•  

           

           

          SZKOLNY PROGRAM

          WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNY

          SZKOŁY PODSTAWOWEJ
          Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI

          IM. JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO

          W PRZYTOCZNEJ

           ROK SZKOLNY 2020/21

           

           

           

           

           

           

           

           

          Podstawa prawna:

          ·         Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997r. (Dz. U. z 1997r. nr 78, poz.483 ze zm.).

          ·         Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989r. (Dz. U. z 1991r. nr 120, poz.526).

          ·         Ustawa z 26 stycznia 1982r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2016r. poz. 1379).

          ·         Ustawa z 7 września 1991r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2016r. poz. 1943 ze zm.).

          ·         Ustawa z 14 grudnia 2016r. – Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2017r. poz.59).

          ·         Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 27 sierpnia 2012r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2012r. poz.977).

          ·         Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 17 czerwca 2016r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2016r. poz. 895).

          ·         Ustawa z 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn.: Dz. U. z 2016r. poz. 487).

          ·         Ustawa z 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn.: Dz. U. z 2017r. poz. 783).

          ·         Ustawa z 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (teks jedn.: Dz. U. z 2015r. poz. 298).

          ·         Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 kwietnia 2013r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2013r. poz. 532).

          ·         Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz. U. z 2015r. poz. 1249).

          ·         Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 24 lipca 2015r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2015r. poz. 1113).

          ·         Priorytety Ministra Edukacji Narodowej na rok szkolny 2020/21.

          ·         Statut Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w

           Przytocznej.

          ·         Rozporządzenie MEN Dz. U. 2020r. Poz.1008

           

           

           

          I.                  Wstęp

           

          Szkolny program wychowawczo – profilaktyczny realizowany w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej opiera się na hierarchii wartości przyjętej przez radę pedagogiczną, radę rodziców i samorząd uczniowski, wynikających z przyjętej w szkole koncepcji pracy. Treści szkolnego programu wychowawczo – profilaktycznego są spójne ze statutem szkoły i wewnątrzszkolnym systemem oceniania. Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na założeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców, jak i priorytety edukacyjne państwa. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.

          Program wychowawczo – profilaktyczny szkoły tworzy spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej.

          Szkolny program wychowawczo – profilaktyczny określa sposób realizacji celów kształcenia oraz zadań wychowawczych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, uwzględniając kierunki i formy oddziaływań wychowawczych, których uzupełnieniem są działania profilaktyczne skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli.

          Program wychowawczo – profilaktyczny został opracowany na podstawie diagnozy potrzeb i problemów występujących w środowisku szkolnym, z uwzględnieniem:

          • Diagnozy występujących w środowisku szkolnym potrzeb rozwojowych uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji zastępczych,

          ·         wyników ewaluacji wewnętrznej,

          ·         wyników nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora,

          ·         ewaluacji programu wychowawczego i programu profilaktyki realizowanych w roku szkolnym 2019/2020,

          ·         wniosków i analiz (np. wnioski z pracy zespołów zadaniowych, zespołów przedmiotowych, zespołów wychowawczych, itp.),

          ·         innych dokumentów i spostrzeżeń ważnych dla szkoły (np. koncepcji funkcjonowania i rozwoju szkoły opracowana przez dyrektor, uwagi, spostrzeżenia, wnioski nauczycieli, uczniów, rodziców).

          Podstawowym celem realizacji szkolnego programu wychowawczo – profilaktycznego jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju oraz zapobieganie zachowaniom problemowym, ryzykownym. Ważnym elementem realizacji programu wychowawczo – profilaktycznego jest kultywowanie tradycji i ceremoniału szkoły.

          Podstawowe zasady realizacji szkolnego programu wychowawczo – profilaktycznego obejmują:

          ·         powszechną znajomość założeń programu – przez uczniów, rodziców i wszystkich pracowników szkoły,

          ·         zaangażowanie podmiotów szkolnej społeczności i współpracę w realizacji zadań określonych w programie,

          ·         respektowanie praw wszystkich członków szkolnej społeczności oraz kompetencji organów szkoły (dyrektor, rada rodziców, samorząd uczniowski),

          ·         współdziałanie ze środowiskiem zewnętrznym szkoły (np. udział organizacji i stowarzyszeń wspierających działalność wychowawczą i profilaktyczną szkoły),

          ·         współodpowiedzialność za efekty realizacji programu.

           

           

          II.                 Misja szkoły

          Misją szkoły jest kształcenie i wychowanie w duchu wartości i poczuciu odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata, kształtowanie umiejętności i nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, także przedstawicielami innych kultur. Szkoła zapewnia pomoc we wszechstronnym rozwoju uczniów w wymiarze intelektualnym, psychicznym i społecznym, zapewnia pomoc psychologiczną uczniom. Misją szkoły jest uczenie wzajemnego szacunku i uczciwości jako postawy życia w społeczeństwie i w państwie, w duchu dziedzictwa kulturowego i kształtowania postaw patriotycznych, a także budowanie pozytywnego obrazu szkoły poprzez kultywowanie i tworzenie jej tradycji. Misją szkoły jest także przeciwdziałaniu pojawiania się zachowań ryzykownych, kształtowanie postawy odpowiedzialności za siebie i innych oraz troska o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i rodziców.

           

          III.              Sylwetka absolwenta

           

          Dążeniem Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej jest przygotowanie uczniów do efektywnego funkcjonowania w życiu społecznym oraz podejmowania samodzielnych decyzji w poczuciu odpowiedzialności za własny rozwój. Uczeń kończący szkołę posiada następujące cechy:

          ·         kieruje się w codziennym życiu zasadami etyki i moralności,

          ·         zna i stosuje zasady dobrych obyczajów i kultury bycia,

          ·         szanuje siebie i innych,

          ·         jest odpowiedzialny,

          ·         zna historię i kulturę własnego narodu i regionu oraz tradycje szkoły, przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny życia,

          ·         zna i rozumie zasady życia społecznego,

          ·         jest tolerancyjny,

          ·         korzysta z różnych źródeł wiedzy i informacji, racjonalnie wykorzystuje narzędzia i technologie informatyczne,

          ·         jest ambitny,

          ·         jest kreatywny,

          ·         jest odważny,

          ·         jest samodzielny,

          ·         posiada wiedzę na temat współczesnych zagrożeń społecznych i cywilizacyjnych, podejmuje odpowiedzialne decyzje w trosce o bezpieczeństwo własne i innych,

          ·         szanuje potrzeby innych i jest chętny do niesienia pomocy,

          ·         jest odporny na niepowodzenia,

          ·         integruje się z rówieśnikami i prawidłowo funkcjonuje w zespole,

           

          IV.              Cele ogólne

          Działalność wychowawcza w szkole i placówce polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:

          1)      fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych;

          2)      psychicznej – ukierunkowanej na zdobywanie równowagi i harmonii psychicznej, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły,  chęci do życia i witalności, ukształtowanie postaw sprzyjających rozwojowi uczniów, zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej;

          3)      społecznej – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz dokonywania wyborów, a także doskonaleniu wyborów, a także doskonaleniu umiejętności wypełniania ról społecznych;

          4)      aksjologicznej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.

          Działalność wychowawcza obejmuje w szczególności:

          1)      współdziałanie całej społeczności szkoły na rzecz kształtowania u uczniów wiedzy, umiejętności i postaw określonych w sylwetce absolwenta;

          2)      kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie i odpowiedzialność za własny rozwój należą do jednych z najważniejszych wartości w życiu, a decyzje w tym zakresie podejmowane są w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych;

          3)      współpracę z rodzicami lub opiekunami uczniów w celu budowania spójnego systemu wartości oraz kształtowania postaw prozdrowotnych i promowania zdrowego stylu życia oraz zachowań proekologicznych;

          4)      wzmacnianie wśród uczniów i wychowanków więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną;

          5)      kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole, budowanie prawidłowych relacji uczniów i nauczycieli, wychowanków i wychowawców, a także nauczycieli, wychowawców i rodziców lub opiekunów, w tym wzmacnianie więzi z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami;

          6)      doskonalenie umiejętności nauczycieli i wychowawców w zakresie budowania podmiotowych relacji z uczniami oraz ich rodzicami lub opiekunami oraz warsztatowej pracy z grupą uczniów;

          7)      wzmacnianie kompetencji wychowawczych nauczycieli i wychowawców oraz rodziców lub opiekunów;

          8)      kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, w tym poprzez możliwość udziału w działaniach z zakresu wolontariatu, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu uczniów w życiu społecznym;

          9)      przygotowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w kulturze i sztuce narodowej i światowej;

          10)  wspieranie edukacji rówieśniczej i programów rówieśniczych mających na celu modelowanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych.

          Działalność edukacyjna w szkole polega na stałym poszerzaniu i ugruntowywaniu wiedzy i umiejętności u uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców z zakresu promocji zdrowia i zdrowego stylu życia.

          Działalność edukacyjna obejmuje w szczególności:

          1)      poszerzanie wiedzy rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców na temat prawidłowości rozwoju i zaburzeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, rozpoznawania wczesnych objawów używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, a także suplementów diet i leków w celu innych niż medyczne oraz postępowania w tego typu przypadkach;

          2)      rozwijanie i wzmacnianie umiejętności psychologicznych i społecznych uczniów;

          3)      kształtowanie u uczniów umiejętności życiowych, w szczególności samokontroli, radzenia sobie ze stresem, rozpoznawania i wyrażania własnych emocji;

          4)      kształtowanie krytycznego myślenia i wspomaganie uczniów i wychowanków w konstruktywnym podejmowaniu decyzji w sytuacjach trudnych, zagrażających prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu;

          5)      prowadzenie wewnątrzszkolnego doskonalenia kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie rozpoznawania wczesnych objawów używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, oraz podejmowania szkolnej interwencji profilaktycznej;

          6)      doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, norm rozwojowych i zaburzeń zdrowia psychicznego wieku rozwojowego.

           

          Działalność informacyjna w szkole polega na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji, dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych odbiorców, na temat zagrożeń i rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych skierowanych do uczniów oraz ich rodziców lub opiekunów, a także nauczycieli i wychowawców oraz innych pracowników szkoły.

          Działalność informacyjna szkoły obejmuje w szczególności:

          1)      dostarczanie aktualnych informacji nauczycielom, wychowawcom i rodzicom lub opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych i profilaktycznych związanych z przeciwdziałaniem używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych i innych zagrożeń cywilizacyjnych;

          2)      udostępnienie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej dla uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów w przypadku używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych , nowych substancji psychoaktywnych;

          3)      przekazywanie informacji uczniom i wychowankom, ich rodzicom lub opiekunom oraz nauczycielom i wychowawcom na temat konsekwencji prawnych związanych z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii;

          4)      informowanie uczniów i wychowanków oraz ich rodziców lub opiekunów o obowiązujących procedurach postępowania nauczycieli i wychowawców oraz o metodach współpracy szkół i placówek z policją w sytuacjach zagrożenia narkomanią.

           

          Działalność profilaktyczna w szkole polega na realizowaniu działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej.

          Działalność profilaktyczna obejmuje:

          1)      wspieranie wszystkich uczniów i wychowanków w prawidłowym rozwoju i zdrowym stylu życia oraz podejmowanie działań, których celem jest ograniczanie zachowań ryzykownych niezależnie od poziomu ryzyka używania przez nich środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych;

          2)      wspieranie uczniów i wychowanków, którzy ze względu na swoją sytuacje rodzinną, środowiskową lub uwarunkowania biologiczne są w wyższym stopniu narażani na ryzyko zachowań ryzykownych;

          3)      wspieranie uczniów i wychowanków, u których rozpoznano wczesne objawy używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych lub występowania innych zachowań ryzykownych, które nie zostały diagnozowane jako zaburzenia lub choroby wymagające leczenia.

          Działania te obejmują w szczególności:

          1)      realizowanie wśród uczniów i wychowanków oraz ich rodziców i opiekunów programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego dostosowanych do potrzeb indywidualnych i grupowych oraz realizowanych celów profilaktycznych, rekomendowanych w ramach systemu rekomendacji, o których mowa w Krajowym Programie Przeciwdziałania Narkomanii;

          2)      przygotowanie oferty zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, jako alternatywnej pozytywnej formy działalności zaspokajającej ważne potrzeby, w szczególności potrzebę podniesienia samooceny, sukcesu, przynależności i satysfakcji życiowej;

          3)      kształtowanie i wzmacnianie norm przeciwnych używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych przez uczniów, a także norm przeciwnych podejmowaniu innych zachowań ryzykownych;

          4)      doskonalenie zawodowe nauczycieli i wychowawców w zakresie realizacji szkolnej interwencji profilaktycznej w przypadku podejmowania przez uczniów i wychowanków zachowań ryzykownych;

          5)      włączanie, w razie potrzeby, w indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny, o którym mowa w art. 71b ust. 1b ustawy o systemie oświaty, działań z zakresu przeciwdziałania używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych.

           

          W bieżącym roku szkolnym najważniejsze działania w pracy wychowawczej są ukierunkowane na:

          ·         wspomaganie rozwoju ucznia w sferze emocjonalnej, społecznej i twórczej;

          ·         przygotowanie uczniów do prawidłowego funkcjonowania w grupie społecznej (szkole, klasie);

          ·         wzbudzanie poczucia przynależności do grupy;

          ·         rozbudzanie poczucia własnej wartości, wiary we własne siły i możliwości;

          ·         budowanie poczucia tożsamości regionalnej i narodowej;

          ·         przeciwdziałanie przemocy, agresji i uzależnieniom;

          ·         przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych;

          ·         troska o szeroko pojęte bezpieczeństwo podopiecznych, nauczycieli i rodziców.

          ·         Kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów,

          ·         ugruntowanie wiedzy na temat ochrony klimatu,

          ·         podkreślenie korzyści wynikających ze znajomości prawa w codziennym życiu,

          ·         poszerzenie wiedzy na temat gospodarowania środkami finansowymi, w tym oszczędzania.

           

          Zadania profilaktyczne programu to:

          ·         zapoznanie z normami zachowania obowiązującymi w szkole,

          ·         znajomość zasad ruchu drogowego – bezpieczeństwo w drodze do szkoły,

          ·         promowanie zdrowego stylu życia,

          ·         kształtowanie nawyków prozdrowotnych,  w tym procedur związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID-19

          ·         rozpoznawanie sytuacji i zachowań ryzykownych, w tym korzystanie ze środków psychoaktywnych (lekarstw bez wskazań lekarskich, papierosów, alkoholu i narkotyków),

          ·         eliminowanie z życia szkolnego agresji i przemocy rówieśniczej,

          ·         niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem komputera, Internetu, telefonów komórkowych i telewizji,

          ·         wzmacnianie poczucia własnej wartości uczniów, podkreślenie pozytywnych doświadczeń życiowych, pomagających młodym ludziom ukształtować pozytywną tożsamość,

          ·         uczenie sposobów wyrażania własnych emocji i radzenia sobie ze stresem.

           

           

           

          V.                Struktura oddziaływań wychowawczych

           

          1.      Dyrektor szkoły:

          ·         stwarza warunki do realizacji procesu wychowawczego w szkole,

          ·         sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne; dba o prawidłowy poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły;

          ·         inspiruje nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów;

          ·         stwarza warunki do działania w szkole: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły;

          ·         współpracuje z zespołem wychowawców, pedagogiem, samorządem uczniowskim, wspomaga nauczycieli w realizacji zadań;

          ·         czuwa nad realizowaniem przez uczniów obowiązku szkolnego;

          ·         nadzoruje zgodność działania szkoły ze statutem, w tym dba o przestrzeganie zasad oceniania, praw uczniów, kompetencji organów szkoły;

          ·         nadzoruje realizację szkolnego programu wychowawczo – profilaktycznego.

           

          2.      Rada pedagogiczna:

          ·         uczestniczy w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły i potrzeb w zakresie działań profilaktycznych;

          ·         opracowuje projekt programu wychowawczo – profilaktycznego i uchwala go w porozumieniu z radą rodziców;

          ·         opracowuje i zatwierdza dokumenty i procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością;

          ·         uczestniczy w realizacji szkolnego programu wychowawczo – profilaktycznego;

          ·         uczestniczy w ewaluacji szkolnego programu wychowawczo – profilaktycznego.

           

          3.      Nauczyciele:

          ·         współpracują z wychowawcami klas w zakresie realizacji zadań wychowawczych, uczestniczą w realizacji szkolnego programu wychowawczo – profilaktycznego;

          ·         reagują na obecność w szkole osób obcych, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla uczniów;

          ·         reagują na przejawy agresji, niedostosowania społecznego i uzależnień uczniów;

          ·         przestrzegają obowiązujących w szkole procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością;

          ·         udzielają uczniom pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych;

          ·         kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu i demokracji;

          ·         rozmawiają z uczniami i rodzicami o zachowaniu i frekwencji oraz postępach w nauce na swoich zajęciach;

          ·         wspierają zainteresowania i rozwój osobowy ucznia.

           

          4.      Wychowawcy klas:

          ·         diagnozują sytuację wychowawczą w klasie;

          ·         rozpoznają indywidualne potrzeby uczniów;

          ·         na podstawie dokonanego rozpoznania oraz celów i zadań określonych w szkolnym programie wychowawczo – profilaktycznym opracowują plan pracy wychowawczej dla klasy na dany rok szkolny, uwzględniając  specyfikę funkcjonowania zespołu klasowego i potrzeby uczniów,

          ·      przygotowują sprawozdanie z realizacji planu pracy wychowawczej i wnioski do dalszej pracy,

          ·      zapoznają uczniów swoich klas i ich rodziców  z  prawem wewnątrzszkolnym                          i obowiązującymi zwyczajami, tradycjami szkoły,

          ·      wykonują zadania zlecone przez przewodniczącego zespołu wychowawczego,

          ·      oceniają zachowanie uczniów swojej klasy, zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami,

          ·      współpracują z innymi nauczycielami, rodzicami uczniów, pedagogami szkolnymi oraz specjalistami pracującymi z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,

          ·      wspierają uczniów potrzebujących pomocy, znajdujących się w trudnej sytuacji,

          ·      rozpoznają potrzeby uczniów i rodziców,

          ·      dbają o dobre relacje między uczniami,

          ·      podejmują działania profilaktyczne w celu przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniem uczniów,

          ·      współpracują z instytucjami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży,

          ·      podejmują działania w zakresie poszerzenia kompetencji wychowawczych. rozpoznawanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów;

          ·        określają mocne stron, predyspozycje, zainteresowania i uzdolnienia uczniów;

          ·        rozpoznają przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie uczniów i ich uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły lub placówki;

          ·       podejmują działania sprzyjające rozwojowi kompetencji oraz potencjału uczniów w celu podnoszenia efektywności uczenia się i poprawy ich funkcjonowania;

          ·       współpracują z poradnią w procesie diagnostycznym i postdiagnostycznym, w szczególności w zakresie oceny funkcjonowania uczniów, barier i ograniczeń w środowisku utrudniających funkcjonowanie uczniów i ich uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły lub placówki oraz efektów

          ·      prowadzą obserwację pedagogiczną w trakcie bieżącej pracy z uczniami mającą na celu rozpoznanie u uczniów: – trudności w uczeniu się, w tym w przypadku uczniów klas I–III szkoły podstawowej deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych oraz ryzyka wystąpienia specyficznych trudności w uczeniu się, a także potencjału ucznia i jego zainteresowań, – szczególnych uzdolnień,

          ·       wspomagają uczniów w wyborze kierunku kształcenia i zawodu w trakcie bieżącej pracy z uczniami.

          ·       informują innych nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych lub specjalistów o potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w trakcie ich bieżącej pracy z uczniem, jeżeli stwierdzi taką potrzebę,

          ·      wprowadzają do tematyki lekcji z wychowawcą zagadnienia związane z: postawami prozdrowotnymi uczniów, ochroną klimatu, znajomością prawa, gospodarowania środkami finansowymi i oszczędzania.

           

          5. Zespół do spraw profilaktyki i wychowania

          ·         opracowuje projekty procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, zasad współpracy z instytucjami, osobami działającymi na rzecz uczniów, propozycje zmian i modyfikacji w regulaminach                 i  procedurach obowiązujących w szkole,

          ·         analizuje i rozwiązuje bieżące problemy wychowawcze,

          ·         ustala potrzeby w zakresie doskonalenia umiejętności wychowawczych nauczycieli,

          ·         przygotowuje analizy i sprawozdania w zakresie działalności wychowawczej i profilaktycznej szkoły,

           

          6. Do zadań  pedagoga szkolnego należy:

          ·       prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły;

          ·            diagnozowanie sytuacji wychowawczych w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę i ograniczających aktywne i pełne uczestnictwo ucznia w życiu  szkoły;

          ·         udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;

          ·        podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży;

          ·         minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów;

          ·         inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych;

          ·       pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;

          ·       wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w: a) rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki,

          ·       udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

           

          Diagnozy

           

           

          cele:

          ü  ocena czynników ryzyka i czynników chroniących zachowań ryzykownych uczniów naszej szkoły

          ü  ocena skali zjawiska przemocy i zachowań agresywnych

          ü  ocena wpływów rówieśniczych, rodzinnych, szkolnych, środowiskowych i cech indywidualnych na osiągnięcia szkolne

          ü  rozpoznanie umiejętności i uzdolnień uczniów

          ü  ocena relacji, więzi, przestrzegania norm, interakcji społecznych

          1. Diagnoza występujących w środowisku szkolnym potrzeb rozwojowych uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji zastępczych.

          2. Klimat społeczny szkoły.

          3. Diagnoza indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów.

          4. Diagnoza sytuacji wychowawczej.

           

           

          7. Rodzice:

          ·         współtworzą szkolny program wychowawczo-profilaktyczny,

          ·         uczestniczą w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły

          ·         współpracują z wychowawcą klasy i innymi nauczycielami uczącymi w klasie,

          ·         dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego swoich dzieci,

          ·         rada rodziców uchwala w porozumieniu z radą pedagogiczną program wychowawczo-profilaktyczny szkoły.

           

                                   8. Samorząd uczniowski:

          ·         jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego uczniów szkoły,

          ·          uczestniczy w diagnozowaniu sytuacji wychowawczej szkoły,

          ·         współpracuje z zespołem wychowawczym i rada rodziców i radą    pedagogiczną,

          ·         prowadzi akcje charytatywne,

          ·         zarząd samorządu uczniowskiego reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego,

          ·         dba o dobre imię i honor szkoły oraz wzbogaca jej tradycję,

           

           

           

           

           

          VI.               KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

          W roku szkolnym 2020/2021:

          ·        - Rozpoczęcie roku szkolnego – 01.09.2020.

          ·        - Dzień Edukacji Narodowej – dzień wolny od zajęć edukacyjnych – 14.10.2020r.

          ·        - Zimowa przerwa świąteczna – 23 – 31.12.2020r.

          ·        - Nowy rok – 01.01.2021r.

          ·        - Ferie zimowe – 15 – 26. 02.2021.

          ·        - Wiosenna przerwa świąteczna – 01.04 – 06.04.2021r. ( + dni wolne od zajęć edukacyjnych)

          ·        - Egzamin gimnazjalny – 25 – 27. 04.2021r.

          ·        - Zakończenie roku szkolnego – 25.06.2021r.

           

           

          VII.               Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021

           

                          1.  Rozwijanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności uczniów.

          2. Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia oraz wsparcia psychologiczno – pedagogicznego wszystkim uczniom z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych.

          3. Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych.

              4. Działania wychowawcze szkoły. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych.

           

          VIII. Wnioski z badań

          Mając na uwadze wyniki przeprowadzonych badań, a także analizę dokumentacji, rozmów itp. można wyodrębnić główne czynniki ryzyka i czynniki chroniące dotyczące naszego środowiska szkolnego.

          Do czynników chroniących możemy zaliczyć:

          1. Dość wysoki stopień poczucia bezpieczeństwa deklarowany przez nauczycieli, rodziców i uczniów.

          2. Szeroka oferta zajęć, organizowanych przez szkołę, kluby sportowe oraz GOK.

          3. Otoczenie opieką uczniów w czasie pozalekcyjnym w funkcjonującej świetlicy szkolnej.

          4. Wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa dzięki rozbudowanemu systemowi monitoringu wizyjnego.

          5. Wsparcie ze strony wychowawców, pedagogów, logopedy, pielęgniarki szkolnej oraz psychologa i terapeutów działających przy klubie AA.

          6. Większość uczniów odczuwa wsparcie i pomoc ze strony swoich rodziców.

          7. Dla zdecydowanej większości uczniów rodzina zajmuje najważniejsze miejsce w ich hierarchii wartości.

          8. W przeważającej większości uczniowie maja dobry kontakt ze swoimi wychowawcami, nauczycielami i dobrze czuja się w szkole.

          9. Duża grupa uczniów ma pozytywne nastawienie do szkoły i chętnie angażuje się w życie szkoły.

          10. Wysokie średnie ocen w większości klas oraz wysokie oceny z zachowania.

          11. Uczniowie i ich rodzice wykazują dużą wrażliwość społeczną, chętnie angażują się w organizowane w szkole akcje charytatywne.

          12. Szkoła zdecydowanie nie akceptuje przemocy, stara się ją wyeliminować reagując na każde jej przejawy.

          13. Pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie przestrzegają procedur, zasad i norm obowiązujących w szkole.

          14. Szkoła jest dobrze wyposażona, nowoczesna, z bogatym zapleczem i terenami rekreacyjnymi – jest odizolowana od otoczenia zielenią i ogrodzeniem.

          15. Zdecydowana większość uczniów i ich rodziców  deklaruje udział w życiu religijnym wspólnoty.

           

          Czynniki ryzyka w naszym środowisku:

           

          1. Większość uczniów szkoły ma niekontrolowany, swobodny dostęp do cyberprzestrzeni w domu rodzinnym.

          2. Wśród uczniów szkoły są uczniowie, którzy:

          - wykazują małą motywację do nauki,

          - doznają niepowodzeń szkolnych,

          - mają problemy rodzinne,

          3. Istnieje grupa uczniów, którzy mają niską samoocenę i brak wiary we własne siły.

          4. W szkole są uczniowie, którzy:

          - są zaniedbani wychowawczo przez rodziców,

          - są zaburzeni emocjonalnie,

          - maja problemy ze stosowaniem się do norm i zasad obowiązujących                         w szkole.

          5. Część rodziców w zbyt małym stopniu interesuje się sytuacja szkolną ich dzieci.

          6. Uczniowie narzekają na złe relacje interpersonalne panujące w klasach

           

          Zalecenia i rekomendacje:

          1. Zwiększenie poczucia akceptacji uczniów w społeczności szkolnej.

          2. Wzrost umiejętności psychologicznych i społecznych uczniów.

          3. Zmniejszenie zjawiska wykluczenia społecznego.

          4. Zwiększenie kompetencji w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej nauczycieli – udział w kursach, szkoleniach, szkoleniowych RP.

          5. Ścisła współpraca z rodzicami.

          6. Wzrost aktywności rodziców w procesach podejmowania decyzji i udziały w  ważniejszych wydarzeniach.

          7. Wzrost aktywności szkoły w działaniach na rzecz jej uspołecznienia.

          8. Poprawa stosunków interpersonalnych panujących w szkole.

           

          IX. NA PODSTAWIE POWYŻSZYCH WNIOSKÓW OPRACOWANO SZCZEGÓŁOWE CELE WYCHOWAWCZE DO REALIZACJI

          W  ROKU SZKOLNYM 2020/21

           

           A. SFERA ROZWOJU INTELEKTUALNEGO

          1. Rozpoznawanie uzdolnień zainteresowań uczniów.
          2. Stwarzanie możliwości rozwijania zainteresowań i talentów uczniów odkrywanie pasji.
          3. Wdrażanie uczniów do pracy samokształceniowej.
          4. Przygotowanie do udziału w konkursach, turniejach, zawodach sportowych.
          5. Zwiększenie udziału uczniów w zajęciach pozalekcyjnych.
          6. Podnoszenie efektów kształcenia.
          7. Doskonalenie kompetencji nauczycieli umożliwiających budowanie pozytywnych relacji z uczniami.
          8. Doskonalenie kompetencji w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

           

          B. SFERA ROZWOJU SPOŁECZNEGO

           

          1. Integracja zespołów klasowych.
          2. Rozumienie i  respektowanie obowiązujących norm. Uczniowie znają i respektują normy i zasady obowiązujące w szkole.
          3. Rozwijanie postaw prospołecznych i działań w zakresie wolontariatu.
          4. Bezpieczeństwo w Internecie.
          5. Znajomość prawa w życiu codziennym.
          6. Ugruntowanie wiedzy z zakresu ochrony klimatu.
          7. Umiejętność gospodarowania posiadanymi środkami finansowymi, w tym oszczędzania.
          8. Angażowanie uczniów do działań na rzecz szkoły, aktywizacja samorządu szkolnego.
          9. Podejmowanie działań zwiększające kompetencje wychowawcze rodziców.

           

          C. SFERA ROZWOJU FIZYCZNEGO

           

          1. Kształtowanie umiejętności podejmowania i realizacji zachowań prozdrowotnych.
          2. W roku szkolnym 2020/21 wszyscy wychowawcy przeprowadzą co najmniej 2 godziny zajęć sprzyjających kształtowaniu postaw prozdrowotnych.
          3. Zwiększenie świadomości uczniów o zależności pomiędzy odpowiednim stylem życia a zdrowiem.
          4. Zapoznanie z procedurami  związanymi z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID-19

           

          E. SFERA ROZWOJU EMOCJONALNEGO

           

          1. Kształtowanie pozytywnego obrazu własnej osoby.
          2. Przeprowadzenie zajęć na temat umiejętności samooceny i rozpoznawania własnych predyspozycji.
          3. Uczniowie potrafią wskazać swoje mocne i słabe strony.
          4. Umiejętność rozpoznawania emocji własnych i innych osób.
          5. Upowszechnianie idei i akceptacji różnorodności uczniów ze SPE, oraz odmiennych kulturowo,
          6. Upowszechnianie programów edukacyjnych i działań alternatywnych dla zachowań ryzykownych.

           

          F. SFERA ROZWOJU DUCHOWEGO

           

          1. Upowszechnienie wiedzy na temat obowiązujących w szkole norm i wartości.
          2. Do 30.11.2020r. uczniowie i rodzice zostaną zapoznani z koncepcją pracy szkoły oraz regulacjami prawa wewnątrzszkolnego.
          3. Poprawa relacji.
          4. Uwrażliwienie na potrzeby własne i innych ludzi.
          5. Tradycje narodowe i państwowe
          6. Elementy wychowania patriotycznego

           

           

           

          X. REALIZACJA CELÓW NASTĄPI POPRZEZ REALIZACJĘ  PONIŻEJ PRZEDSTAWIONYCH DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZYCH UWZGLĘDNIONYCH W PLANIE PRACY SZKOŁY ORAZ OPRACOWANYCH NA ICH PODSTAWIE DZIAŁAŃ WYCHOWAWCÓW KLAS I PEDAGOGÓW – przedstawionych w planie pracy wychowawczej.

           

          HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

          Tabela nr 1.

           

          Lp.

          Sfera rozwoju

          Zadania

          Odpowiedzialni

          Termin

          1.        

          A, C,

          „Szkoła pod Żaglami”.

          L. Tratwal, I. Bigoraj

          cały rok

          2.        

          A,

          Akcje czytelnicze:

          „Poczytaj mi mamo”,

          „Światowy Dzień Książki”,

          „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

          D. Kmieciak,

          wychowawcy

          nauczyciele języka polskiego

          cały rok

          3.        

          A

          Całoroczny konkurs na najlepszego czytelnika.

          D. Kmieciak

          cały rok

          4.        

          A, B, C,  D, E

          Rozgrywki sportowe w ramach Lubuskiej Olimpiady Sportowej (zgodnie z kalendarzem imprez).

          naucz. wych. fiz.

          cały rok

          5.        

          A, D

          Konkursy recytatorskie.

          D. Kmieciak,

          wychowawcy kl. I-III,

          nauczyciele języka polskiego

          zgodnie z kalendarzem

          6.        

          A

          Międzynarodowy projekt „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. Innowacja pedagogiczna.

          L. Krzysztof

          cały rok

          7.        

          A, B

          Projekt: W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat? Jak porozumiewają się roboty?

          A. Sewruk

          cały rok

          8.        

          A,B

          Projekt „Postcrossing”.

          A. Sewruk

          cały rok

          9.        

          A, D

          Konkurs czytelniczy dla najlepiej czytającej klasy – „Drzewko czytelnicze”.

          D. Kmieciak

          II semestr

          10.     

          A, B, C, D,E

          START HARCERSKI.

          L. Krzysztof, R. Grzelczyk

          5 września 2020

          11.     

          A, B,

          Biwak harcerski i zuchowy nad jeziorem w Rokitnie.

          L. Krzysztof, R. Grzelczyk

          11-12 września 2020

          12.     

          B, D

          Międzynarodowy Dzień Kropki.

          J. Kaczorowska, D. Kmieciak

           M. Romanowski,

          15 września 2020

          13.     

          B, A

          Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej.

          J. Kaczorowska,

          M. Romanowski,

          16 września 2020

          14.     

          A, B,

          Światowy Dzień Sybiraka.

          J. Kaczorowska,

          M. Romanowski,

          17 września 2020

          15.     

          D

          Dzień Emotikona.

          J. Kaczorowska,

          M. Romanowski,

          19 września 2020

          16.     

          B, D, E

          Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

          J. Kaczorowska,

           M. Romanowski,

          20 września 2020

          17.     

          B, C,

          Światowy Dzień bez Samochodu.

          J. Kaczorowska,

           M. Romanowski,

          22  września 2020

          18.     

          A, B, D

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

          D. Kmieciak, J. Kaczorowska,

           M. Romanowski

          29 września 2020

          19.     

          A, B

          Ślubowanie  kl. I.

          H. Kozłowska

          L. Krzysztof

          wrzesień 2020

          20.     

          A, D

          Diagnoza wstępna dla klas IV i VIII z języka polskiego.

          n-le j. polskiego

          wrzesień 2020

          21.     

          A, B, D,

          Narodowe Czytanie „Balladyna” (nagranie multimedialne).

          E. Piątyszek, D. Dymnicka,

          M. Romanowski, A.Doruch

          wrzesień 2020

          22.     

          A, B

          Ogólnopolski program edukacyjny „Klub Bezpiecznego Puchatka”.

          H. Kozłowska

          L. Krzysztof

          wrzesień 2020

          23.     

          D, E

          ERM – wyjazd  integracyjny do Rokitna.

          J. Kowalska

          wrzesień/październik 2020

          24.     

          A

          Konkurs matematyczny dla klas 4 „Zakładka do książki z tabliczką mnożenia”.

          D. Oszmian, K. Kolasińska

          wrzesień/październik 2020

          25.     

          A, E

          Udział w ogólnopolskim projekcie „BohaterON w Twojej Szkole” (kartka dla powstańca).

          R. Grzelczyk

          wrzesień/październik 2020

          26.     

          B, D

          Dzień Edukacji Narodowej.

          J. Wrona, A. Środecka, L. Tratwal

          październik 2020

          27.     

          A

          Całoroczny konkurs przedmiotowy z biologii w klasach V, VI, VII.

          J. Wrona

          październik 2020 – czerwiec 2021

          28.     

          A,E, D

          Festiwal Piosenki Religijnej.

          J. Kowalska, I. Bigoraj

          październik 2020

          29.     

          B,D,

          Święto Pieczonego Ziemniaka.

          A. Powązka-Słońska

          październik 2020

          30.     

          D, E

          „Znicz pamięci” dla zmarłych nauczycieli.

          I. Bigoraj

          październik 2020

          31.     

          A, B

          Międzynarodowa przerwa na czytanie.

          D. Kmieciak,  J. Kaczorowska,

          M. Romanowski

          październik 2020

          32.     

          A, D

          Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

          K. Kolasińska, D. Oszmian,

          A. Powązka –Słońska

          październik 2020

          33.     

          A, D

          Pasowanie na czytelnika uczniów klas drugich.

          D. Kmieciak

          październik 2020

          34.     

          D, E

          Światowy Dzień Uśmiechu.

          Międzynarodowy Dzień bez Przemocy.

          J. Kaczorowska,

          M. Romanowski,

          2 października 2020

          35.     

          A, B, E

          Międzynarodowy Dzień  Pisania Listów.

          J. Kaczorowska,  D. Kmieciak

          M. Romanowski,

          9 października 2020

          36.     

          A, B, C, D, E

          Dzień Ratownictwa Medycznego.

          J. Kaczorowska,

          M. Romanowski,

          13 października 2020

          37.     

          B

          Dzień Noszenia Garnituru.

          J. Kaczorowska,

          M. Romanowski,

          13 października 2020

          38.     

          C

          Międzynarodowy Dzień Mycia Rąk.

          J. Kaczorowska,

          M. Romanowski,

          15 października 2020

          39.     

          A, C

          Jesienny Rodzinny Rajd Rowerowy.

          M. Romanowski, K. Golec

          18 października 2020

          40.     

          D, E

          Europejski Dzień Seniora.

          J. Kaczorowska,

          M. Romanowski,

          20 października 2020

          41.     

          C

          Koncert profilaktyczny – Rymcerze

          J. Kaczorowska,

          M. Romanowski,

          27 października 2020

          42.     

          D,

          Sprzątanie opuszczonych grobów.

          I. Bigoraj

          październik/listopad 2020

          43.     

          E

          Święta patriotyczne w klasie 1a.

          L. Krzysztof

          listopad 2020

          44.     

          B,

          Tydzień Edukacji Globalnej 2020: „To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!”

          J. Konieczna, J. Wrona

          16-20 listopada 2020

          45.     

          D, E

          ERM – wyjazd na kręgle.

          J. Kowalska

          listopad 2020

          46.     

          A,

          Konkurs „Czytanie Warte Zachodu” dla uczniów kl. VII-VIII.

          n-le j. polskiego

          listopad 2020 –

          luty 2021

          47.     

          A,D

          Konkursy przedmiotowe z biologii, fizyki, historii, geografii,  j. angielskiego, j. polskiego, matematyki.

          n-le przedmiotu

          listopad/grudzień 2020

          48.     

          A, D, C

          Szkolna Liga Sportowa „Trzymaj Formę!” (rozgrywki międzyklasowe w p. ręczną i nożną).

          naucz. wych. fiz.

          listopad-luty 2020/21

          49.     

          A

          Konkurs matematyczny dla klas siódmych „RACHMISTRZ”.

          D. Oszmian, K. Kolasińska

          listopad 2020

          50.     

          A, B

          Wyjazd do Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze.

          A. Powązka –Słońska,

          I. Bigoraj, D. Dymnicka

          listopad 2020

          51.     

          B

          Pasowanie uczniów kl. II na czytelnika biblioteki szkolnej.

          D. Kmieciak

          listopad 2020

          52.     

          B, D, E

          Święto Pluszowego Misia.

          wychowawcy klas I-III

          listopad 2020

          53.     

          B,E, D

          Dzień Tolerancji.

          J. Kaczorowska,

          M. Romanowski

          16 listopada 2021

          54.     

          B, D, E

          Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

          J. Kaczorowska,

          M. Romanowski

          20 listopada 2020

          55.     

          B

          Dzień Białych Skarpetek.

          J. Kaczorowska,

          M. Romanowski

          30 listopada 2020

          56.     

          B, D, E

          Harcerska warta podczas obchodów świąt państwowych.

          L. Krzysztof, R. Grzelczyk

          listopad/maj

          57.     

          B

          Andrzejki klas I – III.

          wychowawcy klas I-III

          listopad 2020

          58.     

          B

          Harcerskie  andrzejki.

          L. Krzysztof, R. Grzelczyk

          listopad 2020

          59.     

          A, D, E

          Bożonarodzeniowy konkurs plastyczny.

          L. Krzysztof, J. Kowalska

          grudzień 2020

          60.     

          B

          Hufcowe mikołajki dla zuchów.

          L. Krzysztof, R. Grzelczyk

          grudzień 2020

          61.     

          B,E, D

          Jasełka.

          J. Kowalska, R. Grzelczyk

          grudzień 2020

          62.     

          B, D, E

          Akcja charytatywna „Świąteczna Paczka”.

          Udział wolontariuszy w wigilii w OPS.

          I. Bigoraj

          grudzień 2020

          63.     

          A

          Próbny egzamin OKE, wydawnictw Nowa Era  i WSiP.

          A. Doruch, E. Piątyszek

          grudzień 2020/ marzec 2021

          64.     

          B

          Mikołajkowy wyjazd.

          A. Doruch, K. Kolasińska

          grudzień 2020

          65.     

          B

          Mikołajkowy wyjazd.

          J. Wrona, A. Kogut, J. Konieczna

          grudzień 2020

          66.     

          B

          Mikołajkowy wyjazd w nieznane.

          A. Powązka –Słońska,

           I. Bigoraj,  D. Dymnicka

          grudzień 2020

          67.     

          B, D, E

          Betlejemskie Światło Pokoju – wyjazd do Gorzowa.

          L. Krzysztof, R. Grzelczyk

          19 grudnia 2020

          68.     

          A

          Warsztaty świąteczne w klasie 1a.

          L. Krzysztof

          grudzień 2020

          69.     

          A

          „Mistrz genetyki” – konkurs biologiczny kl. VIII.

          J. Wrona

          I semestr

          70.     

          A, B,E, D

          29 Finał WOŚP.

          K. Kolasińska, D. Dymnicka,
          H. Kozłowska, I. Bigoraj

          styczeń 2021

          71.     

          A

          Szkolny konkurs „Szukamy Mistrza Ortografii”.

          E. Piątyszek, A. Doruch

          styczeń 2021

          72.     

          B

          Bal Przebierańców.

          wychowawcy klas I-III

          styczeń 2021

          73.     

          A, B

          Międzynarodowy Dzień Puzzli.

          J. Kaczorowska,  D. Dymnicka

          M. Romanowski,

          29 stycznia 2021

          74.     

          A

          Szkolny konkurs recytatorski dla klas I i III.

          N. Gruszczyńska

          L. Krzysztof

          styczeń/ luty 2021

          75.     

          A, D

          Gminny Konkurs Recytatorski.

          n-le j. polskiego

          luty 2021

          76.     

           

          Szkolny konkurs geograficzny.

          J. Konieczna

          luty 2021

          77.     

          A, D

          Potyczki z matematyką – klasy VI-VII.

          A. Powązka – Słońska,

          K. Kolasińska, D. Oszmian

          luty 2021

          78.     

          B, D, E

          Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.

          J. Kaczorowska,

          M. Romanowski, D. Kmieciak

          11 lutego 2021

          79.     

          A, B

          Festiwal Piosenki Harcerskiej i Zuchowej.

          L. Krzysztof, R. Grzelczyk

          luty 2021

          80.     

          A, d, E

          Dzień pamięci o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH.

          I. Bigoraj

          marzec 2021

          81.     

           

          ERM – wyjazd do kina i na łyżwy lub na basen.

          J. Kowalska

          marzec 2021

          82.     

          A

          Ogólnopolski Konkurs Matematyczny NovaMat”.

          A. Powązka – Słońska,

          K. Kolasińska, D. Oszmian

          marzec 2021

          83.     

          A, B

          Dzień Św. Patryka.

          A. Sewruk, L. Tratwal

          marzec 2021

          84.     

          B

          Pierwszy Dzień Wiosny.

          A. Sewruk, L. Tratwal

          marzec 2021

          85.     

          A

          Szkolny konkurs fizyczny EUREKA.

          J. Konieczna

          marzec 2021

          86.     

          A,D

          Konkurs plastyczno-językowy "Postacie z bajek Disneya" dla uczniów klas I-III.

          A. Sewruk, A. Kogut,

          A. Okińczyc

          marzec 2021

          87.     

          A, C, E

          Europejski Dzień Mózgu.

          J. Kaczorowska,

          M. Romanowski,

          18 marca 2021

          88.     

          A

          Konkurs "Gra planszowa do nauki języka angielskiego" dla uczniów klas IV-VIII.

          A. Sewruk, A. Kogut,

          A. Okińczyc

          marzec 2021

          89.     

          A, E

          Obchody rocznicy Akcji pod Arsenałem.

          L. Krzysztof, R. Grzelczyk

          marzec 2021

          90.     

           

          Budzimy się z zimowego snu! – realizacja projektu Trzymaj Formę!

          J. Wrona, A. Środecka

          marzec 2021

          91.     

          A

          Szkolny Dzień Matematyki.

          A. Powązka, D. Oszmian, K. Kolasińska

          marzec 2021

          92.     

          A

          Konkurs niemiecko-angielski.

          A. Kogut, A. Środecka

          marzec 2021

          93.     

          B

          Dzień Wagarowicza.

          A. Powązka –Słońska,

          I. Bigoraj, D. Dymnicka

          marzec 2021

          94.     

          A, B

          Wyjazd do Teatru Muzycznego w Poznaniu.

          A.Powązka –Słońska,

          I. Bigoraj, D. Dymnicka

          marzec 2021

          95.     

          A,E

          Rajd Wojciechowym Szlakiem im. dh Basi

          L. Krzysztof, R. Grzelczyk

          marzec 2021

          96.     

          A, D, E

          Warsztaty świąteczne w klasie 1a.

          L. Krzysztof

          marzec 2021

          97.     

          A, C

          Mistrzostwa szkoły w indywidualnych biegach przełajowych.

          naucz. wych. fiz.

          marzec/kwiecień2021

          98.     

          A, D

          Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

          D. Kmieciak, J. Kaczorowska, 

          M. Romanowski,

          2 kwietnia 2021

          99.     

          A, B, d, E

          Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

          J. Kaczorowska, 

          M. Romanowski,

          2 kwietnia 2021

          100. 

          C

          Dzień Rowerowy.

          J. Kaczorowska,

          M. Romanowski, K. Golec

          19 kwietnia 2021

          101. 

          A

          Kartka urodzinowa dla Królowej Elżbiety II na dzień od klas 1-4.

          A. Okińczyc

          21 kwietnia 2021

          102. 

          A, B

          Dzień Ziemi.

          J. Kaczorowska,  J. Konieczna,

          M. Romanowski

          22 kwietnia 2021

          103. 

          A

          Teatr Edukacyjny – udział uczniów klas siódmych w spektaklu „Dziady” – MOK Międzyrzecz.

          R. Grzelczyk

          kwiecień 2021

          104. 

          A, D, E

          Konkurs plastyczny Wielkanocny.

          L. Krzysztof, J. Kowalska

          kwiecień 2021

          105. 

          A, D, E

          Dzień pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz Powstania w Getcie Warszawskim.

          I. Bigoraj

          kwiecień 2021

          106. 

          A

          Lekcja otwarta.

          L. Tratwal

          kwiecień 2021

          107. 

          A

          Jeden z … - konkurs matematyczny dla klas VIII.

          A. Powązka, K. Kolasińska,

          D. Oszmian

          kwiecień 2021

          108. 

          A

          Szkolny konkurs przyrodniczy dla klas I-III.

          N. Gruszczyńska, L. Krzysztof

          kwiecień 2021

          109. 

          A, D

          Szkolny konkurs pięknego czytania dla klas II i III.

          H. Kozłowska, A. Zaborska

          kwiecień/maj 2021

          110. 

          E

          Święta patriotyczne w klasie 1a.

          L. Krzysztof

          maj 2021

          111. 

          A

          „Młody reżyser” – reklama pojęcia matematy –

          cznego – klasy VIII.

          A. Powązka, K. Kolasińska

          maj 2021

          112. 

          C

          Rodzinny rajd rowerowy.

          K. Golec, M. Romanowski

          maj 2021

          113. 

          A

          Mistrz tabliczki mnożenia dla uczniów klas II i III.

          A. Sewruk, A. Okińczyc

          maj 2021

          114. 

          A

          Szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas  I–III.

          W. Golec

          maj 2021

          115. 

          A

          Szkolny konkurs języka angielskiego „Mały poliglota” dla klas II i III.

          A. Sewruk, A. Okińczyc,

          A.Kogut

          maj 2021

          116. 

          A

          Konkurs Matematyczny dla klasy V „Geome –tryczny obraz świata”.

          A. Powązka

          maj 2021

          117. 

          A, B, C

          Rajd Szlakiem Stalowych Kopuł.

           R. Grzelczyk

          maj 2021

          118. 

          E, D

          Dzień Matki.

          J. Kaczorowska, 

          M. Romanowski,

          26 maja 2021

          119. 

          A

          Dzień Samolotów z Papieru.

          J. Kaczorowska, J. Konieczna,

          M. Romanowski,

          26 maja 2021

          120. 

          A, B, C

          Mistrzostwa szkoły w wędkarstwie spławikowym.

          K. Golec, M. Romanowski, T. Piotrowski

          maj/czerwiec 2021

          121. 

          A, B, E

          Z wizytą u Kopernika – jednodniowa wycieczka do Warszawy.

          A. Powązka –Słońska

          I. Bigoraj, D. Dymnicka

          1 czerwca 2021

          122. 

          B, D, E

          ERM – wyjazd na zakończenie roku szkolnego.

          J. Kowalska

          czerwiec 2021

          123. 

          B, C

          Biwak harcerski i zuchowy z okazji Dnia Dziecka.

          L. Krzysztof, R. Grzelczyk

          czerwiec 2021

          124. 

          A

          Szkolny Dzień Chemii.

          D. Oszmian

          czerwiec 2021

          125. 

          A, B, C, D

          Dzień Wiatru.

          J. Kaczorowska,  I. Bigoraj, 

          K. Golec,  K. Kolasińska,

          J. Konieczna, L. Tratwal,

          D. Oszmian, M. Romanowski

          15 czerwca 2021

          126. 

          B, D, E

          Uroczystość pożegnania klas ósmych.

          wychowawcy klas

          czerwiec 2021

           

           

           

           

          Zasady ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.

          Ewaluacja polega na systematycznym gromadzeniu informacji na temat prowadzonych działań, w celu ich modyfikacji i podnoszenia skuteczności programu wychowawczo-profilaktycznego.

          Ewaluacja przeprowadzona będzie poprzez:

          1. Obserwacje zachowań uczniów  zachodzących w tym zakresie zmian.
          2. Analizę dokumentacji (Dziennik wychowawcy klasy)
          3. Przeprowadzanie badań ankietowych wśród rodziców, uczniów i nauczycieli.
          4. Rozmowy z rodzicami,
          5. Wymianę spostrzeżeń w zespołach.
          6. Analizy przypadków.

           

          Ewaluacja programu przeprowadzona będzie w każdym roku szkolnym przez zespół ds. ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego. Zadaniem zespołu jest opracowanie planu ewaluacji, organizacja badań oraz opracowanie wyników. Z wynikami prac zespołu w formie raportu zostanie zapoznana rada pedagogiczna i rada rodziców.

           

          Program wychowawczo-profilaktyczny został uchwalony przez Radę Rodziców porozumieniu z Radą Pedagogiczną Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego                       w Przytocznej w dniu  ……………….. .