy busem do centrum handlowego. Jedna z dziewczyn kupiła sobie bransoletki – taką wybrała nagrodę. Później poszłyśmy do KFC, aby coś zjeść. Kiedy wyszłyśmy z centrum handlowego, pogoda na dworze nie była tak piękna, ponieważ padał deszcz, niebo stało się czarne i mroczne. Gdy wróciłyśmy do samochodu, byłyśmy już trochę zmęczone i chciałyśmy jak najszybciej wrócić do domu. Podczas jazdy wszystkie dziewczyny zrobiły sobie małą drzemkę. Pogoda za oknem nadal się nie poprawiała.
Około godziny 17.00 wysiadłyśmy przy naszej szkole w Przytocznej. Później zmęczone i zaspane udałyśmy się do domu.MISTRZOSTWA POWIATU W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH SKWIERZYNA'2013
Dnia 18.04 2013 r, w Skwierzynie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Dziewczęta biegały na dystansie 600m, a chłopcy na dystansie 800m. Sztafeta liczyła dziesięciu zawodników
Wyniki końcowe zawodówDziewczęta Chłopcy
Im -SP Przytoczna Im – SP2 MiędzyrzeczIIm-SP 2 Międzyrzecz IIm – SP Pszczew
IIIm- SP Skwierzyna IIIm – SP Przytoczna
IVm – SP Skwierzyna
Lista zawodników SP Przytoczna
Daria Jasińska Kacper Madej
Dagmara Jasińska Filip Kisiel
Martyna Wojciechowska Karol Grzybowski
Julia Piotrowska Dawid Wyrwa
Wiktoria Junkiewicz Dawid Dziobko
Kamila Szewczyk Maciej Korczyński
Paulina Wilska Michał Śmigiel
Natalia Żmijewska Maciej Dębicki
Anita Kosikowska Paweł Strylewicz
Paulina Kosikowska Bartosz Sławik
Opiekunowie : Marek Korczyński, Paweł Dymel
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
Wiwat maj! Trzeci Maj!
26 kwietnia nasi uczniowie przeżyli prawdziwą podróż w czasie. Zwiedzili osiemnastowieczną salę sejmową i spotkali się z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim. Mieli okazję poznać również tak wybitne postaci jak Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski czy Ignacy Potocki. Wszystko zawdzięczali uczniom klas IVb, Vb i VIb, którzy zorganizowali akademię z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.
Chcąc uczcić to ważne święto, dzieci przygotowały inscenizację pierwszego rozbioru Polski oraz Sejmu Wielkiego. W czasie spektaklu uczniowie starali się przedstawić swoim kolegom i koleżankom okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja i zaprezentować najważniejsze postaci biorące udział w tym wydarzeniu. Aby przedstawienie było jak najbardziej wiarygodne uczniowie zadbali o piękne kostiumy, dekoracje i rekwizyty, które pomogły w pełni oddać atmosferę minionej epoki.
PRZEDSZKOLAKI W PRZYJAZNEJ SZKOLE
Nasza szkoła aktywnie włączyła się w promocję akcji” Mam 6 lat i idę do szkoły”. Kolejny raz odwiedziły nas przedszkolaki z Kasztanowej Krainy.
Szkołę zwiedzały kolejno poszczególne grupy wraz ze swoimi wychowawczyniami - p. I. Estrich i p. H. Hibner. Swoją przygodę szkolną dzieci rozpoczęły od obejrzenia biblioteki szkolnej, gdzie każde mogło znaleźć coś dla siebie. Zachwyciły się ilością bajek i kolorowymi albumami. Dzieci według własnych potrzeb i nastroju wybierały sobie zajęcie, oglądały książeczki lub słuchały opowiadanych przez p. W.Golec bajek.Dzieci wyszły zadowolone i uśmiechnięte oraz przekonane, że szkoła jest miłym, ciekawym miejscem.
PSZCZEWSKA DWUDZIESTKA - 5 MAJA 2013
5 maja w Pszczewie odbyła się jubileuszowa XXX PSZCZEWSKA DWUDZIESTKA. Naszą szkołę reprezentowało 19 uczniów.
Wyniki przedstawiają się następująco:
Kategoria klas I-II dziewcząt
I miejsce Martyna Pawlik
II miejsce Katarzyna Krzystyniak
Kategoria klas I-II chłopców
I miejsce Wiktor Sycz
V miejsce Bartosz Piotrowski
Kategoria klas III-IV dziewcząt
I miejsce Anita Kosikowska
Kategoria klas V-VI dziewcząt
I miejsce Paulina Kosikowska
Kategoria klas V-VI chłopców
II miejsce Bartosz Sławik
III miejsce Kacper Madej
Z pamiętnika młodego nauczyciela cd2
A teraz na Giewont
Chociaż wyczekiwany „długi weekend” majowy dawno już za nami, to wciąż jeszcze mam przed oczami szlaki Tatr, którymi spacerowałam wytrwale w tym miesiącu. Wizyta w górach zawsze ma w sobie coś niezwykłego, magicznego…
Dobrze, jeśli zdążymy się do takiej wyprawy przygotować kondycyjnie. W przeciwnym razie nawet najłatwiejszy szczyt może stać się dla nas przeszkodą nie do pokonania. Wędrowanie na szlaku wymaga maksymalnej koncentracji, często nie wszystko można przewidzieć. Deszcz, który złapie turystów w połowie drogi zazwyczaj nieco utrudnia zadanie, trochę krzyżuje plany. Kamienie stają się śliskie, tempo marszu znacznie wolniejsze, pokonanie trasy trudniejsze od pierwotnego scenariusza.
Górskie wędrówki uczą przede wszystkim wytrwałości i cierpliwości. Nawet najbardziej wytrawny amator wspinaczki nie jest w stanie zdobyć szczytu od razu. Musi włożyć w to wiele wysiłku i pracy. Nie ma nic złego w tym, że początkowo za cel obierasz sobie zdobycie mniejszych wyzwań. Najpierw Sarnie Skały, dopiero później Dolina Pięciu Stawów. Nie zapomnijmy również, że pomiędzy wędrówkami zawsze potrzeba czasu na regenerację, zwyczajny odpoczynek.
Podobnie jest w życiu (prywatnym lub zawodowym). Nie bójmy się wyzwań. Wyznaczmy sobie cele. Najpierw przygotujmy się do ich realizacji. Następnie cierpliwie i wytrwale dążmy do nich, jak podczas górskich wędrówek na szczyt. Bądźmy przygotowani na to, że nie wszystko może układać się tak, jak zaplanowaliśmy, ale nieprzewidziane trudności niech nie zawrócą nas ze szlaku w połowie drogi. I to, co być może najtrudniejsze – nie rzucajmy się od razu na Giewont. Nie od razu Kraków zbudowano. Porażka na starcie może skutecznie zniechęcić do podejmowania dalszych działań. Jeśli tak się stanie, zabierzemy sobie jedno z najpiękniejszych uczuć – radość, która towarzyszy wędrowcy, kiedy w końcu uda mu się zdobyć szczyt, osiągnąć sukces. A tego rodzaju szczęścia nie można porównać z żadnym innym… Odpoczywaj i zdobywaj, bo Giewont czeka na Ciebie!
Renata Pałka
CZWÓRBÓJ L.A.
W miesiącu maju na zajęciach Szkolnego Koła Sportowego odbywały się Międzyklasowe Zawody w Czwórboju LA. W zawodach uczestniczyło 45 uczniów z klas IV –VI. Każda klasa mogła wystawić 3 osobowe drużyny. Warunkiem ukończenia zawodów był udział każdego ucznia w czterech konkurencjach: bieg na 60m, skok w dal, rzut piłeczką palantową, bieg na 600m dziewcząt, bieg na 1000m chłopców. Wyniki były przeliczane na punkty według tabel LA.Wyniki dziewcząt
Im- klasa VIb -461pkt w składzie Paulina Wilska , Martyna Szczepaniak, Daria Łazuka
IIm –klasa Va-460pkt I skład
IIIm-klasa Vb-383pkt
IVm-klasa IVb-227pkt
Vm-klasa IVA-226pkt
VIm-klasaVa-148 II skład
VIIm-klasa VIb-106pkt IIskład
Wyniki chłopców
Im-klasa VIa-384pkt w składzie Bartosz Sławik, Jakub Krzystyniak, Kacper Madej
IIm-klasa VIa -335-IIskład
IIIm-klasa VIa-206pkt-IIIskład
IVm-klasa IVa-182pkt
Vm-klasa VIb-161pkt
VIm-klasa IVa-131pkt-IIskład
VIIm-klasa Vb-119pkt
VIIIm-klasa IVb-54pkt
Najlepszy indywidualny wynik punktowy Paulina Wilska-221pkt. Bartosz Sławik-180pkt. Wszystkim zawodnikom gratulujemy ukończenia konkurencji.
JĘZYK POLSKI INNY NIŻ ZWYLKE
Z pewnością poloniści (a mam nadzieję, że także uczniowie) doświadczyli już wiele razy tego, że lekcje języka polskiego czasem otwierają drzwi do zupełnie innego świata. Nie tylko poezji i literatury, ale przede wszystkim… wyobraźni. Ma on w sobie wiele magii. Bywa, że może być ona odczuwalna w bardzo dosłowny sposób. Przekonali się o tym uczniowie klas piątych. Nie tylko chętnie uczestniczyli w lekcjach, ale również sami postanowili je nieco urozmaicić…Lekcje z lekturą
Na lekcji języka polskiego omawialiśmy niedawno pierwszą część przygód Harrego Pottera. Pierwsza lekcja polegała na tym, że losowaliśmy domy, do których zostaliśmy przydzieleni (jak w książce). Ja wylosowałam literkę G – oznaczała Gryffindor. Na drugiej lekcji opisywaliśmy bohaterów „Harrego Pottera”. Mój dom miał Hermionę. Opisywaliśmy jej wygląd, umiejętności, pasje, wady i zalety oraz zainteresowania. Dziewczyny z klasy przebrały się za Harrego Pottera. Nie mogę doczekać się następnej lekcji!!!
Maria Nowodworska
Szkoła Magii
Lektura „Harry Potter i kamień filozoficzny” opowiada o chłopcu, który skończył 11 lat i pojechał do Hogwartu – szkoły magii. Tam mógł rozwijać swoje magiczne umiejętności.
Na początku pierwszej lekcji o małym czarodzieju Pani Renata Pałka rozdała nam karteczki, na których były litery z nazwami domów. Ja jestem w Shliterinie, musimy tam sobie pomagać wzajemnie i wspierać się w trudnych sytuacjach. Pani na koniec każdej lekcji rozdaje nam punkty, które mają wpływ na końcowy wynik całego domu. Jeszcze się nie zdarzyło, żeby Pani odjęła komuś punkty.
Razem z dziewczynami wpadłyśmy na pomysł, żeby przynosić płaszcze oraz kapelusze (podobne do tych, które nosił Harry i jego przyjaciele). Te lekcje zostaną w mojej pamięci na długo.Wiktoria Pikus
W klasie Va Puchar Domów otrzymał Hufflepuff (najlepszy uczeń Hogwatu to Natalia Nadolna). Podobną formę miały także zajęcia o tej lekturze w Vb. Tam triumfował Slytherin (najlepszy uczeń Hogwartu to Nikola Wąchalska). Zwycięskie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, które przygotowała Pani Natalia Baran.
Wszystkim uczniom serdecznie dziękuję za aktywny udział w lekcjach, gratuluję nagrodzonym domom i mam nadzieję, że wspólnie przeżyjemy jeszcze wiele przygód w krainie wyobraźni.
Renata Pałka
LEKCJA W TERENIE
Wiosenne wędrówki w poszukiwaniu twórczej inspiracji
Wraz z nadejściem wiosny wszystko budzi się do życia. Rośliny zachwycają swoją świeżością, słońce odważniej wygląda zza chmur i hojnie obdarza nas swoim ciepłym dotykiem.
Taka pogoda za oknem na pewno wprawia w dobry nastrój, ale także z całą pewnością… nie sprzyja koncentracji na lekcji. A cóż dopiero, kiedy na języku polskim trzeba stworzyć dłuższą wypowiedź pisemną? Prawdziwa męka! Na szczęście na wszystko można znaleźć sposób.
Uczniowie wybrali się w poszukiwaniu twórczych inspiracji na wędrówkę. Nie musieli iść daleko – wspaniała łąka znajduje się przecież w pobliżu szkoły. Nikt nie został poinformowany, co jest ostatecznym celem wyprawy. Uczniowie wiedzieli tylko, że mają zabrać ze sobą kartkę i coś do pisania, by mogli notować wszystko, co wyda im się interesujące i warte zapisu. Na chwilę zamienili się w uważnych i wnikliwych badaczy natury. Kiedy udało się dotrzeć na łąkę, musieli wykonać kolejne zadanie. Znaleźć sobie swój skrawek terenu – własną grządkę, na której zobaczyli coś wyjątkowego, co przykuło ich uwagę. Rozpoczęła się pełna radości bieganina i walka o najlepsze miejsce. Czasem trzeba było pokonać niespodziewane przeszkody, ale chyba było warto… W drodze powrotnej uczniowie dzielili się wrażeniami i uzupełniali notatki.
Kolejna lekcja języka polskiego odkryła tajemnicę. Wykorzystując prywatne zapiski, trzeba było stworzyć opowiadanie o przeżyciach i przygodach w czasie odbytej wcześniej „wyprawy badawczej”. Można było oczywiście wprowadzać elementy fantastyczne i nadprzyrodzone. Dzięki temu znalezione przedmioty i rośliny zostały wyposażone w magiczne właściwości. Natomiast zwyczajne zdarzenia stały się mrożącymi krew w żyłach i niebezpiecznymi przygodami. Nie brakowało również pięknych opisów.
Uczniowie kolejny raz pokazali, że ich wyobraźnia to wielka siła. Oby przekonali się również, że tworzenie świata piórem i słowem może być wspaniałą przygodą!
Renata Pałka
DZIEŃ MATKI W Ia
Święto Matki jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych dni w roku. Z okazji tego święta dnia 22.05.2013r klasa I a z wychowawczynią p. Elżbietą Kortylą zorganizowała w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej spotkanie z mamami.Na początku dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytując wiersze i śpiewając piosenki dla swoich kochanych matek.
Po występach pierwszoklasiści wręczali laurki i złożyli życzenia mamusiom.
Podczas picia kawy i konsumowania słodkich ciasteczek mateczki oglądały ”galerię” swoich portretów namalowanych przez dzieci.
Całe spotkanie przebiegało w radosnej i miłej atmosferze.
MISTRZOSTWA POWIATU CZWÓRBÓJ LEKKOATLETYCZNY DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW
MISTRZOSTWA POWIATU
CZWÓRBÓJ LEKKOATLETYCZNY DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW
PRZYTOCZNA 24.05.2013r.
Dnia 24.05.2013r. przy orliku w Gimnazjum w Przytocznej odbyły się Mistrzostwa Powiatu Szkół Podstawowych w Czwórboju LA dziewcząt i chłopców. Organizatorem zawodów była Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego. Uczniowie rywalizowali w czterech konkurencjach: 60m, skok w dal, rzut piłeczką palantową, 600m dziewcząt ,1000m chłopców.
Wyniki końcowe zawodów
Dziewczęta
Im SP Przytoczna-1064pkt
IIm- SP2 Miedzyrzecz-888pkt
IIIm-SP Wierzbno-875pkt
Chłopcy
Im-SP2 Miedzyrzecz-1137pkt
IIm-SP Przytoczna-928pkt
IIIm-SP3 Miedzyrzecz-765pkt
IVm SP Wierzbno-736pk
Uczniowie reprezentujący SP Przytoczna
Natalia Nadolna
Nikola Wąchalska
Paulina Kosikowska
Daria Jasińska
Paulina Wilska
Natalia Żmijewska
Bartosz Sławik
Jakub Krzystyniak
Oskar Rzepa
Karol Grzybowski
Daniel Jasiński
Dawid Dziobko
Szkoła Podstawowa w Przytocznej dziękuje nauczycielom wychowania fizycznego i uczniom z Gimnazjum za pomoc w organizacji zawodów.
MIĘDZYSZKOLNY FESTIWAL PIOSENKI RELIGIJNEJ
W piątek 25.05.13r. nasza szkoła została zaproszona do udziałuw Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Religijnej " Zaśpiewaj Panu
piosenkę". Z zadowoleniem usłyszeliśmy wyniki konkursu, gdyż
Martynka Pawlik z klasy I w kategorii klas I - III zajęła drugie miejsce.
Natomiast w grupie wiekowej klas IV - VI trzecie miejsce zajął Maciej
Korczyński uczeń klasy V.
Gratulujemy!
DZIEŃ MATKI W Ib
Środa – 29. maja – była dla wielu osób zwyczajnym, szarym, deszczowym, a może nawet melancholijnym dniem. Dla uczniów zwiastowała początek długiego weekendu. Jednak nie wszyscy wychowankowie swoje myśli kierowali ku rozważaniom o tym, jak wykorzystać ten nadchodzący wolny czas i dobrze się bawić.Uczniów klasy I „b” czekał pracowity dzień, bowiem wieczorem spodziewali się w szkole wyjątkowych gości. Pierwszoklasiści postanowili zrobić niespodziankę swoim mamusiom i przygotować krótką akademię z okazji obchodzonego 26. maja Dnia Matki. Pod czujnym okiem tatusiów, babć, dziadków oraz wychowawczyni szlifowali wiersze i piosenki, by wieczorem wszystko wypadło jak najlepiej. Trema pojawiła się tuż przed „godziną zero”, jednak czułe spojrzenia mam oraz gromkie oklaski dodały małym artystom otuchy, pozwoliły opanować emocje i … dać z siebie wszystko.
Mamy wsłuchiwały się w piękną recytację wierszy opowiadających o wdzięczności za bezwarunkową matczyną miłość, o ich trudach, troskach, poświęceniu. Poetyckie obrazy przeplatały się z utworami muzycznymi, m.in.: „A ja wolę moją mamę” Majki Jeżowskiej, czy „Weź mnie na ręce” Arki Nowego. Na koniec uczniowie prosto ze swych malutkich, ale gorących serc zaśpiewali „Sto lat”, wręczyli przygotowane upominki i zaprosili mamy na słodki poczęstunek.
Uczniowie wraz z wychowawczynią bardzo dziękują Weronice Filipiak, uczennicy klasy VI „a”, za pomoc w przygotowaniu upominków dla mam.
INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA POWIATU W LA
INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA POWIATU W LA
Skwierzyna 04.06.2013r.
W zawodach wzięło udział 17 uczniów (7 dziewcząt, 11 chłopców).
Wyniki w kategorii dziewcząt:
Natalia Żmijewska – Im w skoku w dal
Martyna Wojciechowska – IIIm w pchnięciu kulą
Anita Kosikowska – Im w biegu na 600m
Nikola Wąchalska – IIm w biegu na 300m, IIm w sztafecie 4x100m
Paulina Wilska – IIm w sztafecie 4x100m
Natalia Nadolna – IIm w sztafecie 4x100m
Daria Jasińska – IIm w sztafecie 4x100m
Wyniku w kategorii chłopców:
Bartosz Sławik – Im w biegu na 60m, Im w biegu na 300m
Paweł Strylewicz – IIm w sztafecie 4x100m
Jakub Krzystyniak – IIm w skoku w dal, IIm w sztafecie 4x100m
Kacper Madej – Im w biegu na 600m
Karol Grzybowski – Im w biegu na 1000m
Patryk Szubert – IIIm w rzucie piłeczką palantową, IIIm w pchnięciu kulą
Jakub Marynowski – Im w pchnięciu kulą
Oskar Rzepa – IIm w sztafecie 4x100m
Michał Śmigiel – IIm w sztafecie 4x100m
Filip Kisiel – IIIm w biegu na 600m
Daniel Jasiński – IIm w biegu na 1000m
Reprezentacja szkoły zdobyła 16 medali, w tym 7 złotych, 5 srebrnych
i 4 brązowe.DZIEŃ DZIECKA
Największy sukces
Dziecięcy świat powinien być rzeczywistością kolorową, pełną radości i uśmiechu. To wspaniale, kiedy najmłodsi zapraszają do niego dorosłych, by wspólnie z nimi go tworzyć.
Udało się to osiągnąć w naszej szkole. 7 czerwca połączono obchody Dnia Dziecka i Dnia Sportu. Ta niezwykła atmosfera zdrowej rywalizacji sprawiła, że szkolne boisko w magiczny sposób zamieniło się w Krainę Czarów, Gier i Zabaw. Bajkowy świat jest przecież tak bliski każdemu dziecku.
Nasi uczniowie mogli przemienić się w baśniowe stwory i swoich ulubionych bohaterów filmowych – farby do malowania twarzy zaczarowały ich uśmiechnięte buzie. Niektórych aż trudno było poznać!
Rywalizacja w dwa ognie i koszykówkę toczyła się według zasad fair play, w atmosferze serdeczności i zabawy. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie drużyny były bardzo przejęte grą, wkładały w nią całe serce.
Nie zabrakło również smacznych kiełbasek, dzięki którym zawodnicy mogli nabrać sił. Nagroda (pyszne lody śmietankowe) także okazała się strzałem w dziesiątkę, ponieważ pogoda również podzielała naszą radość. Słońce szeroko uśmiechało się, poklepując po plecach gorącymi promieniami. Lody były więc znakomitym orzeźwieniem.
„Największym sukcesem każdego dorosłego jest szczery uśmiech na twarzy dziecka”. Możemy z całą pewnością stwierdzić, że obchody Dnia Dziecka i Dnia Sportu zakończyły się pełnym sukcesem! Będziemy ze wszystkich sił dążyć do tego, by osiągano go nie tylko od święta, ale każdego dnia. Nawet, jeśli wydaje się zupełnie zwyczajny…
Renata Pałka
BAŚNIOWY ŚWIAT
Złośliwi twierdzą, że teraz dzieci są bardzo leniwi, nic im się nie chce i poświęcają czas tylko na gry komputerowe. Niestety, jest w tym sporo prawdy. Na szczęście uczniowie naszej szkoły pokazali, że warto czasem inaczej…
Na początku pierwszego semestru na języku polskim uczniowie otworzyli szeroko drzwi do świata baśni. Bardzo lubili przebywać tej wyjątkowej krainie, która jest pełna księżniczek, czarownic, gadających zwierząt i fantastycznych stworów. Wiele baśniowych tekstów się uczniom podobało. Nie przypuszczali, że już wkrótce… sami zamienią się w autorów takich historii.
Dziesięcioro uczniów klas czwartych przez kilka miesięcy realizowało projekt edukacyjny, na którym sami pisali i poprawiali własne teksty literackie. W trudzie i znoju powstały wspaniałe historie o złych i dobrych królewnach, o bohaterach, którzy zrozumieli, że dobrze widzi się tylko sercem czy o księżniczkach o złotym sercu. Wszystkie literackie próby młodych twórców zasługują na pochwałę i wielkie uznanie. Uczniowie chętnie dzielą się z nami swoją wyjątkową fantazją. Baśniowe historie zostały zebrane w specjalnej gazetce.
Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom projektu za wytrwałość, pomysłowość i inspirację. Swoją wdzięczność kieruję także w stronę Pani Natalii Baran, która stworzyła okładkę dla naszej baśniowej gazetki.
Mam nadzieję, że rozpoczęty projekt doczeka się twórczej kontynuacji już w przyszłym roku.
Renata Pałka
KONKURS WIEDZY PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNEJ
15 uczniów naszej szkoły z klas IV-VI brało udział w XII Konkursie wiedzy przyrodniczo – ekologicznej organizowanym przez Nadleśnictwo Międzychód.
Pierwszy etap odbył się 09.05.2013r.. Do drugiego etapu zakwalifikowało się czterech uczniów: Martyna Kąkol Vb, Maciej Korczyński Vb, Hanna Koszko VIb i Michał Śmigiel Vb. Druga część teoretyczno – praktyczna miała miejsce 10.06.2013r. w Urzędzie Miasta i Gminy Międzychód. Pytania były trudne, ale uczniowie poradzili sobie znakomicie. Na 29 uczestników z różnych szkół nasza uczennica Martyna Kąkol zajęła drugie miejsce. Nagrody dla ucznia i szkoły zostaną wręczone podczas apelu kończącego rok szkolny.
Andrzej Gnybek
Z PAMIĘTNIKA MŁODEGO NAUCZYCIELA cd3
Szkolny karnawał
Jest 8.43. Na pustym korytarzu szkolnym można delektować się ostatnimi chwilami ciszy i spokoju. Już za chwilę ten bezpieczny teren zamieni się w coś na kształt korridy hiszpańskiej, zabawy karnawałowej, wybiegu dla modelek, imprezy sportowej…
Zabrzmiał dzwonek – ten szczególny, upragniony dźwięk wybawienia i ratunku. W końcu przerwa! Lekcja jak zwykle zdawała się ciągnąć bez końca. Drzwi klas otwierają się z wielkim hukiem. Uczniowie przepychają się i walczą dzielnie jak lwy o swój kawałek wolnej przestrzeni. Korytarz podobny jest teraz do mrowiska.
Dziewczyny z V a rozmawiają o czymś z wielkim ożywieniem, piszczą i przekrzykują się jak przekupki na targu. Podniesione głosy ucichły tak samo szybko jak się pojawiły. Teraz szeptają z przejęciem. Nie sposób zrozumieć, co jest przedmiotem tego zainteresowania. Nie słychać żadnych słów, a jedyną wskazówką mogą być ukradkowe i nieśmiałe spojrzenia i chichot. Wydaje się, że stojący w pobliżu panowie nie są świadomymi tego, że stali się dla grupy koleżanek głównym obiektem wytężonej uwagi. Kłócą się o coś z przejęciem.
Tę męską kłótnię przerwało spore zamieszanie w drugiej części korytarza. Okazuje się, że uczniowie z VI a wyjaśniają sobie coś za pomocą tak zwanych argumentów siłowych. Powstaje zamęt, który na szczęście w porę zostaje zażegnany przez nauczyciela pełniącego dyżur. Uczniowie rozchodzą się pospiesznie z minami wskazującymi jednoznacznie, że bardzo chętnie zobaczyliby koniec tego pojedynku.
Przerwa wkrótce się skończy. V b powtarza jeszcze materiał przed jakąś klasówką. Inni szybko spisują zadanie domowe w szkolnej toalecie – centrum życia towarzyskiego.
Znowu dźwięk dzwonka… Tym razem nie budzi on w uczniach żadnych miłych skojarzeń. Wydaje im się, że to gong, który wzywa ich do stoczenia kolejnej trudnej walki na ringu. Stawką w niej jest przetrwanie kolejnych długich czterdziestu pięciu minut bez szwanku. Uczniowie nerwowo przestępują z nogi na nogę. Z pokoju nauczycielskiego wyłaniają się wychowawcy. Idą do swoich klas uzbrojeni w dzienniki lekcyjne. Na korytarzu znów zapada cisza. Jeszcze tylko kilku spóźnialskich szybko wbiega do klas. Nic nie zakłóca spokoju. Kiedy minie ta lekcja, karnawał znowu się rozpocznie…
Renata Pałka
KONCERT DLA NAJBLIŻSZYCH
Rodzina to spokój, bezpieczeństwo, poczucie tego, że jesteśmy kochani. To oaza, w której może się schronić każdy człowiek. Rodzina to mama, tata, babcia, dziadek, ciocia i wujek…Jak można wyrazić miłość, szacunek dla tych osób?
Uczcić ich święto?
To właśnie rodzinie poświęcony był koncert pt. „Dla najbliższych” zorganizowany dnia 12 czerwca 2013r. przez nauczycieli i uczniów klas I-III w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej.
Słowa powitania uczniowie klas III skierowali do Pana Wójta Bartłomieja Kucharyka, Pani Wicewójt Agnieszki Śnieg, Pani Dyrektor Przedszkola Zdzisławy Flens oraz Pani Dyrektor naszej szkoły Brygidy Koniecznej i wicedyrektor Pani Beaty Podkowińskiej.
Pani Brygida Konieczna powitała wszystkich zgromadzonych gości a szczególnie serdecznie dzieci, które już po wakacjach będą uczniami naszej szkoły. Następnie głos zabrał Pan Wójt, który przedstawił plany rozbudowy naszej szkoły .
Uczniowie klas prezentowali wybrane piosenki, wiersze i inscenizacje. Występy rozpoczęła klasa Ia, a zakończyła IIIb.
Występy dzieci urozmaiciły tańce zespołów: Teetens i Nowinki.
Pani Brygida Konieczna przyjęła serdeczne podziękowania od Pani Agaty trenerki zespołu Teetens za bezpłatne udostępnienie sali do ćwiczeń tanecznych i ogromną życzliwość.
Po części artystycznej goście oglądali wystawę prac plastycznych uczniów oraz podręczników i zeszytów uczniów klas pierwszych.
WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS IV-VI
Księga wspomnień z Torunia, Malborka i Trójmiasta…
Czas szkolnych lat to szansa, by gromadzić wspaniałe wspomnienia, zapisywać w pamięci piękne wydarzenia i przygody, o których nigdy się nie zapomni. Taką szansę mieli i znakomicie ją wykorzystali uczniowie naszej szkoły.
Pełne napięcia oczekiwanie
Autobus był zapełniony do ostatniego miejsca. Każdy nerwowo kręcił się i z niecierpliwością czekał na to, co przyniesie kolejna szkolna wycieczka. Wiele było znaków zapytania. Jedno było pewne – nuda nie groziła nikomu!
W gościnie u Kopernika
Przekonaliśmy się o tym już pierwszego dnia, odwiedzając w Toruniu Mikołaja Kopernika. Miasto pokazało nam piękne i słoneczne oblicze. Sławny astronom uśmiechał się do nas na Starym Rynku i zaprosił do swojego królestwa – nowoczesnego planetarium, gdzie mogliśmy zobaczyć nowoczesną, cyfrową wizualizację kosmosu. Posłuchaliśmy o przeszłych i przyszłych losach naszej planety. Skorzystaliśmy także z gościny w fabryce oryginalnych pierników z Torunia. Dowiedzieliśmy się wiele na temat długoletniej tradycji tego specjału. Poznaliśmy też jego recepturę. Mogliśmy nawet przygotować swój własny piernik według tradycyjnego przepisu. To wspaniała pamiątka!
Tajemnice fortu pruskiego
Pierwszy nocleg był dla nas zaskoczeniem i wyzwaniem. Spaliśmy w miejscu, gdzie dawniej swoje koszary mieli żołnierze pruscy. Nie przestraszyliśmy się jednak surowych warunków. Nocne zwiedzanie podziemi fortu z pochodniami w dłoniach było wyjątkowym przeżyciem.
Z wizytą u Krzyżaków
Do tej pory na temat średniowiecznego zakonu mogliśmy dowiedzieć się tylko z podręczników do historii. W Malborku mogliśmy przenieść się na kilka chwil do świata średniowiecznych rycerzy. Zwiedzaliśmy zakonną kuchnię i jadalnię, salę, gdzie przyjmowano gości. Obejrzeliśmy oręż, jakim wtedy walczono… Nie wszystkie części zamku były dostępne dla zwiedzających. Jednak nawet ten niewielki fragment posiadłości, który mogliśmy zobaczyć pozwolił nam przenieść się w dawne czasy, które w Malborku wciąż wydają się tak bliskie.
Spacer po molo
Pobyt w Trójmieście zaczęliśmy od Sopotu. Spacer długim, drewnianym molo to obowiązkowy punkt programu dla turysty, który przybywa do tego miasta. Nie traktowaliśmy jednak tej przechadzki jako przykrej konieczności. Była ona dla nas prawdziwą przyjemnością. Powiew wiatru i widok rozległego morza, gwar i tłum ludzi. Wszystko to pozwoliło nam poczuć… wakacje, a przecież myśl o nich zawsze napełnia serce radością. Nasze zadowolenie wzrosło po zjedzeniu pysznych lodów włoskich.
„Prosto do nieba czwórkami szli…”
… żołnierze z Westerplatte. Właśnie to miejsce było naszym kolejnym przystankiem. Uczniom nie było łatwo przenieść się w realia II wojny światowej i zrozumieć, jak to wszystko się zaczęło. Jednak czuli, że znajdują się w bardzo ważnym dla wielu Polaków miejscu pamięci. Z pewnością informacje zdobyte przez nich przydadzą się im w przyszłości na lekcji historii.
Atrakcje w Gdyni
Hasło „Błyskawica”, które usłyszeliśmy po przyjeździe do Gdyni nie oznaczało na szczęście zbliżającej się burzy. Pogoda nam dopisywała. Chodziło o imponujący statek wojenny sprzed lat, który mogliśmy dokładnie zwiedzić. Wydawało się niemożliwe, że w przeszłości okręt ten pływał i brał udział w zaciętych starciach na morzu. Egzotyczne ryby, ogromne meduzy, groźne piranie i inne tajemnicze stworzenia zamieszkujące morskie głębiny. Nie moglibyśmy zobaczyć tych niezwykłych istot w Bałtyku, dlatego odwiedziliśmy oceanarium w Gdyni. Czasem aż trudno było uwierzyć, że pod wodą może ukrywać się tyle wyjątkowych skarbów. Świat mórz i oceanów zachwycał wielością barw i zaczarowywał wszystkich, którzy przyglądali się mu przez szyby ogromnych akwariów. Później przyszedł czas na niezwykłą niespodziankę – rejs statkiem. Nasza podróż trwała godzinę. Mogliśmy poczuć się jak marynarze, odpocząć i zrelaksować się przy dźwiękach szant, które spod pokładu dolatywały do naszych uszu. Gdynię pożegnaliśmy, zajadając pyszne lody w kolorowej, zastygającej polewie. Wyglądaliśmy jak zdobywcy kawałka tęczy. Intensywne barwy słodkiego smakołyku sprawiły, że mimo zmęczenia na naszych twarzach pojawił się szeroki uśmiech.
Zaproszenie od Neptuna
Ostatnim przystankiem w podróży był Gdańsk. Pierwsze kroki w tym pięknym mieście skierowaliśmy do fabryki cukierków. W małym sklepiku pokazano nam, w jaki sposób produkuje się kolorowe dropsy. Miejsce Zachęcało kolorami, przyjemnym ciepłem i zapachem gorącego karmelu. Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak w bajce. Zobaczyliśmy, jak od podstaw wygląda produkcja cukierków. Nie zabrakło również degustacji. Każdy z nas otrzymał malutką paczkę kolorowych dropsów. Później czekało nas prawdziwe wyzwanie – dotarcie na szczyt wieży w Kościele Mariackim. Widok panoramy miasta rekompensował wysiłek tym, którzy pokonali 400 schodów – panorama Gdańska oglądana z takiej wysokości robiła ogromne wrażenie. Za możliwość przyjazdu do tego miasta podziękowaliśmy Neptunowi – przyglądając się jego fontannie, o której opowiedział nam przewodnik.
… i skończyło się
Nawet najwspanialsza wycieczka musi kiedyś się skończyć. Wróciliśmy do autokaru, a zmęczenie dało o sobie znać ze zdwojoną siłą. Z ulgą usadowiliśmy się na swoich miejscach i pozwoliliśmy sobie na chwilę regenerującego snu. Ci, którym udało się nie spać wspominali, oglądali pamiątki, żartowali i przeglądali zrobione zdjęcia. Z pewnością każdy uczestnik wycieczki znajdzie coś dla siebie. Może zapamięta jakiś szczególnie piękny zabytek, będzie wspominał pobyt w konkretnym miejscu, a może szczególnie istotne będą dla niego radosne rozmowy z przyjaciółmi, przejażdżka niezwykłą rikszą w towarzystwie sympatycznego gentelmana, czas wolny pełen relaksu i radości lub… baśniowe wieczory, które otwierały drzwi do pięknych dziecięcych snów.
Renata Pałka
WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH
Wycieczka pierwszoklasistów do Poznania
Czternasty dzień czerwca, piątek, za oknem szaro i deszczowo. Rodzice pierwszaków z przytoczeńskiej podstawówki z poddenerwowaniem zerkają to na zegarek, to przez okno, jakby wyczekiwali jakiejś nagłej zmiany… oczywiście w pogodzie. Dzieci natomiast „przygotowane do dalekiej, ciężkiej drogi” zastanawiały się, co też przyniesie im ten dzień. Pewne było jedno - kapryśna aura za oknem nie mogła popsuć im dobrego humoru.
Właśnie w ten piątek wychowawczynie klas pierwszych zaplanowały całodniową wycieczkę do Poznania. I jak się okazało, im bliżej mieliśmy do stolicy Wielkopolski, tym bardziej się przejaśniało i zza chmur zaczęły przebijać się promienie słońca. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była Poznańska Palmiarnia. Uczniowie przyglądali się bogatej roślinności różnych stref klimatycznych, słuchali odgłosów wydawanych przez ptaki i podziwiali akwaria pełne egzotycznych ryb. Tuż przed 1200 znaleźliśmy się na Starym Rynku, a dokładnie przed poznańskim Ratuszem. W samo południe ze środkowej wieży wyłoniły się koziołki, a uczniowie z dużym zainteresowaniem przyglądali się, jak trykały się rogami. Kolejne minuty upływały na zwiedzaniu przepięknego Starego Rynku – zabytkowych kamienic, urokliwych uliczek. Uczniowie mieli możliwość zakupienia pamiątek w licznie rozstawionych kramach. Po pysznym obiedzie i chwili odpoczynku wyruszyli autokarem w kierunku ogrodu zoologicznego. Po Nowym ZOO, zajmującym obszar 117 ha, uczniowie podróżowali kolejką „Zwierzynką” oraz spacerowali. Tuż za bramą wejściową przywitał ich przechadzający się tam paw, który specjalnie dla pierwszoklasistów rozłożył swój piękny ogon. Dzieci z dużym zainteresowaniem przyglądały się spacerującym po wybiegu oraz znajdującym się w klatkach zwierzętom. W ciszy i skupieniu obserwowały stado słoni, tygrysy, wielbłądy. Salwy śmiechu towarzyszyły uczniom przy podziwianiu czepiaków czarnorękich. Zmęczeni, ale zadowoleni wychowankowie z klas pierwszych późnym wieczorem wrócili do domów.
Anna Materna
WYCIECZKA KLAS III
Szlak Piastowski – wycieczka klasy IIIa i IIIb
dnia 14.06.2013r.
Dnia 14.06.2013r. 40 uczniów z klasy IIIa i IIIb, z biurem podróży Leader Team ze Skwierzyny, wybrało się na wycieczkę „Szlakiem Piastowskim”.
Już po godz. 7.00, autokarem o podwyższonym standardzie, skontrolowanym przez policję, wyruszyli w kierunku Lednicy, miejsca związanego z początkami naszego państwa.
Po dotarciu na miejsce, promem przeprawili się na wyspę, gdzie zwiedzili Muzeum Pierwszych Piastów, a pani przewodniczka opowiedziała im o grodzie związanym z panowaniem księcia Mieszka I oraz króla Bolesława Chrobrego. Następnie zwiedzili Wielkopolski Park Etnograficzny, zobaczyli domy, zagrody oraz przedmioty związane z życiem i działalnością mieszkańców wsi
i miasteczek z obszaru Wielkopolski historycznej.
Następnie przejechali do Gniezna, kolebki naszego państwa, gdzie na dziedzińcu słynnej Katedry Gnieźnieńskiej powitał ich król Bolesław Chrobry. Zwiedzili Katedrę Gnieźnieńską ze słynnym grobem Świętego Wojciecha
i Drzwiami Gnieźnieńskimi. Pod pomnikiem króla Bolesława Chrobrego zrobili pamiątkowe zdjęcie. W Gnieźnie kupili sobie różne pamiątki, największym powodzeniem cieszyły się łuki.
Z Gniezna udali się do Biskupina. Tu poznali rekonstrukcję osady prasłowiańskiej sprzed 2700 lat, zwiedzili Muzeum Archeologiczne i uczestniczyli w lekcji muzealnej, na której wykonywali kolorowe koraliki. Tu również zjedli obiad w prasłowiańskiej Karczmie Biskupińskiej i kupowali pamiątki. Biskupin był w programie wycieczki ostatnim miejscem zwiedzania.
W drodze powrotnej zatrzymali się w Pniewach, w Mc Donalds.
Troszeczkę zmęczeni, ale z bagażem nowych wrażeń, dotarli szczęśliwie
z powrotem do Przytocznej o godzinie 21.00.
PODSUMOWANIE PROJEKTU
„Getting my bear-ings” – czyli misiowa podróż IVb po Europie
W drugim semestrze roku szkolnego 2012/2013 uczniowie klasy IVb przystąpili do realizacji drugiego już projektu w ramach programu e-twinnig. Tym razem zadaniem ciekawych świata czwartoklasistów była wymiana informacji dotyczących stylu życia, zainteresowań, zajęć szkolnych oraz najważniejszych miejsc w Przytocznej z uczniami ze szkół podstawowych w Anglii i we Włoszech. Aby zebrać jak najbardziej wiarygodne dane, dzieci postanowiły wysłać zagranicę swojego nowego kolegę z klasy – pluszowego misia! Ale po kolei…
Pierwszym etapem projektu było zapoznanie się z nowymi kolegami i koleżankami z partnerskich szkół. W tym celu nasi uczniowie przygotowali przepiękne prezentacje PowerPoint, w których zamieścili najważniejsze informacje o sobie. W kolorowych slajdach znalazły się ich imiona, zainteresowania, przykłady ulubionych przedmiotów szkolnych, zwierząt czy potraw oraz wiele innych informacji. Wszystko oczywiście w języku angielskim.
Gotowe prezentacje zostały zamieszone na platformie TwinSpace. Dzięki niej również nasi uczniowie mogli dowiedzieć się czegoś o swoich rówieśnikach z zagranicy. Oglądanie nadesłanych prezentacji było dla dzieci niecodziennym przeżyciem. Ogromnym zaskoczeniem dla dzielnych czwartoklasistów było to jak wiele ich łączy z dziećmi z Anglii czy Włoch. Okazało się bowiem, że młodzi Anglicy i Włosi mają podobne zainteresowania, słuchają tej samej muzyki i grają w te same gry komputerowe. Dzięki temu uczniowie z różnych części Europy poczuli się sobie bliżsi mimo dzielących ich kilometrów.
Kolejnym etapem projektu było przyjęcie do grona klasy IVb dwojga nowych uczniów – pluszowych misiów. Z ich pomocą chłopcy i dziewczęta starali się jak najwierniej oddać to jak wygląda dzień z życia polskiego ucznia. Fotografowali więc misie w czasie lekcji, przerw a także w domach by zebrać materiały na kolejne barwne prezentacje.
Chociaż misie od razu zyskały olbrzymią sympatię uczniów to następna faza projektu zmusiła ich do rozstania. Na tym etapie bowiem jeden z pluszaków powędrować miał do Anglii a drugi do Włoch. Na ich miejsce jednak szybko przybyli zagraniczni goście – pluszowe misie z partnerskich szkół. Kolejnym zadaniem uczniów klasy IVb było oprowadzenie gości po okolicy i pokazanie im najważniejszych miejsc w Przytocznej. Ze zgromadzonych zdjęć dzieci przygotowały kolejne prezentacje oraz pamiętniki, które wraz z misiami zostały odesłane do domów.
Tak zakończył się czteromiesięczny projekt, który przyniósł dzieciom wiele radości i nowych przeżyć a przede wszystkim pozwolił zaczerpnąć informacji o życiu dzieci z innych części Europy. Bogatsi o niecodzienne doświadczenia uczniowie klasy IVb przekonali się, że znajomość języka angielskiego pozwala im przekraczać wszelkie granice w dostępie do wiedzy a także umożliwia zyskanie przyjaciół na całym świecie.
Natalia Baran
POŻEGNANIE UCZNIÓW KLAS SZÓSTYCH
Ten dzień zdarza się tylko raz…
Pożegnanie klas VI w naszej szkole
Tak niedawno z drżeniem serca witaliśmy ich w pierwszej klasie. Wydaje się, że jeszcze wczoraj uczyli się pisać, czytać i liczyć. Dziś… dojrzalsi i mądrzejsi kończą szkołę podstawową.
Czas kolejny raz spłatał nam figla. Minął tak szybko, że nawet nie zdążyliśmy się obejrzeć. Były wspomnienia, nagrody dla najlepszych szóstoklasistów, którzy zostali wyróżnieni w wielu konkursach przedmiotowych i sportowych. Nadszedł nieunikniony czas podsumowań. Była okazja, by sobie wzajemnie podziękować i przeprosić się za to, co złe. Przecież wszędzie tam, gdzie ludzi łączą prawdziwe i szczere relacje, obecne są wszystkie uczucia i emocje. A Szkoła Podstawowa w Przytocznej jest miejscem, gdzie nie brakuje prawdziwych przyjaźni.
Część artystyczną przygotowaną przez uczniów i wychowawców klas VI rozpoczął, tradycyjnie już, uroczysty polonez. Piękną choreografię, nad którą pracował Pan Paweł Dymel uczniowie wykonali z wielkim przejęciem. Kiedy ostatnie dźwięki poloneza dobiegły końca, przyszedł czas na część główną akademii, którą przygotowały panie: H.Urbanek i M.Andrusieczko – wiersze i rymowanki, dzięki którym mogliśmy wszyscy spojrzeć na minione lata z sentymentem i lekkim przymrużeniem oka.
Nie zabrakło kwiatów, prezentów, wielu ciepłych słów. Łzy szczerego wzruszenia płynęły po policzkach nie tylko uczniom. Także nauczyciele pośpiesznie ocierali zapłakane oczy.
Greckie przysłowie przypomina: „Racz się przeszłością, żyj teraźniejszością, patrz w przyszłość”. Szóstoklasiści, wspominajcie swoją podstawówkę, żyjcie pełnią życia i odważnie idźcie przed siebie, przyjmując z wdzięcznością te możliwości, które otworzą się jeszcze przed Wami.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013
Ostatni akcent…
Niecierpliwe głosy, nerwowe ruchy na korytarzach, odświętnie ubrani uczniowie. To może oznaczać tylko jedno – zakończenie roku szkolnego!
Zanim zebraliśmy się przed szkołą na uroczystym apelu, poszliśmy do kościoła, by podziękować Bogu za ten miniony czas, przeprosić, że nie zawsze wszystko było w porządku oraz prosić Go o to, byśmy umieli dostrzegać Jego obecność w czasie wakacji i przyszłym roku szkolnym.
Odpoczynek to wbrew pozorom nie jest łatwa sprawa. Zdawali sobie z tego sprawę wszyscy, którzy zabierali głos podczas apelu. Przemawiający życzyli uczniom i nauczycielom prawdziwego wypoczynku. Takiego, co naprawdę pozwala regenerować siły i wracać do pracy z nowym zapałem i entuzjazmem.
Zakończenie roku zawsze jest okazją do tego, by podziękować wszystkim, którzy sprawili, że życie w szkole jest coraz piękniejsze, weselsze, bogatsze i wygodniejsze. Chodzi nie tylko o nauczycieli i uczniów, ale także Rodziców i Sponsorów. Bez nich na pewno nie udałoby się przeprowadzić wielu podjętych w tym roku szkolnym inicjatyw: wycieczek, imprez, uroczystości, remontów… Ta lista mogłaby być jeszcze bardzo długa. Przyjaciele naszej szkoły ciągle udowadniają, że bezinteresowna pomoc ma swoje miejsce nie tylko w słowniku, ale również w praktyce codziennego życia.
Każdy rok jest inny. Uczymy się nowych rzeczy, poznajemy wspaniałych przyjaciół, gromadzimy wyjątkowe wspomnienia. Spoglądajmy na miniony czas z wdzięcznością i radością. Odpocznijmy i wracajmy, by znów otworzyć sobie drzwi do tego, co jeszcze nie jest nam znane… a może okazać się wyjątkowe.
Do zobaczenia za dwa miesiące!
Renata Pałka
PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO
Podsumowanie roku szkolnego 2012/2013
Nagroda dyrektora szkoły: Weronika Woźniak – średnia 5,44
Najlepszy wynik ze sprawdzianu: Weronika Woźniak i Jakub Marynowski
Nagroda dla najlepszych sportowców z klas VI: Daria Jasińska i Jakub Krzystyniak
Nagrody książkowe za najlepsze wyniki w nauce otrzymali:
Kl.Ia: Wiktoria Ciesielska, Wiktoria Gidlewicz, Lena Kaczorowska, Eryk Kortyla, Karolina Kudlińska, Wojciech Nowakowski
Kl.Ib: Tytus Maciński, Julian Orzeł, Dominika Konieczna, Maja Jabłońska, Adam Chętnik, Klaudiusz Krówka
Kl.IIa: Szymon Dziobko, Mikołaj Kaczorowski, AlicjaKadłubowska, Dorian Kaźmierczak, Daria Leśna,Jakub Mikołajczak, Tomasz Szlachetko, Paweł Nowacki
Kl.IIb: Anna Gibuła, Karolina Pietrzak, Hubert Potomski,Bartosz Piotrowski, Seref Sakali, Karolina Stępień
Kl.IIIa: Dominika Arabczyk, Jakub Cebula, Bartłomiej Cieślarczyk, Alicja Kaczorowska, Filip Kudliński,Mateusz Moczyński, Oliwia Pioś, Oktawia Raczyńska,Wojciech Śmigiel
Kl.IIIb: Wiktoria Adamkiewicz, Julia Kogut, Karolina Kucharyk, Zuzanna Oszmian, Wiktoria Spychała
Kl.IVa: Natalia Milczyńska (5,09) , Dawid Dziobko (5,0),Dawid Wyrwa (4,81)
Kl.IVb: Kacper Fabiański (5,18) , Marta Nalepa(5,00) ,Wiktor Woźny (4,81)
Kl.Va: Natalia Nadolna (5,36)
Kl.Vb: Michał Śmigiel (5,36), Martyna Kąkol (5,18),Maciej Korczyński (5,18), Karolina Gierczyńska (5,09),Kamila Szewczyk (5,0), Bartłomiej Kozioł (4,91),Weronika Fanselow (4,82), Karolina Kolasińska (4,82)
Kl.VIa: Natalia Żmijewska (5,33), Paweł Strylewicz (5,11),Bartosz Sławik (4,89)
Kl.VIb: Woźniak Weronika (5,44), Jakub Marynowski (5,22),Daria Łazuka (5,22), Julia Gabryelska (5,00),Julia Gierczyńska (5,00), Hanna Koszko (4,89)