rok szkolny 2013/2014
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/14.
WRACAMY!
Znajomy gwar i szum, dźwięk dzwonka, wystraszone twarze pierwszaków i szerokie uśmiechy starszych uczniów, którzy z radością witają swoich kolegów. Nie widzieli ich przecież tak długo…
Rok szkolny rozpoczęliśmy tradycyjnie Mszą Świętą. Wspólnie prosiliśmy Ducha Świętego o mądrość i siłę, by sprostać obowiązkom i wyzwaniom nadchodzących miesięcy.
Aura za oknem była już jesienna… Deszcz droczył się z nami – padał delikatnie i znów przestawał. Trudno było przewidzieć, czy zechce nam towarzyszyć także w czasie apelu inaugurującego, dlatego na wszelki wypadek schowaliśmy się w szkole. Było trochę ciasno, ale to nie zgasiło naszego entuzjazmu i zapału.
Pani Dyrektor przywitała uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości. Przez chwilę wspólnie przenieśliśmy się myślą do minionych wakacji. Później Pani Dyrektor życzyła wszystkim udanego roku szkolnego, wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i wielu sukcesów.
Wychowawcy przywitali swoich uczniów w klasach i już… oficjalnie rozpoczął się rok szkolny. Nie wiadomo co przyniesie, ale jedno jest pewne – otwiera przed nami tysiące nowych szans na spełnione marzenia, małe i duże radości, wspaniałe przyjaźnie… na SUKCES!
Renata Pałka
KONKURS LITERACKI - WRZESIEŃ
CAŁOROCZNY KONKURS LITERACKI DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI
„PIÓREM MALUJĘ ŚWIAT”
Wasza wyobraźnia ma wielką siłę! Podzielcie się nią! Stwórzcie słowem piękny świat. To propozycja dla każdego z Was. Może jeszcze nie odkryliście, jak wspaniale jest tworzyć własne teksty – to okazja dla Was! A Jeśli lubicie pisać, dajcie szansę swojemu talentowi, by mógł się rozwijać.
Za każdym razem do tematów będzie dołączone zdjęcie – ono pobudzi Waszą wyobraźnię! J
WRZESIEŃ (OPOWIADANIE)
Kilka propozycji zbudowania historii:
- Bohater Twojej opowieści znajduje tajemniczą paczkę. Oto propozycja wstępu: „W końcu przestał padać deszcz. Bardzo się ucieszyłem i wyszedłem z domu, żeby korzystać z ładnej pogody. Nagle ze zdziwieniem odkryłem, że obok kałuży przy mojej ulicy leży dziwna paczka… Jak dalej potoczy się historia… To zależy od Ciebie.
- Wyobraź sobie, że paczka jest zaczarowana. Znajduje ją pewien człowiek, ale nie ma pojęcia, że przedmiot ten ma magiczne właściwości. Napisz o tym, jak to się stało, że paczka się tutaj znalazła i w jaki sposób została znaleziona. Nie zapomnij o tym, co ona potrafi robić. Napisz, jakie przygody dzięki jej zdolnościom przeżywa główny bohater Twojego tekstu.
- Niech paczka będzie głównym bohaterem Twojej historii i sama opowie o swoich losach. Możesz zacząć tak: „Znalazłam się tu zupełnie przypadkiem. Jakiś mały chłopczyk wyrzucił mnie z autobusu. Bardzo się boje, bo nie znam tego miejsca…
JEŚLI MASZ INNY POMYSŁ – PISZ ŚMIAŁO!
Wskazówki, które zawsze przydają się przy pisaniu opowiadania:
- pisz o uczuciach swoich postaci,,
- opisuj miejsca i bohaterów,
- staraj się, żeby akcja opowiadania była dynamiczna (niech dużo się w nim dzieje),
- warto wprowadzać dialog,
- ZMYŚLAJ DO WOLI! Będą nagrody!
Na prace czekam do ostatniego piątku miesiąca (27 września) J Renata Pałka
MEDAL DLA PANI ANI
Ani(oł) na szkolnym korytarzu…
Zawsze serdeczny uśmiech, dobre słowo i nieustanna chęć pomocy. Taka właśnie jest Pani Anna Kopyść – katechetka naszej szkoły.
Nikt nie wymieniłby całej listy zasług Pani Ani – jest zbyt długa. Organizacja jasełek, rekolekcji szkolnych, przygotowanie uczniów klas drugich do Komunii Świętej, działalność Eucharystycznego Ruchu Młodych, konkursy religijne… nieustanne towarzyszenie uczniom i przede wszystkim serce otwarte na drugiego człowieka, gotowość do poświęcenia mu swojego czasu.
Pani Ania jednak bardzo rzadko wspomina o swoich zasługach – skromnie wykonuje powierzone zadania. Na szczęście inni pamiętają, doceniają i nagradzają. 10 września nasza katechetka odebrała w katedrze gorzowskiej odznaczenie za całokształt pracy na rzecz diecezji. Dołączamy się do gratulacji i z całego serca dziękujemy za wszystko, co robi Pani dla naszej szkoły – bez Pani nie byłaby taka sama.
I ŚWIETLICOWY TURNIEJ WARCABOWY
W roku szkolnym 2012/2013 odbył się w świetlicy szkolnej I Świetlicowy Turniej Warcabowy. W rozgrywkach wzięło udział 81 uczniów z klas I-VI, którzy rozegrali ogólnie 445 meczy.W czasie rozgrywek wyłoniono zwyciężców poszczególnych klas.
Wyniki na poszczególnych poziomach:
Klasa I
I miejsce - Weronika Ciesielska
II miejsce - Wojciech Nowakowski
III miejsce - KArolina Kudlińska
Klasa II
I miejsce - Tadeusz Racewicz
II miejsce - Szymon Dziobko
III miejsce - Michał Cyfert
Klasa III
I miejsce - Kamil Jasiński
II miejsce - Mateusz Sycz
III miejsce - Dominik Mikanowicz
Klasa IV
I miejsce - Dawid Dziobko
II miejsce - Dawid Wyrwa
III miejsce - Marcin Telma
Klasa V
I miejsce - Mateusz Nowakowski
II miejsce - Filip Ksiel
III miejsce - Jakub Cyfert
Klasa VI
I miejsce - Bartosz Rzepka
II miejsce - Maciej Jasiński
III miejsce - PAtryk Szubert
Następnie zwycięzcy klas I-III i IV-VI rozegrali mecze na swoich poziomach.
W kategorii klas I-III:
I miejsce - tadeusz Racewicz
II miejsce - Kamil Jasiński
III miejsce - Wiktoria Ciesielska
W kategorii klas IV-VI:
I miejsce - Dawid Dziobko
II miejsce - Bartosz Rezpka
III miejsce - Mateusz Nowakowski
Sam finał ze względu na czerwcową niesprzyjającą aurę został przniesiony na wrzesień. Dnia 12 września odbył się emocjinujący finał całego turnieju. W tym dniu rozegany został mecz o puchar najlepszego gracza w warcaby. Uczeń obecnej klasy IIIa - Tadeusz Racewicz stanął do gry uczniem obecnej klasy Va - Dawidem Dziobko. Uczniowie przed publicznością rozegrali finałowy mecz warcab żywymi pionkami na rozrysowanej na boisku planszy. Pionkami Tadzia byli koledzy i koleżanki z jego klasy, natomiast Dawida uczniowie z jego klasy.
Ostatecznie zwycięzcą I Świetlicowego Turnieju Warcabowego został Dawid Dziobko z klasy Va.
Po finałowym meczu wszyscy zwycięzcy w swoich kategoriach otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale, a finaliści puchary.
Zwycięzcą gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji turnieju.
TURNIEJ PIŁKARSKI W MURZYNOWIE (ROK SZKOŁY W RUCHU - AKCJA "ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE"- obszar nr6)
Dnia14.09.2013r. w Murzynowie odbył się I Turniej 6-tek Piłkarskich o puchar Europosła Artura Zasady. W zawodach uczestniczyło 8 drużyn w tym uczniowie Szkoły Podstawowej z Przytocznej. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, gdzie grano systemem "każdy z każdym" 2x7min. Zwycięzcy grup grali o miejsca I i II, natomiast drużyny z drugiego miejsca grali o miejsca III i IV.Szkoła Podstawowa w Przytocznej rozgrywała swoje mecze w grupie B z następującymi drużynami:
SP Templewo, Unia 1 Sk - na, Unia 3 Sk - na.
Wyniki meczów:
SP Templewo - SP Przytoczna 2:0
Unia1 - SP Przytoczna 1:5
Unia3 - SP Przytoczna 0:8
Tabela grupy B
Im - SP Templewo
IIm - SP Przytoczna
IIIm - Unia1
IVm - Unia 3
W finale SP Templewo pokonało SP Skwierzyna 1:0, natomiast w meczu o IIIm
SP Przytoczna pokonało SP Santok 1:0
Tabela końcowa:
Im - SP Templewo
IIm - SP Skwierzyna
IIIm - SP Przytoczna
IVm - SP Santok
Vm - SP Murzynowo
VIm - Unia1
VIIm - Unia2
VIIIm - Unia3
Wszystkie drużyny otrzymały piłkę ufundowaną przez Europosła Artura Zasadę, a trzy najlepsze drużyn otrzymały puchary wręczane przez pana burmistrza Skwierzyny Tomasza Watrosa oraz przez panią senator Helenę Hatke. Organizator zapewnił wszystkim drużynom ciepły posiłek.
Reprezentanci naszej szkoły: Maciej Dębicki, Maciej Korczyński, Konrad Nowak, Michał Śmigiel, Daniel Jasiński, Jakub Cyfert, Filip Kisiel, Kacper Fabiański, Michał Trojanek.
opiekunowie drużyny: Paweł Dymel, Marek Korczyński
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY I DOMU
Przez pierwsze dwa tygodnie września drugoklasiści omawiali zagadnienia związane z bezpieczeństwem w czasie lekcji. Doskonałym wstęp tego bloku tematycznego było ich spotkanie z policją, bo któż lepiej mógłby je wprowadzić w ten świat, jak nie ludzie, którzy na co dzień zajmują się ochroną bezpieczeństwa obywateli i strzegą porządku publicznego? … Dlatego też uczniowie klasy II „b” wraz z wychowawczynią postanowili zaprosić do naszej szkoły funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Nasze zaproszenia przyjęła mł. asp. Pani Justyna Łętowska pełniąca funkcję rzecznika prasowego.
Drugoklasiści z niecierpliwością wyczekiwali piątku – 6. września. Właśnie tego dnia mieli stanąć oko w oko z umundurowaną i uzbrojoną policjantką. Pani Justyna – funkcjonariusz z Wydziału Prewencji - miała jednak dla wszystkich niespodziankę. Na spotkanie zaprosiła kolegę po fachu - policjanta z Wydziału Ruchu Drogowego, by uczniowie mieli możliwość zobaczenia, jak wygląda ich umundurowanie. Stawiani w krzyżowym ogniu dokładnie przemyślanych i przeanalizowanych pytań funkcjonariusze świetnie dawali sobie radę i zaspokajali ciekawość dzieciaczków z II „b”. Uczniowie pytali, jakie warunki trzeba spełnić, by zostać funkcjonariuszem policji, jak na co dzień wygląda ich praca, czym się zajmują, jakiego rodzaju broń stosują, jaką mieli możliwość testować. Oczywiście pytania związane z bronią i amunicją zadawane były tylko przez chłopców.
Poza spotkaniem indywidualnym klasy II „b” policjanci w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” spotkali się na sali gimnastycznej z uczniami klas I – IV. Przybliżyli i omówili zagadnienia związane z bezpieczeństwem: podczas przechodzenia przez pasy na przejściu z sygnalizacją świetlną i bez, podczas podróży w samochodzie – zwracali szczególną uwagę na konieczność zapinania pasów i jazdę w fotelikach bądź na podwyższeniu. Przypominali również, jak się zachować, gdy podbiegnie do nas obcy pies, kiedy spotka nas nieznajoma osoba i zaproponuje podwiezienie do domu lub będzie chciała nam coś podarować. Uczniowie „miejscowi” mogli przypomnieć sobie, w co powinien być wyposażony ich rower, by każdego dnia bezpiecznie trafiali do szkoły. I chyba najważniejsze –policjanci przypomnieli, jak ważne jest posiadanie elementów odblaskowych na ubraniu, tornistrze, by być dobrze widocznym dla osób poruszających się pojazdami mechanicznymi. Po skończonym spotkaniu każdy uczeń otrzymał mały upominek – plany lekcji, książeczki.
Anna Materna
XIII SZKOLNE INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE
19 września 2013 roku w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej odbyły się XIII Szkolne Indywidualne Biegi Przełajowe. W biegach wystartowało 106 uczniów z klas młodszych i 94 uczniów z klas IV-VI. Dzieci młodsze biegały ma dystansie około 250 metrów, a starsze na dystansie około 500 metrów.
Biegi rozegrano w dwunastu kategoriach.
1. Dziewczęta klas pierwszych:
I miejsce – Marysia Dubaniewicz (kl. Ia)
II miejsce – Aleksandra Sycz (kl. Ia)
III miejsce – Aleksandra Dyla (kl. Ia)
2. Chłopcy klas pierwszych:
I miejsce – Szymon Maszoński (kl. Ib)
II miejsce – Wojciech Kowalczyk (kl. Ia)
III miejsce – Alan Tratwal (kl. Ib)
3. Dziewczęta klas drugich
I miejsce – Martyna Pawlik (kl.IIb)
II miejsce – Maja Jabłońska (kl. IIb)
III miejsce – Karolina Kudlińska (kl. IIa)
4. Chłopcy klas drugich:
I miejsce – Wojciech Nowakowski (kl. IIa)
II miejsce – Eryk Kortyla (kl. IIa)
III miejsce – Tytus Maciński (kl. IIb)
5. Dziewczęta klas trzecich:
I miejsce – Katarzyna Krzystyniak (kl. IIIa)
II miejsce – Anna Gibuła (kl. IIIb)
III miejsce – Agata Janiszewska (kl. IIIb)
6. Chłopcy klas trzecich:
I miejsce – Szymon Dziobko (kl. IIIa)
II miejsce – Wiktor Sycz (kl. IIIa)
III miejsce – Arkadiusz Matusik (kl. IIIa)
7. Dziewczęta klas czwartych:
I miejsce – Wiktoria Łunkiewicz(kl. IVb)
II miejsce – Alicja Romanowska (kl. IVa)
III miejsce – Wiktoria Adamkiewicz (kl. IVb)
8. Chłopcy klas czwartych:
I miejsce – Kamil Jasiński (kl. IVb)
II miejsce – Wojciech Śmigiel (kl. IVa)
III miejsce – Mateusz Sycz (kl. IVa)
9. Dziewczęta klas piątych:
I miejsce – Anita Kosikowska (kl. Va)
II miejsce – Martyna Wojciechowska (kl. Vb)
III miejsce – Zuzanna Strzelewicz (kl. Vb)
10. Chłopcy klas piątych:
I miejsce – Dawid Dziobko (kl. Va)
II miejsce – Patryk Maciejewski (kl. Va)
III miejsce – Dawid Wyrwa (kl. Va)
11. Dziewczęta klas szóstych:
I miejsce – Paulina Kosikowska (kl. VIa)
II miejsce – Julia Piotrowska (kl.VIb)
III miejsce – Julia Kurcaba (kl. VIb)
12. Chłopcy klas szóstych
I miejsce – Filip Kisiel (kl. VIa)
II miejsce – Jakub Moczyński (kl. VIb)
III miejsce – Mateusz Nowakowski (kl. VIa)
Gratulujemy zwycięzcom, którzy zostali wyróżnieni dyplomami, oraz pozostałym zawodnikom.
PRZEMAWIANIE TO TRUDNA SZTUKA
Jak opanować stres? Jak poradzić sobie z głosem i nadać mu odpowiednią siłę? Jak przykuć uwagę odbiorców? Przed takimi problemami stanęli uczniowie klas szóstych.
Ławki ustawione w podkowę, zapalone świeczki, słodki drobiazg na ławce, cicha muzyka w tle… Nowe oblicze klasy numer 3 odrobinę zdziwiło uczniów. Napis na tablicy głosił: KONFERENCJA WYBORCZA. W takich właśnie warunkach, czując się jak na prawdziwym, oficjalnym spotkaniu szóstoklasiści mogli uczyć się przemawiać.
W dobrze znanym sobie gronie łatwiej jest wyjść na środek i powiedzieć kilka zdań, choć oczywiście stres towarzyszył wszystkim występującym – to chyba nieodłączny „przyjaciel” wystąpień publicznych. Na szczęście można nauczyć się nad nim panować.
Każdy z uczniów miał wcielić się w rolę kandydata na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego i zaprezentować swój program wyborczy, przekonać słuchaczy, by oddali na niego swój głos. Wcześniej losowo ustalono kolejność wystąpień. Klasy otrzymały także kartę, na której mogły zapisywać swoje uwagi dotyczące przemówień kolegów. Uczniowie notowali, które argumenty były dla nich najbardziej przekonujące, jak oceniają sposób mówienia przemawiającego oraz jego prezencję. Zapisywali także, jakich mówca użył „chwytów”, by przyciągnąć uwagę odbiorców.
Po skończonych przemówieniach słuchacze dokonali wyboru. W klasie Va zwyciężyła Natalia Sobczak. W Vb triumfowała Martyna Kąkol. Dziewczynom należą się wielkie gratulacje.
Działania praktyczne były poprzedzone zdobywaniem podstaw teoretycznych dotyczących wystąpień publicznych. Na lekcji języka polskiego uczniowie poznawali tajemnice przemówienia i sekrety udanej autoprezentacji.
Umiejętność właściwego zaprezentowania się podczas wystąpień publicznych jest współcześnie bardzo ważna. Trzeba ją ciągle ćwiczyć. Być może wśród przemawiających szóstoklasistów znajdą się tacy, którzy wybiorą karierę polityka, dziennikarza lub rzecznika prasowego. Jako sławni i zdolni mówcy wydobędą wtedy z zakamarków pamięci, że swoje pierwsze kroki stawiali na pewnej jesiennej lekcji języka polskiego, słuchając muzyki i zajadając pyszne czekoladki...
Renata Pałka
POLIGLOTA 2013
1 października trzyosobowe zespoły z klas V i VI wzięły udział w corocznym konkursie organizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Języków Obcych – Poliglota 2013. Wśród losowo wybieranych przez uczestników zestawów znalazły się pytania z języka angielskiego, niemieckiego, włoskiego, francuskiego a nawet rosyjskiego.Wszystkie drużyny walczyły dzielnie o punkty jednak na prowadzenie wysunęły się zespoły z klas Vb oraz VIb, które w rundzie zasadniczej zdobyły taka samą liczbę głosów i wzięły udział w dogrywce. Walka była zacięta, żadna z klas nie miała zamiaru się poddać. Ostatecznie jednym punktem przewagi zwyciężyła klasa VIb zdobywając po raz drugi z rzędu tytuł POLIGLOTY. Na drugim miejscu podium stanęła klasa Vb, a tuż za nimi, na miejscu trzecim, klasa VIa. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom!
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO NA ROK SZKOLNY 2013/2014
1 października w naszej szkole miało miejsce bardzo ważne wydarzenie, odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2013/2014.Do konkursu na przewodniczącego stanęło 8 kandydatów – uczniów klas IV-VI:
- Karolina Gierczyńska – klasa VIb
- Julia Piotrowska – klasa VIb
- Wiktoria Pikus – klasa VIa
- Natalia Nadolna – klasa VIa
- Kacper Czerniak – klasa Va
- Wiktor Woźny – klasa Vb
- Oktawia Raczyńska – klasa IVa
- Filip Kudliński – klasa IVa
Uczniowie na tablicy umieszczonej na szkolnym korytarzu umieścili plakaty reklamujące ich osobę. Plakaty zawierały hasła wyborcze oraz propozycje swoich działań, które podejmą po objęciu stanowiska przewodniczącego.
W wyborach brało udział 125 uczniów klas IV-VI i w tajnym głosowaniu wybrali skład Prezydium Samorządu Uczniowskiego:
PRZEWODNICZĄCY – WIKTOR WOŹNY
WICEPRZEWODNICZĄCA – KAROLINA GIERCZYŃSKA
SEKRETARZ – FILIP KUDLIŃSKI
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY OWOCNEJ WSPÓŁPRACY
Opiekun SU – Dorota Kmieciak
"POLA NADZIEI 2013"
Nadzieja pachnie jak żonkile
Siedzisz w ciepłym fotelu, słuchasz wiatru za oknem i popijasz gorącą herbatę, cieszysz się, że kolejny dzień mija, przybliżając cię do upragnionego weekendu. Pomyśl, że są tacy ludzie, których marzeniem jest, by każdy ranek i wieczór trwał jak najdłużej, bo może być ich ostatnim…
Właśnie z myślą o takich osobach uczniowie i pracownicy naszej szkoły kolejny raz włączyli się do akcji pod hasłem Pole Nadziei prowadzonej przez Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim.
Do Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej dotarły cebulki żonkili, które sprzedawano w szkole za 1.50 zł (jeśli ktoś chciał, mógł ofiarować więcej). Dochód zostanie przeznaczony na pomoc podopiecznym gorzowskiego hospicjum oraz ich rodzinom. Każde wsparcie w pokonywaniu cierpienia i lęku jest na wagę złota. Pomoc w noszeniu trudu choroby to sprawa niezwykle ważna. Jeszcze istotniejsza jest świadomość, że osoba cierpiąca nie została sama. Oczywiście istotna jest także pomoc materialna. W naszej szkole udało się zebrać kwotę 790 złotych.
Takie akcje wychowują młodych ludzi w duchu najważniejszych wartości, takich jak: solidarność i miłość, uczą współczucia, kształtują empatię. Tych cech i wartości tak często teraz brakuje. Warto o nie walczyć.
Część zasadzonych kwiatów wyrośnie wiosną w naszej szkole. Niektóre cebulki uczniowie zabrali do domu. Niech widok żonkili, które się z nich narodzą staną się znakiem życia i nadziei, która nie umiera…
CAŁOROCZNY KONKURS LITERACKI - PAŹDZIERNIK
CAŁOROCZNY KONKURS LITERACKI DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI
„PIÓREM MALUJĘ ŚWIAT”
PAŹDZIERNIK (kartka z pamiętnika)
Oto kolejna inspiracja fotograficzna. Pies to doskonała pomoc, by przetrwać przykrą, późną, szarą jesień. Może coś o nim napiszesz? W tym miesiącu będziemy pisać pamiętnik. Pamiętaj o cechach tej formy wypowiedzi . Mam kilka propozycji:
- Wyobraź sobie, że wracałeś ze szkoły i przy drodze znalazłeś przemoczonego od deszczu psa. Widać było, że nie ma właściciela, więc postanowiłeś go przygarnąć. Opowiedz o tym w pamiętniku. Możesz zacząć tak: Ten dzień nie należał do udanych. Padał deszcz i myślałem o tym, jak powiedzieć rodzicom, że dostałem kolejną trójkę z przyrody. Nagle zobaczyłem, że wzdłuż drogi idzie pies. Pomyślałem, że wygląda tak, jakby miał dzień dużo gorszy od mojego. Podszedłem bliżej…
- To pies pisze pamiętnik. Opisuje w nim jeden dzień z życia rodziny, z którą mieszka. Może też masz w domu psa? Co napisałby w swoim pamiętniku, jak myślisz? Napisz kartkę z pamiętnika w imieniu psa.
- Pomyśl o tym, że zawsze chciałeś mieć psa. W końcu rodzice kupili Ci go w prezencie urodzinowym. Wieczorem opisujesz ten dzień w pamiętniku. Możesz zacząć tak: To były najwspanialsze urodziny w moim życiu!
Wskazówki do napisania kartki z pamiętnika
- pamiętaj, żeby umieścić datę;
- pisz dużo o uczuciach i emocjach – pamiętnik jest skrzynką, w której możesz „zamknąć” swoje wnętrze;
- możesz skupić się nie tylko na tym jednym dniu, ale wracać do przeszłości, wspominać – pamiętnik na to pozwala.
Jeśli nie brałeś udziału we wrześniowej części naszego konkursu, nie zniechęcaj się i DOŁĄCZ TERAZ
KIBICOWALIŚMY FAIR PALY!
Z inicjatywy pana Witolda Podkowińskiego grupa uczniów i uczennic z naszych gminnych szkół – Gimnazjum i Szkoły Podstawowej z Przytocznej, pojechała w sobotę 21 września 2013 r. na mecz Lecha Poznań z Pogonią Szczecin. Mecz odbył się na nowym stadionie, oddanym na Mistrzostwa Europy 2012 w Piłce Nożnej. Dla większości młodych kibiców był to pierwszy udział w meczu tej klasy rozgrywek. Dzięki staraniom trenera najmłodsza grupa otrzymała bezpłatne wejściówki na mecz.
Celem wyjazdu było propagowanie dyscypliny sportowej, jaką jest piłka nożna oraz odpowiedniego zachowania się na obiektach sportowych poprzez kulturalny doping.
Wyjazd odbył się w ramach ogólnopolskiej akcji „Kibicuję Fair Play”, części programu „Szkoła bez przemocy”. Jak okazało się – atmosfera była najzupełniej europejska: wspaniała zabawa, doping i emocje. Uczniowie przekonali się naocznie, że kibicowanie na meczu piłki nożnej może być przyjemne i wbrew obiegowym opiniom bezpieczne. Sprawdziliśmy, jak fantastyczny może być klimat prawdziwego kibicowania. Spotkanie zakończyło się zaskakującym wynikiem 2:1 dla Pogoni Szczecin. Po meczu pozostały dobre wspomnienia i zdjęcia..
Bardzo dziękujemy wałścicielowi Firmy WOODWASTE Panu Dariuszowi Macińskiemu, który opłacił koszty przejazdu. Dzięki temu wsparciu, mieliśmy przyjemność doświadczyć niezapomianych wrażeń, które z pewnością zmobilizują nas w determinacji osiągania sukcesów sportowych.DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASACH IVa I Vb
Aby uczcić święto chłopców ze swoich klas, uczennice IVa i Vb wpadły na zaskakujący pomysł – zafundowały swoim kolegom pyszny tort. Nie był to jednak zwyczajny wypiek. Dobrze znające gust chłopaków dziewczęta postarały się o olbrzymi zielony tort przypominający do złudzenia… boisko piłkarskie! Po wygłoszeniu przez reprezentantki obu klas najlepszych życzeń dla chłopców, każdy uczeń otrzymał solidną porcję „słodkiej murawy”. Chociaż tort smakował wszystkim to jednak pewna sprawa wciąż nie dawała spokoju uczniom – kto dostąpi zaszczytu zjedzenia pozostających wciąż na tacy bramek wykonanych z czekolady? Aby rozwiać wątpliwości wychowawczynie zadecydowały: dziewczęta każdej z klas miały wyłonić, poprzez tajne głosowanie, najsympatyczniejszego ich zdaniem chłopca w klasie. I wszystko stało się jasne. W IVa dziewczynki zagłosowały na Filipa Kudlińskiego, natomiast w klasie Vb uczennice jednogłośnie wybrały Maćka Dębickiego. Zwycięzcy dumnie pomaszerowali po odbiór czekoladowej nagrody.
Wszystkim wspaniałym chłopakom dużo radości i samych szóstek życzą dziewczyny wraz z wychowawczyniami!Natalia Baran, Hanna Urbanek
PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2013
Dnia 30 września 2013 r. odbyło się pasowanie uczniów klas drugich na czytelników, które w naszej szkole należy do tradycji. Na twarzach dzieci gościł uśmiech i radość. W podniosłej atmosferze, w obecności pani wicedyrektor szkoły Beaty Podkowińskiej, został odczytany akt pasowania. Uczniowie klas drugich zostali włączeni do grona czytelników naszej biblioteki. Na pamiątkę ślubowania otrzymali zakładki do książek. Każdy mógł wypożyczyć pierwszą książkę
z biblioteki szkolnej. Mamy nadzieję, że ten dzień pozostanie dzieciom na długo w pamięci.opiekunki biblioteki – Wioletta Golec, Dorota Kmieciak
TERMY 2013 (ROK SZKOŁY W RUCHU - AKCJA "ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE" - obszar nr 5)
Poznań pełen radościZatłoczony i gwarny autobus pełen uśmiechniętych twarzy może oznaczać tylko jedno – uczniowie Szkoły Podstawowej w Przytocznej wyjeżdżają na wycieczkę.
Poznań znów był dla nas bardzo gościnny. Najpierw postanowiliśmy zrelaksować się i odprężyć w wodzie, korzystając z atrakcji jakie proponują Termy Maltańskie. Wodne masaże, statek piracki, basen sportowy, kila świetnych zjeżdżalni… To tylko niektóre z dostępnych tam form aktywności.
Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyły się zjeżdżalnie. Uczniowie rozwijali zawrotne prędkości na pontonach (pokonywali długość ślizgawki samotnie lub w parze). Niektórzy woleli efekty świetlne, wybierali więc zjeżdżalnię, w której wzrastał poziom adrenaliny – niektóre fragmenty trasy trzeba było pokonać w ciemności, inne w towarzystwie migocących lampek. Dla zwolenników wspólnej zabawy idealna była krótka i szeroka zjeżdżalnia, na której można było ślizgać się w kilka osób, urządzając wyścigi pod hasłem: Kto pierwszy znajdzie się na dole?
Dla amatorów morskiego klimatu dostępny był fragment basenu, na którym od czasu do czasu pojawiała się duża fala. Naprawdę można było poczuć się w tym miejscu jak na plaży w Międzyzdrojach.
Ci, którzy lubią wyzwania doskonale bawili się na statku pirackim i próbowali swoich sił na ściance wspinaczkowej. To prawdziwy sprawdzian zwinności i sprytu!
Termy Maltańskie nie były jedyną atrakcją tego niezwykłego dnia. Później odwiedziliśmy pobliskie centrum handlowe, by tam przekąsić odrobinę w McDonald’s lub KFC. Napełnione brzuchy sprawiły, że na twarzach uczniów pojawił się wyraz błogiego znużenia. Nauczycielom wydawało się, że to objaw zmęczenia, które wkrótce mocno da o sobie znać. Nic bardziej mylnego – nasi uczniowie regenerują się błyskawicznie! Już za chwilę znaleźli siłę, by w pełni skorzystać z czasu wolnego. Odwiedzali sklepy i zwiedzali… windy. Niektórzy nawet okazali się prawdziwymi łowcami sław. Spostrzegawczy uczniowie dostrzegli w tłumie klientów Jakuba Błaszczykowskiego, piłkarza naszej narodowej reprezentacji piłkarskiej.
To jeszcze nie był koniec atrakcji. O umówionej godzinie wszyscy zameldowali się przed kinem. Seans miał się rozpocząć za kilka minut. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i docenić jedną z nowości – film animowany pod tytułem „Turbo ślimaki”. To historia sympatycznego ślimaka, który udowodnił, że warto wierzyć w marzenia i ze wszystkich sił dążyć do ich realizacji.
Mimo tak wielu wrażeń w drodze powrotnej nikt nie myślał o spaniu. Wszyscy z ożywieniem komentowali wydarzenia mijającego dnia i pewnie nie mogli się doczekać, kiedy będą mogli o wszystkim opowiedzieć w swoich domach.
Renata Pałka
Z PAMIĘTNIKA MŁODEGO NAUCZYCIELA cd5
Dlaczego on?
Są w szkole rzeczy, które nie zmieniają się nigdy…
Przechodzi zatłoczonym korytarzem w czasie przerwy. Idzie pewnym, sprężystym krokiem. Wymija zwinnie młodszych uczniów. Głowę trzyma prosto, rozgląda się, patrzy w prawo i obdarza promiennym uśmiechem uczennice z piątej klasy, pokazując dwa rzędy prostych, białych zębów.
One długo patrzą za nim, obserwując go do momentu, gdy znika za zakrętem szkolnego korytarza. Później każda z nich (jakby na komendę) wyrzuca z siebie długie, ciche westchnienie – wszystkie myślą o tym samym.
To on – ideał, który doskonale nadaje się do tego, by platonicznie, młodzieńczo i na zabój się zakochać. Mądry, wysportowany, towarzyski, dowcipny i oczywiście przystojny. Do tego nienaganne maniery, błysk w oku, pewność siebie.
Ten książę z bajki, o którym pisze się pierwsze wiersze i piosenki oraz śni po nocach jest zazwyczaj świadomy tego, jak wielkie wzbudza zainteresowanie. Wie, że stał się głównym tematem rozmów między przyjaciółkami, które śledzą każdy jego ruch.
Takie historie zazwyczaj kończą się tak samo. Ideał w końcu wybiera jedną ze swoich adoratorek i sprawia, że pozostałe pogrążają się w „otchłani rozpaczy”. To bardzo trudny czas dla odrzuconej części kobiecego stada. Na szczęście później okazuje się, że „otchłań rozpaczy” wcale nie była tak ogromna… A może i ideał też nie taki doskonały?
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2013
Uczniowie i nauczyciele idą na grzyby.
Czyli Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
Popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest tak naprawdę świętem wszystkich pracowników oświaty. Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Przytocznej, którym opiekuje się pani Dorota Kmieciak i klasa VI b przygotowali z tej okazji apel.
Przed uczniowskim występem wszystkich przywitała pani dyrektor, składając najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Uczniowie zaprezentowali współczesną szkołę w krzywym zwierciadle. Pokazali, że największymi zmartwieniami dzisiejszych nauczycieli są: pisanie comiesięcznych sprawozdań, wyjazdy na „bardzo ważne” szkolenia, uzupełnianie stosów dokumentów, czyli po prostu wszechogarniająca walka z biurokracją, która oczywiście okazuje się tylko syzyfową pracą. Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na nauczanie? Oj, to tylko konieczny dodatek!
Nauczyciele z pewnością mogli się odprężyć i uśmiechnąć – w tym, co pokazali uczniowie na pewno jest sporo prawdy. Na szczęście w naszej szkole praca z uczniem wciąż jest sprawą najważniejszą.
A jacy uczniowie chodzą do naszej podstawówki? W trakcie apelu zaprezentowano wiele ich „gatunków” – szkoła zamieniła się na chwilę w jesienny las, a uczniowie stali się grzybami! Wśród nich pojawili się między innymi: bujak pospolity, czyli taki osobnik, który wciąż huśta się na krześle, podjadek złośliwy – ten, co w czasie lekcji próbuje niezauważenie zjeść kanapkę. Grzybów było bardzo wiele. Każdy uczeń mógł odnaleźć taki, który najbardziej pasuje do niego.
Akademię zakończyła piosenka. Uczniowie podziękowali swoim nauczycielom za cierpliwość, wyrozumiałość i wysiłek w kształtowaniu młodzieńczych umysłów.
Uczniowie pokazali, że nasza szkoła da się lubić! Oby nie tylko w Dniu Nauczyciela...
Renata Pałka
WITAMINKA 2013
Kolejny raz w szkole przeprowadzono akcję „Witaminka” w trakcie której promowano i zachęcano naszych uczniów do zdrowego stylu odżywiania. Pyszne, kolorowe i pachnące kanapki smakowały wszystkim dzieciom. Każdy uczeń miał też okazję degustować smaki przeróżnych owoców. Organizatorki (J. Kaczorowska, L. Krzysztof) serdecznie dziękują za wszelaką pomoc przy przeprowadzeniu akcji.SZKOLNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DZIEWCZĄT (ROK SZKOŁY W RUCHU - AKCJA "ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE" - obszar nr 5)
W miesiącu październiku odbył się Szkolny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt. W zawodach brały udział uczennice klas IV-VI. Drużyny składały się z 5 zawodników plus bramkarz. Zawody rozgrywano na zajęciach wychowania fizycznego oraz Szkolnego Koła Sportowego. Rozegrano łącznie 15 meczy "każdy z każdym" Wspaniały doping oraz sportowa rywalizacja w duch fair play wyłoniła zwycięzców.I miejsce w Szkolnym Turnieju Piłki Nożnej zajęła klasa VIa w składzie: Natalia Nadolna, Dagmara Jasińska, Justyna Szwarc, Natalia Sobczak, Paulina Kosikowska.
IIm-VIb
IIIm-Vb
IVm-Va
Vm-IVa
VIm-IVb
Wszystkim uczestnikom gratulujemy sportowej postawy i zapraszamy do dalszej rywalizacji na sportową klasę roku szkolnego 2013/2014
Z pozdrowieniami nauczyciele wychowania fizycznego.
FESTIWAL PIOSENKI RELIGIJNEJ
20 października br. już po raz XVI w Kościele Parafialnym pw. Trójcy Świętej w Przytocznej odbył się Festiwal Piosenki Religijnej.
W tegorocznej edycji udział wzięło 31 uczestników w czterech kategoriach wiekowych.
Wyniki
SP kl. I-III
Laureat: Martyna Pawlik
Wyróżnienia: Lena Kaczorowska
SP kl. IV-VI
Wyróżnienie: Michał Śmigiel, Maciej KorczyńskiŻYJ ZDROWO, JEDZ KOLOROWO - ROK SZKOŁY W RUCHU - AKCJA "ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE" - obszar nr 6
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu integracyjnym w Rokitnie. Tym razem tematem przewodnim było zdrowe odżywianie. Sześcioosobowa drużyna w składzie – Martyna, Nikola, Karolina, Kamila, Weronika i Julka miały okazję spróbować swoich sił jako kucharki. W czasie spotkania dziewczęta miały do wykonania wiele różnorodnych zadań. Zapoznały się z piramidą żywienia, poznały właściwości zdrowego odżywiania się, wykonały plakat, który przedstawiał talerz zdrowej żywności.Drużyna wykazała się również umiejętnościami kulinarnymi, które zostały odkryte podczas wykonywania sałatki owocowej, za którą otrzymały książkę kucharską oraz przepiękne czerwone fartuszki. Każda uczestniczka otrzymała również certyfikat uczestnictwa w akcji – „Żyj zdrowo, jedz kolorowo”. Na zakończenie imprezy, aby nie wyjechać z pustymi brzuszkami i promować zdrowe odżywianie nasze uczennice udały się na poczęstunek i obiad.
Pamiętajmy, że to jak wyglądamy zależy od tego, co jemy. Więc urozmaicajmy swoje posiłki w warzywa i owoce, aby nasz talerz swoim wyglądem zachęcał do zdrowego żywienia.
JĘZYK POLSKI W KLASACH V
Czy można pójść na randkę z Heraklesem?
Czyli wyjątkowa powtórka o bohaterach „Mitologii” w klasach V
Mity greckie od zawsze fascynują, pociągają i inspirują twórców różnych dziedzin. Są bardzo ważnym elementem naszej kultury. Interesują się nim nie tylko artyści. Uczniowie naszej szkoły też odkryli w nich coś wyjątkowego…
To był niezwykły język polski – klasy zamieniły się na chwilę w teatr, kulisy i garderobę. Uczniowie przez kilka poprzednich lekcji z uwagą śledzili losy bohaterów mitologicznych. Nie było łatwo się z nimi rozstać. Zaproponowali więc, że przedstawią te historie we współczesnej szacie – efekt był znakomity!
Dzięki klasie V b spotkaliśmy Dedala i Ikara, którzy w rozmowie z dziennikarzami opowiadali o swoich marzeniach, uczuciach i powodach postępowania, Luźna dyskusja, czasopisma i wolno popijany napój przypominał popularne programy polityczne. Starożytne postaci stały się bliższe i jakoś łatwiej było je zrozumieć. Kolejna grupa przedstawiła historię Syzyfa w formie znanego programu Uwaga – Syzyf w rozmowie z dociekliwym dziennikarzem opowiedział o swoich losach. Klasa Vb postanowiła spontanicznie, że wspólnie przedstawią jeszcze jeden mit. Zainspirowani programem „Na językach”, w którym prowadzone są luźne rozmowy i ploteczki na temat gwiazd, przybliżyli dzieje Prometeusza.
Klasa Va oprócz odpowiedniego przygotowania sali zadbała również o rekwizyty i stroje. Najpierw wysłuchaliśmy relacji na żywo z samego Olimpu. Dociekliwy dziennikarz zainteresował się, dlaczego Zeusa od kilku dni tak bardzo boli głowa. Władca wszystkich bogów nie miał nastroju do rozmów, więc dziennikarz udał się po informacje do Hefajstosa, który właśnie wytwarzał pioruny dla Zeusa. Poszedł, by mu je wręczyć i okazało się, że przybył w samą porę – z głowy władcy bogów wyskoczyła Atena. Zagadka ogromnego bólu została rozwiązana. Dzięki uczniom z Va mogliśmy również obejrzeć wyjątkowe Rozmowy w toku, których bohaterem był Prometeusz. Wysłuchaliśmy też zajmującego wywiadu z Syzyfem. Nie zabrakło również Randki w ciemno z Heraklesem, który stanął przed trudnym wyborem tej jednej wyjątkowej dziewczyny.
Dziękuję wszystkim klasom za zaangażowanie i ciekawe przedstawienie tych mitologicznych historii. Tym, którzy wciąż nie mogą rozstać się z greckimi bogami i czasem wyobrażają sobie, jak funkcjonowałby świat, gdyby mogli oni istnieć we współczesnym świecie, polecam bardzo zajmującą serię książek Ricka Riordana Percy Jakson i bogowie olimpijscy
Renata Pałka
DZIEŃ SZALONYCH FRYZUR U KUSEGO
W tym roku szkolnym uczniowie reprezentujący samorząd uczniowski postanowili raz w miesiącu zrobić jeden dzień szaleństwa. Pomysłów było mnóstwo – w miesiącu październiku zrealizowano pierwszy z nich –„DZIEŃ SZLONYCH FRYZUR”.W tym dniu uczniowie mieli możliwość zaprezentować najbardziej szalony pomysł na uczesanie włosów. Kilkoro uczniów „ufryzowało się” nie do poznania – uczniowie, którzy na co dzień mają kręcone włosy, wyprostowali je, królował również żel do włosów, a nawet sprawdziła się zwykła woda, dzięki której włosy były „ulizane” lub „nastroszone”. Dziewczęta zastosowały gumki, frotki wsuwki i spinki, aby upiąć włosy w ciekawy sposób.
W kolejnych miesiącach odbędą się: dzień pomalowanych paznokci, dzień kibica, dzień miss i misstera szkoły oraz wiele innych.
Jeśli masz ciekawy i oryginalny pomysł, który chcesz zrealizować zapraszamy do przyłączenia się do pracy samorządu.
opiekun SU
ŚLUBOWANIE 2013
Zgodnie z tradycją naszej szkoły, 29 października uczniowie klas Ia, Ib i Ic złożyli Ślubowanie.Uroczystość, która w tym roku odbyła się w hali przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Przytocznej, swoją obecnością zaszczycili: Wójt Gminy p. Bartłomiej Kucharyk, Dyrektor Przedszkola „Kasztanowa Kraina” p. Zdzisława Flens z przedszkolakami, Dyrekcja oraz Rodzice.
W tym niezwykle ważnym dniu dzieci swoim zachowaniem oraz zaprezentowanym układem artystycznym udowodniły, że są gotowe do przyjęcia w poczet szkoły.
Aktu pasowania dokonała dyrektor szkoły p. Brygida Konieczna oraz dyrektor p. Beata Podkowińska. Pierwszoklasiści otrzymali Dyplom Pasowania na Ucznia oraz słodką niespodziankę od rodziców.
Najmłodszym uczniom życzymy radości, wspaniałych kolegów i koleżanek oraz wielu sukcesów w naszej szkole!
Wychowawczynie klas pierwszych
HALLOWEEN W KLASIE IVa
Czarownice, upiorki oraz inne zmorki – czyli Halloween.
Czarownica pochylająca się nad parującym kotłem, czarny kot z nastroszoną sierścią, wielkie nietoperze unoszące się nad głowami, dynie i makabryczne czaszki wirujące pod sufitem to tylko część scenografii ubarwiającej zabawę z okazji Halloween.
Organizatorami tej świetnej zabawy byli uczniowie klasy IVa i wychowawczyni klasy p. Hanna Urbanek. Dzieci poprzez zabawę poznały genezę i tradycje dotyczące obchodów Halloween. Celtowie zamieszkujący dawniej tereny Wielkiej Brytanii i Irlandii wierzyli, że 31 października duchy zmarłych powracają na ziemię. Aby je odstraszyć, przebierali się za różne straszydła, palili ogniska i zachowywali się bardzo głośno. Te wierzenia nie przetrwały, ale Halloween pozostało i jest okazją do dobrej zabawy.
A zabawa była przednia. Ciekawe konkursy, mnóstwo smakołyków, radosny śmiech i oczywiście psikusy. Uczniowie wzięli udział w wielu zabawach i konkurencjach. Dużo emocji wzbudził konkurs na „Ubieranie mumii”. Zespoły złożone z chłopców i dziewczynek starały się jak najszybciej „ubrać” mumię używając do tego olbrzymich rolek papieru toaletowego. Ogromną wesołość wzbudziła w uczniach zabawa polegająca na rysowaniu twarzy maszkaronów na balonach. Smaczku dodawał fakt że rysownikom zasłonięto oczy. Wybory najciekawszego i najstraszniejszego stroju, zawody zespołowe „ Ucieczka z zamku” uzupełniły atrakcje tego popołudnia. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością, prezentując swoje upiorne stroje. Ponadto, aby zwrot ‘treat or trick' - “cukierek albo psikus" nabrał realnego znaczenia, uczniowie zostali nagrodzeni słodkim upominkiem.
Hitem imprezy okazały się smakołyki przygotowane specjalnie na tą okazję. Oczy z galaretki i kiwi pływające w czerwonym soku, ciastka w kształcie palców czarownicy, duszki uwięzione w galaretce, lodowa dłoń pływająca w czerwonym napoju oraz chipsy
w kształcie nietoperzy i pajęczyn wzbudziły zachwyt w oczach dzieci. Wszystko to zostało upamiętnione na fotografiach, które będą miłą pamiątką.Serdeczne podziękowania należą się rodzicom uczniów za pomoc w organizacji tej wyśmienitej zabawy oraz przepyszne ciasta.
Hanna Urbanek
HALLOWEEN W KLASIE Vb
31 października zapisał się w pamięci uczniów klasy Vb jako dzień niezapomnianych wrażeń. W czasie klasowej dyskoteki wiedźmy, duchy i upiory zachęcały uczniów do wspólnej zabawy. Wesoła muzyka, taniec, karaoke oraz deser z niespodzianką to tylko niektóre z atrakcji imprezy Halloween organizowanej przez uczniów Vb. Wszystkim stworom obecnym na przyjęciu towarzyszył usmiech i dobry humor. Zabawa była „strrrasznie” udana!Natalia Baran
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2013
„Mistrzyni życia i nauczycielka…”
Taki tytuł miała tegoroczna akademia upamiętniająca 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie za pomocą wymownych symboli i siły słowa poetyckiego próbowali przybliżyć widzom trudne czasy walki o wolność.
Uczniowie przyglądali się występom swoich kolegów w dwóch grupach. Najpierw klasy IV-VI, później klasy I-III. Oba uroczyste apele rozpoczęła Pani dyrektor Brygida Konieczna, która przypomniała uczniom, w jakim celu zebraliśmy się w to listopadowe przedpołudnie na sali gimnastycznej.
Uczniowie starsi, na prośbę Pani dyrektor, uczcili minutą ciszy pamięć Tadeusza Mazowieckiego. Później przenieśliśmy się na chwilę w czasy, kiedy Polska walczyła o wolność. Akademię rozpoczął lament kobiet-żałobnic, które modliły się do Boga, prosząc o przywrócenie niepodległej Polski. Narratorzy spokojnie „prowadzili” widzów, tłumacząc dzieje polskiego narodu. Dzięki żołnierzom poczuliśmy rozpacz tych Polaków, którzy musieli strzelać do siebie, ponieważ zostali wcieleni w szeregi obcej armii. Razem z nimi też trzymaliśmy wartę przy symbolicznym grobie poległych za ojczyznę. Wspólnie cieszyliśmy się z wiadomości, którą przynieśli gazeciarze, że polska jest w końcu wolna! Symbolicznie zdjęto jej łańcuchy i kajdany, które z wielkim hukiem opadły na ziemię. Apel zakończyło uroczyste i godne odśpiewanie hymnu państwowego – to znak szacunku do kraju, za wolność którego tak wielu przelało krew.
Tegoroczną akademię upamiętniającą rocznicę odzyskania niepodległości przygotowali uczniowie klas: IV b, V a i VI a wraz z wychowawcami: p. Anią Kopyść, p. Markiem Korczyńskim oraz Andrzejem Gnybkiem Za pomoc dziękujemy również nieocenionej pani Jadwidze Rumin, która przygotowała wspaniałe dekoracje.
Renata PałkaMAGIA TEATRU
„Ten obcy” I. Jurgielewiczowej to powieść ponadczasowa. Wciąż porusza serca młodych czytelników, którzy w perypetiach grupki przyjaciół odnajdują swoje własne historie, marzenia i nadzieje.
Właśnie te zalety tej wyjątkowej opowieści o przyjaźni sprawiły, że sala w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim była zapełniona niemal po brzegi. Wszędzie wyczuwało się pełne napięcia oczekiwanie i podekscytowanie.
Ci, którzy lekturę książki mieli już za sobą, zastanawiali się, jak też będą wyglądać, jej bohaterowie, czy tak jak to sobie wyobrażali zatopieni w lekturze? Pozostała grupa próbowała już przed spektaklem rozszyfrować zagadkowy tytuł.
Uczniowie wlepili pełen uwagi wzrok w grających młodych aktorów. Zainteresowali się akcją już od pierwszych minut i z uwagą śledzili perypetie „załogi”, nawet wtedy, gdy doskonale znali zakończenie. W czasie przerwy z ożywieniem rozmawiano o grze aktorskiej, wymieniano uwagi na temat poszczególnych ról. Druga część przedstawienia minęła równie szybko. Podziękowaliśmy aktorom burzliwymi oklaskami.
Później była okazja, by spotkać się z odtwórcami wszystkich ról, zadać pytania. Dzięki temu mogliśmy poznać kulisy pracy nad spektaklem. Młodzi aktorzy przygotowywali się do niego przez trzy miesiące. Oczywiście (ku zaskoczeniu widzów) nie zarabiają na tym ani grosza. Mimo to zapewniali, że satysfakcja z gry jest dla nich większą nagrodą niż gratyfikacje finansowe.
Uczta dla ducha dobiegła końca i nadszedł czas, by posilić ciało. Wybraliśmy się zatem do McDonald, by tam napełnić nasze brzuchy. Najedzonym uczniom udzielił się w drodze powrotnej bardzo biesiadny nastrój – umilali podróż głośnym śpiewem. Repertuar wybieranych utworów był naprawdę godny podziwu!
Echa teatralnego spotkania nie umilkły tak szybko. Następnego dnia mogliśmy porozmawiać na temat spektaklu na języku polskim. W klasie szóstej porównaliśmy go z powieścią. Natomiast wśród młodszych uczniów rozmawialiśmy na temat gry aktorskiej i zasad zachowania się w teatrze.
Wszyscy uczniowie zgodnie podkreślają, że warto było odwiedzić „prawdziwy teatr”. Niecierpliwie czekają na kolejny taki wyjazd.
Renata PałkaKLASOWY KONKURS RECYTATORSKI
Klasowy konkurs recytatorski w II „b”
W czwartek – 14.11.2013 r. – uczniowie klasy II „b” wraz z wychowawczynią zorganizowali i przeprowadzili klasowy konkurs recytatorski. Dzieci miały możliwość dokonać samodzielnego wyboru wiersza do recytacji. Tydzień wystarczył, by przygotować się do występu. Każdy mały artysta próbował wyrecytować wybrany wiersz najpiękniej jak potrafił. Starał się, żeby choć przez chwilę w wyobraźni publiczności pojawiły się obrazy z wiersza.
Jak twierdzą drugoklasiści – konkurs bez jury i bez nagród to nie konkurs, dlatego u nas nie mogło zabraknąć żadnego z tych elementów. Z inicjatywy uczniów przedstawiciele klasy zaprosili do zasiadania w składzie sędziowskim Panią Dyrektor Brygidę Konieczną i Panią Wicedyrektor Beatę Podkowińską. Po wysłuchaniu wszystkich recytacji jury postanowiło wyróżnić trzy osoby: Maję Jabłońską, Tytusa Macińskiego i Juliana Orła. Jak podkreśliła Pani Dyrektor, każda z osób pokazała się z najpiękniejszej strony – dzieci pokonały tremę, pamiętały tekst, a niektóre wręcz aktorsko próbowały wypowiedzieć swój wiersz.
Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali słodką niespodziankę, a laureaci małe upominki. Gratulujemy wszystkim uczniom i życzymy dalszych sukcesów!
Ania Materna
CAŁOROCZNY KONKURS LITERACKI - LISTOPAD
CAŁOROCZNY KONKURS LITERACKI DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI
„PIÓREM MALUJĘ ŚWIAT”
LISTOPAD (list)
Oto kolejne ciekawe zdjęcie. Niech tym razem zainspiruje Was do napisania wyjątkowych listów. Przedstawiam propozycje tematów, ale pamiętajcie, możecie wymyślić coś zupełnie innego! (ZDJĘCIE DOSTĘPNE NA GAZETCE SZKOLNEJ)
- Wydaje się, że ten statek znajduje się w tym miejscu już od bardzo dawna. Zapewne utknął tu po katastrofie. Być może był to statek pasażerski. Wyobraź sobie, że jesteś jedną z tych osób, które wybrały się w pechowy rejs. Na lądzie zostawiłaś kogoś bliskiego. Napisz do niego list, w którym zapewnisz, że bardzo tęsknisz, nie możesz się doczekać powrotu i opowiesz o podróży.
- Wyobraź sobie, że jesteś kapitanem potężnego, wspaniałego statku. Szukasz ludzi, którzy będą chcieli popłynąć z Tobą w długi i fascynujący rejs. Wysyłasz list do człowieka, któremu proponujesz, by stał się częścią Twojej załogi. Spróbuj go przekonać do wyprawy.
- Wyobraź sobie, że jesteś szalonym naukowcem i badaczem, który całe życie poświęcił, szukając tajemniczych i zapomnianych wraków starych statków. W końcu udało Ci się odnaleźć jeden z nich. Napisz list do swojego przyjaciela, w którym opiszesz mu ten „skarb”, opowiesz o uczuciach, jakie towarzyszyły Ci, kiedy go znalazłeś.
Jestem pewna, że prace będą niezwykłe! Czekam z niecierpliwością do 29 listopada
Renata Pałka
SPOTKANIE Z TUWIMEM
Dnia 30.10. 2013 roku do naszej szkoły zawitał dobry duch Juliana Tuwima. W tym dniu odbył się konkurs znajomości wierszy tego niepowtarzalnego autora. Dlaczego Julian Tuwim? Daltego, że roki 2013 ogłoszony został rokiem jego twórczości. Do walki o podium stanęły 2 drużyny klas II i 2 drużyny klas III. Mieli oni do wykonania wiele zadań, np. wywnioskować z cytatu, o jaki wiersz chodzi, z rozsypanki ułożyć tytuł wiersza lub dokończyć wers z wiersza.Miłym przerywnikiem była piosenka o Bambo oraz występ p. Piotra Pałki czytającego wiersz pt. „Warzywa”.
Po przeczytaniu wiersza p. Krysia Kowalczyk rozdała wszystkim uczestnikom oraz widowni smaczną i zdrową rzodkiewkę.Uczniowie poradzili sobie znakomicie, mają ogromną wiedzę z zakresu twórczości Juliana Tuwima, bez problemu poradzili sobie z konkursowymi zadaniami.
Najlepsi jednak okazali się uczniowie z klas IIa i IIIb. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci owoców.
Bardzo dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu i pozdrawiamy – p.Iwona i p. Dorota
BYĆ JAK ZBIGNIEW HERBERT?
Pudełko zwane wyobraźnią to wiersz, który otworzył szóstoklasistom drzwi do innego świata i pozwolił zagłębić się w krainę własnej fantazji. Niektórzy już zupełnie zapomnieli, jak wielkie tam drzemią skarby…
Edward Stachura twierdził: Wszystko jest poezją, każdy jest poetą. Być może niektórzy kręcą głowami, czytając to zdanie lub (co gorsza!) pukają się w czoło. A może wykonują jeszcze inne gesty niedowierzania. Proszę, wstrzymaj się drogi Czytelniku-niedowiarku. Uczniowie klas szóstych pokazali, że Stachura miał całkowitą rację!
Na lekcji języka polskiego zajmowali się znanym wierszem Zbigniewa Herberta pod tytułem Pudełko zwane wyobraźnią. Zinterpretowali jego sens i dokonali dogłębnej analizy tekstu. Ten niezwykły, łapiący za serce i jednocześnie niezwykle prosty „hymn” na cześć potęgi ludzkiej wyobraźni był dla szóstoklasistów wstępem do dalszych, twórczych działań. Później obejrzeli kilka przypadkowych, kolorowych, wyjątkowych ilustracji – obrazkowe przedstawienie owego zaczarowanego pudełka oraz tego, co może się w nim kryć.
Tak „wyposażeni” pozwolili, by drzwi ich własnej wyobraźni powoli się otwierały. Stanęli teraz przed zadaniem najtrudniejszym. Podjęli się napisania wiersza, który zaczynał się od Herbertowskiego zwrotu: Zastukaj palcem w ścianę… Ciąg dalszy układali już samodzielnie, wypuszczając swoją fantazję na wolność. Zadbali o to, by ich teksty oddziaływały nie tylko na wzrok odbiorcy, wyposażając swoje wiersze w liczne środki stylistyczne. Postarali się także, by czytelnicy mogli ich utwory „usłyszeć”.
Nie zabrakło również tego, co w poezji kochamy najbardziej – przestrzeni do interpretacji, by czytelnik mógł dopisywać do tekstu własne sensy i znaczenia. Początkowo nieufni i niechętni… w końcu słowem stworzyli niesamowite światy pełne magicznych istot, postaci, przedmiotów i dźwięków.
Choć są tutaj tylko dwa teksty, warto, by w przyszłości wszystkie ujrzały światło dzienne. Może już wkrótce?
Zastukaj palcem w ścianę, zamknij oczy…
Co widzisz?
Widzę rycerzy pod gwieździstym niebem
Pochłoną cię marzenia,
Tupnij nogą, a zobaczysz dzikie węże
W czarno-białe kropki
Zaświstaj lekko, a przeniesiesz się…
Do świata kreatywności,
Gdzie są magiczne postacie,
Wystarczy, że użyjesz wyobraźni.
Daniel Borowiak klasa VI b
Zastukaj palcem w ścianę
A znajdziesz się w krainie swoich marzeń
Zamknij oczy i tupnij
A twoje marzenia się spełnią
Jakub Matusiewicz VI b
Renata Pałka
POCZYTAJ MI, SZÓSTOKLASISTO!
Dzięki Pani Dorocie Kmieciak i uczniom klasy VI b do przedszkola w Przytocznej zawitali bohaterowie znanych i mniej znanych bajek oraz wierszy.
Przedszkolaki to bardzo wymagający słuchacze. Trzeba wysilić wszystkie siły, by skupić ich uwagę. Na szczęście udało się tego dokonać ich starszym koleżankom. Odpowiednio modulując głosem zainteresowały maluchów treścią wybranych przez siebie bajek. Wcześniej wspólnie czytały je na dodatkowych zajęciach z języka polskiego, by jak najlepiej przygotować się do spotkania z najmłodszymi.
Dzieciaki słuchały historii o skaczącej piłce, przyjaznym osiołku, rozkosznym Bambo. Razem z Olą i Jackiem spały w namiocie. Wyobrażały sobie też, że wychodzą na spacer z psem i idą na przyjęcie.
Każdy przedszkolak otrzymał w prezencie ciekawą kolorowankę, która była związana z treścią czytanych bajek. Dzięki temu dzieci będą mogły trochę dłużej zatrzymać w pamięci wizytę starszych koleżanek.
Kolejny raz mogliśmy przekonać się, że najlepiej jest, kiedy możemy uczyć się od siebie wzajemnie. Nasi uczniowie mieli okazję doświadczyć, że bycie po drugiej stronie biurka nie jest wcale takie łatwe. Wiele radości przyniosło im również wspominanie czasów, kiedy sami byli wśród uczniów przedszkola. Z zainteresowaniem oglądali zdjęcia wiszące na korytarzu i opowiadali sobie historie z przeszłości. Przedszkolaki jeszcze chętniej słuchały bajek, kiedy czytali je niecodzienni goście.
Inicjatywa pani Doroty Kmieciak była więc znakomitym pomysłem. Oby w przyszłości takich spotkań odbywało się jeszcze więcej.
Renata Pałka
ANDRZEJKI W Vb
27 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas IV – VI organizowana przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie klasy Vb obchodzili z tej okazji również swoje klasowe andrzejki. W czasie imprezy oprócz przekąsek, pysznego ciasta i owoców na dzieci czekały także niezapomniane wróżby. Dziewczęta i chłopcy z Vb zapragnęli poznać imiona swoich przyszłych żon lub mężów. W tym celu, na wyciętym z czerwonego papieru sercu, napisali przykłady imion damskich oraz męskich i ustawiając się w kolejkę przekłuwali serce szpilką. Wróżba wywołała salwy śmiechu wśród dzieci jednak były także sytuacje, które niewątpliwie dały im do myślenia. „Wylosowanie” tego samego imienia co w zeszłym roku zdarza się rzadko i, zdaniem dzieci, „to już musi być znak”!Kiedy każdy uczeń znał już imię życiowego partnera lub partnerki, dzieci urządziły „wyścigi butów” by przekonać się, która dziewczynka i który chłopiec z klasy będą pierwszymi, którzy staną na ślubnym kobiercu. Wśród dziewczyn zwyciężyła Marta, natomiast pierwszym chłopcem, który wypowie sakramentalne „tak” będzie według naszej wróżby Cyprian.
Na koniec imprezy przyszedł także czas aby wywróżyć sobie przyszły zawód. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się karteczkom wylosowanym przez kolegów i koleżanki i sami z niecierpliwością oczekiwali na swoją kolej by wyciągnąć los. Niektórzy uczniowie byli rozczarowani , inni rozbawieni a jeszcze inni ze zdumieniem stwierdzili, że przepowiednia zgadza się z ich zainteresowaniami.
Zabawa była bardzo udana i jak powiedzieli uczniowie „szkoda, że taka krótka”. W radosnym gwarze, wśród wesołych rozmów i śmiechu dzieci rozeszły się do swoich domów zastanawiając i dopytując: „Kiedy następna impreza?”
Natalia BaraKILKA GROSZY RATUJE ŻYCIE
Ile może zmieścić się w świątecznym pudełku na prezenty? Mamy nadzieję, że społeczność naszej szkoły – rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy – udowodni, że da się tam włożyć wiele serca, miłości, uczucia i konkretnego wsparcia.
Brzmi tajemniczo? Już spieszymy z wyjaśnieniem! Z inicjatywy pani Doroty Kmieciak – przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego i Joanny Kaczorowskiej – szkolnego pedagoga nasi uczniowie włączą się w tegoroczną akcję charytatywną UNICEF-u "GWIAZDKA DLA AFRYKI".
Celem przedsięwzięcia jest zebranie środków finansowych na zakup niezbędnych szczepionek dla dzieci z Sierra Leone. Koszt jednej nie przekracza złotówki, ale to i tak zbyt wiele dla bezbronnych maluchów i ich matek, dla których jedynym świątecznym marzeniem jest ochrona życia i zdrowia. Funkcjonowanie w tamtym rejonie jest tak trudne, że co piąte dziecko nie dożywa szóstych urodzin. Możemy to zmienić!
Wystarczy wykonać ozdobne pudełko, w które można zapakować świąteczny upominek. Zostanie ono zaprezentowane na specjalnej aukcji 18 grudnia w naszej szkole przed zebraniem z rodzicami.
W każdym pudełku będzie włożona kartka z informacją, na co mają zostać przeznaczone pieniądze z jego zakupu, na przykład na szczepionkę przeciw polio lub urządzenie chłodzące do przechowywania tego drogocennego skarbu.
Pani Dorota i pani Asia przygotowały dla uczniów specjalne spotkanie informacyjne na temat akcji. Mogli obejrzeć krótkie filmy o warunkach życia, szkole i pomocy medycznej w Sierra Leone. Wszyscy zobaczyli, że ich rówieśnicy z Afryki są zupełnie tacy sami – mają podobne zainteresowania i idoli tylko… żyje im się znacznie trudniej.
Liczymy na to, że wkrótce powstanie wiele przepięknych pudełek, ze sprzedaży których uda się zakupić wiele szczepionek ratujących życie. Dajmy w prezencie swoje serce!
Renata Pałka
NIKCZEMNA ZBRODNIA NA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
Ciekawe, czy Juliusz Słowacki choć przez chwilę pomyślał, że jego „Balladyna” porywać będzie serca młodych ludzi jeszcze długo po swoim powstaniu?
Tego nie dowiemy się nigdy, ale mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że inscenizacja jego dzieła zaprezentowana przez szóstoklasistów bardzo by mu się spodobała.
Chata ubogiej wdowy i niespodziewane przybycie hrabiego Kirkora, który zakochał się w jej dwóch córkach i nie wie, którą wziąć za żonę. Właśnie tę scenę mieli zaprezentować uczniowie. Zachęceni ciekawą historią i zaczarowani magią teatru zdecydowali jednak, że przedstawią również to, co działo się zanim Kirkor zapukał do drzwi chatki. Pokazali też to, co wydarzyło się później, kiedy to maliny stały się jedynym świadkiem nikczemnej zbrodni zabójstwa.
Szóstoklasiści przygotowali się do swoich ról jak profesjonalni aktorzy – znakomicie oddali uczucia postaci, czuli się na klasowej scenie jak ryba w wodzie. Okazało się, że drzemią w nich prawdziwe aktorskie talenty, które warto rozwijać i pielęgnować. Znakomita recytacja doskonale oddała emocje bohaterów.
Przedstawienie nie zrobiłoby takiego wyjątkowego wrażenia, gdyby nie wspaniała dekoracja, odpowiednie rekwizyty oraz piękne stroje. Część przygotowali i przynieśli sami uczniowie, którzy niezwykle zaangażowali się w ten teatralny projekt. Wiele kostiumów udostępniła uczniom z własnych zbiorów pani Hanna Urbanek, której bardzo serdecznie dziękujemy za serdeczność, pomoc, nieocenione wsparcie w pracy nad przedstawieniem.
Bardzo dziękuję uczniom za tak wielkie zaangażowanie w realizację zadania. Oglądanie scen z „Balladyny” w Waszym wykonaniu było dla mnie wielką przyjemnością i wspaniałą niespodzianką.
Uczniowie bardzo chcieliby pokazać efekt swojego wysiłku także poza klasą nr 3 i lekcją języka polskiego. Być może będzie to możliwe…
Renata Pałka
W GOŚCINIE U GIMNAZJALISTÓW
Uczniowska inscenizacja ”Balladyny” opuściła mury naszej szkoły
Szóstoklasiści nie ukrywali tremy – występom poza szkołą zawsze towarzyszy szczególny stres. Zdolni młodzi ludzie poradzili sobie doskonale. Swoim sposobem mówienia, zaangażowaniem i przekonującym wcieleniem w postaci przykuli uwagę młodzieży zgromadzonej w Sali gimnastycznej Gimnazjum im. Jana Pawła II.
Pani dyrektor Mirosława Furmanek przywitała nas bardzo ciepło i serdecznie, przypominając, ze przed laty na lekcjach języka polskiego również z uczuciem odgrywaliśmy to wyjątkowe dzieło wielkiego romantyka. Doświadczenie tych młodzieńczych „zabaw w teatr” stało się po latach inspiracją do twórczych działań z moimi uczniami.
Szóstoklasiści, gratuluję Wam serdecznie wspaniałego występu. Pokazaliście starszym kolegom, że warto angażować się w działania dodatkowe. Poza tym gimnazjaliści omawiają „Balladynę” na lekcjach języka polskiego. To, co zaprezentowaliście będzie zatem nieocenioną pomocą w pracy z lekturą.
Dziękujemy za pomoc i wsparcie pani Joannie Kaczorowskiej, która była niezastąpionym wsparciem organizacyjnym oraz pani Hannie Urbanek, która znów pożyczyła uczniom przepiękne stroje i elementy dekoracji sceny.
Młodzi aktorzy, szlifujcie swoje talenty, a być może sceny teatrów w Polsce staną się kiedyś Waszym królestwem. Tego z całego serca życzę.
Renata Pałka
DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA KLASY IIb
Kreatywnym, energicznym i uparcie dążącym do obranego celu samorządem może pochwalić się klasa II „b”. To dzięki Julkowi, Tytusowi i Adamowi cała klasa w piątkowe popołudnie 29. listopada mogła bawić się na zorganizowanej specjalnie dla nich dyskotece andrzejkowej. Profesjonalny didżej, specjalnie na te okazje przygotowane konkurencje i zabawy to tylko niektóre atrakcje czekające na drugoklasistów. Zgodnie z tradycją tego wieczoru nie mogło zabraknąć wróżb. Uczniowie m.in. próbowali dowiedzieć się, kim będą w przyszłości, jakie imię będzie nosił ich mąż/żona. Duża doza pozytywnych emocji towarzyszyła drugoklasistom podczas nauki układu tanecznego z wielkiego hitu duetu Los Del Rio „Macareny”.
Uczniowie wraz z wychowawczynią dziękują Panu Bartłomiejowi Orłowi za pomoc w organizacji dyskoteki.
Anna Materna
MIKOŁAJKI W Vb
W tym roku uczniowie Vb zapragnęli poczuć radość z dawania. Zaproponowali więc, że zamiast tylko otrzymywać mikołajkowe prezenty, każdy z nich na chwilę wcieli się w rolę Świętego Mikołaja i obdaruje kolegę lub koleżankę z klasy. Rozlosowali więc karteczki z imionami i każde dziecko miało za zadanie przygotować prezent dla jednej wylosowanej osoby.
5 grudnia nadszedł dzień wymiany podarunków. Każdy uczeń otrzymał prezent starannie przygotowany przez kolegę lub koleżankę. Wśród radosnych okrzyków, śmiechu i szelestu rozdzieranych opakowań dzieci z entuzjazmem przeglądały zawartość otrzymanych pakunków.
Uczniom Vb nie brakowało pomysłów na ciekawe podarunki. Wśród nich znalazły się świąteczne kubki, zabawki, gry logiczne i komputerowe, książki oraz całe mnóstwo pysznych słodyczy i owoców. Jeden prezent przykuł jednak szczególną uwagę uczniów. Była to… guma do skakania. Dzieci od razu chciały ją wypróbować. Padła więc propozycja wyjścia na dwór, żeby przetestować ten oryginalny prezent. Cała klasa wraz wychowawczynią wyszła na podwórko by wspólnie się bawić. Ku zdumieniu dzieci ten niepozorny gadżet sprawił im ogromną radość, dał liczne powody do śmiechu, okazję do zażycia ruchu na świeżym powietrzu, a co najważniejsze możliwość wesołej zabawy całą klasą.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że impreza była bardzo udana. Prezenty były trafione a wymiana sprawiła dzieciom podwójną radość: z otrzymanych upominków oraz z możliwości obdarowania innej osoby.
Natalia Baran
MIKOŁAJKOWE ZAWODY PŁYWACKIE
W piątek - 6.12.2013 r. Tytus Maciński, uczeń klasy II „b”, po raz drugi, reprezentował naszą szkołę w Mikołajkowych Zawodach Pływackich organizowanych przez Międzyrzecki Ośrodek Sportu i Wypoczynku. Tytus próbował swoich sił dwa razy. Najpierw walczył z rówieśnikami. Stylem dowolnym przepłynął dystans 25 m i ….. wygrał! Później spróbował swoich sił ze starszymi o rok chłopcami. Do zwycięstwa było bardzo blisko. Nie udało się wygrać, ale Tytus nie oddał podium – stanął na jego trzecim stopniu. To także ogromny sukces.
Atrakcjami tegorocznych zawodów były: pokaz Szkoły Płetwonurków Extreme Dive Jacka Michnio oraz możliwość nurkowania w towarzystwie wykwalifikowanej kadry instruktorskiej.
Tytusowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Anna Materna
MISTRZOSTWA POWIATU MIĘDZYRZECKIEGO W PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT (ROK SZKOŁY W RUCHU - AKCJA "ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE" - obszar nr 6)
W dniu 13.12.2013r. w hali sportowej przy Gimnazjum odbyły się Mistrzostwa Powiatu Międzyrzeckiego w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Gospodarzem turnieju była Szkoła Podstawowa w Przytocznej. W zawodach uczestniczyły szkoły: SP Bledzew, SP2 Międzyrzecz, SP3 Międzyrzecz, SP Trzciel, SP Wierzbno, SP Przytoczna. Uczestników podzielono na grupy, gdzie grano „ systemem każdy z każdym” 2x 7min.Grupa I
SP Wierzbno – SP Bledzew 0:5
SP Bledzew-SP3 Międzyrzecz 11:0
SP Wierzbno- SP3 Międzyrzecz 9:2
Grupa II
SP Trzciel – SP2 Międzyrzecz 1:2
SP Przytoczna – SP2 Międzyrzecz 10 :0
SP Przytoczna –SP Trzciel 10:1
PółfinaŁ
SP Przytoczna- SP Wierzbno 13:2
SP Bledzew – SP Trzciel 3:0
Finały
Mecz o IIIm SP Wierzbno – SP Trzciel 6:0
Mecz o Im SP Bledzew- SP Przytoczna 1:1, dogrywka 1:1, rzuty karne 1:0 dla SP Bledzew
Finał to wspaniała walka i wielkie emocje, każda z drużyn wkładała mnóstwo serca i wysiłku, rywalizacja godna dwóch najlepszych drużyn , dla jednych radość dla drugich łzy. Po czterech godzinach rywalizacji wyłoniono zwycięzców.
Im SP Bledzew, IIm SP Przytoczna, IIIm SP Wierzbno. Królem strzelców została Nikola Wąchalska-18 bramek.
Skład drużyny SP Przytoczna: Natalia Nadolna, Dagmara Jasińska, Kamila Szewczyk, Karolina Kolasińska, Nikola Wąchalska, Anita Trojanek, Paulina Kosikowska, Julia Piotrowska, Anita Kosikowska.
Opiekun : Marek Korczyński
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA 2013
Jezus Chrystus urodził się w ubogiej stajni, by zapewnić człowieka,że wszystko, co wydaje się beznadziejne i trudne może stać sięczymś pięknym i wyjątkowym. Gwiazda ukazująca się pasterzomjest znakiem nadziei. Maryja i Józef przy maleńkim żłobiesą symbolem bezinteresownej miłości i troski ponad wszystko.Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu, by temu co nie jest łatwestawiać czoła odważnie i z wiarą w końcowy sukces. Niech nadzieja,Którą byli prowadzeni pasterze nigdy Państwa nie opuszcza, a troskai miłość wyznaczają Państwa działania w kolejnym 2014 roku.Dyrekcja, grono pedagogiczne
pracownicy i uczniowie
Szkoły Podstawowej w PrzytocznejSZCZEPIONKI POJADĄ DO AFRYKI
Dziękujemy za otwarte serca…
Zgodnie z zapowiedzią 18 grudnia, przed zebraniem z Rodzicami odbyła się licytacja świątecznych pudełek. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na ratujące życie szczepionki w Sierra Leone.
W akcję zaangażowali się nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice i nauczyciele. W dzień planowanej aukcji w bibliotece pojawiło się wiele kolorowych pudełek, które doskonale nadają się do tego, by zapakować w nie piękny, świąteczny prezent.
Licytację prowadziła pomysłodawczyni akcji – Pani Dorota Kmieciak i Pani Joanna Kaczorowska, które potwierdzają, że jej uczestników nie trzeba było długo namawiać do aktywności. Proponowane kwoty szybko rosły, a piękne pudełka trafiały do ich nowych zadowolonych właścicieli. Nie ważne jest, czy zostało sprzedane za dwadzieścia, czy za dwieście złotych, bo cały dochód wspiera bardzo szlachetną inicjatywę.
Pieniądze zostaną przekazane do UNICEF-u, a później trafią do dzieci w Afryce. Oczywiście już nie w gotówce, bo tam z nadzieją czekaja na szczepionki. Dziękujemy, bo dzięki Państwu uda się ich kupić bardzo wiele.
Organizatorzy są bardzo wdzięczni Pani Elżbiecie Piątyszek, która bezinteresownie pomogła w przeprowadzeniu akcji.
Na aukcji zebrano 1645 złotych.
Renata PałkaROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU LGD
Rozstrzygnięcie konkursu
pt. „Najpiękniejszy projekt ze środków LGD w mojej gminie”
18 listopada 2013 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny przeprowadzony przez Stowarzyszenie „LGD Działaj z nami” pt. „Najpiękniejszy projekt ze środków LGD w mojej gminie”. Uczestnikami konkursu były szkoły podstawowe i świetlice wiejskie z terenu 14 gmin stowarzyszenia (z wyłączeniem miasta Świebodzin).
Celem konkursu było rozpowszechnianie informacji o działalności LGD, promocja LEADERA i PROW oraz umożliwienie dzieciom w wieku 6–13 lat zaprezentowania talentu plastycznego i pozyskania materiałów do przygotowania ściennych kalendarzy Stowarzyszenia na rok 2014. Nadesłanych prac było 129 z 14 placówek z 9 gmin. Komisja nagrodziła 13 dzieci.
Bardzo się cieszymy, że dwie uczennice naszej szkoły zostały laureatkami tego konkursu:
1.Paulina Pryszczewska – II miejsce (kl. II a, opiekun - p. Elżbieta Kortyla), praca pt. „Dzieci na placu zabaw”,
2. Karolina Pietrzak – VII miejsce (kl. IIIb, opiekun - p. Wioletta Golec), praca pt. „Bitwa Pomidorowa”.
Serdecznie im gratulujemy!
Już 20 grudnia 2013 r. nasze laureatki spotkała miła niespodzianka… Na hali sportowej, wobec całej społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej, p. dyrektor Brygida Konieczna wręczyła im kalendarze Stowarzyszenia na rok 2014, w których zamieszczone są nagrodzone prace.
Rozdanie nagród nastąpi w Zielonej Górze w styczniu 2014 roku.
DO ŚWIATŁA DOBRO GARNIE SIĘ
Porwano Świętego Mikołaja!
Niecodzienne MIKOŁAJKI zuchowe
Do gromady zuchowej, która działa w naszej szkole pod kierunkiem druhny Iwony Krzysztof, dotarły bardzo złe wieści. Przyniósł je okropny i tajemniczy troll. Święty Mikołaj został porwany. Aby go odbić trzeba wykonać specjalne zadanie.
Do takiego trudnego przedsięwzięcia nasze zuchy zaprosiły inne gromady z całego hufca. Goście zgodzili się pomóc nam w wypełnieniu misji. Trzeba było przygotować piękne ozdoby na choinkę i udekorować drzewko. Zuchy przygotowały śliczne bałwanki, bombki i wiele innych ozdób. Razem też upiekły pierniki. To odpowiedzialne zadanie nie byłoby możliwe do wykonania, gdyby nie bardzo pomocni Rodzice, którym zuchy bardzo dziękują za wsparcie.
Misja zakończyła się powodzeniem. Zuchy z naszego hufca uratowały Świętego Mikołaja. Dzięki nim możemy spokojnie czekać, aż przyjdzie w Wigilię, by ofiarować nam prezenty, które znajdziemy pod choinką.
CZY PAN BÓG DZIŚ JEŹDZI KOLEJĄ?
Główna scena tegorocznych jasełek w naszej szkole rozegrała się na peronie. Zagadka rozwiązała się szybko. Widzowie przypomnieli sobie bardzo ważną prawdę – Boga można spotkać wszędzie. A to zwyczajne spotkanie odmienia życie człowieka.
Razem z uczniami przenieśliśmy się najpierw do domu Maryi i wspólnie z nią przeżyliśmy wizytę Gabryela. Później razem z aniołami zastanawialiśmy się, dlaczego Bóg w tak ryzykowny sposób zaplanowała zbawienie świata – to wymagało wiele odwagi.
Kolejna scena to zatłoczony peron. Ludzie tuż przed Wigilią wybierają się w podróż. Każdy ze swoimi sprawami, z bagażem innych doświadczeń, różnym nastawieniem do świąt. To taki współczesny „obrazek”: pośpiech, przepychanki, kłótnie, narzekania, zmęczenie, a w tym wszystkim… zapominamy o Jezusie, który czeka obok nas, bo chce się z nami spotkać – razem z Józefem i Maryją wybierają się do Człowieka.
Tegoroczne jasełka to apel o to, by zwolnić tempo i przyjrzeć się temu, co jest ważne. Urodziny bez jubilata są przecież zupełnie bez sensu! Dlaczego więc tak często obchodzimy urodziny Jezusa bez Niego? Zaprosimy Go w tym roku na święta.
Organizatorzy dziękują za bezinteresowną pomoc pani Ewie Barskiej, która przygotowała dekoracje oraz pani Barbarze Kaczorowskiej – wykonawczyni wspaniałych strojów i skrzydeł dla aniołków.
Renata Pałka
ZIMOWY PREZENT
Tak niewiele trzeba, by sprawić radość. Wystarczy maleńki drobiazg, żeby świat stał się piękniejszy i otoczenie bardziej przyjazne.
Serdecznie dziękujemy Panu MARIUSZOWI SZCZĘSNEMU z firmy MIB - POL, dzięki któremu nasza klasa zajaśniała niezwykłym, świątecznym blaskiem. Dekoracje i ozdoby ofiarowane przez Pana były pięknym gwiazdkowym oraz zimowym prezentem.
Uczniowie klasy IIIb z wychowawczynią Wiolettą Golec
PODSUMOWANIE KONKURSÓW 2013
W miesiącu grudniu nagrodziliśmy uczniów biorących udział w następujących konkursach:
1.Konkurs „Gwiazda betlejemska, gwiazda kolędnika”
Kl.I – III
1.Maja Rzepecka
2.Karolina Kudlińska
3.Szymon Bołka
4.Hubert Jakubowski
5.Wojtek Rój
6.Dorian Kaźmierczak
Kl.IV – VI
1.Mikołaj Rzepka
2.Kacper Fabiański i Cyprian Wąchalski
3.Martyna Wojciechowska
4.Filip Kudliński
5.Mateusz Gierczyński
6.Jakub Tucki
7.Jakub Jabłoński
8.Kacper Czerniak
9.Kacper Kowalczyk
10.Oliwia Pioś
2.Dynia „Halloween”
1.Karolina Pietrzak
2.Paweł Filipiak
3.Anita Trojanek
3.Góra Grosza
Ib – 173, 42 zł – 9,63 zł na 1 ucznia
Ia – 146,67 zł - 8,15 zł na 1 ucznia
IVa – 172, 50 zł - 7,84 zł na 1 ucznia
4. Konkurs plastyczny, zorganizowany przez Stowarzyszenie LGD „Działaj z nami”
1.Paulina Pryszczewska kl.IIa
2.Karolina Pietrzak kl.IIIb
5.Konkurs ornitologiczny
I miejsce - Tytus Maciński kl IIb
II miejsce - Daria Leśna kl.IIIaPIÓREM MALUJĘ ŚWIAT
Opis krajobrazu
Po krótkiej przerwie zapraszam znów do udziału w naszym konkursie. Świat, który już namalowaliście jest cudowny. Dziękuję za wszystkie piękne prace i gratuluję wspaniałej wyobraźni i niezwykłych pomysłów.
1. Wyobraź sobie, że jesteś osobą, która widzi góry pierwszy raz w życiu. Opisz je. Nie zapomnij wspomnieć o emocjach jakie Ci towarzyszą.
2. Jesteś turystą, który co roku jeździ w góry, ale one ciągle Cię zaskakują czymś wyjątkowym. Opisz krajobraz górski, który ukazuje się Twoim oczom w czasie wędrówki na szczyt. Zawrzyj również odczucia, które towarzyszą Ci w czasie wyprawy na szczyt
3. Próbujesz zachęcić kogoś, by pojechał z Tobą w góry. Postaraj się opisać piękno tego krajobrazu tak, by się zgodził.
PAMIĘTAJ, ŻE W OPISIE WARTO ZAWRZEĆ:
- wiele środków stylistycznych (epitety, porównania, przenośnie), by był on dokładny,
- uczucia osoby, która ogląda pejzaż,
- wyrażenia określające przestrzeń i kolorystykę
Na prace czekam do 31 stycznia. Powodzenia!
Renata Pałka
WYJAZD INTEGRACYJNY DO KINA
Już po raz drugi uczniowie klasy VIb, aby integrować się z uczniami ze szkoły Podstawowej z Wierzbna, wybrali się na wspólną wycieczkę do kina.
Wyjazd odbył się 14 stycznia 2014 roku, a celem naszej podróży było kino Helios w Gorzowie Wlkp., gdzie obejrzeliśmy film Hobbit II w 3D. Każda wycieczka cieszy uczniów, więc i tę możemy zaliczyć do udanych. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz wybierzemy się na wyjazd w takim „mieszanym ” gronie.
Serdeczne pozdrowienia od wychowawcy klasy VIb dla nauczycieli z Wierzbna – p. Kasi, p. Bogusi
i p. Tomka.D. Kmieciak
NAJNOWSZE WIEŚCI Z ŻYCIA IVa
ANDRZEJKOWE CZARY – MARY W NASZEJ KLASIE
Dzień 27 listopada w naszej szkole upłynął magicznie.
Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dziś, tradycyjne, Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi w szkole.
Dzieci bardzo często zastanawiają się, co ich w życiu spotka, planują i marzą, dlatego też
z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych wróżb.
27 listopada w ten zaczarowany świat magii przenieśli się również uczniowie klasy IV a.
W tym dniu wspólnie z wychowawczynią zorganizowali klasowe andrzejki. Wróżbom, kabałom i przepowiedniom nie było końca. Każdy chciał poznać imię swojej przyszłej wybranki (wybranka) serca, dowiedzieć się, gdzie będzie mieszkał lub jaki zawód będzie wykonywał. Wróżby z dłoni, przekłuwanie papierowego serca szpilką, pierwszy but za progiem itp. W żartobliwy sposób wszyscy dostali wskazówki na przyszłe lata. Dobry nastrój nikogo nie opuszczał. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały dzieciom tańce i swawole na zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski szkolnej dyskotece. Siły i kalorie utracone podczas pląsów uczniowie odzyskiwali, pałaszując słodycze, ciasta i inne przysmaki przygotowane przez rodziców i wychowawczynię klasy.
Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.
Hokus – pokus, czary - mary, niech się spełnią andrzejkowe czary!
Hanna Urbanek
MIKOŁAJ W NASZEJ KLASIE
Każde dziecko zna tę datę - 6 grudnia i wszyscy czekają tego dnia na odwiedziny Mikołaja. Tak do końca nigdy nie wiadomo, czy akurat w tym roku możemy się spodziewać podarku, czy też rózgi. Do wizyty św. Mikołaja uczniowie klasy IV a przygotowywali się już wcześniej. Ubrali choinkę , pięknie przystroili klasę i zrobili gazetkę klasową.
Tego dnia już od samego rana z niecierpliwością oczekiwali przybycia pana w czerwonym płaszczu, z długą białą brodą i wielkim workiem na plecach. Oczekiwanie na spóźnionego gościa umilały gry, zabawy oraz wesołe piosenki śpiewane przez Oliwię, Oktawię i Mateusza.
I wreszcie zawitał, a właściwie przysłał swoje pomocnice, bo tak bardzo był dzisiaj zajęty. One wręczyły wszystkim dzieciom miłe upominki, przyjmowane z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. Wszyscy świetnie się bawili, a gdy każdy otrzymał już swój upominek, wychowawczyni klasy zrobiła śliczne zdjęcia.
To był niezapomniany dzień. Już nie możemy się doczekać następnych Mikołajek!
Hanna Urbanek
POŻEGNANIE PRZYJACIÓŁKI
Dzień 13 grudnia 2013r. był dla uczniów klasy IV a pełen smutku i łez. Wtedy po raz ostatni spotkaliśmy się w takim gronie. Niestety, Nikola Szałecka opuściła szeregi naszej szkoły i na stałe przeprowadziła się z mamą do Warszawy. Koleżanki i koledzy z klasy wspólnie z wychowawczynią przygotowali dziewczynce wspaniałą niespodziankę. Na pożegnanie otrzymała kilka upominków. Ogromny plakat z kolorowymi odciskami dłoni i podpisami wszystkich uczniów klasy IV a, na którym znalazły się również zdjęcia przedstawiające wspólnie spędzone chwile. Wielkiego pluszowego misia śpiewającego zabawne piosenki oraz pudełko słodkich czekoladek. Nikt nie krył wzruszenia. Uściskom i pożegnaniom nie było końca. Będziemy tęsknić za tą sympatyczną i uśmiechniętą dziewczynką.
Życzymy powodzenia w nowej szkole!!!
Hanna Urbanek
BÓG ZNOWU JEŹDZI KOLEJĄ
Kolejne występy grupy jasełkowej z naszej szkoły
Dzielenie się swoim talentem daje prawdziwą radość. Możliwość zaprezentowania się większej publiczności i wystąpienia w gronie innych młodych aktorów, to poczucie satysfakcji, a odwiedziny u kogoś, kto bardzo tego potrzebuje – prawdziwa i bezinteresowna służba.
O tym wszystkim mogli przekonać się nasi uczniowie 21 stycznia. To był wyjątkowy Dzień Babci. Pachniał świętami, świerkiem i wigilijnymi potrawami. Wszystko dzięki gościnności księdza kustosza Jana Tomiaka, który już kolejny raz zaprosił do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie słuchającej grupy kolędnicze i jasełkowe z całej gminy.
Oprócz uczniów z Przytocznej pojawili się także mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej w Rokitnie, uczniowie szkoły Podstawowej w Wierzbnie. W tym roku przyjechali do nas także goście ze Skwierzyny, którzy również zaprezentowali swoje jasełka.
W przerwie nie zabrakło oczywiście ciepłej herbaty i słodkiego poczęstunku dla młodych artystów i ich opiekunów. Wspaniałą niespodzianka, która kończyła to wyjątkowe spotkanie był krótki koncert kolęd zespołu ze szkoły muzycznej z Międzyrzecza. Zebraliśmy się w bazylice i tam mogliśmy wspólnie zaśpiewać, wsłuchując się w dźwięki gitary, fletu i wiolonczeli. Swoich sił wokalnych mogli spróbować także odważni uczniowie.
Każda z grup z rąk pana wójta – Bartłomieja Kucharyka – pamiątkowy dyplom. Później jeszcze tylko chwila dla fotografów, błogosławieństwo i… kolejne spotkanie grup jasełkowych dobiegło końca.
Nasi uczniowie mieli okazję wystąpić tego dnia przed jeszcze jedną, bardzo szczególną publicznością. Pokazali swoje jasełka mieszkańcom domu Pogodna Jesień w Rokitnie. Starsi ludzie przywitali nas bardzo ciepło, uważnie słuchali i razem z nami śpiewali kolędy. Niektórzy nie kryli wzruszenia. Uczniowie także byli poruszeni tymi niecodziennymi odwiedzinami – przekonali się, że tak mało trzeba, by sprawić komuś radość…
Uczniowie występowali już w tym roku osiem razy: pokazywali swoje jasełka nie tylko w szkole i w Rokitnie, ale także w Chełmsku. Skorzystali z zaproszenia Klubu Seniora Feniks. Tradycyjnie wystąpili także w kościele parafialnym w Przytocznej. Przygotowanie tegorocznego przedstawienia na pewno kosztowało dzieci wiele wysiłku, ale radości i satysfakcji z pewnością było więcej. Wielu zapewnia, że wystąpią także w następnych jasełkach.
Renata PałkaDZIEŃ BABCI I DZIADKA 2014
21 I 22 stycznia to najpiękniejsze dni w roku – Dzień Babci i Dziadka. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzeni są szczególnymi dowodami miłości. Przedszkolak przynosi laurkę, uczeń własnoręcznie wykonany upominek, a dorośli kwiaty lub, gdy mieszkają z dala od swoich bliskich, przesyłają pozdrowienia albo życzenia.Z tej okazji uczniowie klas I – III z wychowawczyniami ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej przygotowali akademię, która odbyła się dn. 23 stycznia 2014 r. w hali sportowej przy Gimnazjum w Przytocznej.
Babcie i dziadkowie nie zawiedli swoich wnucząt i licznie przybyli na występy. Miłych gości powitali trzecioklasiści – Daria Leśna i Hubert Potomski oraz wicewójt gminy Przytoczna p. Agnieszka Śnieg i dyrektor naszej szkoły p. Brygida Konieczna. Wszyscy złożyli kochanym seniorom najserdeczniejsze życzenia, a wnuczki i wnukowie zaśpiewali swoim najbliższym tradycyjne „Sto lat!”.
Potem dzieci prezentowały swoje umiejętności recytując wiersze, śpiewając piosenki czy odgrywając różne role w inscenizacjach. Niejednej babci i niejednemu dziadkowi zakręciła się w oku łza, kiedy usłyszeli o sobie miłe słowa i podziękowania za troskliwość, opiekę i po prostu miłość.
Na zakończenie akademii, w dowód wdzięczności, wnuczęta wręczyły swoim najdroższym krewnym laurki. Szkoda, że Dzień Babci i Dzień Dziadka jest tylko raz w roku…
ELŻBIETA KORTYLA
O KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH SŁÓW KILKA
Wczesne przedpołudnie, 25 stycznia, sobota. Na dworze temperatura bardzo mocno spadła poniżej zera. Ulice nieco wyludnione, bo któż chciałby tego dnia gdzieś wyjść? Znaleźli się tacy śmiałkowie – uczennice klasy szóstej
Cel bardzo ważny – dotrzeć do Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu, gdzie odbywał się rejonowy etap konkursu polonistycznego. Powodzenie misji nie było takie oczywiste. Ambitne plany mógł nam pokrzyżować złośliwy mróz, przez który autobusy odmówiły posłuszeństwa. Oczekiwanie na spóźniający się transport trzeba było umilić sobie odrobiną aktywności fizycznej i masażem stóp, co z pewnością ochroniło nas przed zamarznięciem. Później zdecydowałyśmy się na krótką wycieczkę do sklepu. Tam mogłyśmy nie tylko kupić energetyczną przekąskę, ale także przywrócić swoim ciałom właściwą temperaturę.
Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i już wkrótce siedzieliśmy razem z naszymi przyjaciółmi z Wierzbna w ciepłym autobusie. Na miejscu przywitali nas cierpliwi organizatorzy. Znaleźliśmy odpowiednie sale, uczestnicy zostali poinformowani o tym, jak będzie wyglądał przebieg konkursu i… zniknęli za drzwiami klas na godzinę, by tam w skupieniu mierzyć się z „polonistycznym wyzwaniem”. W tym czasie opiekunowie mogli napić się kawy i porozmawiać.
Prawie nikt nie opuścił swojej sali przed czasem. Okazało się, że motywem przewodnim tegorocznego testu była szkoła. Praca pisemna, jaką musieli stworzyć uczestnicy to kartka z dziennika.
Chciałabym bardzo podziękować szóstoklasistkom za cały cykl przygotowań do konkursu. Nikola Wąchalska, Weronika Fanselow, Martyna Kąkol, Karolina Kolasińska i Natalia Nadolna włożyły wiele serca i wysiłku, by jak najlepiej napisać konkursowy test. Poświęcały swój wolny czas, starały się i ćwiczyły. Martyna Kąkol wraz z Panią dyrektor Brygidą Konieczną dzień wcześniej były na rejonowym etapie konkursu historycznego, który odbył się w Świebodzinie. Tam też dzielnie walczyła o awans. Rezultaty znają już uczestnicy konkursu przyrodniczego. Michał Śmigiel zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego. To wspaniałe osiągnięcie.
Niecierpliwie czekamy na wyniki pozostałych konkursów przedmiotowych, ale bez względu na to czy szóstoklasistki zdobędą wymagane 85% punktów – i tak należą im się wielkie gratulacje!
Renata Pałka
KONKURS LGD
W dniu 22 stycznia 2014 r. w restauracji Graffit w Świebodzinie odbyło się uroczyste wręczenie nagród VI edycji Konkursu Plastycznego pt. . „Najpiękniejszy projekt ze środków LGD w mojej gminie” organizowany przez Stowarzyszenie „LGD Działaj z Nami”, aadresowany do uczniów Szkół Podstawowych i Świetlic Środowiskowych z terenu 14 gmin Stowarzyszenia (z wyłączeniem miasta Świebodzin).
Nadesłanych prac plastycznych było 129 z 11 placówek z 9 gmin z obszaru 3 powiatów: międzyrzeckiego, strzelecko - drezdeneckiego, świebodzińskiego. W konkursie udział wzięły dzieci w przedziale wiekowym od 6-13 lat.
Po wnikliwej ocenie prac Komisja postanowiła nagrodzić 13 prac plastycznych ,w tym dwie nasze uczennice: Paulinę Pryszczewską z klasy II a za pracę pt. "Dzieci na placu zabaw" , opiekun Elżbieta Kortyla oraz Karolinę Pietrzak z klasy III b za pracę pt. "Bitwa Pomidorowa", opiekun Wioletta Golec.
Nasze laureatki spotkała bardzo miła niespodzianka. Oprócz otrzymanych kalendarzy Stowarzyszenia na rok 2014, w których zamieszczone są nagrodzone prace, każda uczennica wyjechała z główną nagrodą, jaką w tym roku był wspaniały rower.
Wioletta Golec
V FESTIWAL PIOSENKI HARCERSKIEJ "SIORBA"
Dusza harcerza śpiewa nie tylko przy ognisku.
V Festiwal Piosenki Harcerskiej „Siorba”
Nie pierwszy raz drużyna harcerska Sokół i gromada zuchowa Rozbrykane iskierki, które działają przy naszej szkole, mocno zaznaczyły swoją obecność na tej prestiżowej imprezie. Znów wróciliśmy z nagrodami.
Międzyrzecki Ośrodek Kultury przywitał swoich gości bardzo serdecznie i ciepło. Miało to ogromne znaczenie, ponieważ ta styczniowa sobota była wyjątkowo mroźna. Na szczęście harcerze i zuchy szybko rozgrzali się wspólnym śpiewem.
Komisja konkursowa oceniała wykonawców w różnych kategoriach. Osobno wystąpiły zuchy i harcerze. Przewidziano również inne nagrody i wyróżnienia. Sokół zdobył w swojej kategorii 3 miejsce. Harcerze zaśpiewali dwie piosenki, skoczną i wesołą „Zuzię” oraz „Dym jałowca”. Michał Śmigiel zaprezentował swój muzyczny talent i akompaniował na gitarze. Dodatkowo powędrowała do nas także nagroda dla najbardziej rozśpiewanej rodziny. Otrzymali ją Martyna, Lena Alicja i Olaf. Okazało się, że w naszych szeregach ukrywał się również najlepszy dyrygent – Jakub Zaborski. Doceniona została także Oktawia Raczyńska, która doskonale wcieliła się w rolę tytułowej Zuzi. Nasza gromada zuchowa miała w swojej kategorii tylko jednego konkurenta – obie ekipy zostały nagrodzone. Harcerze z Sokoła już nie mogą się doczekać, kiedy będą mogli wykorzystać swoją nagrodę – lekcje instruktażowe na ściance wspinaczkowej w Międzyrzeczu.
Dodatkową atrakcją tego niezwykłego harcerskiego spotkania był koncert „Zakazanych Piosenek” oraz występy laureatów tegorocznej Siorby. Harcerze i zuchy już zastanawiają się nad repertuarem, który zaprezentują w przyszłym roku.
Druhna Iwona Krzysztof kieruje słowa wdzięczności w stronę wszystkich osób które przyczyniły się do sukcesu na festiwalu. Swoje podziękowania kieruje szczególnie do Rodziców, na których zawsze można liczyć i nigdy nie odmawiają pomocy.
Renata Pałka
KIBICOWALIŚMY NA SZÓSTKĘ (ROK SZKOŁY W RUCHU - AKCJA "ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE" - obszar nr 6)
Korytarz zapełniony uczniami, którzy nerwowo przestępują z nogi na nogę. W rękach transparenty, w dłoniach instrumenty muzyczne, w sercach nadzieja na dobry rezultat… To uczniowie naszej szkoły czekają na autobus do Gorzowa, który niebezpiecznie się spóźnia…
Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Niekorzystne warunki atmosferyczne nie przeszkodziły w dotarciu do celu, choć do hali sportowej Zespołu Szkół nr 20 w Gorzowie Wielkopolskim weszli nieco spóźnieni. Sala była zapełniona po brzegi. 10 zespołów wydelegowanych z 10 szkół spotkało się, by rywalizować w konkurencjach rekreacyjno- sportowych. Motywacja do wysiłku była ogromna, bo na trybunach zasiedli oddani kibice.
Celem spotkania drużyn była sportowa rywalizacja według zasad fair play oraz propagowanie kulturalnego kibicowania. Zawodnicy walczyli ze sobą w ponad dziesięciu konkurencjach. Do boju zagrzewały ich oryginalne i pomysłowe hasła kibiców oraz ciekawe i zabawne piosenki. Twórczość artystyczna i zaangażowanie ekip wspierających również były oceniane przez jury.
Nasza szkoła nie szczędziła sił, podejmując wyzwania sportowe, a kibice poświęcili swoje gardła, by głośno i ochoczo dopingować swoich kolegów i swoje koleżanki. Pokonaliśmy cztery zespoły i uplasowaliśmy się na 6 miejscu – to wspaniałe osiągnięcie.
Zmaganiom kibiców i zawodników z uwagą przyglądali się sławni sportowcy, którzy zostali zaproszeni na tę imprezę: Robert Korzeniowski – wybitny chodziarz, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich oraz Tomasz Kucharski i Michał Jeliński – znakomici wioślarze, którzy na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie wywalczyli złoto.
Kibic na 6” - to program edukacyjno - oświatowy, który powstał z inicjatywy wojewody lubuskiego Jerzego Ostroucha. Partnerem przedsięwzięcia jest Lubuskie Kuratorium Oświaty, a patronatem honorowym realizację programu objął Polski komitet Olimpijski.
PODSUMOWANIE I SEMESTRU ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
ANALIZA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI
INTEGRACYJNYMI IM. JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO W PRZYTOCZNEJ
ZA I SEMESTR ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
Liczba uczniów w szkole: 226 , klasyfikowanych 226
Średnia ocen w szkole: 4,00
Średnia ocen poszczególnych klas:
KLASA IVa IVb Va Vb VIa VIb ŚREDNIA OCEN 4,18 4,15 3,80 3,99 3,81 4,18 Średnia frekwencja w szkole: 94%
Średnia frekwencja poszczególnych klas:
KLASA Ia Ib Ic IIa IIb IIIa IIIb ŚREDNIA FREKWENCJA 95% 95,19% 92% 96% 93,8% 96,79% 90% KLASA IVa IVb Va Vb VIa VIb ŚREDNIA FREKWENCJA 92,3% 96,03% 95% 93,8% 95,04% 94,17% Liczba ocen wzorowych, bardzo dobrych, poprawnych, nieodpowiednich, nagannych:
IVA IVb Va Vb VIa VIb RAZEM WZOROWE 5 8 4 3 2 11 33 BARDZO DOBRE 10 4 4 4 8 1 31 DOBRE 4 7 7 7 3 4 32 POPRAWNE 2 1 1 1 1 6 NIEODPOWIEDNIE 1 2 3 NAGANNE Liczba uczniów z ocenami niedostatecznymi: 2
Uczniowie objęci wspomaganiem:
ZESPÓŁ WYRÓWNAWCZY 46 GIMNASTYKA KOREKCYJNA 33 NAUCZANIE INDYWIDUALNE 4 REWALIDACJA 5NAJLEPSI UCZNIOWIE I SEMESTRU ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
Kl.Ia
1.Kmieciak Aleksander
2.Napierała Hubert
3.Chajduk Magdalena
4.Zaborski Jakub
5.Dubaniewicz Maria
Kl.Ib
1.Fujak Weronika
2.Pietrzak Sandra
3.Uszko Zuzanna
4.Żagiel Nikodem
5.Oszmian Beniamin
Kl.Ic
1.Jędrasik Antonina
2.Majchrzak Maja
3.Bierka Hanna
4.Ulbrych Kacper
5.Januszewicz Jerzy
Kl.IIa
1.Bołka Szymon
2.Ciesielska Wiktoria
3.Gidlewicz Wiktoria
4.Jakubowski Hubert
5.Kaczorowska Lena
6.Kudlińska Karolina
7.Nowakowski Wojciech
8.Pryszczewska Paulina
9.Śmigiel Szymon
kL. IIb
1.Chętnik Adam
2.Drzewiński Kacper
3.Konieczna Dominika
4. Krówka Klaudiusz
5.Maciński Tytus
6.Orzeł Julian
7.Puk Maciej
8.Jabłońska Maja
Kl.IIIa
1.Szlachetko Tomasz
2.Nowacki Paweł
3.Mikołajczak Jakub
4.Leśna Daria
5.Kadłubowska Alicja
6.Kaźmierczak Dorian
7.Dziobko Szymon
Kl.IIIb
1.Gibuła Anna
2.Potomski Hubert
3.Pietrzak Karolina
4.Stępień Karolina
5.Sakalli Seref
6.Piotrowski Bartosz
7.Janiszewska Agata
Kl.IVa
1.Śmigiel Wojciech-5,27
2.Cebula Jakub-5,09
3.Kudliński Filip-5,09
4.Moczyński Mateusz-5,00
5.Raczyńska Oktawia-4,82
Kl.IVb
1.Kogut Julia-5,35
2.Kucharyk Karolina-5,09
3.Oszmian Zuzanna-5,09
4.Trafna Wiktoria-5,00
5.Adamkiewicz Wiktoria-4,9
6.Spychała Wiktoria-4,9
Kl.Va
1.Milczyńska Natalia-4,82
Kl. Vb
1.Fabiański Kacper-5,18
2.Nalepa Weronika-4,91
Kl.VIa
1.Nadolna Natalia-5,22
Kl.VIb
1.Śmigiel Michał-5,56
2.Kąkol Martyna-5,0
WYJAZD NA LODOWISKO (ROK SZKOŁY W RUCHU - AKCJA "ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE" - obszar nr 5)
„Zimowe szaleństwo”
21 lutego, w sobotę grupa 42 naszych uczniów z klas I-VI pod opieką p.Anny Kopyść i Elżbiety Piątyszek spędziła wolny czas na lodowisku w Gorzowie. Warunki atmosferyczne i dobre nastroje dopisywały. Wszyscy miło spędzili czas na tafli, świetnie bawiąc się i udoskonalając umiejętność jazdy na łyżwach pod bacznym okiem pani Ani.
Przez godzinę uśmiech nie opuszczał łyżwiarzy, pomimo zdarzających się potknięć i upadków. Kiedy minął czas beztroskiej zabawy, dzieci w wyśmienitych humorach pojechały do McDonalds.
Warto wspomnieć, że uczestnicy wycieczki należą do szkolnej grupy ERM-u.
Dziękujemy za pomoc w opiece nad dziećmi rodzicom - p. Tomaszowi Kuliszowi i p. Jackowi Leśnemu.Z PAMIĘTNIKA MŁODEGO NAUCZYCIELA cd6
Słuchać głosu serca
Wiosna już nieśmiało pokazuje nam swoją obecność. Świat staje się coraz piękniejszy i stopniowo budzi się z zimowego snu. Razem ze śniegiem odchodzi nasze zniechęcenie, dusza śpiewa radosne pieśni a w nas budzi się wiara, że wszystko będzie dobrze. Teraz nawet poranne wstawanie to nie koszmar, a droga do szkoły nie jest tak ponura jak dawniej.
Podczas jednej z takich porannych wypraw do pracy wiosenny entuzjazm udzielił mi się szczególnie. Trudno było mi wskazać, co wywołuje we mnie tyle radości, ale za wszelką cenę chciałam zatrzymać w sobie to błogie uczucie szczęścia.
W następnej chwili pomyślałam sobie o tym, jak wielu ludzi idzie każdego dnia do pracy z przeświadczeniem, że nienawidzą tego, co robią. I tak przez cały czas…
Choć to brzmi dziwnie, od początku wiedziałam, że w przyszłości chcę uczyć języka polskiego. Byłam o tym przekonana i robiłam wszystko, by to osiągnąć. Nie pozwoliłam, żeby coś zagłuszyło marzenie, które Ktoś włożył w moje serce już w dzieciństwie. Dziecko doskonale wie, co mówi jego serce i jaki kształt ma jego dusza. Niestety, kiedy dorasta, bardzo często daje sobie wmówić, że pragnienia jego wnętrza są głupie, naiwne, bez sensu i na dodatek na pewno się nie zrealizują. Dlatego w dorosłym życiu musi z rozpaczą chodzić do pracy, ciągle zastanawiać się: Co by było gdyby… i w duchu powtarzać, że mógł przecież żyć inaczej.
Nigdy nie jest za późno, by zapytać serca, kiedy bije z radością. Poszukaj tego, spełniaj marzenia i nie pozwól sobie wmówić, że jest na coś za późno. Może nie ma już możliwości zmiany pracy, szukaj innych dróg.
Jeśli wiesz, że kochasz walkę z żywiołem, fascynuje Cię wodny świat – zrób patent żeglarski, wypłyń w rejs, zapisz się na kurs nurkowania. Zawsze chciałeś gdzieś pojechać? Otwórz mapę, podejmij konkretne kroki i zwiedzaj. Może nie uda się zobaczyć tego miejsca za rok, dwa, pięć lat… ale to morzenie jest naprawdę w zasięgu Twojej ręki. Wyliczać można tak bez końca. Nie uśmiercaj swojego serca, niech oddycha swobodnie – bądź szczęśliwy!
Renata Pałka
CAŁOROCZNY KONKURS LITERACKI - marzec
Po krótkiej przerwie zapraszam do kolejnej odsłony naszego konkursu literackiego. Tym razem czekam na Wasze historie o tematyce sportowej.
Opowiadanie
Oto propozycje tematów:
- Bohaterem Twojej historii jest osoba nieśmiała, która dzięki sportowi otwiera się na innych ludzi, odnajduję sens życia i odkrywa pasję.
- Napisz o kimś, kto próbuje osiągnąć sukces, wygrać dzięki nieuczciwym sposobom, ale w końcu dociera do niego, że najważniejsze są zasady fair play.
- Bohaterem Twojego opowiadania jest osoba, która myśli tylko o sobie i o swojej sławie, ale zaczyna pojmować, że nie można być egoistą, a wygrać da się tylko dzięki drużynie.
- Napisz o kimś kto przegrał, ale rozumie, że zwycięstwo nie jest najważniejsze. Liczy się wygrana z samym sobą i ze swoimi słabościami.
Kilka wskazówek:
- zadbaj o to, by Twój tekst trzymał w napięciu, niech dużo się w nim dzieje;
- warto wpleść jakieś krótkie opisy bohaterów, na przykład tuż przed startem, albo w trakcie. Mimika twarzy i szczegółowe gesty w piękny sposób oddają emocje.
- Postaraj się wzruszyć, rozbawić, uczyć…
- spraw, by bohaterowie odczuwali emocje, opisz ich przeżycia (na przykład w czasie startu i tuż przed nim, oddaj radość ze zwycięstwa lub smutek po porażce);
zadbaj o to, by Twoje postaci miały wyrazisty charakter.
W nagrodę za Wasz dotychczasowy wysiłek napisane prace zostaną wysłane na konkurs literacki o tematyce olimpijskiej. Proszę więc, żeby tematem opowiadań była jakaś dyscyplina olimpijska.
ZIMOWE WSPOMNIENIA Z JĘZYKA POLSKIEGO
Kolejna lekcja w terenie
Być może niektórzy uczniowie pamiętają jeszcze nasze wiosenne wyprawy do lasu. Szukaliśmy tam inspiracji, natchnienia i pomysłu do napisania opowiadania. Uczniowie wspaniale uruchomili swoją wyobraźnię. Śnieżna zima też zachęcała, by opuścić szkolne mury.
Tym razem z inicjatywy uczniów, którzy sami podsunęli ten pomysł, wybraliśmy się nad jezioro. Zadanie, do którego się tam przygotowali wymagało od nich twórczego działania. Musieli zgromadzić słownictwo potrzebne do opisu zimowego krajobrazu. W tym celu tworzyli w parach lub w trójkach epitety, porównania i uosobienia. Nic tak przecież nie wzbogaca opisu jak środki stylistyczne.
Mróz nie pozwolił nam zbyt długo napawać się pięknem zimowego pejzażu, ale efekt był niezwykły. W naszych uczniach obudziła się poetycka dusza. W klasie pisali o drzewach które rozmawiają, jeziorze, co tańczy z ptakami i tajemniczej krainie udekorowanej przez Panią Zimę. To tylko niektóre z przykładów wymyślonych przez nich środków poetyckich.
Tego typu lekcje pozwalają nie tylko na realizację celów edukacyjnych (mam nadzieję, ze każdy będzie umiał rozpoznać epitet, porównanie i uosobienie), ale także na to, by integrować się z klasą i gromadzić wspomnienia ze szkolnych lat.
Z niecierpliwością czekam na kolejne wartościowe pomysły moich uczniów, które chętnie wprowadzę w życie.
Renata Pałka
NA ŚCIANIE MASZ KOLEKCJĘ SWOICH BARWNYCH WSPOMNIEŃ......
Harcerze i zuchy z naszej szkoły świętują Dzień Myśli Braterskiej
To wyjątkowy dzień, który łączy harcerzy i skautów na całym świecie. Właśnie wtedy obchodzimy dzień urodzin założyciela skautingu Roberta Baden Powella i jego żony. To wspaniała okazja, by przypomnieć sobie, że wszyscy jesteśmy razem, wyznajemy te same wartości, wierzymy w podobne ideały.
Zbiórka upamiętniająca to wydarzenie była inna niż zwykle. Wszyscy przyszli w kompletnym umundurowaniu, co oddaje charakter tej podniosłej chwili. Druhna Iwona Krzysztof serdecznie wszystkich przywitała i przypomniała, dlaczego dziś się zebraliśmy. Harcerzy i zuchów przybyło bardzo wielu. Odwiedzili nas także byli członkowie 1 DH Sokół oraz druh Michał Mytych ze Skwierzyny
Na ten szczególny dzień przygotowano specjalną grę terenową pod tytułem: Jak Robert Baden Powell wymyślił skauting? Składała się ona z pięciu punktów, a na każdym poszczególne patrole mierzyły się z różnymi zadaniami. Wszystkiego dotyczyły konkretnych elementów, które składają się na harcerską metodę wychowania: rola autorytetu, dyscypliny, samodoskonalenia i nauki przez zabawę.
Nieco zmarznięci i trochę zmęczeni wróciliśmy do świetlicy, by podsumować grę, posilić się pączkiem i wypić gorącą herbatę. Pierwszą część spotkania zakończyliśmy tradycyjnym kręgiem i „iskierką przyjaźni”.
Później pożegnaliśmy zuchy i w harcerskim gronie przygotowaliśmy świecowisko. Z uwagi na szczególny wymiar tego dnia miało ono charakter obrzędowy. Nie zabrakło wspólnego śpiewania przy dźwiękach gitary. Ponieważ spotkały się ze sobą różne pokolenia, każdy mógł powiedzieć, które wydarzenie harcerskie wspomina najbardziej, jakie szczególnie utkwiło mu w pamięci. Zapewne nasz śmiech niósł się echem po okolicy. A i pewnie czasem łezka zakręciła się w oku na wspomnienie tych wspaniałych chwil, których w harcerstwie było tak wiele.
Kiedy harcerze młodsi i starsi opuścili nasz krąg, pozostali tylko wędrownicy, którzy jeszcze długo grali na gitarach, śpiewali i wspominali. Wspaniale było się spotkać. Oby takich możliwości było jak najwięcej – zapiszmy pięknie kolejne harcerskie karty naszego życia.
CZUWAJ!
Renata Pałka
TURNIEJ PIŁKI HALOWEJ (ROK SZKOŁY W RUCHU- AKCJA "ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE " - obszar nr 6)
W piątek 28.02.2014 dwie reprezentacje chłopców z Szkoły Podstawowej z Przytocznej zagrały w Halowym turnieju piłki nożnej o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 2 w Międzyrzeczu . W zawodach wzięło udział 60 chłopców z Szkól Podstawowych. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, gdzie grano systemem "każdy z każdym".
W grupie I znalazły się zespoły z SP 2 Międzyrzecz drużyna I i II, SP Kaława, SP 3 Międzyrzecz drużyna II.
W grupie II znalazły się zespoły z SP Przytoczna drużyna I i II oraz SP3 Międzyrzecz drużyna I. Do dalszego etapu awansowała drużyna I z SP Przytoczna , gdzie w półfinale przegrała po rzutach karnych z SP Kaława.
W meczu o III miejsce drużyna I z SP Przytoczna pokonała drużynę I z SP 2 Międzyrzecz 2:0
Wyniki końcowe:
Im - SP3 Międzyrzecz drużyna I
IIm - SP Kaława
IIIm - SP Przytoczna drużyna I
IVm - SP2 Międzyrzecz drużyna I
Vm - SP3 Międzyrzecz drużyna II
VIm - SP Przytoczna drużyna II
VIIm - SP2 Międzyrzecz drużyna II
opiekunowie: Paweł Dymel, Marek Korczyński
KONKURS RECYTATORSKI 2014
Poezja otwiera swoje drzwi
Konkurs recytatorski w naszej gminie
W tym roku na eliminacjach gminnych Konkursu Recytatorskiego Lubuskiego Kuratora Oświaty spotkaliśmy się w świetlicy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Przytocznej. Nasza szkoła wystawiła do boju bardzo silną reprezentację.
Początkowym etapem zmagań z poezją były oczywiście eliminacje szkolne. Jury nie miało łatwego zadania, ponieważ uczestnicy konkursu odważnie podjęli wyzwanie i pięknie odkrywali tajniki świata słowa. Komisja zdecydowała się wyłonić dziesięcioro uczniów z klas I- III i tyle samo z klas IV-VI.
Marcowe popołudnie znów spędziliśmy w towarzystwie poezji. Kolejny poziom oznaczał wyższe wymagania, więcej uczestników i oczywiście… jeszcze trudniejszy wybór. Do następnego etapu mogło bowiem awansować tylko 9 uczniów.
Uczta słowa trwała prawie dwie godziny, ale czas nikomu się nie dłużył. Poezja jest przecież taką czarodziejką, która potrafi wydobyć z człowieka i ze świata wszystko, co jest w nich najpiękniejsze. Wszyscy dali się porwać tej magii.
Chwila ogłoszenia werdyktu musiała jednak nadejść. Napięcie było w sali bardzo wyczuwalne. Atmosfera nerwowego oczekiwania udzielała się wszystkim. Stawka była duża – awans do kolejnego etapu. Uczniowie naszej szkoły, którzy mogli się z niego cieszyć to: Tytus Maciński, Paulina Pryszczewska, Jakub Mikołajczak, Oktawia Raczyńska, Julia Piotrowska, Michał Śmigiel.
Kolejny etap konkursu odbędzie się 25 marca w Międzyrzeczu. Jest zatem jeszcze trochę czasu, by szlifować i ćwiczyć recytację. Walka na pewno będzie bardzo zacięta. Stawką jest awans do etapu wojewódzkiego. Naszym uczniom życzymy powodzenia i mocno trzymamy kciuki!
Renata Pałka
DZIEŃ KOBIET W Vb
W klasie Vb tradycją jest uroczyste obchodzenie ważnych dni w roku. Do takich dni należy oczywiście Dzień Kobiet. W tym roku po raz kolejny dziewczynki z Vb mogły liczyć na atrakcje przygotowane z tej okazji przez chłopców. Na początku lekcji wychowawczej dziewczęta otrzymały kwiaty i prezenty. W stylowych, kobiecych torebkach z cukierkami ukrywały się ”urządzenia” służące do puszczania baniek mydlanych. W ramach „nagrody” za niezwykłe podarki dziewczynki radośnie „zasypały” swoich kolegów gradem kolorowych bąbelków. Jednak nie był to koniec zabawy. W dalszej części lekcji uczniowie wzięli udział w klasowym karaoke i wspólnie wykonali kilka znanych piosenek. Na koniec wszyscy uczniowie chętnie włączyli się do zabawy w kalambury, której tematem były typowe sytuacje z życia dziewcząt. Zabawa dostarczyła uczniom wiele radości. Dziewczęta z uśmiechem i zaciekawieniem obserwowały jak ich koledzy „zmagają się” z zaprezentowaniem takich czynności jak robienie makijażu czy wizyta u fryzjera.
Kolejną imprezę w wykonaniu Vb można zaliczyć do udanych. Dziękuję wspaniałym chłopakom za zaangażowanie, a dziewczynkom życzę samych słonecznych dni, uśmiechu i wielu sukcesów.
Natalia Baran
KONKURS PRZEDMIOTOWY Z PRZYRODY
Dnia 21.02.2014 roku w Gorzowie Wielkopolskim odbył się finał wojewódzki Konkursu Przedmiotowego – Przyroda.
Uczeń klasy VIb naszej Szkoły Podstawowej Michał Śmigiel przeszedł z bardzo dobrymi wynikami przez wszystkie wcześniejsze etapy tego konkursu (szkolny i rejonowy) i zakwalifikował się do finału na jednym z czołowych miejsc.
W samym finale uzyskał wynik na poziomie 72,5% co pozwoliło Michałowi na zdobycie tytułu finalisty.
Dla Michała i naszej szkoły to duże osiągnięcie, ponieważ jest to pierwszy finalista od ponad dziesięciu lat.
Dyrekcja szkoły i nauczyciel przyrody dziękują Michałowi i jego rodzicom za poświęcenie i trud, jednocześnie gratulują i życzą dalszych sukcesów już na poziomie gimnazjalnym.
DZIEŃ KOBIET 2014
7 marca w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ KOBIET. Uczniowie działający w Samorządzie Uczniowskim postanowili umilić ten dzień wszystkim kobietom i kobietkom, ogłaszając go „DNIEM MAKIJAŻU I POMALOWANYCH PAZNOKCI”. Już od rana widać było poruszenie wśród dziewcząt, które prezentowały między sobą pięknie i kolorowo wymalowane paznokcie.Większość chłopców również stanęła na wysokości zadania obdarowując dziewczęta ze swoich klas słodyczami i życzeniami. Podobnie postarali się Panowie pracujący w naszej szkole, ofiarowując każdej Pani kwiat tulipana.
Bardzo dziękujemy wszystkim Panom (młodszym i trochę starszym) za pamięć oraz życzenia, a Paniom (młodszym i trochę starszym) życzymy uśmiechu na twarzy oraz samych słonecznych dni.
SU
KANGUR 2014
W czwartek 20 marca 2014 roku w naszej szkole odbyła się XXIII Edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”. Jego organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, a opiekunem Uniwersytet Toruński im. Mikołaja Kopernika. W konkursie uczestniczyło 33 uczniów naszej szkoły. W kategorii „Maluch” udział wzięło 21 uczniów z klas trzecich i czwartych, a w kategorii „Benjamin” 12 uczniów z klas piątych i szóstych. Konkurs wymagał od uczniów kreatywności, spostrzegawczości i dużej wiedzy. Uczniowie musieli w bardzo krótkim czasie rozwiązać od 28 do 30 zadań. Był to dla uczestników konkursu nie lada wyczyn.
Trzymamy mocno kciuki za naszych uczniów i życzymy im sukcesów!
Hanna Urbanek
TURNIEJ KOMETKI (ROK SZKOŁY W RUCHU - AKCJA "ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE" - obszar nr 1)
W marcu zakończył się międzyklasowy turniej kometki dziewcząt klas IV-VI. Pierwszy etap zawodów rozegrano na szczeblu klasowym ,gdzie wyłoniono zwycięzców . W drugim etapie finaliści klas rozegrali mecze między sobą na zajęciach Szkolnego Koła Sportowego . W finale najlepszą zawodniczką turnieju kometki została Nikola Wąchalska, IIm zajęła Natalia Nadolna ,IIIm przypadło Anicie Kosikowskiej , IVm zdobyła Martyna Wojciechowska,Vm zajęła Julia Kogut a VIm wywalczyła Julia Mamot. W zawodach wzięły udział 34 dziewczyny. Wszystkie uczennice, które brały udział punktowały dla swoich klas w ramach całorocznego konkursu na najbardziej usportowiona klasę.MARCOWA WYCIECZKA DO TEATRU
Chłopcy z Placu Broni na deskach gorzowskiego teatru.
Nasi uczniowie uważnymi i krytycznymi widzami.
Mieliśmy jeszcze w pamięci niezwykły spektakl na podstawie lektury „Ten Obcy”, który obejrzeliśmy kilka miesięcy temu. Zachęceni i pełni nadziei wyruszyliśmy więc 20 marca przed południem do Gorzowa Wielkopolskiego.
Ponieważ potrzeby wyższego rzędu nie mogą być w pełni zaspokojone, kiedy zapomina się o tych podstawowych, wybraliśmy się najpierw do McDonalds. Napełniliśmy swoje żołądki i przy okazji… ćwiczyliśmy cierpliwość w długiej i wolno poruszającej się do przodu kolejce.
Do teatru dotarliśmy na czas i wygodnie usadowiliśmy się w fotelach. Zgromadzoną publiczność powitali dwaj aktorzy: odtwórcy ról Boki i Feriego Acza. Wprowadzili oni młodych widzów w sposób prezentowania wydarzeń, w których szczególną rolę odgrywało światło – miejsce aktualnie dziejących się zdarzeń było nim zaznaczone. Poinformowali nas także, że niektóre role męskie odegrają dziewczyny. Na koniec podzielili publiczność na dwie części, chłopców z Placu Broni i Czerwone Koszule. Szybko przećwiczyliśmy okrzyki bojowe i rozpoczęło się przedstawienie.
Uczniowie doszli do wniosku, podczas omówienia spektaklu na języku polskim, że ciekawym pomysłem było zaprezentowanie wydarzeń jako wspomnień Gereba i Boki, którzy jak co roku spotykają się przy grobie Erno Nemeczka. Chwalili także rolę Feri Acza.
Niestety, były to chyba jedyne plusy sztuki. Uczniowie bezlitośnie i bardzo dojrzale „wypunktowali” wszystkie jej braki. Podkreślali przede wszystkim, że odgrywanie męskich ról przez dziewczyny nie było dobrym pomysłem. Zauważyli także, ze aktorów powinno być więcej, bo to sprawiało, że na scenie momentami nie działo się nic ciekawego, nie było akcji. Wszyscy czuli niedosyt, ponieważ nie została odegrana najważniejsza scena – umierania Nemeczka, która przecież jest bardzo ważna i wzruszająca. Czegoś brakowało im także w grze aktorów wcielających się w postaci Nemeczka i Boki. I choć nie umieli tego dokładnie nazwać, zapewne chodziło im o to, że nie oddali oni charakterów swoich książkowych pierwowzorów. Wielkość Nemeczka zniknęła zupełnie. Nie było również widać tej wyjątkowości Boki na tle pozostałych chłopców.
Jestem przekonana, że mimo tego „artystycznego niedosytu” wyjazd do teatru był bardzo wartościowy. Poprzez porównanie „Tego Obcego” i „Chłopców z Placu Broni” młodzi widzowie mogą uczyć się samodzielnego myślenia, formułowania argumentów i ocen oraz ich precyzyjnego uzasadnienia. Poza tym rozmowa o oglądanym spektaklu stała się pretekstem do ponownej analizy treści książki, co jest bardzo korzystne. Uczniowie mogli przekonać się także, iż w szkole równie ważne i wartościowe mogą być opinie negatywne i krytyczne, jeśli zostaną przekonująco uzasadnione.
Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki. Mam nadzieję, że uczniowie znów dadzą się namówić na kolejny taki wyjazd, by wspólnie razem zanurzać się w świecie sztuki i odkrywać magię teatru. Ona przyciąga zawsze… nawet jeśli nie wszystkie przedstawienia nam się podobają.
Renata PałkaDZIEŃ WIOSNY 2014 (ROK SZKOŁY W RUCHU - AKCJA "ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE" - obszar nr 8)
Uciekaj zimo!
Uczniowie naszej szkoły radośnie witają wiosnę
Tego dnia trudno było uzyskać skupienie uczniów na lekcjach. Ciałem siedzieli w klasach, duchem byli zupełnie w innym miejscu. W głowie im było raczej palenie marzanny i obmyślanie taktyki meczowej na spotkanie przeciwko reprezentacji nauczycieli.
W końcu przyszła upragniona czwarta i piąta lekcja – czas przeznaczony na zabawę. Pani Dyrektor rozpoczęła wspólne świętowanie krótkim apelem, w trakcie którego wręczono uczniom nagrody i wyróżnienia, które zdobyli podczas wielu konkursów, które już się odbyły. Później wszyscy przeszli do tyłu, gdzie Pan woźny w specjalnie przygotowanym ognisku palił przygotowane przez każdą klasę kukły.
Później czekała nas część sportowo- rekreacyjna. Klasy I-III brały udział w pasjonującej rywalizacji w przeciąganiu liny. Wśród naszych najmłodszych uczniów z sukcesu cieszyła się klasa I b i jej wychowawczyni p. Grażyna Gnybek. W klasach drugich zwyciężyła II b z p. Anną Materną, a wśród najstarszych w tej grupie wiekowej triumfowała III a i p. Hanna Kozłowska.
Klasy IV –VI także miały bardzo poważne zadnie. Rozegrano mecze piłkarskie nauczyciele i rodzice kontra uczniowie. Każda klasa miała wytypować swoją reprezentację i w trwającym kwadrans boju pokonać drużynę pracowników szkoły, której skład był bardzo mocny: p. Anna Materna, p. Grażyna Gnybek, p. Anna Kopyść, p. Joanna Kaczorowska, p. Beata Podkowińska, p. Brygida Konieczna, p. Lech Kopyść, p. Marek Korczyński i p. Przemek Borkowski. Nauczycielskiej bramki dzielnie strzegła p. Wioleta Golec. Dozwolone były oczywiście zmiany. Sędzią spotkania był p. Paweł Dymel.
Wszystkie mecze były zacięte i pełne walki. Nikt nie zapominał oczywiście fair play. Kibice dopingowali głośno i wytrwale. Nauczyciele pokonali klasy drużynę klas czwartej i piątej. Skuteczny opór postawili im szóstoklasiści i to oni wyszli z tej potyczki z tarczą.
Tę wyjątkową imprezę zawdzięczamy przede wszystkim Samorządowi Uczniowskiemu i p. Dorocie Kmieciak. To oni byli głównymi organizatorami przedsięwzięcia.
W przyszłym roku rewanże?
KONKURS WIEDZY O SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM
24 marca 2014r. podczas sesji sejmiku województwa lubuskiego uczennica naszej szkoły, odebrała nagrodę za udział w „Konkursie wiedzy o samorządzie terytorialnym”. Nasza laureatka zajęła III miejsce w kategorii szkół podstawowych i z rąk marszałek Elżbiety Polak oraz przewodniczącego sejmiku Tomasza Możejko odebrała nagrodę.Celem konkursu jest propagowanie wśród uczniów wiedzy na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, rozwijanie zainteresowania uczniów sprawami własnego regionu, wzmocnienie patriotyzmu lokalnego oraz wiedzy o Europejskim Funduszu Społecznym. Konkurs dotyczył szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych. Zgłosiło się 335 uczniów z 29 szkół podstawowych,
9 szkół gimnazjalnych i 18 szkół ponadgimnazjalnych. Dla szkół podstawowych konkurs był jednoetapowy. Uczniowie mieli do wykonania komiks: „Moja przygoda z Europejskim Funduszem Społecznym”, czyli co zmieniło się w szkole lub też w życiu codziennym dzięki EFS.
Dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie składają gratulacje Marcie Nalepie oraz nauczycielce plastyki p.Jadwidze Rumin.
GIMNASTYKA KOREKCYJNA NA ZAJĘCIACH WYCHOWANIA FIZYCZNEGO (ROK SZKOŁY W RUCHU - AKCJA "ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE" - obszar nr1)
Gimnastyka korekcyjna na lekcji wychowania fizycznego.
W naszej szkole oprócz typowych zajęć z gimnastyki korekcyjnej wykorzystuje się jej elementy w czasie lekcji wychowania fizycznego. Ćwiczenia te stanowią nieodzowny element zajęć, gdyż dzięki nim mamy wpływ na kształtowanie prawidłowej postawy ciała oraz na właściwe wykorzystanie odpowiednich ćwiczeń w czasie wysiłku fizycznego tak w szkole jak i poza nią. Uczniowie nabywają nawyk dbania o właściwą postawę oraz harmonijny rozwój. Dzięki różnorodności wykorzystywanych przyborów i przyrządów gimnastyka korekcyjna często z nudnej i statycznej staje się atrakcyjną i ciekawą.
Uczniowie chętnie biorą udział w takich lekcjach i przenoszą te ćwiczenia do życia codziennego.
XIII SZKOLNE SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
Dnia 27.03.2014r w Szkole Podstawowej w Przytocznej odbyły się XIII Szkolne Sztafetowe Biegi Przełajowe. W zawodach brało udział 48 uczniów z klas IV-VI. Każda klasa wystawiła 8 osobową drużynę składającą się z 3 dziewczyn i 5 chłopców. Zawody odbyły się w ramach całorocznego konkursu "Na najbardziej usportowioną klasę roku szkolnego 2013/2014"
Końcowe wyniki zawodów
Im-klasa VIb
IIm-klasa IVb
IIIm-klasa Va
IVm-klasa VIa
Vm-klasa IVa
VIm-klasa Vb
KAMIENIE PRZEZ BOGA RZUCONE NA SZANIEC
Był piątek 26 marca 1943 roku. Warszawa w ogniu wojny. Zagrożonych jest tysiące istnień. Jednak serca Alka, Zośki biją tego dnia z niepokojem o los najbliższego przyjaciela – Jana Bytnara.
Ukochany Rudy już od kilku dni jest przetrzymywany i torturowany na Pawiaku… Decyzja o tym, by uwolnić Janka z rąk wrogów była dla wszystkich oczywista. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem – Rudy został uwolniony. Niestety, w wyniku odniesionych obrażeń zmarł kilka dni później.
Harcerze i harcerki z 1DH Sokół, która działa przy naszej szkole, pamiętają o bohaterstwie swojego patrona i jego przyjaciół. Postanowili zatem w rocznicę Akcji pod Arsenałem przybliżyć sylwetki tych młodych ludzi pozostałym uczniom klas czwartych, piątych i szóstych. W tym celu zorganizowali krótkie czytanie fragmentów „Kamieni na Szaniec”.
To niezwykła lekcja historii. Wspomnienie tych, dla których Bóg, braterstwo, przyjaźń, ojczyzna, honor, nauka i cnota nie są tylko zwykłymi hasłami, ale rzeczywistymi wartościami. Dla tych ideałów żyli i ginęli…
Uczniowie słuchali wybranych fragmentów książki z wielką uwagą. Może trochę nie dowierzali, że tak młodzi ludzie, którzy mieli marzenia i plany na przyszłość, żyli w czasach, które wymagały ogromnych poświęceń.
W każdej klasie harcerze zadali słuchaczom trzy pytania dotyczące treści powieści. Osoby, które odpowiedziały najszybciej otrzymały zakładki do książki ozdobione zdjęciami Rudego, Alka i Zośki. Z drugiej ich strony znajduje się cytat-przestroga, który apeluje, by przyszłe pokolenia nie zapomniały o tych młodych bohaterach.
PAMIĘTAMY!
Renata Pałka
SZKOLNE REKOLEKCJE
Przez dwa dni ( 24 i 25.03) uczniowie przeżywali doroczne rekolekcje. Doświadczony duszpasterz zakonnik ojciec Apoloniusz przybliżał podstawowe prawdy wiary . Nasze życie religijne opiera się bowiem na sakramentach i głoszeniu Słowa Bożego. Takim wzorem ewangelizatora był błogosławiony Jan Paweł II. Jego „złote myśli” poszczególne klasy wyrażały w przygotowanych wraz z wychowawcami ozdobnymi plakatami. Pomagały im w tym oglądane filmy o życiu papieża Polaka, oraz śpiewane piosenki przy akompaniamencie gitary pana wójta Bartłomieja Kucharyka.
Drugiego dnia miało być wyjście do Rokitna, aby uczcić Jubileusz 25 - lecia Koronacji Obrazu. Deszczowa pogoda zmieniła plany. Kopia wizerunku Pani Cierpliwie Słuchającej przyszła do kościoła parafialnego. Po czym odbyła się Droga Krzyżowa, której rozważania po raz pierwszy przygotowali uczniowie klas IV - VI. Natomiast wylosowani uczniowie klas I-III śpiewali ulubione piosenki w Przeglądzie Piosenki Religijnej . Każdy uczestnik otrzymał dyplom i słodką niespodziankę.
Rekolekcje, czyli powtórkowe lekcje, były okazją do ożywienia wiary oraz integracji społeczności szkolnej.
HARCERZE W PSZCZEWIE
Harcerzem być to wcale nie wada…
IV Rajd Powitania Wiosny w Pszczewie
W plecaku butelka wody, na twarzy uśmiech a przed nami przygoda! Tak przygotowani wyruszyliśmy na szlak gry terenowej. Był 29 marca, piękne i słoneczne przedpołudnie.
Stworzyliśmy dwa patrole: Rozbrykane Iskierki, które rywalizowały z gromadami zuchowymi oraz Marsy – tę oryginalna nazwę wymyślili dla swojego patrolu harcerze. Wszystkie grupy otrzymały mapę, by nie zgubić się na trasie oraz kartę patrolową, gdzie trzeba było wpisywać rozwiązania zadań wykonywanych na poszczególnych punktach gry. Zuchy i harcerze miały wyznaczone nieco inne trasy i odmienne wyzwania do podjęcia.
Patrolowym harcerzy został Michał Śmigiel. To on meldował nas na punktach. Męska część ekipy podjęła się odpowiedzialnego zadania pilnowania trasy i odczytywania wskazówek z mapy. Już na samym początku pojawiły się niespodzianki. Okazało się, że dostaliśmy mapę z trasą i zadaniami dla zuchów! Na szczęście zorientowaliśmy się przed drugim punktem – można było się jeszcze wrócić i poprosić o naprawienie tej pomyłki. Na ochotnika zgłosił się Filip Kudliński, który pobiegł i dowiedział się, jak wygląda harcerska trasa gry.
Realizacja zadań na kolejnych punktach przebiegała już prawie bez problemów. Odszyfrowywaliśmy i szyfrowaliśmy informacje, wykonywaliśmy zadania sprawnościowe oraz wyzwania na czas, które wymagały współpracy. Czasem zuchy i harcerze z Przytocznej spotykali się na trasie rajdu, by życzyć sobie powodzenia i dodać otuchy. W drodze bawiliśmy się znakomicie. Była to doskonała okazja, by zrelaksować się aktywnie na łonie natury. Bez wątpienia mogliśmy się również lepiej poznać.
Po powrocie z trasy musieliśmy ułożyć własny stos ogniskowy, który po kilku minutach zapłonął. Upiekliśmy zatem nadziane na kij pyszne kiełbaski. Czas oczekiwania na apel końcowy spędziliśmy przy ognisku i na placu zabaw.
Ogłoszenie wyników było dla nas bardzo miłą uroczystością. Rozbrykane Iskierki zwyciężyły wśród zuchów – zdobyły dyplom i puchar. Niestety, harcerzy znów czekała przykra niespodzianka… zostaliśmy pominięci podczas wręczania nagród. Kiedy po apelu wyjaśnialiśmy to nieporozumienie, okazało się, że karta patrolowa się zapodziała! Liczba zdobytych punktów pozwoliła nam na zajęcie trzeciego miejsca. Oczywiście również otrzymamy dyplom i puchar. Harcerze zareagowali na tę pomyłkę z uśmiechem. Przecież w harcerskiej i zuchowej rywalizacji najważniejsza jest zabawa.
To kolejny sukces naszych zuchów i harcerzy. Musimy podtrzymać dobrą passę. Z niecierpliwością czekamy na kolejną okazję do tego, by sprawdzić swoje możliwości i spotkać się z innymi gromadami i drużynami.
Bardzo dziękujemy dh Małgorzacie Sławik, która zgodziła się towarzyszyć harcerzom na trasie rajdu. Jesteśmy wdzięczni za pomoc i wsparcie.
dh Renata Pałka i dh Iwona Krzysztof
MATEMATYKA PO ANGIELSKU - WHY NOT?
Zdaniem dzieci ciekawa lekcja zaskakuje już od pierwszych minut. Nauczyciele doskonale wiedzą, że nie jest to łatwe zadanie, ale 26 marca udało się osiągnąć ten cel w 100%.
Dzieci były zaskoczone już od samego początku. Drzwi do klasy otwierają się i… wchodzą dwie nauczycielki – p. Natalia Baran i p. Hanna Urbanek. Celem tej wyjątkowej lekcji było poznanie nazw figur geometrycznych w języku angielskim oraz wzorów na obwód prostokąta i kwadratu. Uczniowie mieli także zdobyć umiejętność praktycznego obliczania obwodów prostokątów i kwadratów.
By zrealizować temat, nauczycielki wykorzystały wiele ciekawych pomysłów. Uczniowie chętnie zdobywali nową wiedzę, ponieważ przekazano ją w przystępnej formie. Uczniom podobała się prezentacja multimedialna, zabawa kolorowymi figurami i projektowanie plakatu.
Oczywiście nie zabrakło również wykorzystania informacji w praktyce. Historyjka o panu Heniu i pani Stasi posłużyła uczniom jako treść kilku zadań tekstowych. Dzieci pomagały panu Heniowi i pani Stasi zbudować ogrodzenie i obszyć obrus. Klasa chętnie zabrała się do działania. Nie wystraszyli się nawet, kiedy okazało się, że jedno zadanie było napisane w języku angielskim.
Ostatnia część lekcji dała uczniom możliwość zaprezentowania swoich artystycznych zdolności. Przy pomocy wyciętych z kolorowego papieru figur geometrycznych dzieci wykonały plakaty. Uczniowie musieli także napisać w języku angielskim nazwy użytych figur.
We współczesnej dydaktyce szczególny nacisk kładzie się na interdyscyplinarność czyli łączenie wiedzy i umiejętności z różnych przedmiotów. Pomaga to uczniom zapamiętać przekazywany materiał. Możemy być zatem pewni, że uczniowie na długo zapamiętają tę wyjątkową lekcję.
Natalia Baran i Hanna Urbanek
SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE W SKWIERZYNIE
Dnia 08.04.2014r w Skwierzynie odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe. Uczniowie szkół podstawowych biegali na dwóch dystansach. Dziewczęta na dystansie 600m,chłopcy na dystansie 800m.
Wyniki końcowe zawodów
Dziewczęta
1. SP Przytoczna Im
2. SP Skwierzyna IIm
3. SP Trzciel IIIm
4. SP2 Międzyrzecz IVm
Chłopcy
1. SP Przytoczna Im
2. SP Trzciel IIm
3. SP2 Międzyrzecz IIIm
4. SP Skwierzyna IVm
Obie sztafety będą reprezentować Powiat Międzyrzecki na zawodach wojewódzkich w Nowej Soli.
KONKURS DZIENNIKARSKI
Natalia Nadolna wójtem gminy!
Wkrótce będziemy wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. To właśnie z tego powodu tegoroczny konkurs dziennikarski organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Poznaniu nosił tytuł „Wygrywam wybory i…”
Uczestnicy konkursu mieli dowolnie rozwinąć początek zdania zaproponowany w temacie. Mogli wyobrazić sobie, że kandydowali w wyborach, zdobyli zaufanie mieszkańców swojego regionu i wygrali rywalizację o prestiżowe stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta. Konkurs był kierowany głównie do Wielkopolan, ale swoich sił próbowali również mieszkańcy innych województw.
W swojej pracy zaprezentowali program wyborczy, przedstawili propozycje zmian, które miałyby poprawić jakość życia mieszkańców. Mogli oczywiście napisać także o tym, co ich zdaniem nie wymaga poprawiania. Inwencja przyszłych polityków jest godna podziwu.
Natalia Nadolna – uczennica klasy VI a znalazła się w gronie laureatów konkursu. Wyróżnienie, które otrzymała to wyjątkowy sukces. Nadesłano aż 188 prac. Nagrodzone zostały 24. Jury wybierało najlepszych w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły średnie.
Gala finałowa konkursu odbyła się w 12 kwietnia. Zanim nastąpiło wręczenie nagród, goście mogli posłuchać pięknych dźwięków muzyki klasycznej. Tę duchową ucztę zapewniła wszystkim młodzież ze Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Fragmenty nagrodzonych prac przeczytał gość specjalny –Szymon Góralczyk – członek grupy „Karawana Opowieści” działającej w Warszawie. Nagrody wręczyła pomysłodawczyni konkursu, pani Marlena Kompowska oraz przedstawiciele Rady Miasta Poznania, którzy z uwagą przysłuchiwali się propozycjom młodych obywateli.
W programie wyborczym Natalii pojawiło się kilka ciekawych propozycji zmian. Może warto poznać ten cenny głos obywatelski? Szóstoklasistka wskazała również te działania na terenie gminy, które uważa za cenne i wartościowe. Wymienić można choćby działalność zespołu „Nowinka” i rozsławiające nasz region „Święto Pomidora”.
Relację z tego wydarzenia można przeczytać w numerze „Głosu Wielkopolskiego” oraz na stronie internetowej tej gazety: www.gloswielkopolski.pl. Mam nadzieje, że przygoda z konkursem dziennikarskim pozostanie na długo w pamięci Natalii. Gratuluję sukcesu – to powód do dumy!
Renata Pałka
BAŚNIOWY KONKURS
Bracia Grimm to autorzy najsłynniejszych baśni. Któż nie zna „Czerwonego Kapturka”, „Kopciuszka”, „Stoliczku nakryj się” czy „Wilka i siedmioro koźlątek”? Nasi uczniowie treść tych historii poznawali bardzo dokładnie.
Konkurs ma zasięg ogólnopolski. Organizatorzy przygotowali zestaw 30 szczegółowych pytań zamkniętych dotyczących treści baśni. Ostatnie zadanie miało charakter otwarty. Uczestnicy pisali opowiadanie o tym, jak nie posłuchali rodziców lub innych dorosłych osób i źle się to dla nich skończyło.
Uczniowie pisali test 14 kwietnia, w samo południe w bibliotece szkolnej. Zapach i widok książek sprzyjał koncentracji i natchnieniu. Ta wyjątkowa atmosfera sprawiła, że przenieśliśmy się w wyobraźni do baśniowego świata.
Na wyniki zmagań czekamy do czerwca. Oprócz wyróżnień i nagród głównych jury przewiduje również wręczenie atrakcyjnych nagród rzeczowych. Nazwiska osób, do których one powędrują zostaną wyłonione dzięki losowaniu.
Życzę wszystkim szczęścia i powodzenia!
Renata Pałka
TERMY MALTAŃSKIE - kolejna wyprawa.
Kolejny raz wyruszyliśmy na podbój Term Maltańskich…
Uczniowie w Poznaniu
To nie była nasza pierwsza wizyta na tej wyjątkowej pływalni. Ten fakt nie przyćmił jednak naszej radości. Trzy godziny na basenie minęły błyskawicznie.
Ulubioną rozrywką uczniów były oczywiście zjeżdżalnie. Tym razem czekały nas jednak pewne utrudnienia. Niestety, tego samego dnia pływalnię postanowiło odwiedzić wiele grup. Tłok nie sprzyjał zabawie przy ślizgawkach. Na dodatek ich użytkowników z innych szkół nie potrafiło dostosować się do zasad, jakie obowiązują podczas korzystania ze zjeżdżalni. Na szczęście my nie musieliśmy wstydzić się za naszą ekipę – wszyscy zachowywali się wzorowo.
Szybko znaleźliśmy sobie inny sposób spędzania czasu. Niektórzy wybierali jacuzzi i wodne masaże. Uczniowie z V b wymyślili ciekawe zabawy z przyrządami do pływania. Natomiast VI a chętnie rozegrała mecz wodnej siatkówki w basenie do nauki pływania. Uczniowie IV a uwielbiali „wiry wodne”.
Opuściliśmy basen w doskonałych humorach. Skierowaliśmy się w stronę centrum handlowego, gdzie zjedliśmy obiad – wiadomo, że „woda wyciąga” – każdy mógł wybrać dowolny posiłek. Nie zabrakło również czasu na wyczekiwane zakupy. Każdy przywiózł do domu pamiątkę z wyjazdu. Chyba największym zainteresowaniem cieszyły się albumy do kart z wizerunkami sławnych piłkarzy i płyta Dawida Kwiatkowskiego, a także gadżety z serialu „Violetta”, odzież oraz gry komputerowe.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd!
Natalia Baran, Hanna Urbanek, Renata Pałka
PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM
Seans filmowy w V b
Nasza szkoła zawsze chętnie otwiera się na propozycje uczniów. Ich inicjatywa jest dla nauczycieli i wychowawców szczególnie cenna. Tym razem chętnie zrealizowaliśmy pomysł Jakuba Tuckiego .
Kuba zaproponował, by na jednej z godzin wychowawczych zorganizować seans filmowy. Wychowawczyni V b zareagowała bardzo entuzjastycznie. Postawiła jeden warunek – pomysłodawca musiał samodzielnie zająć się wszystkim, co było związane z organizacją przedsięwzięcia. Jakub wybrał zatem film, porozumiał się z klasą i zaproponował termin seansu. Zorientował się także, że jedna godzina wychowawcza nie wystarczy. Czekało go więc kolejne zadanie…
Poprosił panią od polskiego, by seans mógł się odbyć również na tej lekcji. Z łatwością uzyskał zgodę. Nie zapomniał oczywiście zaprosić nauczycielki, by razem z V b oglądała film. To właśnie dzięki Kubie 25 kwietnia mogliśmy z uwagą śledzić przygody Eragona – smoczego jeźdźca, który musiał pokonać zagrażające światu siły zła.
Atmosfera była prawdziwie kinowa. W sali numer trzy uruchomiono rzutnik, otwarto opakowania chipsów i popcornu. Tak „wyposażeni” uczniowie mogli skupić się na przebiegu akcji.
Widzowie pewnie nawet nie zauważyli, że dzięki tej (lubianej przez nich) rozrywce mogli nie tylko się bawić, ale skutecznie realizowali cele wychowawcze i te związane z językiem polskim. Wszelkie takie działania integrują przecież zespół klasowy. A temat i rodzaj filmu pozwoliły na to, by jeszcze raz przypomnieć sobie podział bohaterów na fantastycznych i realistycznych. Uczniowie mogli również wyrażać własną opinię i oceniać postępowanie postaci. Zapewniamy, ze rozmowa o seansie filmowym będzie jeszcze podjęta na najbliższej godzinie wychowawczej i zbliżającym się języku polskim.
Jakubowi Tuckiemu gratulujemy wspaniałej inicjatywy i talentu organizatorskiego. Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tak wyjątkowym seansie i czekamy z niecierpliwością na kolejne wartościowe pomysły naszych uczniów. Dołożymy starań, by zostały zrealizowane.
Natalia Baran, Renata Pałka
LISTA UCZNIÓW PRZYJĘTYCH DO KLAS I W ROKU SZKOLNYM 2014/2015
KLASA I A (6-latki) - wychowawca: mgr Hanna Kozłowska
1. Banaszek Iga - Przytoczna
2. Ciebielska Zuzanna - Przytoczna
3. Konieczna Martyna – Przytoczna
4. Lewko Maciej – Przytoczna
5. Milczyński Mikołaj – Przytoczna
6. Moczyński Cezary – Przytoczna
7. Moskwa Igor – Przytoczna
8. Piechowiak Tatiana – Przytoczna
9. Piórko Paula – Przytoczna
10. Strzelewicz Filip – Przytoczna
11. Woźniak Maja – Przytoczna
12. Fujak Wiktor – Nowa Niedrzwica
13. Judkowiak Eryk – Nowa Niedrzwica
14. Krugiołka Miłosz – Nowa Niedrzwica
15. Kwieciński Jakub – Nowa Niedrzwica
16. Madej Oliwier – Dębówko
17. Pawlikowski Miłosz – Dębówko
18. Strylewicz Julia – Rokitno
19. Proniuk Klaudia – Rokitno
20. Matusiak Alan – Gaj
21. Bengsch Oliwia – Goraj
22. Kucharski Michał – Goraj
23. Kortyla Zuzanna – Lubikowo
...................................................................................
KLASA I B - wychowawca: mgr Wioletta Golec
1. Białecka Patrycja
2. Buchholtz Mateusz
3. Dudek Maja
4. Fedorczuk Dawid
5. Koszko Witaliusz
6. Kowalczyk Krzysztof
7. Macińska Pola
8. Majchrzak Miłosz
9. Motowidło Wiktoria
10. Nowacki Bartłomiej
11. Pietrzak Maciej
12. Pławsiuk Maja
13. Poślednia Iga
14. Poślednia Julia
15. Poślednia Magdalena
16. Sławik Mateusz
17. Stanisławski Adrian
18. Wąchalski Aleksander
19. Gorońska Oliwia
....................................................................................................
KLASA I C - wychowawca: mgr Lucyna Krzysztof
1. Filipiak Klaudia – Rokitno
2. Leśna Martyna – Rokitno
3. Jakubowski Bartłomiej – Rokitno
4. Kołacz Patryk – Rokitno
5. Fujak Patrycja – Nowa Niedrzwica
6. Kolęda Michał – Chełmsko
7. Kulig Filip – Chełmsko
8. Krzystyniak Karolina – Gaj
9. Racewicz Karol – Orłowce
10. Piotrowski Oliwier – Twierdzielewo
11. Demkowicz Dominika – Twierdzielewo
12. Śliwierski Eryk – Dębówko
13. Okińczyc Lena – Lubikowo
14. Piórko Dominika – Wierzbno
15. Sobczak Dominik - Krasne Dłusko
WYCIECZKA KLAS II DO MIĘDZYRZECZA
Żołnierz i strażak dzielni to druhowie! Każdy drugoklasista Wam to powie!
Uczniowie naszej szkoły z wizytą w jednostce wojskowej i straży pożarnej.
W dniu 14.04.2014 r. w ramach dnia otwartego koszar 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Dowbora-Muśnickiego otworzyła bramy do swojej jednostki dla wszystkich, którzy od wewnątrz chcieli poznać żołnierskie życie. Wśród zwiedzających nie mogło zabraknąć drugoklasistów z przytoczeńskiej podstawówki. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem przemierzali teren jednostki. Chętnie oglądali eksponaty zgromadzone w sali tradycji (m.in. sztandary, mundury, miniatury pojazdów bojowych), przyglądali się oraz „testowali” sprzęt i uzbrojenie wojskowe będące elementem wyposażenia jednostki. Największą atrakcją, zarówno dla chłopców jak
i dla dziewczynek, była możliwość skorzystania z trenażerów. Żołnierze uczyli, jak posługiwać się bronią i strzelać z niej, a każdy śmiałek mógł spróbować własnych sił i wcielić się w rolę snajpera. Ostatnim punktem wycieczki po koszarach była sala sportowa a w niej... ścianka do wspinaczki, do której od razu ustawiał się długa kolejka. W trakcie pobytu w jednostce uczniowie zadawali wiele pytań, na które żołnierze starali się udzielić wyczerpujących odpowiedzi. Uśmiechnięte dziecięce buzie, mimo deszczowej aury wokół, świadczą, że ten punkt wycieczki dostarczył im ogromu wrażeń.Kolejną atrakcją zaplanowaną dla drugoklasistów był seans filmowy w MOK. Uczniowie świetnie się bawili, oglądając przygody Mupepetów.
Ostatnią atrakcją poniedziałkowego wyjazdu było zwiedzanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu. Drugoklasiści oglądali wozy bojowe i sprzęt ratownictwa drogowego. Mieli możliwość zwiedzić Powiatowe Stanowisko Kierowania, gdzie obserwowali pracę dyspozytora. Ponadto uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądają pomieszczenia, w których podczas służby przebywają strażacy.
Wychowawczynie dziękują Pani Agnieszce Jabłońskiej, Pani Ani Kopyść i Pani Katarzynie Krówce za pomoc w opiece nad uczniami w trakcie wyjazdu.
Ania Materna
XXXI PSZCZEWSKA DWUDZIESTKA
Dnia 4 maja w Pszczewie odbyła się już po raz 31 „PSZCZEWSKA DWUDZIESTKA”.
Choć pogoda nie dopisała, to uczniowie nie zawiedli (jak zwykle!!!!!)
Naszą szkołę reprezentowało 28 uczniów. Startowali oni w biegach na dystansie 400 metrów
w odpowiednich kategoriach wiekowych.Uczniowie, którzy uplasowali się na pierwszych pięciu pozycjach otrzymali atrakcyjne nagrody. Po wręczeniu medali, dyplomów i nagrodzeniu zwycięzców odbyła się loteria fantowa dla zawodników, którzy zajęli dalsze miejsca . Do naszych uczniów również uśmiechnęło się szczęście, ponieważ aż sześciu naszych reprezentantów wylosowano do odbioru nagród.
Wyniki w poszczególnych kategoriach:
KLASY I-II rocznik 2005-2006 (dziewczęta)
Martyna Pawlik – IIIm
Anna Gibuła – IVm
Startowały również – Lena Kaczorowska i Karolina Kudlińska.
KLASY I-II rocznik 2005-2006 (chłopcy)
Eryk Kortyla – Im
Startowali również – Kacper Ulbrych i Szymon Śmigiel
.
KLASY III-IV rocznik 2003-2004 (dziewczęta)
Wiktoria Łunkiewicz – IIm
Agata Janiszewska – IIIm
Maja Rzepecka – IVm
Startowała również - Wiktoria Adamkiewicz.
KLASY III-IV rocznik 2003-2004 (chłopcy)
Kamil Janiszewski – Im
Adrian Mikanowicz – IVm
Wojciech Śmigiel – Vm
Startowali również – Bartosz Piotrowski i Maks Radiuk.
KLASY V-VI rocznik 2001-2002 (dziewczęta)
Paulina Kosikowska – Im
Anita Kosikowska – IVm
Startowały również – Kamila Szewczyk, Julia Piotrowska i Weronika Fanselow.
KLASY V-VI rocznik 2001-2002 (chłopcy)
Jakub Moczyński – Im
Konrad Nowak – IVm
Filip Kisiel – Vm
Startowali również – Michał Śmigiel, Maciej Dębicki, Mateusz Sycz i Mateusz Nowakowski.
Serdecznie gratulujemy wszystkim startującym i liczymy na Was w przyszłym roku.
ZUCHY I HARCERZE W MIĘDZYRZECZU
Wdrapać się na sam szczyt to wielkie wyzwanie...
Harcerze na ściance wspinaczkowej w międzyrzeckiej jednostce wojskowej
Warto przypomnieć, że była to nagroda za udane występy podczas Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Siorba”. Harcerze z 1 DH Sokół już od dawna nie mogli się doczekać. Niecierpliwie czekali na dzień wyjazdu. Spełnili swoje marzenia w środę przed Wielkanocą.
Wrócili radośni uśmiechnięci i pełni wrażeń. Wciąż wspominają ten dzień. Wojtek i Kamil zapewniają z Entuzjazmem: „Wszystko nam się podobało”. Chłopcy nie mają więc żadnych zastrzeżeń. Michał i Kuba podkreślają z zaangażowaniem, że bardzo im się podobało wspinanie. Filip przypomina, że w jednostce były też inne atrakcje: „Najbardziej podobał mi się czołg”
A co na temat wyjątkowej nagrody myślą dziewczyny? Mogłoby się wydawać, że taka wspinaczka nie będzie dla płci pięknej przyjemną rozrywką. Nic bardziej mylnego – harcerki udowodniły, że są równie odważne jak harcerze, choć Oktawia przyznaje nieśmiało: „Za pierwszym razem prawie się popłakałam ze strachu”. Obawy miała też Dominika, która na początku bała się, że spadnie, zwłaszcza że, jak podkreśla Ala „było wysoko”. Na szczęście lęk minął szybko. I pewnie wiele dziewcząt może pochwalić się wyczynem, o którym mówi Julka: „Wspięłam się na samą górę i jestem z siebie dumna”.
Nie nudzili się także opiekunowie: Pani Marylka też wchodziła na ściankę. Chciała dodać otuchy córce. Pokazać, że to nic strasznego.
Było zatem wesoło, rodzinnie, solidarnie, głośno i kolorowo? Czy to coś nadzwyczajnego? Ależ skąd! Tak właśnie potrafią bawić się harcerze z Sokoła. Dzięki nim każdy wyjazd jest wyjątkowy.
WIEŚCI Z SOKOŁA
Rajd Szlakiem Stalowych Kopuł w Kęszycy Leśnej
Warto przypomnieć, że ten wyjazd był nagrodą dla czterech par, które najlepiej spisały się podczas gry terenowej organizowanej 30 kwietnia. Nasza drużyna wystawiła bardzo silny zespół. Do Kęszycy Pojechali: Julia i Karolina Gierczyńskie, Michał i Wojtek Śmiglowie, Filip Kudliński, Jakub Tucki, Weronika Woźniak, Julia Gabyelska oraz Daria Bauer.
Rajd oczywiście był pełen niespodzianek i atrakcji (czasem tych nieprzewidzianych). Miejscem zakwaterowania była remiza strażacka. Szybko jednak stało się jasne, że nie pomieści ona wszystkich przybyłych patroli. Na apelu początkowym dokonano zatem losowania miejsc noclegowych. Sokół znalazł się wśród tych, którzy nocowali w... miejscowej kaplicy. Ksiądz proboszcz zaprosił nas na Apel Jasnogórski. Później wszyscy zebraliśmy się w kręgu. Każda drużyna powiedziała o sobie kilka słów i zaproponowała piosenkę. W czasie spotkania jeden z harcerzy drużyny międzyrzeckiej składał Przyrzeczenie Harcerskie. Był to bardzo wzruszający moment.
Później kaplica zamieniła się na jedną noc w sypialnię, rozsunięto krzesła i na podłodze rozłożono karimaty. Trzeba było porządnie się wyspać, bo następnego dnia czekało nas ok 15 km gry terenowej. Na szczęście nie musieliśmy zrywać się zbyt wcześnie – wyruszaliśmy o godzinie 9.30. Zdążyliśmy spokojnie zwinąć śpiwory i zjeść śniadanie.
Na trasie nie zabrakło przygód i zabawnych sytuacji, które na pewno długo zostaną nam w pamięci. Dwa razy zgubiliśmy drogę i musieliśmy „nadrabiać” sporo kilometrów. Zadania na punktach też dostarczały sporo emocji. Mimo że wielu z nas stawia pierwsze kroki na harcerskiej drodze, za dużą liczbę zadań otrzymaliśmy maksymalną liczbę punktów. Doskonale poradziliśmy sobie z szyfrowaniem i nadawaniem sygnału alfabetem Morse'a, otrzymaliśmy pochwałę za wzorowo wykonaną musztrę, bardzo dobrze zrobiliśmy też zadanie z pierwszej pomocy. Niewiele do maksymalnej liczby punktów zabrakło nam podczas wyznaczania azymutów, obliczania skali, określania kierunków, odgadywania harcerskich zagadek. Wykazaliśmy się także dobrą pamięcią w bunkrach.
Mimo że zdobyliśmy sporą liczbę punktów, nie udało nam się nadrobić minut, które straciliśmy, kiedy zgubiliśmy drogę. Nie zdążyliśmy dotrzeć do bazy w ustalonym czasie. Grafik rajdu był bardzo napięty, dlatego zaraz po powrocie z trasy i szybkim smażeniu kiełbaski odbył się apel podsumowujący. Nie wystarczyło czasu, by policzono nasze punkty. Nie mogliśmy też już dłużej czekać po apelu, ponieważ za plecami stał autobus do domu. Z naszych prywatnych obliczeń wynika, że gdyby policzono nasze punkty, uplasowalibyśmy się w środku stawki.
Nie przejęliśmy się jednak tym bardzo. Bawiliśmy się przecież znakomicie, wiele się nauczyliśmy, i uświadomiliśmy sobie, nad czym musimy jeszcze pracować. A przecież rozwój jest w harcerstwie jednym z najważniejszych celów. Nie czujemy się przegrani i już czekamy niecierpliwie na kolejny rajd.
Cała drużyna dziękuje druhnie Darii Bauer, która przypomniała sobie „stare dzieje z harcerskiej drużyny” i chciała pojechać z nami. Służyła pomocą i dobrym słowem podczas całego rajdu i nie szczędziła uśmiechu. Na odległość wspierała nas także druhna Iwona Krzysztof. Jesteśmy bardzo wdzięczni.
Gratulacje należą się wszystkim harcerzom. Trasa była długa i wymagająca. Mimo to nikt się nie zniechęcał, nie narzekał, nie marudził. Mogliśmy przekonać się, że nasza siła tkwi w dobrze zgranym zespole. Każdy ma inny talent i odmienne zdolności. Zostały wykorzystane dla wspólnego dobra. Julia Gabyelska. wzięła na siebie obowiązki patrolowej i świetnie meldowała nas przy każdym punkcie Kuba i Michał dobrze strzelali z wiatrówki. Karolina i Filip bezbłędnie odszyfrowali informacje i przekazali drużynie, jakie zadanie musi wykonać. Wojtek dobrze zaprezentował schemat działań udzielania pierwszej pomocy podczas symulacji wypadku. Daria wsparła drużynę przy obliczaniu skali, Weronika świetnie radziła sobie z kompasem. Julia i Karolina Gierczyńskie bardzo przyczyniły się do równego odmierzenia i odpiłowania ręczną piłą odpowiedniego kawałka pnia (nazwaliśmy go Edek i razem z nami wrócił do Przytocznej jako trofeum z wyprawy). Można by tak wyliczać w nieskończoność. Każdy ma swój wkład w końcowy rezultat.
Bardzo dziękuję wszystkim harcerzom za ten wyjątkowy weekend. Mam nadzieję, że na zbiórce będzie o czym opowiadać. A pozostali członkowie drużyny poczują się zachęceni i zmobilizowani, by wziąć udział w kolejnym rajdzie.
dh Renata Pałka
SZKOLNE ROZPRAWY SĄDOWE
Pomysł na ciekawą lekcję o lekturze
Tomek Sawyer to bohater literacki, który wzbudził sympatię wielu uczniów. Dlaczego? Przeżywa ciekawe przygody, często rozrabia i robi różne kawały dorosłym, a przy tym jest bardzo szczery i ma dobre serce.
Cykl lekcji na temat tej ponadczasowej powieści zakończyliśmy w klasach piątych wyjątkową inscenizacją. Urządziliśmy w klasie salę sądową. Twórczo wykorzystaliśmy wątek morderstwa, który pojawia się w książce. Uczniowie wcielili się w postaci przestawione w powieści. Nie zabrakło także sędziego, prokuratora, obrońcy, prawdopodobnych świadków zdarzenia i tych, którzy mogliby coś wiedzieć w sprawie zabójstwa.
Uczniowie znakomicie się bawili. Przygotowali odpowiednie kostiumy i kwestie zgodne z treścią książki i przebiegiem powieściowych zdarzeń. Kolejny raz udowodnili, że mają wyjątkowe zdolności aktorskie i potrafią pracować w zespole. Do działań zostali zaangażowani wszyscy uczniowie.
Zarówno w klasie V a jak i V b inscenizacja wypadła świetnie. Nawet osoby, które odgrywały pozornie nieistotne role, potrafiły oddać ducha swojej postaci. Szczególne słowa uznania należą się następującym uczniom klasy V a: Marcinowi Telmie, który wcielił się w rolę osoby wywołującej świadków i pilnującej porządku na sali rozpraw. Zrobił to bardzo profesjonalnie. Dawid Wyrwa i Dawid Dziobko jako obrońca i prokurator spisali się doskonale – świadkowie oraz oskarżony znaleźli się w krzyżowym ogniu pytań. W klasie V b na szczególną pochwałę zasłużył Kacper Fabiański, który jako Tomek Sawyer oddał emocje i rozterki głównego bohatera. Umiejętnie pokazał, że to właśnie dzięki niemu odnaleziono właściwego zabójcę. Umiejętności aktorskie zaprezentowała również Zuzanna Strzelewicz. Wcieliła się w postać cioci Poly. Choć początkowo nie była zadowolona z roli, którą otrzymała, udowodniła, że potrafi zagrać nawet takie role, które nie do końca jej odpowiadają – zrobiła to znakomicie.
Dziękuję uczniom za zaangażowanie i za to, że mogłam tak świetnie bawić się na tych lekcjach.. Kolejny raz przekonałam się, że praca poprzez scenki dramowe jest efektywna i przyjemna. Uczniowie utrwalili sobie informacje o lekturze, uczyli się argumentować i odpierać zarzuty, prezentować swój punkt widzenia. Ponadto kształtowali empatię, ponieważ musieli wczuć się w sytuację konkretnego bohatera, przez chwilę myśleć tak jak on.
Wszystkie wymienione umiejętności przydają się nie tylko na języku polskim, ale przede wszystkim w życiu. Bo choć mam nadzieję nikt nie będzie musiał stawać przed rzeczywistym sądem, to zdolność pracy w grupie, konieczność argumentowania i kulturalnego prezentowania swoich poglądów na pewno kiedyś będą potrzebne.
Renata Pałka
HARCERSKI POCZĄTEK MAJÓWKI
Sokół bawi się na grze terenowej i śpiewa przy ognisku.
Ostatniego dnia kwietnia na szkolnych korytarzach już nikt nie mógł ukryć zniecierpliwienia. Wszyscy czekali na upragniony weekend majowy i zasłużony odpoczynek. Harcerze z Sokoła mieli jeszcze inny powód do tego, by nerwowo spoglądać na zegarek i kręcić się w ławce podczas lekcji. Tego dnia czekało na nich mnóstwo atrakcji
W końcu nadszedł ten moment. O godzinie 18.00 przy świetlicy szkolnej zebrała się prawie cała drużyna. Harcerze mieli przed sobą bardzo wymagające wyzwanie. Musieli pokonać trasę Przytoczna – Rokitno. Nie był to jednak zwykły spacer. Po drodze mierzyli się z zdaniami umieszczonymi na piętnastu punktach. Wyruszali parami co pięć minut. Zadania dotyczyły wiedzy harcerskiej o: historii ZHP, patronie drużyny, szyfrach, znakach patrolowych, stopniach i funkcjach harcerskich oraz symbolice krzyża harcerskiego i harcerskiej lilijki. W Rokitnie, na ostatnim punkcie gry, czekał na harcerzy druh Michał Mytych – ratownik medyczny, który uczył zasad pierwszej pomocy. Wszyscy mogli poćwiczyć na fantomie, w jaki sposób robi się resuscytację krążeniowo – oddechową. Dowiedzieli się, jak reagować, kiedy jest się świadkiem wypadku.
Nagrodą za wysiłek i zaangażowanie było ognisko z kiełbaskami na podwórku u druhny Iwony. Mogliśmy podzielić się wrażeniami z dzisiejszej gry, pośpiewać przy dźwiękach gitary. Cztery pary, które najlepiej poradziły sobie z zadaniami i pytaniami reprezentowały drużynę na VI rajdzie Szlakiem Stalowych Kopuł w Kęszycy Leśnej.
dh Renata Pałka
DZIEŃ MATKI W KLASIE IIIA
Dnia 26 maja 2014 roku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy. Imprezę przygotowali uczniowie z klasy III a wraz z wychowawcą Hanną Kozłowską.
Dzieci złożyły życzenia mamom – recytowały wierszyki, śpiewały piosenki.
Na zakończenie części artystycznej wręczyły gościom własnoręcznie wykonane prezenty.
Nie obyło się bez wzruszeń i zachwytu. Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek. Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze i na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i ich mamom.
Hanna Kozłowska
ODWIEDZINY PRZEDSZKOLAKÓW Z "KASZTANOWEJ KRAINY"
27 maja na boisku naszej szkoły odbyły się zabawy integracyjne z grupami „zerówkowymi” z przedszkola. Przedszkolaki miały okazję bawić się ze starszymi kolegami z klas pierwszych. Zabawy, w jakich uczestniczyły dzieci, to m.in. chusta animacyjna, drabinki, rzut kaloszem do celu, hokej na pisku, skoki na piłkach, kręgle, przenoszenie wody czy tunele. Do wspólnej zabawy zachęcał nas dobry nastrój i wspaniała pogoda. Był to na pewno niezapomniany dzień pełen radości i wrażeń. Po zakończonych zabawach na dzieci czekała słodka niespodzianka – pyszne lody.
Dziękujemy przedszkolakom za wspólne zabawy. Do zobaczenia we wrześniu!
Wychowawczynie klas pierwszychSZCZYPIORNIAK NA ORLIKACH 2014
W maju reprezentacja chłopców i dziewcząt naszej szkoły wzięła udział w turnieju „Szczypiorniak na Orlikach 2014” rozgrywanego w ramach projektu: Festiwal Piłki Ręcznej PGNiG Dzieciom.
Organizatorami turnieju są Związek Piłki Ręcznej w Polsce oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Sponsorem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., a Partnerem jest HUMMEL INTERNATIONAL.
13 maja odbyły się rozgrywki eliminacyjne do turnieju wojewódzkiego. Z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne mecze rozgrywano w hali sportowej w Brójcach.
Reprezentacja chłopców zdobyła II miejsce, natomiast dziewczęta wygrały wszystkie mecze i zakwalifikowały się do turnieju wojewódzkiego. Za zajęcie I i II miejsca nasze drużyny otrzymały puchar i dyplom oraz pamiątkowe koszulki.
Finał wojewódzki odbył się 29 maja w Świebodzinie również w hali sportowej. Poziom był bardzo wysoki, dziewczęta starały się ze wszystkich sił zdobyć jak najwięcej bramek. Ostatecznie zajęły VII miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów sportowych!!!
Przed nami w czerwcu Mistrzostwa Wojewódzkie w Czwórboju Lekkoatletycznym oraz Indywidualne Mistrzostwa Powiatu i Województwa w LA.
"ŻYJ BEZPIECZNIE I ZDROWO"
Na przestrzeni miesiąca kwietnia i maja realizowaliśmy w naszej szkole kilka zadań z zakresu profilaktyki. Do pomocy zaprosiliśmy wykwalifikowaną kadrę medyczną.Zajęcia dla dzieci ze świetlicy oraz zuchów i harcerzy z zakresu pierwszej pomocy przeprowadził ratownik medyczny pan Michał Mytych. Uczestnicy szkolenia uczyli się jak wzywać pomoc i jak reagować w nagłych wypadkach. Każde dziecko mogło w sposób praktyczny nauczyć się ratowania życia przy pomocy manekina Mini Anne.
Kolejne działanie to coroczna akcja „ Dzień bez papierosa”. Tego dnia uczniowie wysłuchali prelekcji pielęgniarki szkolnej na temat szkodliwości palenia tytoniu i obejrzeli film edukacyjny „Koledzy”. Po takiej lekcji wszystkie dzieci zamiast nikotyny wolą witaminy i dlatego spotkanie zakończyło się owocową niespodzianką.
W szkole odbyła się też akcja informacyjna dla rodziców na temat chorób przenoszonych przez wektory ( odkleszczowe zapalenie mózgu, borelioza), dzięki udostępnionym materiałom rodzice zyskali dodatkowe informacje na temat zapobiegania przenoszenia się tych chorób.
Serdecznie dziękujemy panu Michałowi i pani Joli za szkolenie oraz pracownicom Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Międzyrzeczu za materiały informacyjne.
J. Kaczorowska
L. Krzysztof
WYCIECZKA KLAS III NAD MORZE
W piątek 30 maja 2014r. uczniowie klas III wyjechali na wyczekiwaną jednodniową wycieczkę. Celem wycieczki była piękna miejscowość nad Morzem Bałtyckim – Międzyzdroje.
Dzieci bardzo chętnie moczyły nogi w Bałtyku, skakały przez fale oraz leżały na kocykach opalając się.
Następnym punktem wycieczki było Muzeum Figur Woskowych. Uczniowie rozpoznawali gwiazdy i robili sobie z nimi zdjęcia.
Następnie udaliśmy się na pyszny obiad, a po obiedzie na molo. Z molo znowu poszliśmy na plażę pobawić się w piasku oraz pożegnać Bałtyk.
Kolejnym punktem wycieczki był przyjazd do wioski Wapnica na wyspie Wolin, aby zobaczyć Jezioro Turkusowe. Nazwa jeziora pochodzi od niebieskawo- zielonej barwy lustra wody, wywołanej rozszczepieniem światła słonecznego w czystej wodzie i odbiciem refleksów od białego podłoża kredowego z zalegającymi na dnie związkami węglanu wapnia.
Oczywiście w trakcie pobytu w Międzyzdrojach był też czas na zjedzenie pysznych lodów,
a w drodze powrotnej do Przytocznej na wizytę w McDonald s.
Wycieczka była bardzo udana. Pogoda dopisała, słońce pięknie świeciło, a przed szkołą czekali stęsknieni rodzice.
Hanna Kozłowska
25 LAT WOLNOŚCI
Pod takim hasłem odbył się w naszej szkole uroczysty apel upamiętniający wolne wybory z 4 czerwca 1989r. Pokolenie, które dziś uczy się w naszej szkole nie pamięta tych trudnych czasów przemian politycznych. Potrzebuje zatem naszej pomocy, by poznać ten szczególny okres polskiej historii, a tym samym kształtować i umacniać swój patriotyzm.
Apel rozpoczęło uroczyste wprowadzenie ogromnej flagi państwowej, którą nieśli dumnie uczniowie wybrani ze wszystkich klas. Później głos zabrała Pani Dyrektor Brygida Konieczna. Przeniosła zebranych w realia poprzedniego ustroju. Próbowała uświadomić uczniom, dlaczego ten dzień jest tak ważny.
Na boisku szkolnym rośnie piękny „Dąb Wolności”. Został uroczyście zasadzony przez Panią Dyrektor Brygidę Konieczną, Pana Andrzeja Gnybka i Panią Wiolettę Pietrzak – sekretarz Gminy Przytoczna, która została zaproszona na dzisiejszą uroczystość.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej miało wymiar symboliczny. Przy pomocy Pani Wiolety Pietrzak i Pani Brygidy Koniecznej zrobił to najmłodszy uczeń naszej szkoły – Ksawery Lorenc. W ten sposób pokazaliśmy, że pamięć o tym dniu będzie niesiona przez kolejne pokolenia.
Druga część apelu odbyła się w sali gimnastycznej. Zebrali się tam uczniowie klas IV – VI, by obejrzeć prezentację o czasie przemian, którą przygotował Pan Michał Gnybek. W bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiedział uczniom o tamtym okresie – przedstawił najważniejsze wydarzenia i postaci.
Pani Dyrektor zachęciła uczniów, by porozmawiali dziś ze swoimi rodzicami i dziadkami o życiu w czasach poprzedniego ustroju.
Bądźmy dumni – PAMIĘTAJMY!
SPOTKANIE Z DZIEĆMI 6 I 7-LETNIMI ORAZ Z ICH RODZICAMI
W czwartek (05.06.2014r.) po południu w naszej szkole było gwarnie i wesoło. Odwiedziły nas dzieci 6 i 7 – letnie z „Kasztanowej Krainy” – Przedszkola w Przytocznej.
Na początku Lena Kaczorowska – uczennica klasy II a, powitała wszystkich gości i zaprosiła ich do obejrzenia krótkiego programu artystycznego przygotowanego przez klasy I-III.
Po występach pani dyrektor Brygida Konieczna zapewniła przyszłych pierwszoklasistów,
że postara się, aby w Szkole Podstawowej w Przytocznej było im miło, radośnie oraz bezpiecznie.Po tych słowach otuchy pod opieką koleżanek i kolegów z klas nauczania początkowego, dzieci z „Kasztanowej Krainy” wyruszyły zwiedzać klasopracownie i inne szkolne pomieszczenia,
a potem wspólnie bawiły się na boisku szkolnym.W tym samym czasie ich rodzice spotkali się z panią dyrektor Brygidą Konieczną, przyszłymi wychowawczyniami klas pierwszych - p. Hanną Kozłowską, p. Lucyną Krzysztof, p. Wiolettą Golec,
z pedagogiem szkolnym p. Joanną Kaczorowską oraz katechetką p. Anną Kopyść i uzyskali informacje na temat funkcjonowania naszej placówki.Na zakończenie jeszcze przedszkolacy, spotkali się ze swoimi przyszłymi wychowawczyniami. Zarówno dla nich jak i dla pań było to bardzo miłe, ale i ważne wydarzenie.
Z nowymi uczniami spotkamy się już we wrześniu. Do zobaczenia !!!
E. Kortyla
KONKURS JĘZYKOWY ALBUS 2014
9 maja w naszej szkole odbył się konkurs ALBUS 2014 z języków obcych. Po wielotygodniowych przygotowaniach w czasie dodatkowych zajęć, uczniowie o szczególnych zdolnościach językowych zmierzyli się z długo oczekiwanymi testami.
Ośmioro uczniów z klas IV i V przystąpiło do konkursu z języka angielskiego. Spośród prawie trzech tysięcy uczestników z całej Polski w każdej z grup wiekowych uczeń klasy IVa Wojciech Śmigiel zajął jedenaste miejsce i otrzymał dyplom wyróżnienia. Gratulujemy takiego wyniku drogi czwartoklasisto!
W konkursie z języka niemieckiego wzięło udział sześcioro uczniów z klas VI. Dyplom wyróżnienia otrzymała uczennica klasy VIb Martyna Kąkol, a zaszczytne dziesiąte miejsce i tytuł laureata wywalczył uczeń tej samej klasy Michał Śmigiel. Serdeczne gratulacje!
Na uwagę zasługuje fakt, iż wszyscy uczestnicy osiągnęli dobre wyniki i godnie reprezentowali naszą szkołę w starciu na poziomie krajowym. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom. Zapraszamy do dalszej współpracy i życzymy kolejnych sukcesów w przyszłym roku szkolnym.
Maria Andrusieczko, Natalia Baran
MISTRZOSTWA W CZWÓRBOJU LA
Dnia 13.V.2014r na boisku orlik w Przytocznej odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Czwórboju LA. Organizatorem zawodów była Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego. Na starcie stanęły drużyny z SP2 Międzyrzecz, SP3 Międzyrzecz, SP Przytoczna , SP Wierzbno.
KLASYFIKACJA KOŃCOWA ZAWODÓW
DZIEWCZĘTA
IM-SP PRZYTOCZNA
IIM-SP2 MIĘDZYRZECZ
IIIM-SP3 MIĘDZYRZECZ
IVM-SP WIERZBNO
CHŁOPCY
IM-SP3 MIĘDZYRZECZ
IIM-SP PRZYTOCZNA
IIIM-SP2 MIĘDZYRZECZ
Drużyna dziewcząt z SP Przytoczna w składzie:Karolina Kolasińska, Anita Kosikowska,Paulina Kosikowska,Kamila Szewczyk, Natalia Nadolna, Nikola Wąchalska reprezentowały nasz powiat w zawodach wojewódzkich w Słubicach w dniu 04.06.2014r, gdzie zajęły VIIm.
SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH ZE STRAŻAKAMI
Dnia 6 czerwca 2014r., na boisku szkolnym, odbyło się spotkanie
uczniów klas pierwszych ze strażakami miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Na początku spotkania strażacy wspólnie z dziećmi ustalili jakie sytuacje, zdarzenia lub zachowania mogą stwarzać zagrożenie dla ich zdrowia i życia.
Następnie panowie zademonstrowali sprzęty i odzież ochronną niezbędną w ich pracy. Dzieci z zaciekawieniem oglądały wóz strażacki i jego wyposażenie w sprzęt gaśniczy i ratunkowy.
Potem dzieci poznały sposoby gaszenia ognia oraz ratowania ludzi z pożarów.
Ostatni punkt spotkania okazał się największą frajdą, gdyż każde dziecko mogło spróbować swoich sił w „gaszeniu ognia” wężem strażackim.
SUKCES PAULINY KOSIKOWSKIEJ
Nasz diament znów błyszczy.
Ogromny sukces Pauliny Kosikowskiej
Wiele kilometrów ma już za sobą, liczba sukcesów jest trudna do policzenia. Każdy z nich wyjątkowy, ważny. Teraz znów przyszedł czas, by święcić tryumfy…
Paulina zajęła 1 miejsce w Wojewódzkich Zawodach Lekkoatletycznych, które odbyły się w Zielonej Górze. Dystans 600 metrów pokonała w 1.50 s. Sukces smakuje tym lepiej, że poprzedzony był ciężką i systematyczną pracą na treningach, lekcjach wychowania fizycznego pod czujnym okiem pana Marka Korczyńskiego. Paulina ma wielki talent, ale nie spoczywa na laurach – rozwija go i doskonali.
Zwycięstwo to nagroda za trud i wysiłek. Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów i wierzymy, że o Paulinie Kosikowskiej będzie jeszcze głośno.
KONKURS "WIEM WSZYSTKO"
Wiem wszystko!
Konkurs klas IV-VI rozstrzygnięty
Udekorowana sala gimnastyczna. Rzędem ustawione ławki. Na nich ozdobne koperty z nazwiskami uczestników oraz wafelek czekoladowy i kartonik soku owocowego...
Tak przygotowano pomieszczenie, w którym odbyła się pierwsza edycja konkursu „Wiem wszystko”. Do rywalizacji wytypowano czterech uczniów z każdej klasy. Na specjalnie przygotowanych stołach położono 5 zadań o zróżnicowanym stopniu trudności z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i niemieckiego, historii, przyrody, plastyki oraz religii.
Konkurs uroczyście otworzyła Pani dyrektor Brygida Konieczna, która życzyła wszystkim powodzenia. Przypomniała także, że ważniejsza od liczby zdobytych punktów jest uczciwa rywalizacja.
Każdy z uczestników konkursu miał wpływ na jego przebieg. Wszyscy podchodzili kolejno do stolików z zadaniami. Mogli wybrać dziedzinę i zadanie dla całej grupy. Z każdego przedmiotu można było zaproponować tylko trzy zadania. Wybór pytań był bardzo ważnym i emocjonującym momentem dla każdego z uczestników. Jako pierwsze zniknęły zadania z języka angielskiego i matematyki.
Uczniowie niecierpliwie czekali na wyniki. Historycznym pierwszym zwycięzcą rywalizacji został uczeń klasy VI b – Michał Śmigiel. Na drugiej pozycji uplasowali się Natalia Milczyńska z V a i Wojciech Śmigiel z IV a. Trzecie miejsce zajęła Martyna Kąkol z VI b. Czekają już na nich nagrody!
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Musieli wykazać się rozległą i wszechstronną wiedzą. Potrzebna była także odrobina szczęścia. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ciepłe przyjęcie pomysłu zorganizowania takiego konkursu. Wasz entuzjazm zachęca nas do kontynuowania tego przedsięwzięcia. Może w przyszłym roku zaprosimy uczniów z innych szkół?
Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że konkurs mógł zostać przeprowadzony. Szczególnie dziękujemy nauczycielom poszczególnych przedmiotów za przygotowanie konkursowych zadań.
Już nie możemy doczekać się kolejnej edycji!
Hanna Urbanek
Natalia Baran
Renata Pałka
HARCERZE W ROKITNIE
W kręgu ogniska.
Sokół i Rozbrykane Iskierki w Rokitnie
Planowaliśmy biwak. Przygotowania do niego były bardzo intensywne. Miała to być niespodzianka dla zuchów, ponieważ ten rok jest poświęcony właśnie im. Świętujemy przecież stulecie ruchu zuchowego. Niestety, było zbyt zimno, by spać pod namiotami. Trzeba było wymyślić plan B.
Na szczęście społeczność Związku Harcerstwa Polskiego zawsze może na siebie liczyć. Drużyna Nieprzetartego Szlaku Włóczykije działająca przy Domu Pomocy społecznej 58 w Rokitnie zaprosiła nas do siebie.
Postanowiliśmy, że gra terenowa „Średniowieczny świat” przygotowana przez harcerzy na biwak nie może się zmarnować. Sokół wymyślił ją przecież specjalnie dla zuchów. 25 czerwca ok godziny 8.00 harcerze wyszli więc na trasę gry, by odpowiednio rozmieścić punkty. Zuchów czekało sporo wyzwań: musieli nauczyć się piosenki o rycerzu i dworskiego tańca. Trzeba było jak najdalej rzucić włócznią, jak najszybciej znaleźć ukryty skarb i ułożyć puzzle i jak najcelniej trafiać w tarczę z wiatrówki. Zuchy stworzyły również piękne maski karnawałowe.
Na miejscu czekał już druh Andrzej Pałka i Włóczykije. Wspólnie rozpaliliśmy ognisko, usiedliśmy w kręgu, by pośpiewać i podsumować grę. Tylko jednym punkcikiem zwyciężył patrol dh Pauliny Bilon. Walka była zatem bardzo wyrównana.
Później usmażyliśmy kiełbaski i zjedliśmy pieczonego kurczaka – chłopcy grali w piłkę, a dziewczynki bawiły się z małym Antosiem. To jednak nie był koniec niespodzianek. Stworzyliśmy pożegnalny krąg, w trakcie którego dwóch harcerzy z Sokoła złożyło Przyrzeczenie Harcerskie i otrzymało krzyże. Wyróżnienie to spotykało Filipa Kudlińskiego i Wojciecha Śmigla. Otrzymali krzyż z rąk dh Andrzeja Pałki. To wyjątkowe wydarzenie. Na krzyż harcerski trzeba sobie przecież zasłużyć.
Wojtek i Filip wielokrotnie udowodnili, że zawsze można na nich polegać, nigdy nie unikają pracy, pracują nad sobą i słuchają przełożonych nawet wtedy, gdy nie wszystkie polecenia przypadają im do gustu. Mam nadzieję, że moment złożenia Przyrzeczenia zapamiętają na długo. Niech chwila ta będzie mobilizacją dla tych harcerzy, którzy starają się o krzyż, by pamiętali, że harcerstwo nie jest dla ludzi idealnych, ale dla takich, którzy chcą do tego ideału dążyć.
Pożegnaliśmy się z Włóczykijami i podziękowaliśmy im za gościnę. Wyjeżdżaliśmy z Rokitna bardzo zadowoleni. Już nie możemy się doczekać kolejnej okazji do wspólnego spotkania. Teraz przed nami obóz w Pobierowie. Atrakcji na pewno nie zabraknie!
Czas na podziękowania! Jesteśmy bardzo wdzięczni druhowi Andrzejowi Pałce, który umożliwił nam to wspólne spotkanie. Dziękujemy niezawodnym Rodzicom, na których zawsze można liczyć. Jesteśmy wdzięczni też druhnie Paulinie Bilon, która mimo studenckich obowiązków, zechciała nam towarzyszyć.
dh Iwona Krzysztof
dh Renata PałkaSŁUCHOWISKO RADIOWE
Magia radia...
Słuchowiska klasy V b
W zeszłym roku uczniowie klas czwartych podjęli twórcze wyzwanie. Napisali własne baśnie. Ze stworzonych tekstów powstała gazetka, którą otrzymali uczniowie, rodzice i nauczyciele. W tym roku doczekaliśmy się kontynuacji – uczniowie stworzyli baśniowe słuchowisko radiowe.
Grupy same wybrały baśnie, którymi chcą się zająć. Dziewczynki zdecydowały się na Trzy świnki, chłopcy stworzyli ciekawą adaptację Kota w butach. Projekt nie był oczywiście zadaniem obowiązkowym. Uczniowie poświęcili swój wolny czas, by zrealizować przedsięwzięcie.
Pomysł narodził się na języku polskim podczas omawiania tematów związanych z mediami. Szczególnie zaczarowała uczniów magia radia. Rozmawialiśmy o tym, jak powstają słuchowiska i reportaże radiowe. Badaliśmy, dlaczego przekaz radiowy jest tak wyjątkowy i czym różni się od innych mediów. W końcu zdecydowaliśmy, że sami stworzymy słuchowisko. Wybór tekstów okazał się oczywisty. Uczniowie pamiętali zeszłoroczne „baśniowe przygody”. Pozostało tylko wybrać odpowiedni tytuł.
To był jednak dopiero początek drogi. Później należało płynnie nauczyć się czytać baśnie i zapamiętać to, co jest w nich istotne. Następnie trzeba było tak przekształcić tekst, by wyeliminować narratora i oddać głos tylko bohaterom. Później każda grupa wybrała dźwięki i efekty akustyczne, które w radiu są przecież bardzo ważne. Kolejny etap prac to nagranie wszystkiego za pomocą programu komputerowego. Na koniec pozostał montaż całości. Z własnej inicjatywy podjęli się tego zadania chłopcy z V b: Kacper Fabiański, Jakub Jabłoński, Maciej Dębicki, Dominik Żubiński.
Mam nadzieję, że tworzenie słuchowisk było przede wszystkim dobrą zabawą. Podczas pracy nie brakowało przecież zabawnych sytuacji i humoru. Niektóre fragmenty baśni trzeba było nagrywać kilka razy, żeby uzyskać zadowalający efekt. Przeszkodą w działaniu były trudności grup... w zachowaniu powagi. Nie jest łatwo opanować zaraźliwy śmiech.
Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się na udział w tym małym projekcie. Myślę, że to nie jest nasze pożegnanie z baśniami. W szóstej klasie znajdziemy na nie jeszcze inny sposób...
Renata PałkaOLIMPIADA W PRZYTOCZNEJ
Olimpiada w Przytocznej?
Dzień Kusego w szkole podstawowej
Janusz Kusociński to wybitny polski sportowiec, który zdobywał najwyższe laury na najważniejszych zawodach. Jako pierwszy mężczyzna w naszym kraju zdobył złoty medal olimpijski w biegu na 10000 metrów. Miało to miejsce w Los Angeles. Nasi uczniowie godnie uczcili swojego patrona.
Choć pogoda bardzo płatała figle, 23 czerwca była dla nas łaskawa – nie padał deszcz. Chłodu się nie baliśmy, bo rozgrzewały nas emocje. Towarzyszyły one wszystkim obserwatorom i uczestnikom imprezy już od samego początku.
Podekscytowani i głodni zwycięstw wyruszyliśmy w stronę orlika, ponieważ tam miały rozpocząć się zawody. Poprzedzone zostały częścią oficjalną: wokół boiska przemaszerowała kolumna sportowców z całego świata. Pochód tradycyjnie otwierała Grecja, ponieważ to właśnie tam miały miejsce pierwsze igrzyska. Na końcu szła dumnie Polska – gospodarz zawodów.
Później czterech wyróżnionych uczniów wniosło na bieżnię olimpijską flagę – symbol jedności całego świata. Została ona uroczyście wciągnięta na maszt. Nie zabrakło również znicza olimpijskiego. Przywędrował on do nas prosto z Olimpii. Płonącą pochodnię przekazali uczniowie w greckich strojach i podali kolejnym osobom. Wreszcie zapłonął olimpijski znicz – znak świętego pokoju. W niebo wypuszczono także kilka pięknych gołębi, które również miały o nim przypominać.
Pani dyrektor Brygida Konieczna uroczyście otworzyła szkolne igrzyska. Przypomniała o zasadach walki fair play i wyraziła nadzieję na to, że nie jest to pierwsze tego typu spotkanie. Później rozpoczęła się już sportowa rywalizacja. Uczniowie walczyli indywidualnie i w sztafecie. Pokonywali różne dystanse. Na bieżni nie zabrakło emocji, walki i niespodzianek. Pojawiły się także grymasy bólu, oznaki zmęczenia i łzy – sport pokazał nam wszystkie swoje oblicza. W przerwach między poszczególnymi biegami można było zjeść pyszną kiełbaskę i uzupełnić płyny.
Rywalizację zakończyła uroczysta dekoracja zwycięzców i wręczenie medali. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Uczniowie jeszcze długo rozmawiali o przeżyciach i emocjach minionych godzin.
Gratulacje należą się Panu Pawłowi Dymelowi, który był pomysłodawcą i głównym organizatorem igrzysk. Teraz już każdy uczeń naszej szkoły będzie wiedział, kim był Janusz Kusociński.
Renata PałkaŻEGNAMY SZÓSTOKLASISTÓW
Dom Kultury w Przytocznej otworzył nam swoje drzwi. To właśnie tam odbyło się pożegnanie najstarszych uczniów naszej szkoły.
W przemówieniu, które otwierało uroczystość, Pani dyrektor Brygida Konieczna podkreślała, że był to dla wszystkich dzisiejszych absolwentów bardzo owocny czas, w którym odnosili swoje pierwsze sukcesy, uczyli się przyjmować porażki, nawiązywali nowe przyjaźnie i zdobywali doświadczenie. Życzyła, by następne lata pozwoliły uczniom nadal rozwijać swoje pasje i zainteresowania.
Następnie szóstoklasiści tradycyjnie zatańczyli poloneza. Piękną choreografię ułożył Pan Paweł Dymel. Przy dźwiękach tej wzruszającej melodii w wielu oczach zakręciły się pierwsze łzy, które tego dnia jeszcze wiele razy płynęły.
Później wręczono uczniom klas szóstych świadectwa i nagrody dla najlepszych uczniów. W sposób szczególny wyróżniono Natalię Nadolną, która uzyskała najwyższy wynik Sprawdzianu Szóstoklasisty – 36 punktów na 40 możliwych do zdobycia. Nagrodzono także Michała Śmigla, ponieważ uzyskał najwyższą średnią ocen wśród wszystkich uczniów szkoły – 5,7.
Kolejnym punktem programu była oczywiście akademia, którą pod czujnym i bardzo uważnym okiem p. Doroty Kmieciak i p. Andrzeja Gnybka przygotowali szóstoklasiści. Podziękowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, wręczając różę i ordery za zaangażowanie i okazane wsparcie. Na koniec zaśpiewali o tym, jak wspaniale było w podstawówce i jak wiele obaw niesie ze sobą ten nowy, jeszcze nieznany, życiowy etap. Wykonanie utworu tak bardzo podobało się publiczności, że domagała się bisu!
Następnie wręczono nagrody w konkursach, w których przez cały rok brali udział nasi uczniowie. Mogliśmy się przekonać, jak wiele zdobyli laurów i wyróżnień. Ambitnie i chętnie rywalizują z innymi, pokonując własne słabości i stawiając czoła wyzwaniom w konkursach przedmiotowych, muzycznych, plastycznych, językowych, literackich oraz w zawodach sportowych.
Kochani Szóstoklasiści! Dziś wyruszacie w świat. Idźcie i zmieniajcie go na lepsze. Pamiętajcie o swojej podstawówce, która na pewno nie zapomni o Was. Bądźcie wierni marzeniom i odważnie je realizujcie. Zostańcie w przyszłości... dobrymi ludźmi – to największy życiowy sukces.
Renata Pałka
DWA UPRAGNIONE MIESIĄCE
Choć 1 września zawsze wydaje się to niemożliwe – w końcu przyszły wyczekiwane wakacje. 27 czerwca tradycyjnie spotkaliśmy się na uroczystym apelu, by podsumować miniony rok.
Najpierw jednak poszliśmy do parafialnego kościoła, by dziękować Bogu za całe dobro, którego doświadczyliśmy przez te dziesięć miesięcy. Prosiliśmy także o bezpieczne wakacje i udany wypoczynek.
W czasie apelu wręczono nagrody i świadectwa z wyróżnieniem dla najlepszych uczniów. Rodzice otrzymali także listy gratulacyjne. Nie zabrakło również podziękowań dla osób, które otrzymały tytuł Przyjaciela Szkoły.
Słońce grzało mocno. Może chciało ponaglić szkolną społeczność, przypominając, że dziś już wakacje Po skończonym apelu jeszcze tylko rozdanie w klasach świadectw, wręczenie kwiatów i łzy szóstoklasistów, którzy ze smutkiem żegnają się z tym miejscem.
Później na szkolnych korytarzach zagościła cisza, która zostanie przerwana dźwiękiem dzwonka dopiero 1 września. Do zobaczenia!
Renata Pałka
Zarządzenie nr 1 w sprawie określenia szczegółowych warunków korzystania przez uczniów z bezpłatnych podręczników lub materiałów edukacyjnych.
Zarządzenie nr 1
na rok szkolny 2014/2015
W sprawie określenia szczegółowych warunków korzystania przez uczniów z bezpłatnych podręczników lub materiałów edukacyjnych.
Na podstawie art. 22 ak ust. 2 ustawy z dnia 07 września 1991r.
o systemie oświaty (Dz. U. z 2004. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)
1 §
W celu zapewnienia co najmniej trzyletniego okresu używania podręczników lub materiałów edukacyjnych określa się szczegółowe warunki korzystania z podręczników lub materiałów edukacyjnych przez uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej.
§ 2
1. Ilekroć w zarządzeniu mowa o:
a) szkole – należy przez to rozumieć Szkołę Podstawową w Przytocznej,
b) uczniu – należy przez to rozumieć ucznia realizującego obowiązek szkolny – ujętego
w księdze uczniów,c) rodzicu ucznia – należy przez to rozumieć takie opiekuna prawnego,
d) podręczniku – należy przez to rozumieć podręczniki, w tym podręcznik z danego języka
obcego nowożytnego, materiały edukacyjne do zajęć z danego języka obcego
nowożytnego,
e) organie prowadzącym – należy przez to rozumieć Gminę w Przytocznej.
§ 3
1. Podręczniki, w tym podręczniki do zajęć z danego języka obcego nowożytnego, materiały
edukacyjne do zajęć z danego języka obcego nowożytnego są własnością organu
prowadzącego szkołę i znajdują się w zasobach biblioteki szkolnej.
2. Podręczniki, w tym podręczniki do zajęć z danego języka nowożytnego, materiały
edukacyjne do zajęć z danego języka nowożytnego są wypożyczane uczniom szkoły na
okres danego roku szkolnego.
3. Wypożyczenia podręczników dokonuje nauczyciel odpowiedzialny za prowadzenie
biblioteki szkolnej na podstawie imiennej listy uczniów sporządzonej i podpisanej przez
wychowawcę klasy.
4. Podręczniki na dany rok szkolny są wypożyczane w dniu i w godzinach uzgodnionych
pomiędzy nauczycielem odpowiedzialnym za prowadzenie biblioteki szkolnej
a wychowawcą klasy.5. Podręczniki SA wypożyczane uczniom nie później, niż do dnia 14 września danego roku
szkolnego.
6. Wypożyczenie podręcznika może nastąpić również w innym terminie, w trakcie danego
roku szkolnego.
§ 4
Podręczniki podlegają zwrotowi do biblioteki szkolnej w przypadku skreślenia ucznia z księgi uczniów, przeniesienia ucznia do innej szkoły lub w przypadku innych zdarzeń losowych.
§ 5
1. Po zakończeniu zajęć dydaktycznych w szkole uczniowie zwracają podręczniki do
biblioteki szkolnej. Zwrot następuje nie później niż do ostatniego dnia zajęć danego roku
szkolnego. Uczniowie przystępujący do egzaminu komisyjnego zwracają podręczniki nie
później niż do końca sierpnia danego roku.
2. Nadzór nad zdaniem, o którym mowa w ust. 1 realizuje wychowawca ucznia oraz
nauczyciel odpowiedzialny za prowadzenie biblioteki szkolnej.
3. Podczas zwrotu podręcznika do biblioteki nauczyciele, o których mowa w ust. 2 dokonują
oględzin podręcznika, określają stopień jego zużycia.
4. W przypadku zgubienia podręcznika, znacznego zużycia, wykraczającego poza jego zwykłe
używanie, bądź jego zniszczenia, rodzice są zobowiązani do zwrotu kosztów zakupu
nowego podręcznika. Wpłaty dokonuje się w sekretariacie szkoły.
5. Zapisu ustępu 4 nie stosuje się w przypadku zwrotu podręcznika po jego trzyletnim
użytkowaniu.
§ 6
1. Uczniowie są zobowiązani do używania podręcznika zgodnie z jego przeznaczeniem, do
zachowania troski o jego walor użytkowy i estetyczny, do chronienia go przed
zniszczeniem, bądź zagubieniem.
2. W przypadku zniszczenia lub zagubienia podręcznika uczeń lub rodzic jest zobowiązany
poinformować o tym nauczyciela wychowawcę i nauczyciela odpowiedzialnego za
prowadzenie biblioteki szkolnej.
§ 7
Zobowiązuje się nauczycieli wychowawców do zapoznania uczniów i ich rodziców
z niniejszym zarządzeniem.
§ 8
1. Zarządzenie ma zastosowanie:
a) w roku szkolnym 2014/2015 do uczniów klas 1 SP w Przytocznej,
b) w roku szkolnym 2015/2016 do uczniów klas 1,2 i 4 SP w Przytocznej,
c) w roku szkolnym 2016/2017 do uczniów klas 1, 2, 3, 4, 5 SP w Przytocznej,
2. Począwszy od roku 2017/2018 zarządzenie ma zastosowanie do uczniów wszystkich klas
szkoły podstawowej.
§ 9
Zarządzenie podlega ogłoszeniu na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej szkoły.
§ 10
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
01.09.2014r.
………………………….
podpis dyrektora