PROCEDURA
„Zdalnego Nauczania”
w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły w związku
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
i zwalczaniem COVID - 19
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej
Postawa prawna
1) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493);
2) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 1394)
§ 2.
Nauczanie hybrydowe.
1. Zajęcia odbywają się naprzemiennie. W jednym tygodniu nauki na zajęcia uczęszczają uczniowie klas II, IV, VI, VIII, a w drugim uczniowie klas I, III, V, VII;
2. Na terenie szkoły odbywają się zajęcia rewalidacyjne i zajęcia specjalistyczne zgodnie z zapisami w IPET lub wynikające ze wskazań zawartych w opiniach PPP.
3. Wszelkie koła zainteresowań i zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze ulegają zawieszeniu.
4. Lekcje oraz pozostałe zajęcia odbywają się zgodnie z planem lekcji.
5. Nauczyciele prowadzą zajęcia zdalnego nauczania w budynku szkolnym, wykorzystując do prowadzenia zajęć z uczniami szkolne łącze internetowe.
§ 3.
Postanowienia ogólne
1. W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej wprowadza się formę nauczania zdalnego w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
2. Nauczanie zdalne odbywa się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji między nauczycielem, uczniem, rodzicem.
3. Nauczanie zdalne uwzględnia możliwości psychofizyczne i organizacyjno- -techniczne wszystkich uczestników tego procesu, czyli nauczycieli, uczniów i ich rodziców.
4. Dyrektor ustala, czy uczniowie i nauczyciele mają dostęp do infrastruktury informatycznej, oprogramowania i internetu umożliwiających interakcję między uczniami a nauczycielami prowadzącymi zajęcia
5. Dyrektor ustala, we współpracy z nauczycielami potrzebę modyfikacji szkolnego zestawu programów nauczania i w razie potrzeby modyfikuje ten zestaw oraz ustala w porozumieniu z rada pedagogiczną i radą rodziców, potrzebę modyfikacji programu wychowawczo-profilaktycznego i w razie potrzeby modyfikuje ten program.
6. Formy, narzędzia pracy, ustalone sposoby komunikacji z uczniem/rodzicem:
1) rozmowa głosowa:
a) telefoniczna
b) w aplikacjach, np. Messenger, WhatsApp,
2) rozmowa wideo w aplikacjach
3) wiadomość tekstowa: SMS, MMS itp.
4) korespondencja poprzez:
a) media społecznościowe,
b) pocztę elektroniczną
c) dzienniki elektroniczne
d) zintegrowaną platformę edukacyjną, np. epodręczniki.pl
5) tele- i wideokonferencje, np. Skype, Zoom,
6) lekcje online
7. Materiały, z których korzysta uczeń, to:
a) materiały i narzędzia udostępnione przez wydawców,
b) linki do materiałów umieszczonych w internecie (opisy, zdjęcia, muzyka itp.)
c) programy telewizyjne, audycje radiowe
d) materiały udostępnione podczas lekcji online
e) materiały stworzone, opracowane przez nauczycieli, terapeutów na potrzeby zajęć:
- prezentacje multimedialne
- interaktywne karty pracy opracowane w generatorach
- zdjęcie karty pracy (uczeń odsyła edytowane zdjęcie z zaznaczoną odpowiedzią)
- nagrania audio (np. audiobooki )
- nagrania wideo (np. instrukcje zabaw, filmy instruktażowe ćwiczeń, pozdrowienia od innych uczniów, propozycje aktywności ruchowych, plastycznych, technicznych)
f) podręczniki, ćwiczenia, karty pracy
8. Sposoby udostępniania materiałów uczniom/rodzicom:
1) wyznaczone miejsce w szkole - wyłożenie materiałów dla ucznia (wejście nr 1)
2) wysyłanie dokumentów pocztą tradycyjną
3) umieszczanie materiałów w wersji elektronicznej na stronie internetowej placówki, na platformie edukacyjnej, w mediach społecznościowych
4) przesyłanie plików drogą mailową, za pomocą komunikatorów
5) przesyłanie linków do materiałów edukacyjnych zamieszczonych w portalach edukacyjnych i na stronach internetowych
6) umieszczanie materiałów w chmurze, np. Dysk Google
9. Sposoby pozyskiwania materiałów od uczniów/rodziców:
1) gromadzenie prac w domu – przesyłanie zdjęć, skanów lub przechowywanie w segregatorze i przyniesienie do szkoły po przywróceniu zajęć w placówkach
2) wyznaczone miejsce w szkole -dostarczanie prac od uczniów (wejście nr 1)
3) przesyłanie prac pocztą tradycyjną, drogą mailową, poprzez komunikatory
4) przesyłanie plików, skanów poprzez dziennik elektroniczny
10. Monitorowanie aktywności i pracy uczniów odbywa się na podstawie wykonanych i przesłanych do nauczyciela zadań oraz analiz raportów z platform edukacyjnych, na których pracują uczniowie.
11. Rodzice mają obowiązek usprawiedliwienia nieobecności dziecka na zajęciach poprzez przesłanie informacji o przyczynach nieobecności za pomocą dziennika elektronicznego, wysłania wiadomości sms lub rozmowy telefonicznej. Informacja ta musi być przesłana do wychowawcy klasy, w terminie do 5 dni od zakończenia nieobecności.
12. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły dyrektor przekazuje uczniom i rodzicom informacje na temat formy i terminów konsultacji z nauczycielami prowadzącymi zajęcia.
13. Monitorowanie postępów w nauce, w tym informowanie rodziców o postępach ucznia odbywa się za pomocą: dziennika elektronicznego, wiadomości sms, indywidualnych rozmów telefonicznych, wideokonsultacji.
14. W związku ze zmianą sposobu pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych dokonuje się aktualizacji zapisów w IPET, w tym w szczególności zapisów dotyczących: zakresu i sposobu dostosowania metod i technik kształcenia, wymagań edukacyjnych, zintegrowanych działań nauczycieli i specjalistów, form i okresu udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
15. W związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania szkoły formy, okres udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiar godzin nie ulegają zmianie.
16. Zajęcia rewalidacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze oraz indywidualne nauczanie odbywają się zgodnie z planem.
§ 4.
Zadania nauczycieli i wychowawców:
1. Wychowawca pozostaje w kontakcie z uczniami i rodzicami oraz na bieżąco monitoruje realizację obowiązku szkolnego przez uczniów, sprawdzając ich obecność na zajęciach on-line. W przypadku nieobecności ustala powód tego zdarzenia.
2. Wychowawca, we współpracy z innymi nauczycielami, ustala poziom zaangażowania uczniów, ich aktywność w trakcie zajęć oraz pomaga
w rozwiązywaniu bieżących problemów.3. Wychowawca, przy wsparciu pedagogów szkolnych, realizuje program wychowawczo-profilaktyczny – dostosowuje tematykę zajęć do pojawiających się problemów związanych ze zdalnym nauczaniem i pandemią.
4. Zapewniają możliwości konsultacji on-line dla rodziców uczniów (zgodnie z harmonogramem).
5. Współpracują z nauczycielem współorganizującym kształcenie specjalne dla uczniów z orzeczeniami.
6. Nauczyciele, w tym nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne, odpowiadają na pytania zadawane przez uczniów i rodziców za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
7. Nauczyciele i pedagodzy są dostępni dla uczniów
i rodziców on-line zgodnie z harmonogramem umieszczonym na stronie internetowej szkoły lub przekazanym rodzicom za pośrednictwem dziennika elektronicznego.8. Nauczyciele współpracują w zespołach przedmiotowych: ustalają treści kształcenia, które będą realizowane w poszczególnych klasach, i rekomendowany sposób ich realizacji (narzędzia, metody i formy). W razie potrzeby nauczyciele rekomendują dyrektorowi szkoły konieczność modyfikacji szkolnego zestawu programów nauczania.
9. W zakresie metodyki nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość nauczyciele są ze sobą w stałym kontakcie on-line, dzielą się doświadczeniami, spostrzeżeniami, współpracują przy tworzeniu materiałów edukacyjnych do pracy zdalnej, dzielą się nimi, wspólnie pracują nad zadaniami domowymi dla uczniów.
10. Nauczyciel tak aranżuje zajęcia, by uczniowie korzystali wzajemne ze swojej wiedzy i umiejętności – praca w parach i grupach, dyskusje, wymiana poglądów.
11. Nauczyciel ma obowiązek wytłumaczyć, omówić i przećwiczyć z uczniami nowe treści i umiejętności. Uczeń ma prawo korzystać z konsultacji, porad i wskazówek nauczyciela w związku z wykonywanymi zadaniami.
12. Nauczyciel dostosowuje narzędzia, metody i formy pracy, które zamierza stosować w zdalnym nauczaniu, do możliwości psychofizycznych uczniów. W razie problemów kontaktuje się z nauczycielem informatyki, który wskazuje, jakie umiejętności/narzędzia uczniowie powinni już mieć opanowane.
13. W miarę potrzeb i możliwości nauczyciele i specjaliści:
a) opracowują własne materiały dostosowane do potrzeb uczniów, które wynikają z określonej sytuacji:
· nagrywają filmiki i swoje wypowiedzi wspierające uczniów,
· udostępniają linki do wartościowych filmów lub tutorialu z Internetu,
· tworzą krzyżówki, quizy on-line odnoszące się do przeżywanych emocji,
· organizują zajęcia grupowe i warsztaty z wykorzystaniem programów do telekonferencji.
§ 5.
Zasady oceniania sposób monitorowania postępów, weryfikacji wiedzy i umiejętności ucznia.
1. Nauczyciele mają obowiązek monitorować postępy uczniów w nauce zdalnej.
2. Sposoby monitorowania postępów uczniów oraz weryfikacji wiedzy i umiejętności w okresie nauki zdalnej są ujęte w sposobach sprawdzania wiedzy
z poszczególnych przedmiotów.3. Nauczyciel określa sposób sprawdzania wiedzy i umiejętności oraz decyduje, które zadanie będzie podlegało ocenie.
4. Monitorowanie i weryfikowanie wiedzy może być dokonywane za pomocą testów, quizów, poleceń, prac umieszczonych na obowiązującej w szkole platformie edukacyjnej lub w postaci samodzielnej, udokumentowanej w sposób określony przez nauczyciela pracy w domu, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości psychofizycznych uczniów, poziomu kompetencji informatycznych oraz dostępności posiadanego sprzętu służącego komunikowaniu.
5. Nauczyciel może wymagać od uczniów wykonania określonych poleceń, zadań, prac, projektów umieszczonych w Internecie, np. na platformie edukacyjnej,
lub poprosić o samodzielne wykonanie pracy w domu i udokumentowanie jej
np. w postaci zdjęcia przesłanego drogą elektroniczną.6. Nauczyciel archiwizuje prace domowe poszczególnych uczniów na dany tydzień (lub miesiąc) i przechowuje je do wglądu. Prace pisemne, karty pracy oraz zdjęcia wykonanych prac plastyczno-technicznych są przechowywane przez nauczyciela w specjalnie utworzonym do tego celu folderze.
7. Wszystkie prace, które nauczyciel zlecił uczniom jako obowiązkowe, podlegają ocenie. Nie oznacza to jednak, że ocena musi być wyrażona stopniem.
8. Uczeń ma możliwość poprawienia ocen otrzymanych za zadania wykonywane
w czasie zdalnego nauczania w sposób i w terminie ustalonym przez nauczyciela. Zasady poprawy oceny, tym oceny z testu sprawdzającego, powinny być zgodne z zapisami w Statucie Szkoły.9. Nauczyciel może przygotować na ustalonych nośnikach przekazu test sprawdzający, za który uczeń otrzyma ocenę.
10. Informacja na temat przeprowadzania testów sprawdzających wiedzę powinna być umieszczana odpowiednio wcześniej. Należy określić datę i godzinę rozpoczęcia testu oraz przewidywany czas na jego wykonanie. Pozwoli to uczniom określić, kiedy będą musieli korzystać z komputera.
11. Uczeń, który nie weźmie udziału w teście sprawdzającym wiedzę (kartkówka, sprawdzian), jest zobowiązany do napisania testu w terminie dodatkowym, ustalonym przez nauczyciela.
12. Oceny uzyskane podczas nauczania zdalnego są dostępne w e-dzienniku.
§ 6.
Szczegółowe warunki oceniania wynikające ze specyfiki nauczania na odległość.
1. Podczas oceniania pracy zdalnej uczniów nauczyciele uwzględniają ich możliwości psychofizyczne do rozwiązywania określonych zadań w wersji elektronicznej.
2. Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie mogą mieć wpływu czynniki związane z ograniczonym dostępem do sprzętu komputerowego i do Internetu.
3. Jeśli uczeń nie jest w stanie wykonać poleceń nauczyciela w systemie nauczania zdalnego ze względu na ograniczony dostęp do sprzętu komputerowego i do Internetu lub ze względu na uwarunkowania psychofizyczne, nauczyciel umożliwiaja uczniowi wykonanie tych zadań w alternatywny sposób.
4. Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie może mieć wpływu poziom jego kompetencji informatycznych. Nauczyciel (w kontakcie z nauczycielem informatyki) uwzględnia zróżnicowany poziom umiejętności obsługi narzędzi informatycznych i dostosowuje poziom trudności wybranego zadania oraz czas jego wykonania do możliwości psychofizycznych ucznia.
5. Należy ograniczać liczbę prac wymagających korzystania przez ucznia z drukarki, chyba że wszyscy uczniowie mają możliwość drukowania materiałów udostępnionych przez nauczyciela.
6. Jeżeli uczeń/rodzic nie przekaże wykonanej pracy w ustalonym przez nauczyciela terminie, otrzymuje przypomnienie o konieczności wywiązania się z obowiązków.
7. Nauczyciele w pracy zdalnej mogą przeprowadzać kartkówki, testy, sprawdziany, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości samodzielnego wykonania pracy przez ucznia.
8. Nauczyciele w pracy zdalnej mają obowiązek udzielenia dokładnych wskazówek technicznych, w jaki sposób zadanie z wykorzystaniem narzędzi informatycznych powinno zostać wykonane.
9. Nauczyciele w pracy zdalnej wskazują dokładny czas i ostateczny termin wykonania zadania, określając jednocześnie warunki ewentualnej poprawy, jeśli zadanie nie zostało wykonane w sposób prawidłowy lub zawiera błędy.
10.W czasie pracy zdalnej nauczyciele ustalają oceny bieżące za wykonywane zadania, w szczególności za:
• pracę domową (prace pisemne, karty pracy, zdjęcie wykonanej pracy, nagranie itp.),
• wypracowanie,
• udział w dyskusjach on-line, wypowiedź na forum,
• inne prace, np.: referaty, prezentacje, projekty itp.,
• rozwiązywanie testów, quizów, rebusów itp.,
• wszelkie formy aktywności wskazane przez nauczyciela,
• odpowiedź ustną.
§ 7.
Zasady klasyfikacji uczniów
1. Pierwszy etap edukacji
1) Klasyfikowanie i promowanie uczniów klas I-III podczas nauczania zdalnego odbywa się na zasadach opisanych w Statucie Szkoły z uwzględnieniem następujących uzupełnień:
a. Uczniowie otrzymują ocenę ze wszystkich obszarów edukacji wczesnoszkolnej i zachowania (klasyfikowanie śródroczne i roczne).
O ocenie powiadomieni zostają rodzice ucznia. W czasie nauczania zdalnego rodzice są informowani o ocenie poprzez wpis w dzienniku elektronicznym lub ocena przesyłana jest ustaloną z rodzicami drogą elektroniczną w określonym terminie.b. W klasach I-III oceny śródroczne i roczne oceny z zajęć edukacyjnych są ocenami opisowymi.
c. Śródroczna i roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych uwzględnia poziom i postępy w opanowaniu przez uczniów wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań określonych w podstawie programowej oraz wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania, wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane
z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwojem uzdolnień. W czasie nauczania zdalnego nauczyciel bierze pod uwagę postępy ucznia podczas całego roku (półrocza) i oceny otrzymane do czasu zawieszenia zajęć. Może również uwzględnić aktywność ucznia podczas zdalnego nauczania
i wykonywanie zadawanych prac.1) Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia
w szczególności:a. wywiązywanie się z obowiązków ucznia, a także systematyczność
i sumienność w wywiązywaniu się ze szkolnych obowiązków w czasie ograniczonego funkcjonowania szkoły,b. postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej,
c. dbałość o honor i tradycje szkoły,
d. dbałość o piękno mowy ojczystej;
e. dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób,
f. godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią, również podczas uczestniczenia w zajęciach zdalnego nauczania,
g. okazywanie szacunku innym osobom.
1) W ciągu całego roku szkolnego nauczyciel ocenia pracę ucznia, stosując proponowaną punktację lub też w porozumieniu z rodzicami może wprowadzić
w obrębie klasy inne formy oceny bieżącej. Podczas zdalnego nauczania ocena może być dokonywana podczas zajęć prowadzonych na wskazanej platformie, podczas bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniem z wykorzystaniem wskazanego przez nauczyciela komunikatora.2) Nauczyciel powinien stwarzać dogodne warunki do dokonywania przez uczniów samooceny swoich osiągnięć i zachowania. Podczas trwania nauczania zdalnego samoocena ucznia może być dokonywana w czasie rozmowy z nauczycielem z wykorzystaniem wskazanego komunikatora lub platformy edukacyjnej bądź w inny sposób zaproponowany przez nauczyciela.
3) Klasyfikowanie śródroczne polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia i ustaleniu jednej opisowej oceny klasyfikacyjnej oraz oceny zachowania. Ocenę śródroczną zamieszcza się w karcie oceny opisowej. Podczas trwania zdalnego nauczania karta ta jest przekazywana rodzicom bądź opiekunom ucznia, np. za pomocą dziennika elektronicznego lub w inny sposób ustalony przez szkołę.
4) Klasyfikowanie roczne polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym roku szkolnym i ustaleniu jednej opisowej oceny klasyfikacyjnej oraz oceny zachowania. Ocenę roczną zamieszcza się w arkuszu ocen i na świadectwie.
5) Warunki i sposób ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania oraz warunki i tryb uzyskania wyższej niż przewidywana roczna ocena klasyfikacyjnej zachowania pozostają zgodnie z zapisami Statutu.
1. Drugi etap edukacji
1) Klasyfikowanie i promowanie uczniów odbywa się na zasadach opisanych
w Statucie Szkoły.2) Nauczyciele poszczególnych przedmiotów są zobowiązani na dwa tygodnie przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem plenarnym Rady Pedagogicznej poinformować ucznia i jego rodziców/prawnych opiekunów o przewidywanych ocenach lub nieklasyfikowaniu z zajęć edukacyjnych. Z kolei wychowawcy klasy powinni poinformować o przewidywanej ocenie zachowania poprzez wpis do dziennika elektronicznego w kolumnie ocena przewidywana, może też przesyłać tę informację drogą elektroniczną uzgodnioną z rodzicami.
3) O zagrożeniu oceną niedostateczną oraz nieodpowiednią oceną zachowania wychowawca klasy informuje rodziców/prawnych opiekunów za pomocą dziennika elektronicznego.
4) Przy ustalaniu oceny rocznej z przedmiotu uwzględnia się:
a. oceny bieżące uzyskane w czasie edukacji stacjonarnej,
b. oceny bieżące uzyskane przy zdalnym nauczaniu.
1) Przy ustalaniu oceny rocznej zachowania uwzględnia się:
a. systematyczność i sumienność wywiązywania się z obowiązku szkolnego
w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych, przy czym poprzez potwierdzenie spełnienia obowiązku szkolnego rozumie się w tym przypadku logowanie się na kontach wskazanych przez nauczyciela lub dyrektora oraz wymianę z nauczycielem informacji dotyczących sposobu wykonywania zadań zleconych przez nauczyciela,b. samodzielność w wykonywaniu zadań zleconych przez nauczyciela,
w szczególności nie jest dopuszczalne kopiowanie prac lub ich niesamodzielne wykonanie przez ucznia,c. aktywność na zajęciach realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Ocenę zachowania ustala wychowawca klasy, uwzględniając opinię pozostałych nauczycieli, kolegów z klasy oraz samooceny ucznia.
1) Jeżeli rodzic uzna, że ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie
z prawem i procedurą, ma prawo w ciągu dwóch dni od klasyfikacji zgłosić swoje zastrzeżenia do dyrektora szkoły w formie elektronicznej za pomocą dziennika elektronicznego.2) Pozostałe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania regulują dotychczasowe zapisy Statutu Szkoły.
1. Uzyskiwanie oceny wyższej niż przewidywana
1) Rodzic/opiekun prawny ucznia ubiegającego się o podwyższenie oceny składa podanie drogą elektroniczną za pomocą e-dziennika do wychowawcy klasy nie później niż pięć dni przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej.
2) Uczeń ma prawo do podwyższenia przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych oraz zachowania zgodnie z zapisami Statutu Szkoły.
1. Egzamin klasyfikacyjny
1) Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w sytuacjach określonych
w dotychczas obowiązujących aktach prawnych.2) Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się na wniosek rodzica/pełnoletniego ucznia. Wniosek powinien być przesłany za pomocą e-dziennika.
3) Dyrektor szkoły w korespondencji elektronicznej uzgadnia datę i godzinę egzaminu klasyfikacyjnego i potwierdza fakt przyjęcia terminu do wiadomości rodziców ucznia ucznia.
4) Nauczyciel przygotowuje informację na temat zakresu podstawy programowej, jakiej dotyczy egzamin, a następnie przesyła ją za pomocą e-dziennika rodzicom/pełnoletniemu uczniowi.
5) Egzamin jest przeprowadzany za pomocą narzędzi do edukacji zdalnej, które pozwalają na potwierdzenie samodzielności pracy ucznia. Powinien on odbywać się metodą pracy synchronicznej.
6) Narzędzia oraz tryb ich wykorzystania przez ucznia w czasie egzaminu muszą zostać uzgodnione z rodzicami i uczniem na minimum 7 dni przed egzaminem.
7) Zadania rozwiązywane elektronicznie należy wydrukować. Stanowią one załącznik do arkusza ocen ucznia, jak również podlegają archiwizacji elektronicznej.
8) W sytuacjach szczególnych, gdy uczniowie nie posiadają narzędzi informatycznych i dostępu do sieci egzamin może być przeprowadzony w formie zadań drukowanych, które przesyła się drogą pocztową. Egzamin może odbyć się także na terenie szkoły po wcześniejszym ustaleniu wszelkich środków bezpieczeństwa i z zachowaniem zasad BHP.
9) W przypadku braku możliwości przystąpienia przez ucznia do egzaminu
ze względu na stan zdrowia rodzic informuje o tym dyrektora szkoły.10) Dyrektor szkoły uzgadnia dodatkowy termin egzaminu zgodnie z obowiązującymi przepisami.
11) Zadania rozwiązywane elektronicznie należy wydrukować. Stanowią one załącznik do arkusza ocen ucznia, jak również podlegają archiwizacji elektronicznej.
12) Egzamin przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły.
13) Z egzaminu sporządza się protokół.
14) Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
15) Informację o ustalonej ocenie przewodniczący komisji przekazuje niezwłocznie uczniowi i rodzicom drogą mailową lub za pomocą innych, uzgodnionych
z rodzicami, dostępnych form porozumiewania się na odległość.1. Informowania uczniów i rodziców o postępach ucznia w nauce
1) Nauczyciel informuje ucznia o postępach w nauce, redagując informację zwrotną o otrzymanych ocenach podczas bieżącej pracy z dzieckiem lub po jej zakończeniu. Informację tę przekazuje za pośrednictwem e-dziennika.
2) Nauczyciel na bieżąco informuje rodzica drogą elektroniczną przyjętą w szkole o pojawiających się trudnościach w opanowaniu przez ucznia wiedzy
i umiejętności wynikających ze specyfiki nauczania na odległość.3) Uczniowie dodatkowo otrzymują informację zwrotną o postępach w nauce oraz ocenach na bieżąco w czasie zajęć on-line oraz w trakcie konsultacji wyznaczonych w tygodniowym planie zajęć.
§ 8.
Funkcjonowanie biblioteki szkolnej i praca nauczyciela bibliotekarza
Biblioteka szkolna w okresie pandemii COVID-19 funkcjonuje na podstawie wytycznych MZ, GIS i MEN. Szczegółowe instrukcje korzystania ze zbiorów oraz procedury bezpieczeństwa są dostępne są na stronie internetowej Biblioteki Narodowej.
Obowiązki czytelników
1) Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie szkoły.
2) Należy przestrzegać przyjętych zasad bezpieczeństwa sanitarnego, np. stosować jednorazowe rękawiczki lub płyn dezynfekujący.
3) W pomieszczeniu biblioteki zabrania się korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń aktywowanych dotykiem (np. audio-guide’y, ekrany dotykowe).
4) W celu zminimalizowania możliwości zarażenia wirusem w punkcie obsługi czytelnika wyznacza się oddzielne strefy komunikacyjne - oznakowane linią na podłodze:
a. dla osoby oddającej książki i/lub oczekującej na wypożyczenie,
b. dla osoby wypożyczającej (w czytelni),
c. do składowania oddanych książek – przejście dezynfekcji i okresowej kwarantanny (strefa niedostępna dla użytkownika).
W każdej strefie może przebywać jedna osoba. Maksymalnie do biblioteki mogą wejść dwie osoby: jedna wypożyczająca, druga oczekująca (w wyznaczonej strefie). Zabrania się przekraczania ciągów komunikacyjnych. W przypadku większej liczby osób przebywających w bibliotece, powinny one oczekiwać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5-2 m.
1) Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.
2) Czytelnicy mogą składać zamówienia książek drogą elektroniczną za pośrednictwem e-dziennika .
Obowiązki nauczyciela bibliotekarza
1) Nauczyciel bezpośrednio obsługujący użytkowników biblioteki jest zobowiązany do stosowania zasad profilaktyki zdrowotnej, dezynfekowania rąk lub zakładania jednorazowych rękawic ochronnych.
2) Wszystkie książki zwrócone przez czytelników są oznakowane datą zwrotu, odłożone w odrębne miejsce oraz poddane 2-dniowej kwarantannie (zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.).
3) W czasie przerwy w bezpośredniej obsłudze użytkowników biblioteki pracownicy prowadzą prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem ciągów komunikacyjnych: wietrzą salę, przecierają powierzchnie płaskie.
4) Po zakończeniu obsługi czytelników – na koniec dnia – pracownicy dezynfekują środkami zapewnionymi przez szkołę powierzchnie płaskie i sprzęty.
Działanie biblioteki.
1) Biblioteka podejmuje inicjatywy skierowane do czytelników, które ułatwiają
im dostęp do kultury, wiedzy i informacji.2) Prowadzi działalność informacyjną, edukacyjną i kulturalną.
3) Biblioteka realizuje e-usługi, np. udzielanie porad bibliotecznych i czytelniczych on-line.
4) Nauczyciel bibliotekarz jest w kontakcie z czytelnikami, proponują różne formy aktywności w formie konkursów, zabaw literackich.
5) Nauczyciel bibliotekarz czyta uczniom w czasie rzeczywistym on-line.
6) Nauczyciel bibliotekarz współpracuje z pozostałymi nauczycielami,
aby wspomagać proces dydaktyczny.7) Na stronie internetowej szkoły i w zakładce biblioteka są umieszczane teksty literackie, linki do darmowych audiobooków i e-booków, listy polecanych książek, linki do ekranizacji lektur szkolnych, linki do instytucji kultury oferujących wirtualny dostęp do światowych muzeów, sztuk teatralnych, linki do bibliotek cyfrowych zawierających najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, np. Biblioteka Cyfrowa Polonia, linki do filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk
i programów publicystycznych, wydarzeń kulturalnych.8) Biblioteka prezentuje propozycje książek, a także istotne bieżące informacje dotyczące akcji, konkursów wydarzeń czytelniczych i tematów, np.:
- linki do stron z bezpłatnymi książkami i lekturami szkolnymi, które wspomogą proces edukacji bądź uprzyjemnią pobyt w domu, m.in.: lektury.gov.pl, wolnelektury.pl,
- linki do stron z bezpłatnym dostępem do ekranizacji lektur szkolnych,
- informacje o Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci.
§ 9.
Realizacja obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego
1. W zajęciach wymagających aktywności fizycznej generalną zasadą jest wybieranie ćwiczeń odpowiednich do możliwości i sprawności uczniów:
a. prowadzenie zajęć wychowania fizycznego za pośrednictwem e-dziennika/narzędzi wykorzystywanych do zdalnego nauczania,
b. prowadzenie zajęć z wykorzystaniem propozycji zdalnych lekcji wychowania fizycznego dostępnych w sieci,
c. przesyłanie uczniom zestawów ćwiczeń do wykonania w domu, inspirujących uczniów do wykonywania ćwiczeń w warunkach domowych, które umożliwiają zachowanie zdrowia i sprawności fizycznej,
d. zamieszczanie filmów instruktażowych dotyczących różnorodnych ćwiczeń,
e. przygotowanie zestawów ćwiczeń korekcyjno-kompensacyjnych możliwych do wykonania w warunkach domowych,
f. dokumentowanie aktywności z wykorzystaniem kart zadań sportowych,
g. korzystanie z aplikacji internetowych do pomiaru aktywności fizycznej,
· inicjowanie turniejów w grach indywidualnych, w których uczniowie prowadzą on-line rozgrywki między sobą, np. turniej szachowy,
· challenge – wyzwania dla uczniów w wykonywaniu różnych ćwiczeń,
np. pompki, pajacyki, żonglerka, które umożliwiają ustanawianie i pobijanie rekordów,h. rodzice powinni być informowani o możliwościach wykonywania danych ćwiczeń przez uczniów z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, a uczniowie zachęcani – w miarę możliwości – do ruchu na świeżym powietrzu.
§ 10.
1. Nawiązanie dobrej współpracy z rodzicami ze względu na częsty brak samodzielności uczniów.
2. Realizacja podstawy programowej kształcenia ogólnego z dostosowaniem wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia, w szczególności przez zastosowanie odpowiednich metod i form pracy z uczniem, uwzględniając realizację indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego.
3. Przygotowanie i zorganizowanie możliwości wypożyczenia podręczników, książek, kart pracy, materiałów ćwiczeniowych i pomocy dydaktycznych, po które mogliby zgłaszać się uczniowie wraz z rodzicami.
4. Zaplanowanie działań oraz współpraca nauczycieli i specjalistów w celu właściwej i efektywnej organizacji procesu zdalnego nauczania z uwzględnieniem opracowania i modyfikowania indywidualnych programów edukacyjno- -terapeutycznych oraz dokonywania wielospecjalistycznych ocen poziomu funkcjonowania ucznia we współpracy z rodzicami albo pełnoletnim uczniem i w zależności od potrzeb we współpracy z poradnią psychologiczno- -pedagogiczną.
§ 11.
Organizacja zajęć rewalidacyjnych
1. Zajęcia rewalidacyjne realizowane zgodnie z planem z wykorzystaniem platform i aplikacji edukacyjnych.
2. Korzystanie z pomocy dydaktycznych dostępnych w zasobach Internetu (prezentacje multimedialne, karty pracy, gry edukacyjne, bajki, muzyka relaksacyjna, filmy/instruktaże do zajęć), a także przygotowanych przez nauczycieli i specjalistów zatrudnionych w szkole.
3. Opracowanie i udostępnienie każdemu uczniowi bazy zawierającej materiały
i pomoce terapeutyczne dostosowane do możliwości oraz potrzeb indywidualnych uczniów (na platformie, na stronie internetowej szkoły,
za pomocą e-dziennika lub na nośnikach – zgodnie z przyjętymi w szkole ustaleniami dotyczącymi wyboru narzędzi do pracy zdalnej).4. Udostępnienie rodzicom/opiekunom odpowiednich materiałów (pomocy dydaktycznych, sprzętu) do realizacji ćwiczeń/zadań w domu wraz
ze szczegółowymi opisami sposobu ich wykonania.5. Prowadzenie monitoringu tych zajęć przez nauczycieli i specjalistów, np. przez uzyskiwanie informacji zwrotnych od rodziców/opiekunów w formie pisemnej (e-mail, sms) lub ustnej (nauczyciel sporządza notatkę z rozmowy), a także inną dokumentację (zdjęcia, filmiki, wytwory pracy uczniów).
6. Prowadzenie zajęć on-line przy współudziale i zaangażowaniu rodziców/opiekunów – wideorozmowy.
§ 12.
Zapewnienie i realizacja zadań w zakresie zapewnienia pomocy psychologiczno- -pedagogicznej
1) Udostępnianie materiałów psychoedukacyjnych dotyczących motywowania uczniów przez rodziców do zdalnej nauki, sposobów radzenia sobie ze stresem
w czasie pandemii, bezpieczeństwa i higieny pracy przy komputerze, działań
o charakterze profilaktycznym, cyberprzemocy, radzenia sobie z trudnymi emocjami: Jak radzić sobie ze stresem w okresie pandemii,2) Trening budowania pozytywnej samooceny.
3) Umożliwianie codziennych kontaktów z nauczycielami i specjalistami: kontakt telefoniczny, mailowy, wideokonferencje, inne ustalone wspólnie.
4) Prowadzenie przez specjalistów dyżurów telefonicznych oraz mailowych dla rodziców lub w innej, wspólnie ustalonej formie.
5) Prowadzenie zajęć indywidualnych z dzieckiem z wykorzystaniem komunikatorów internetowych.
6) Rozmowy z uczniami i rodzicami mające na celu m.in.: podtrzymanie pozytywnych relacji, radzenie sobie z emocjami, poczuciem zagrożenia, osamotnienia, odizolowania, śmiercią rodzica, depresją, zaburzeniami odżywiania, brakiem kontaktu z rówieśnikami, zakażeniem rodzica koronawirusem oraz sytuacją objęcia rodziny kwarantanną, organizację nauki w domu, w tym motywowanie uczniów do nauki w warunkach zdalnych, informowanie o egzaminach próbnych, egzaminie ósmoklasisty oraz maturalnym.
7) Reagowanie na wszelkie niepokojące objawy, np. przygnębienie, utrzymywanie kontaktu z uczniami i ich rodzicami, szczególnie tymi, u których występowały wcześniej problemy, zachęcenie uczniów do korzystania z pomocy koleżanek
i kolegów z klasy, przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa podczas trwania stanu epidemii.8) Porady, konsultacje, stały kontakt uczniów i rodziców z pedagogami szkolnymi – pomoc w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych wynikających z obecnego stanu epidemii.
9) Dostarczanie informacji o możliwych konsultacjach ze specjalistami i stały kontakt z pedagogiem.
10) Zamieszczanie informacji na stronie internetowej szkoły lub za pośrednictwem e-dziennika.
11) Rozmowy telefoniczne, rozmowy wideo.
12) Rozmowy wspierające, terapeutyczne, wychowawcze z uczniami oraz z ich rodzicami, których celem jest wspieranie ich kompetencji wychowawczych.
13) Rozmowy z uczniem na temat codziennego funkcjonowania w domu z rodziną, na zwykłe codzienne tematy, np. co dzisiaj robię w domu, co było na obiad, co słychać u babci, cioci.
14) Filmiki edukacyjne nagrywane przez nauczycieli (gry, zabawy, bajki), zestawy ćwiczeń dla dzieci, aktywne linki do filmów edukacyjnych, instruktażowych, ćwiczeń oraz zadań do wykonania razem z rodzicami.
15) Opracowywanie zestawów ćwiczeń i zabaw ruchowych, przygotowywanie kart pracy.
16) Nagrywanie piosenek, rymowanek.
17) Opracowywanie materiałów dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami, z uwzględnieniem dostosowania do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów wynikających z rodzaju dysfunkcji czy niepełnosprawności.
18) Wsparcie psychiczne uczniów, pomoc w realizacji zadań, w chwilach słabości, niechęci do nauki w nowej, nieznanej sytuacji, która niesie ze sobą trudności
w postaci braku bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami, nauczycielami, budowanie wiary we własne możliwości i umiejętności oraz podnoszenie samooceny uczniów.19) Doprecyzowywanie zadań i przekazywanie wskazówek do pracy własnej.
20) Informowanie rodziców o ustawicznej, zdalnej pomocy psychologiczno- -pedagogicznej ze strony szkoły.
21) Opracowanie poradników dla rodzica, np.: Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą.
22) Opracowanie instrukcji dla rodziców na temat organizacji warunków do nauki w domu.
23) Przekazywanie informacji profilaktycznych dla uczniów i rodziców, dotyczących poznania i zrozumienia sytuacji zawieszenia zajęć szkolnych, objawów wirusa, prewencji i zachowania zasad higieny (historyjki społeczne, krótkie teksty, wizualizacje z użyciem symboli PCS, piktogramów, zdjęć – w zależności od możliwości poznawczych uczniów).
24) Przesyłanie plików z symbolami PCS w celu stworzenia indywidualnego planu dnia dla ucznia oraz harmonogramu możliwych do podejmowania aktywności w domu, szczególnie dla uczniów z autyzmem.
25) Modyfikowanie przekazywanego materiału edukacyjnego – dostosowywanie do aktualnych potrzeb, możliwości dzieci i rodziców.
26) Tworzenie i przesyłanie prezentacji multimedialnych o tematyce związanej z emocjami oraz właściwymi zachowaniami społecznymi w celu utrwalania
i przenoszenia wiedzy z zakresu kompetencji emocjonalno-społecznych nabytej
w szkole na środowisko domowe, a także dotyczących czynności samoobsługowych, porządkowych, mających na celu zachęcenie uczniów do czynnego udziału w domowych aktywnościach.27) Przekazywanie pomocy edukacyjnych (multimedialnych) dla uczniów zgodnie z ich indywidualnymi zainteresowaniami i umiejętnościami tak, aby kontynuować proces rozwijania (zbadanych wcześniej) mocnych stron.
28) Wyszukiwanie miejsc wsparcia dla rodziców i przekazywanie im informacji o pomocy psychologicznej i dydaktycznej.
29) Konsultacje telefoniczne z psychologami i specjalistami z poradni psychologiczno-pedagogicznych dotyczące uzyskania przez ucznia nowego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Organizacja indywidualnego nauczania
1. Ustalanie z rodzicami form, metod i odpowiedniego czasu przeznaczonego na indywidualne nauczanie.
2. Włączanie rodziców do organizacji i realizacji w domu zdalnego indywidualnego nauczania.
3. Wypożyczanie uczniom potrzebnego sprzętu do ćwiczeń.
4. Bieżące udzielanie wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom.
5. Uwzględnianie higieny pracy, dyspozycyjności rodziców, stanu zdrowia ucznia, możliwości psychofizycznych, a także warunków środowiskowych.
6. Kontakt z rodzicami uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w stałych odstępach czasowych, przedstawianie propozycji projektów do przeprowadzenia w domu.
7. Przygotowywanie zadań zawierających jak największą liczbę czynności praktycznych oraz ograniczoną liczbę czynności opartych na wypełnianiu kart pracy.
8. Przekazywanie rodzicom ćwiczeń doskonalących i utrwalających nabyte umiejętności oraz dokładnych instrukcji, jak te ćwiczenia wykonywać, by osiągnąć założony cel.
9. Zadania dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka i możliwych do wykonania przez osobę niebędącą specjalistą w danej dziedzinie.
10. Przygotowywanie i przekazywanie uczniom i rodzicom pakietów edukacyjnych (np.: zadania ćwiczenia, filmiki, muzyka, nagrane instrukcje do wykonania zadań).
11. Zdalne zajęcia specjalistyczne dla uczniów ze SPE realizowane poprzez:
- korzystanie z różnorodnych portali edukacyjnych, dzięki którym uczeń stymuluje rozwój i koryguje zaburzone procesy poznawcze (m.in. zdobywcywiedzy.pl, mTalent.pl, Dyktanda.net, SzaloneLiczny.pl), przesyłanie materiałów w formie kart pracy, zagadek, łamigłówek, testów oraz linków do ciekawych filmików czy gier,
- wysyłanie materiałów wyrazowych do ćwiczenia wraz z kartami pracy do każdego tematu oraz linków do bezpłatnych gier logopedycznych utrwalających wymowę wywołanych głosek (wykorzystanie w tym celu portali logopedycznych: www.mimowa.pl, www.printoteka.pl, www.logopediapraktyczna,pl, www.logopedia.pl, www.superkid.pl, www.logolandia.pl, www.terapialogopedyczna.raabe, www.logotorpeda.pl),
- prowadzenie zajęć on-line.
12. Pozostawienie nauczyciela do dyspozycji rodziców i uczniów. Rodzice muszą wiedzieć, że zawsze mogą uzyskać poradę i wsparcie w trudnych dla siebie chwilach.
13. Ustalenie planu nauczania dostosowanego do możliwości czasowych dziecka, jak też rodziców.
14. Tworzenie przez nauczycieli własnych prezentacji i filmów związanych z tematyką zajęć.
§ 14.
1. . Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w pracy z komputerem i w internecie m.in. poprzez:
1) zabezpieczanie swojego komputera poprzez używanie silnych haseł dostępu,
2) nieinstalowanie dodatkowych aplikacji i oprogramowania z niesprawdzonych źródeł,
3) korzystanie z e-maila nie otwierając wiadomości od nieznanych adresatów,
4) upewnianie się, czy komputer ma odpowiednie zabezpieczenie antywirusowe,
5) zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku pojawiających się w internecie prób wyłudzenia danych dostępowych np.: loginów i haseł,
6) uważne czytanie pojawiających się komunikatów;
§ 15.
Zadania rodziców:
1. Zorganizowanie w miarę możliwości lokalowych stanowisk do zdalnego uczenia się.
2. Docenianie chęci i kreatywności dziecka do nauki.
3. Zachęcanie dziecka do samodzielnej pracy.
4. Wspieranie uczniów w wykonaniu zadanych prac.
5. Utrzymywanie w miarę możliwości organizacyjnych i czasowych kontaktu z wychowawcą i nauczycielami.
6. Regularne korzystanie z e-dziennika.
7. Kształtowanie u dziecka odpowiedzialności za wykonywane samodzielnie prace.
8. Sygnalizowanie wychowawcy klasy trudności organizacyjno- - technicznych i zgłaszanie ewentualnych niedyspozycji zdrowotnych dziecka uniemożliwiających udział w nauczaniu zdalnym.
§16.
Postanowienia końcowe
1. Obowiązki pracowników szkoły określa „Regulamin pracy zdalnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej
2. W kwestiach nieuregulowanych niniejszą procedurą lub w kwestiach spornych decyduje dyrektor szkoły.
3. Procedura obowiązuje w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19